Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Löparnas Kväll

19 juni 2002
Kristinebergs IP, Stockholm

Arrangör: FK Studenterna
Tävlingsledare: Jonas Gunnarsson
Eltidtagare: Roger Karlsson, Pelle Sundelius
Starter: Gunnar Olausson, Lotta Lönnqvist




100m F14
  Vind: +2.2m/s
1.   Emilie  Andersson -89  Kungsängens SK  12.76
2.   Sofia  Stensjö -88  Kungsängens SK  12.88
3.   Paula  Tolj -89  Danderyds SK  13.20
4.   Cecilia  Härdèn -89  Turebergs FK  13.35
5.   Linnéa  Halvarsson -88  Turebergs FK  13.67
6.   Hilda  Nilsson -88  Hässelby  14.15
7.   Ulrika  Andersson -88  Hässelby  14.20


100m F15
  Vind: +3.7m/s
1.   Sara  Frykedal -87  Turebergs FK  12.84
2.   Elin  Husen -87  Hellas SOIK  12.93
3.   Astrid  Lönnervall -87  Täby IS  13.05
4.   Jennie  Svensson -87  Täby IS  13.16
5.   Sofia  Grahm -87  Täby IS  13.62
6.   Åsa  Bengtlars -87  Turebergs FK  14.58


100m F17/F19
  Vind: +1.7m/s
1.   Sandra  Marques -86  Hässelby  13.22
2.   Maria  Ericsson -85  Rånäs  13.26
3.   Linda  Söderqvist -86  Turebergs FK  13.32
4.   Charity  Odum -85  Spårvägen  13.35
5.   Sandra  Bouveng -86  Turebergs FK  13.70
6.   Stephanie  Riddez -84  IFK Lidingö  13.77
7.   Ulrika  Jansson -85  Kungsängens SK  13.94


100m KS
  Vind: +1.1m/s
1.   Hanna  Peterson -80  Hässelby  12.16
2.   Helene  Nordqvist -80  Täby IS  12.38
3.   Josefin  Näsman -81  Bollnäs FIK  12.54
4.   Anna  Lilja -81  Nyköpings BIS  12.70
5.   Louise  Gundert -80  IFK Lidingö Fri  13.52


100m F/K Final
Final Vind: +1.4m/s
1.   Hanna  Peterson -80  Hässelby  12.22
2.   Helene  Nordqvist -80  Täby IS  12.50
3.   Emelie  Andersson -89  Kungsängens SK  12.73
4.   Astrid  Lönnervall -87  Täby IS  13.15
5.   Elin  Husen -87  Hellas SOIK  13.19
6.   Jennie  Svensson -87  Täby IS  13.30
7.   Paula  Tolj -89  Danderyds SK  13.37


100m P14/P15
  Vind: +1.1m/s
1.   Oliver  Plattner -87  Hässelby  11.82
2.   Mads-Erik  Sörensen -87  Hässelby  11.96
3.   Björn  Ljusenius -87  Turebergs FK  12.45
4.   Stefan  Söderlund -87  Hässelby  12.82
5.   Anders  Olsson -88  Täby IS  13.23


100m P17
Heat A Vind: +2.5m/s
1.   Lukas  Nilsson -86  Hässelby  11.47
2.   Henrik  Eklund -85  Huddinge AIS  11.49
3.   Patrick  Boström -86  Hellas SOIK  11.78
4.   Michel  Tornéus -86  IFK Tumba  11.78
5.   Niklas  Larsson -85  Boo IF  11.82
Heat B Vind: +1.6m/s
1.   Markus  Simko -85  IFK Lidingö friidrott  12.04
2.   Kalle  Bergqvist -86  Hässelby  12.20
3.   Andreas  Andersson -86  Turebergs FK  12.42
4.   Fredrik  Wiktorsson -86  Turebergs FK  12.59


100m P19/MS
Heat A Vind: +1.1m/s
1.   Anders  Boyacioglu -76  Huddinge AIS  11.08
2.   Dan  Alfredsson -79  Hässelby  11.10
3.   Thomas  Nikitin -82  Spårvägen  11.26
4.   Aristide  Bamane -82  Spårvägen  11.29
5.   Sebastian  Hukari -78  Turebergs FK  11.32
6.   Andrus  Klaar -75  Spårvägen  11.79
7.   Stefano  Tomai -65  Alingsås IF  11.92
8.   Okodugha  Osaremhen -76  Huddinge AIS  13.45
Heat B Vind: +0.9m/s
1.   Martin  Skeppstedt -82  IFK Lidingö  11.1m
2.   Daniel  Höök -78  Hellas SOIK  11.2m
3.   Tom  Gatsinzi -82  Spårvägen  11.3m
4.   Andreas  Daun -80  Spårvägen  11.5m
5.   Peter  Alvarsson -81  Spårvägen  11.9m
6.   Johan  Blidberg -81  Hässelby  12.1m
7.   Mikael  Höök -76  Hellas SOIK  12.7m
Heat C Vind: +1.7m/s
1.   Stuart  Mulondo -84  Hellas SOIK  11.30
2.   Thomas  Olszowy -83  Spårvägen  11.62
3.   Robert  Johansson -77  Turebergs FK  11.73
4.   Andreas  Thiel -83  Hässelby  11.78
5.   Mattias  Härlin -82  Vallentuna FK  12.16


100m P/M Final
Final Vind: +1.2m/s
1.   Dan  Alfredsson -79  Hässelby  11.02
2.   Anders  Boyacioglu -76  Huddinge AIS  11.03
3.   Martin  Skeppstedt -82  IFK Lidingö Fri  11.18
4.   Tom  Gatsinzi -82  Spårvägen  11.32
5.   Daniel  Höök -78  Hellas  11.34
6.   Stuart  Mulondo -84  Hellas SOIK  11.38
7.   Andreas  Daun -80  Spårvägen  11.56
8.   Henrik  Eklund -85  Huddinge AIS  11.69


200m F14
  Vind: +0.8m/s
1.   Sofia  Stensjö -88  Kungsängens SK  26.90
2.   Anna  Berg -88  Täby IS  27.17
3.   Linnèa  Halvarsson -88  Turebergs FK  27.98
4.   Cecilia  Härdèn -89  Turebergs FK  28.41
5.   Paula  Tolj -89  Danderyds SK  28.68
6.   Linda  Johansson -88  Ängelholms IF  29.15


200m F15
Heat A Vind: +0.7m/s
1.   Astrid  Lönnervall -87  Täby IS  26.70
2.   Mikaela  Grahm -87  Täby IS  27.41
3.   Josefine  Hörberg -87  Huddinge AIS  27.82
4.   Jennie  Svensson -87  Täby IS  27.89
Heat B Vind: +3.0m/s
1.   Sara  Frykedal -87  Turebergs FK  26.83
2.   Lisa  Voltaire -87  Täby IS  28.12
3.   Åsa  Bengtlars -87  Turebergs FK  30.69


200m F17
  Vind: +0.9m/s
1.   Maria  Ericsson -85  Rånäs  27.70
2.   Linda  Söderqvist -86  Turebergs FK  28.32
3.   Ulrika  Jansson -85  Kungsängens SK  29.03
4.   Michaela  Hamberg -86  Tyresö Friidrottsklubb  29.92


200m F19
  Vind: +1.1m/s
1.   Sara  Voltaire -84  Täby IS  26.90
2.   Linn  Göransson -83  Täby IS  26.99
3.   Sofia  Nilsson -84  Täby IS  29.21


200m KS
  Vind: +2.1m/s
1.   Jessica  Samuelsson -85  Hässelby  25.13
2.   Josefin  Näsman -81  Bollnäs FIK  25.56
3.   Caroline  Öhman -81  Hässelby  26.55
4.   Carina  Hortans -80  Huddinge AIS  27.29


200m P14
  Vind: +0.8m/s
1.   Nils Göran  Nilsson -88  Täby IS  26.19
2.   Anders  Olsson -88  Täby IS  27.40
3.   Calle  Lindros -88  IFK Tumba  28.63


200m P15
  Vind: +1.2m/s
1.   Oliver  Plattner -87  Hässelby  23.94
2.   Joakim  Orreteg -87  Hässelby  24.73
3.   Mads-Erik  Sörensen -87  Hässelby  25.15
4.   Björn  Ljusenius -87  Turebergs FK  25.48


200m P17
  Vind: +0.9m/s
1.   Niklas  Larsson -85  Boo IF  23.80
2.   Andreas  Andersson -86  Turebergs FK  25.20
3.   Fredrik  Viktorsson -86  Turebergs FK  25.86


200m P19/MS
  Vind: +1.3m/s
1.   Martin  Skeppstedt -82  IFK Lidingö  22.58
2.   Stuart  Mulondo -84  Hellas  22.79
3.   Tom  Gatsinzi -82  Spårvägen  23.00
4.   Henrik  Endre -84  Hässelby  23.56
5.   Robert  Johansson -77  Turebergs FK  23.68


400m F17
Heat A  
1.   Elin  Andersson -86  Kungsängens SK  61.4m
2.   Jenni  Nilsson -85  Hässelby  62.9m
3.   Erika  Fyrvall -87  Turebergs FK  64.7m
Heat B  
1.   Ann-Sofie  Landström -85  Nynäshamns FK  62.36
2.   Ida  Sundström -88  Kungsängens SK  67.08
3.   Linnea  Grindegård -86  IF Göta  71.75


400m KS
1.   Louise  Wenngren -76  Spårvägen  58.95
2.   Anna  Lilja -81  Nyköpings BIS  59.72
3.   Louise  Gundert -80  IFK Lidingö Fri  62.37
4.   Maria  Karlsson -82  IFK Lidingö Fri  68.72


400m P17
1.   Gustav  Karnebäck -87  Turebergs FK  54.23
2.   Fredrik  Hallinder -88  Turebergs FK  55.24
3.   Mattias  Holmqvist -86  Kungsängens SK  55.67
4.   Reine  Rasmusson -85  Kungsängens SK  55.70
5.   Olle  Sandberg -85  IFK Lidingö friidrott  55.96
6.   Linus  Ekblom -86  IF Åland  57.74


400m P19
1.   Niklas  Elofsson -84  Tyresö FK  55.45
2.   Johan  Gyllström -84    60.59
3.   Patrik  Anes -84  Hammarby  67.21


400m MS
1.   Sebastian  Hukari -78  Turebergs FK  49.24
2.   Anders  Wistam -75  Hellas SOIK  50.51
3.   Joel  Gustafsson -83  Hellas SOIK  51.42
4.   Martin  Öhman -81  Hässelby  51.80
5.   Axel  Lönnqvist -81  Hässelby  52.23
6.   Henrik  Norelius -86  Hässelby  53.68


1500m F17/F19/KS
1.   Rebecca  Ringström -77  Spårvägen  4.45.59
2.   Ann  Carlsson -81  Marks LK  4.46.98
3.   Helena  Sundh -80  Hässelby  4.48.73
4.   Maria  Högberg -78  FK Studenterna  5.07.50
5.   Fanny  Fredriksson -85  Täby IS  5.11.79
6.   Linda  Byman -86  Spårvägen  5.14.77
7.   Maria  Lindelöf -84  IF Göta  5.18.76
8.   Johanna  Kaikkonen -86  IF Göta  5.29.28
9.   Klara  Kingsvik -84  IF Göta  5.32.76
10.   Karin  Nilsson -86  IF Göta  5.34.00


1500m P17/P19/MS
Heat A  
1.   Johan  Hedberg -84  IF Göta  4.13.54
2.   Jesper  Hansson -67  Enhörna IF  4.13.74
3.   Rickard  Ståhlgren -79  Rånäs 4H  4.16.84
4.   Richard  Blom -75  Enhörna IF  4.18.28
5.   Tor  Pöllönen -87  Hässelby  4.21.62
6.   Peter  Ngarariga -84  Kungsängens SK  4.21.89
7.   Fredrik  Närman -84  IF Göta  4.22.54
8.   Matthias  Amnéus -80  Väsby Fri  4.26.71
9.   Christer  Engström -63  IF Linden  4.31.38
10.   Niklas  Johnson -65  IF Linden  4.37.79
Heat B  
1.   Patrik  Andersson -86  IF Linden  4.17.03
2.   Mikael  Andersson -86  Vallentuna FK  4.17.74
3.   Tero  Heikki -80  Krylbo IF  4.22.12
4.   Tobias  Lundgren -87  Tyresö FK  4.27.43
5.   Kim  Lindström -85  IF Linden  4.28.26
6.   Christian  Johansson -80  IF Åland  4.36.29
7.   Adrian  von Gregerfelt -82  Spårvägen  4.38.81
8.   Adam  Amin -84  Hammarby IF  4.45.29


2000m F14/F15
1.   Sara  Sjöqvist -89  Täby IS  7.06.05
2.   Linda  Johansson -88  Ängelholms IF  7.19.97
3.   Julia  Kimell -87  IF Åland  7.21.82
4.   Annika  Söderström -87  IF Åland  8.15.41

Sprang ihop med 2000m P14/P15


2000m P14/P15
1.   Tomas  Holmqvist -88  Kungsängens SK  6.24.14
2.   Magnus  Gärdin -87  Täby IS  6.34.16

Sprang ihop med 2000m F14/F15


3000m P17
1.   Andreas  Mårtensson -85  Täby IS  9.40.57

Sprang ihop med M 5000m


5000m KS
1.   Anna  Lindh -74  Rånäs 4H  17.11.55    (10.15.22)
2.   Yodit  Wolday -72  Hässelby  18.25.07    ( )
3.   Carita  Södergård -74  IF Åland  19.29.51    (11.28.65)

Sprang ihop med M 5000m


5000m MS
1.   Jan  Amnéus -79  Väsby  15.11.05    (9.08.87)
2.   Eduardas  Volikas -76  IF Åland  15.25.03    (9.10.55)
3.   Martin  Gidewall -76  IFK Tumba  15.38.45    (9.24.60)
4.   Jonathon  Kiely -69  FK Studenterna  15.40.88    (9.27.34)
5.   Fredrik  Sohlberg -72  FK Studenterna  15.48.70    (9.34.44)
6.   Cédric  Schwartzler -74  FK Studenterna  16.03.22    (9.32.43)
7.   Martin  Vose -67  FK Studenterna  16.14.83    (9.42.44)
8.   Björn  Johansson -67  Global IP Sound  16.19.96    (9.34.61)
9.   Fredrik  Svanfeldt -63  Hässelby  16.22.21    (9.40.65)
10.   Said  Smahi -78  Västerås Friidrott  16.37.68    (9.45.68)
11.   Jan-Olof  Andersson -69  Roslagsbro IF  16.47.43    (9.54.27)
12.   Brian  Buchtrup -76  Stockholm City Triathlon  16.55.52    (9.57.76)
13.   Stefan  Johansson -69  Rånäs 4H  17.00.56    (10.07.60)
14.   Christher  Johansson -63  Glanshammars IF  17.25.86    (10.22.41)
   Lorenzo  Nesi -65  FK Studenterna  Bröt    (10.05.04)
   Göran  Sander -67  FK Studenterna  Bröt    (9.34.07)


100mh F17
  Vind: +2.2m/s
1.   Jessica  Samuelsson -85  Hässelby  15.22

Sprang ihop med 100mh F19 och 110mh M


100mh F19
  Vind: +2.2m/s
1.   Jennie  Hurkmans -84  Turebergs FK  16.03

Sprang ihop med 100mh F17 och 110mh M


110mh MS
  Vind: +2.2m/s
1.   Andrus  Klaar -75  Spårvägen  15.44

Sprang ihop med 100mh F17 och F19


©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta