Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Löparnas Kväll

Den 13 juni 2000  på Kristinebergs IP

Arrangör: FK Studenterna

Växlande molnighet och byiga vindar. Trippelprestation av Hanna Peterson 12:18w/12:33/24.91w.



100m

100m MS       (Vind: +1,92m/s)
1.  Daniel  Bergström -79  Huddinge AIS 11.28 
2.  Yannick  Suhard -78  Hammarby 11.35 
3.  David  Hedström -79  Skellefteå SAIK 11.37 
4.  Daniel  Bogren -79  Huddinge AIS 11.51 
5.  Roger  Molinder -80  Hammarby 11.66 

100m KS/F18       (Vind: +6,46m/s)
1.  Hanna  Peterson -80  Södertälje 12.18 
2.  Lisa  Willman -82  Solna FK 13.37 

100m MS/KS  Extralopp     (Vind: +1,19m/s)
1.  Daniel  Bergström -79  Huddinge AIS 11.15 
2.  Yannick  Suhard -78  Hammarby 11.30 
3.  Daniel  Bogren -79  Huddinge AIS 11.41 
4.  Roger  Molinder -80  Hammarby 11.61 
      
1.  Hanna  Peterson -80  Södertälje 12.33 


100m häck

100m häck KS       (Vind: -0,7m/s)
1.  Jana  Cagin -79  Turebergs FK 15.27 
2.  Sara  Carlsson -79  Huddinge AIS bröt 


110m häck

110m häck MS/P18       (Vind: -1,44m/s)
1.  Björn  Lundin -82  IFK Helsingborg 15.28 
2.  Mikael  Väyrynen -76  IFK Tumba 16.54 


200m

200m MS      (Vind: +0,93m/s)
1.  Martin  Theander -77  IFK Lidingö 22.48 
2.  Stefan  Danielsson -76  Hammarby IF 22.85 
3.  Magnus  Andersson -78  Hammarby 23.05 
4.  Fredrik  Karlsson -78  Hammarby 23.33 
5.  Mikael  Söderström -78  IFK Tumba 24.83 

200m KS       (Vind: +4,06m/s)
1.  Hanna  Peterson -80  Södertälje 24.91 
2.  Linda  Knutsson -81  Täby 26.80 
3.  Jasmina  Glad -78  Spårvägen 27.22 
4.  Görel  Manners -63  Fredrikshof 27.50 


400m

400m MS/P18  A-heat    
1.  Albin  Johansson -77  Hammarby 49.26 (36.4m)
2.  Martin  Theander -77  IFK Lidingö 49.67 (35.8m)
3.  Anders  Wislam   Hellas 49.91 (36.4m)
4.  Linus  Hagstedt -76  Hellas 50.65 (36.8m)
5.  Andreas  Söderling   Hammarby 51.28 (37.3m)
6.  Joakim  Daun -82  FGF Gotland 51.73 (37.9m)

400m MS/P18  B-heat    
1.  Roger  Asplund -79  Södertälje 51.54 (38.3m)
2.  Henrik  Karlsson -80  Hammarby 52.89 (38.9m)
3.  Patric  Storm -73  Hässelby SK 54.08 (37.8m)
4.  Ludvig  Siggelin -82  IFK Tumba 56.56 (42.6m)
5.  Kjell  Adams   Södertälje 57.17 (42.1m)
6.  Sverker  Vunes -43  Fredrikshof 78.19 (57.7m)

400m KS/F18      
1.  Louise  Wenngren -80  Huddinge AIS 60.07 (42.8m)
2.  Vanessa  De Luca -72  Malmö AI 60.24 (43.6m)
3.  Jennie  Bogren -82  Upsala IF 60.84 (44.7m)
4.  Carina  Hortans -80  Huddinge AIS 61.31 (44.2m)
5.  Emilie  Erhardt -83  Tureberg 61.57 (43.8m)
6.  Jeanette  Loftheim -80  Täby 61.92 (44.9m)


800m

800m MS/P18  A-heat    
1.  Per-Henrik  Sundell -79  Hammerdals IF 1:57.54 (56.7)
2.  Axel  Lönnkvist -81  Hässelby 1:57.55 
3.  Bert-Ove  Ahlström -76  Upsala IF 2:00.49 
4.  Martin  Öhman -81  Hässelby 2:00.74 
5.  Christian  Ahlsén -80  Hässelby 2:05.85 
6.  Joakim  Daun -82  FGF Gotland Ej start 

800m MS/P18/P16  B-heat    
1.  Johan  Thunberg -82  Hässelby 2:02.19 
2.  Dan  Ocklind -82  IFK Lidingö 2:05.64 
3.  Christer  Engström -63  IF Linden 2:07.76 
4.  Peter  Sladey -82  Rånäs 4H 2:08.48 (60.4)
5.  Niklas  Johnson -65  IF Linden 2:13.39 
6.  Olle  Sandberg -85  IFK Lidingö 2:17.00 

800m KS/F18/F16      
1.  Flo  Jonsson -78  Ärla IF 2:13.61 (65.79)
2.  Cilla  Pettersson -75  Täby 2:15.66 (66.22)
3.  Isabelle  Ahlström -81  Upsala IF 2:18.96 (66.10)
4.  Marlin  Brown -75  Ärla IF 2:21.17 (66.78)
5.  Helena  Sundh -80  Hässelby 2:21.75 (67.22)
6.  Elin  Andersson -86  Kungsängen 2:37.06 (75.19)
7.  Matilda  Berglund -83  Hammarby IF 2:49.92 (77.74)
8.  Carola  Eriksson -81  Arlanda-Märsta Ej start 


3000m

3000m P16      
1.  Anders  Holmberg -84  Järla IF 9:45.31 (2000m: 6:25.6m)
2.  Martin  Johansson -84  IK Stål Bröt 
Sprang tillsammans med 2000m F16 och 3000m KS/F18

3000m KS/F18      
1.  Lisa  Arentoft -64  Spårvägen 11:18.61 (7:24.5m)
2.  Caroline  Österman -82  Kungsängen SK 11:51.44 (7:41.6m)
Sprang tillsammans med 2000m F16 och 3000m P16


2000m

2000m F16      
1.  Caroline  Theorell -87  Solna FK 7:18.6m 
Sprang tillsammans med 3000m KS/F18/P16


5000m

5000m MS      
1.  Martin  Vose   Fredrikshofs FiF 16:20.10 (9:53.02)
2.  Anders  Bylund   Fredrikshofs FiF 16:20.69 (9:52.74)
3.  Martin  Gidewall   IFK Tumba 16:35.90 (9:53.67)
4.  Mikael  Videfors   Fredrikshofs FiF 16:39.56 (9:53.67)
5.  Christer  Johansson -63  Glanshammars IF 16:46.15 (9:56.68)
6.  Tommy  Nordsten   Fredrikshofs FiF 16:48.03 (9:56.95)
7.  Hans  Dahlén -68  Fredrikshofs FiF 17:05.20 (10:06.60)
8.  Sören  Lovén   Fredrikshofs FiF 17:39.33 (10:22.33)


400m	76.8	C. Johansson	3000m	9:52.74	A. Bylund
800m 	2:36.8	C. Johansson	3200m	10:32.3	A. Bylund
1000m	3:14.3	C. Johansson	3600m	11:51.8	A. Bylund
1200m	3:53.8	C. Johansson	4000m	13:11.4	A. Bylund
1600m	5:14.2	M. Vose		4400m	14:30.3	M. Vose
2000m	6:34.5	M. Videfors	4600m	15:09.4	M. Vose
2400m	7:53.1	M. Vose		4800m	15:46.6	M. Vose
2800m	9:13.4	A. Bylund





©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta