Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Löparnas Kväll

Onsdag 20 juni 2001 på Kristinebergs IP

Arrangör: FK Studenterna

Fantastisk prestation av Yeboah född 88. Han sprang 100m på 11.03 och 200m på 22:68 med motvind på -0.9 m/s.

Tack till alla deltagare och välkommen till Studenternas Sommarspel, lördagen den 28:e juli på Kristinebergs IP.


 
 
 100mH F16/K
Vind +0.6 m/s
1.   Maria  Richtnér -73  Spårvägen  14.21    
2.   Juna  Cagin -79  Turebergs FK  15.06    
3.   Annica  Andersson -80  Täby IS  15.68    
4.   Ida  Sjöling  -81   IFK Lidingö   15.71    
5.   Frida  Strandberg  -85   Turebergs FK   15.80    
6.   Sara  Carlsson -79  Huddinge AIS  16.19    
 
 
 110mh P16/M
Vind +0.8 m/s
1.   Magnus  Wallberg  -78   Hässelby SK   14.96    
2.   Brian  Predstrup -74  ACA (DK)  15.43    
3.   Dan  Eidmark -85  Ösmo GIF Friidrott  15.94    
4.   Michel  Tornéus  -86   IFK Tumba   16.16    
 
 
 100m F16
Heat AVind +0.4 m/s
1.   Sofia  Grahm -87  Täby IS  13.26    
2.   Mikaela  Grahm -87  Täby IS  13.38    
3.   Emilie  Andersson -89  Kungsängens SK  13.66    
4.   Lisa  Voltaire -87  Täby IS  13.85    
5.   Johanna  Dans -86  Turebergs FK  13.92    
6.   Tina  Rannelid -86  Bromma IF  15.24    
Heat BVind +0.2 m/s
1.   Frida  Strandberg  -85   Turebergs FK   13.23    
2.   Maria  Ericsson  -85   Rånäs 4H   13.23    
3.   Charity  Odum -85  Spårvägen  13.74    
4.   Linnea  Lundqvist  -85   Turebergs FK   13.98    
5.   Rebecca  Lips  -85   Turebergs FK   14.22    
6.   Maria  Sjögren  -85   Turebergs FK   14.32    
 
 
 100m P16
Vind +0.6 m/s
1.   Edmund  Yeboah -88  Kungsängens SK  11.03    
2.   Patrik  Boström  -86   Solna FK  11.91    
3.   Joakim  Lundvik -86  Turebergs FK  12.79    
 
 
 100m F18
Vind +0.9 m/s
1.   Lisa  Wiik -83  Västerås FK  12.87    
2.   Karolina  Busznyak  -84   IFK Tumba   13.75    
 
 
 100m P18/M
Vind +0.4 m/s
1.   Christian  Boo -77  Bromma IF  11.73    
2.   Stuart  Mulondo -84  SOIK Hellas  11.86    
3.   Nedin  Omerovic -85  Rånäs 4H  12.26    
 
 
 100m K
Vind +0.4 m/s
1.   Lena  Udd -70  SOIK Hellas  11.91    
2.   Susanne  Meckbach -81  IFK Lidingö  12.51    
3.   Carolina  Nylén -79  Fredrikshofs FIF  12.99    
4.   Louise  Wenngren -76  Spårvägen  13.03    
5.   Klara  Blume -78  Bromma IF  13.39    
6.   Annica  Andersson -80  Täby IS  13.77    
 
 
 100m M
Heat AVind +1.0 m/s
1.   Anders  Boyacioglu -76  Huddinge AIS  11.07    
2.   Håkan  Setthammar  -72   Västerås FK   11.21    
3.   Martin  Skeppstedt -82  IFK Lidingö  11.22    
4.   Yannick  Surhare -78  Huddinge AIS  11.37    
5.   Sebastian  Hukari  -78   TFK   11.57    
6.   Tom  Gatsinzi -82  Spårvägen  11.68    
Heat BVind +0.4 m/s
1.   Jonathan  Hallgren  -81   IFK Lidingö   11.31    
2.   Johan  Ndure -81  Spårvägen  11.44    
3.   Anders  Almgren -82  Vallentuna FK  11.72    
4.   Andreas  Daun -80  Spårvägen  11.72    
5.   Viktor  Löfroth -75  IF Åland  12.36    
6.   Daniel  Gemme -81  Täby IS  14.93    
 
 
 400m F18
1.   Elin  Andersson -86  Kungsängens SK  61.11    
2.   Matilda  Berglund -83  Hammarby IF  71.08    
   Charlotte  Karlsson  -84   IFK Tumba   Ej start    
 
 
 400m P18
1.   Niclas  Rysjö  -84   IFK Tumba   53.21    
2.   Alexander  Hanning  -84   IFK Tumba   54.41    
3.   Johan  Westlund-Dahoud -85  Kungsängens SK  56.18    
4.   Johan  Gyllström -84  Hammarby IF  65.85    
 
 
 400m K
1.   Carolina  Nylén -79  Fredrikshofs FIF  56.51    
2.   Maria  Löfroth -77  IF Åland  62.69    
3.   Helena  Sundh -80  Hässelby SK  64.96    
 
 
 400m K/F18
1.   Charlotte  Schönbeck  -84   IFK Lidingö   58.03    
2.   Hanna  Ahlin  -84   Gefle IF   59.09    
3.   Sofia  Eklund  -84   IFK Tumba   61.63    
4.   Jenni  Gårdhage -78  Västerås Fridrott  62.72    


 400m M
Heat A
1.   Peter  Andersson -76  Täby IS  48.99    
2.   Anders  Wistam -75  Hellas SOIK  49.75    
3.   Albin  Johansson -81  Hammarby IF  50.15    
4.   Fredrik  Christiansson -82  Spårvägen  53.30    
Heat B
1.   Johan  Lundin -69  Hässelby SK  52.68    
2.   Daniel  Salomonsson  -75   Upsala IF   54.24    
3.   Joakim  Lindström -70  Hässelby SK  54.52    
 
 
 200m F14
Heat AVind -0.9 m/s
1.   Sofia  Stensjö -88  Kungsängens SK  27.08    
2.   Sofia  Grahm -87  Täby IS  27.54    
3.   Mikaela  Grahm -87  Täby IS  27.56    
4.   Sofia  Quell  -87   Österhaninge IF   28.11    
5.   Lisa  Voltaire -87  Täby IS  28.22    
6.   Louise  Martin -87  Hässelby SK  28.93    
Heat BVind -1.3 m/s
1.   Astrid  Lönnervall -87  Täby IS  27.82    
2.   Elin  Hynning -87  Hammarby IF  27.86    
3.   Josefine  Hörberg -88  Huddinge AIS  29.39    
4.   Johanna  Lundström -87  Bromma IF  31.52    
 
 
 200m P14
Heat AVind -1.2 m/s
1.   Sebastian  Öberg  -87   Österhaninge IF   24.85    
2.   Calle  Jonsson  -87   Turebergs FK   27.14    
3.   Marcus  Janback  -87   Fredrikshofs FIF   27.52    
4.   Jonas  Olave -87  Hammarby IF  27.98    
Heat BVind -2.8 m/s
1.   Joel  Thorén -87  Huddinge AIS  26.41    
2.   Nils-Göran  Nilsson -88  Täby IS  26.89    
3.   Alexander  Ström -88  Huddinge AIS  27.10    
 
 
 200m F16/F18/K
Vind -0.6 m/s
1.   Lena  Udd -70  SOIK Hellas  24.56    
2.   Lisa  Wiik -83  Västerås FK  26.51    
3.   Carolina  Nylén -79  Fredrikshofs FIF  26.67    
4.   Louise  Wenngren -76  Spårvägen  26.80    
5.   Maria  Ericsson  -85   Rånäs 4H   28.06    
   Maria  Richtnér -73  Spårvägen  Ej start    
 
 
 200m P16
Vind -0.9 m/s
1.   Edmund  Yeboah -88  Kungsängens SK  22.68    
2.   Dan  Eidmark -85  Ösmo GIF Friidrott  25.64    
3.   Andreas  Barawi  -85   Turebergs FK   26.03    
 
 
 200m M
Heat AVind -0.9 m/s
1.   Yannick  Surhard -78  Huddinge AIS  22.64    
2.   Håkan  Setthammar  -72   Västerås FK   23.13    
3.   Tom  Gatsinzi -82  Spårvägen  23.71    
Heat BVind -1.2 m/s
1.   Andreas  Daun -80  Spårvägen  23.67    
2.   Anders  Almgren -82  Vallentuna FK  23.70    
3.   Christian  Boo -77  Bromma IF  23.97    
4.   Viktor  Löfroth -75  IF Åland  24.97    
 
 
 1500m F18/K
1.   Gunnel  Rundström-Schütz -73  Hässelby SK  4:46.79    
2.   Ulrika  Orre -71  Hässelby SK  4:49.20    
3.   Görel  Manners -63  Fredrikshofs FIF  4:58.78    
4.   Rebecca  Bakszt  -84   IFK Lidingö   5:05.90    
5.   Letu  Abraha  -77   Sundbybergs IK   5:18.46    
6.   Malin  Fugelsang -86  Bromma IF  5:18.50    
 
 
 1500m P18/M
1.   Martin  Öhman -81  Hässelby SK  4:08.70    
2.   Björn  Gustafsson -79  Hammarby IF  4:09.19    
3.   Gabriel  Zeron -78  Upsala IF  4:10.04    
4.   Ronny  Johannesson -77  Huddinge AIS  4:17.09    
5.   Erik  Lomstedt -83  Spårvägen  4:19.80    
6.   Philip  Wehtje  -83   Fredrikshofs FIF   4:21.20    
7.   Christer  Engström  -63   IF Linden   4:22.68    
8.   Lennart  Svanström -69  NAIF-79  4:29.84    
9.   Martin  Andersson -80  MAIF-79  4:30.57    
10.   Rickard  Stenberg -84  Turebergs FK  4:38.24    
11.   Adam  Amin -84  Hammarby IF  4:39.79    
12.   Mattias  Holmqvist -86  Kungsängens SK  4:40.20    
13.   Daniel  Bäckström -84  Turebergs FK  4:42.19    
14.   Tomas  Holmqvist -88  Kungsängens SK  4:42.49    
 
 
 3000m K
1.   Annika  Skarin -69  Hässelby SK  10:52.85    
2.   Susanna  Damm  -75   Västerås FK   11:05.43    
 
 
 5000m M/P18
1.   Martin  Gidewall  -76   IFK Tumba   15:38.42    
2.   Fredrik  Svanfeldt -63  Hässelby SK  16:18.71    
3.   Johan  Ställberg  -80   IFK Tumba   16:19.44    
4.   Torbjörn  Staaf -63  IFK Tumba  16:33.53    
5.   Mikael  Videfors -66  Fredrikshofs FIF  16:43.31    
6.   Petter  Widmark -79  Hässelby SK  16:45.07    
7.   Magnus  Johansson  -71   Rånäs 4H   16:50.91    
8.   Tommy  Wikman -76  Upsala IF  17:10.50    
9.   Fredrik  Lindgren -83  Värmdö IF  18:55.31    
10.   Mats  Kollbrink  -70   Hässelby SK   19:35.31    

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta