Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Löparnas Dag

10 augusti 2003
Kristinebergs IP, Stockholm

Arrangör: FK Studenterna
Tävlingsledare: Jonas Gunnarsson, Fredrik Sohlberg
Starter: Roger Karlsson, eltid: Pelle Sundelius
Väder: 25 grader, soligt.



100m F14/F19/KS
A-Heat Vind: +0.43m/s
1.  Therese Edholm -76  Turebergs FK  12.54   
2.  Giselle Kålen -85  Östersunds GIF  13.28   
3.  Karolina Busznyák -84  IFK Tumba  13.78   
4.  Sandra Andersson -89  Tullinge Tumba FF/Friidrott  14.61   
Extralopp Vind: +0.8m/s
1.  Therese Edholm -76  Turebergs FK  12.49   
Sprang tillsammans med herrarnas extralopp.


100m P17/P19/MS
A-Heat Vind: +0.90m/s
1.  Martin Skeppstedt -82  Spårvägen  11.17   
2.  Thomas Nikitin -82  Spårvägen  11.27   
3.  Aristide Bamane -82  Spårvägen  11.38   
4.  Peter Alvarsson -81  Spårvägen  11.52   
5.  Björn Axelsson -73  Fredrikshofs FIF  12.49   
B-Heat Vind: +1.45m/s
1.  Jakob Söderström -85  Bromma IF  11.82   
2.  Viktor Granholm -86  Spårvägen  12.13   
3.  Mattias Moskowicz -84  Fredrikshof FIF  12.41   
4.  Jan Söderström -42  Bromma IF  13.39   
5.  Valerie Raut -43  Duvbo AIK  13.61   
Extralopp Vind: +0.8m/s
1.  Thomas Nikitin -82  Spårvägen  11.37   
2.  Aristide Bamane -82  Spårvägen  11.38   
3.  Jakob Söderström -85  Bromma IF  11.81   


200m F14/F19
  Vind: +0.53m/s
1.  Giselle Kålen -85  Östersund GIF  27.34   
2.  Karolina Busznyák -84  IFK Tumba  28.32   
3.  Sandra Andersson -89  Tullinge Tumba FF/Friidrott  29.79   


200m MS
  Vind: +0.37m/s
1.  Johan Lundin -69  Hässelby SK  23.87   
2.  Anzo Badjie -78  Huddinge AIS  24.65   


400m P17/P19/MS
A-Heat  
1.  Axel Lönnqvist -81  Hässelby SK  51.39   
2.  Johan Lundin -69  Hässelby SK  52.34   
3.  Christian Spancken -87  LG Menden  53.07   
4.  Björn Axelsson -73  Fredrikshof FIF  54.18   
B-Heat  
1.  Mattias Moskowicz -84  Fredrikshof FIF  54.29   
2.  Magnus Burling -71  Fredrikshofs FIF  56.29   
3.  Calle Lindros -88  IFK Tumba  58.45   


400m KS
1.  Cecilia Föjer -76  FK Studenterna  66.29   
Sprang tillsammans med herrarnas B-heat


1500m F17
1.  Martina Hedström -86  Fredrikshofs FIF  5:36.77   
Sprang tillsammans med 1500m P17


1500m P17
1.  Kimmo Halonen -87  Tullinge Tumba FF/Friidrott  4:28.03   
2.  Sandun Andersson -86  Fredrikshof FIF  4:50.38   


2000m F14/KS/KV
1.  Jenni Nilsson -85  Hässelby SK  6:54.62   
2.  Marian Fricke -62  Hässelby SK  7:15.60   
3.  Sandra Lundberg -89  Mälarö SOK  7:16.02   
Sprang tillsammans med 2000m herrar


2000m P14/P15/MS/MV
1.  Henrik Nyström -82  IF Göta  5:35.50   
2.  Björn Gustafsson -79  Hammarby IF  5:40.70   
3.  Michael McNaughton -76  Uppsala IF  5:46.72   
4.  David Levander -88  Täby IS  6:31.88   
5.  Marcus Persson -89  Mälarö SOK  6:44.29   
6.  Axel Lönnqvist -81  Hässelby SK  6:54.20   
7.  Kristoffer Vilkancis -89  Hässelby SK  7:04.76   
8.  Björn Suneson -48  Majornas IK  7:12.97   
9.  Martin Larsson -71  Flemingsbergs SK  7:22.16   
10.  Sverker Unnes -43  Fredrikshofs FIF  8:10.45   
  Erik Levander -88  Täby IS  Bröt   


10000m KS
1.  Marie Söderström-Lundberg -60  Hässelby SK  34:00.32   (DM-1)
2.  Susanna Damm -75  Flemingsbergs SK  37:36.87   (DM-2)
3.  Anna Hansson -73  FK Studenterna  37:44.84   (DM-3)
4.  Ann Björklund -71  FK Studenterna  38:50.97   (DM-4)
5.  Kajsa Friström -65  Fredrikshofs FIF  39:12.85   (DM-5)
6.  Madeleine Wedin Shemweta -68  Flemingsbergs SK  39:15.10   (DM-6)
7.  Cecilia Petersson -63  FK Studenterna  42:34.67   
8.  Monica Franzen-Gorjzadeh -63  Hässelby SK  43:18.27   
  Annika Nyberger -68  Spårvägen  Bröt   
Sprang tillsammans med 10000m MS.


10000m MS
1.  Cédric Schwartzler -74  FK Studenterna  32:58.33   (7p)
2.  Rickard Kingstad -69  Trångvikens IF  33:26.48   (5p)
3.  Martin Gidewall -76  IFK Tumba  33:32.48   (3p)
4.  Jesper Hansson -67  Enhörna IF  33:41.51   (2p)
5.  Jörgen Lindh -69  Rånäs 4h  33:58.57   (1p)
6.  Mikael Videfors -66  Fredrikshofs IF  35:23.88   
7.  Jonas Haggren -64  Fredrikshofs FIF  37:10.33   
8.  Anders Pedersén -64  Fredrikshofs FIF  37:19.97   
9.  Laurent Duda -65  Uppsala Universitet  46:45.76   
  Roland Persson -71  FK Studenterna  Bröt   
  Lorenzo Nesi -65  FK Studenterna  Bröt   

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta