Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Löparnas Kväll

31 augusti 2005
Kristinebergs IP, Stockholm

Arrangör: FK Studenterna
Tävlingsledare: Måns Höiom
Starter: Magnus Kvist och Gustav Sörberg
Eltidtagare: Sven Ljungberg, A Lennart Julin och Pelle Sundelius
Väderförhallanden: soligt, uppehåll, temperaturen sjönk från 21 grader vid starten kl 18 till 16 grader då sista loppet avgjordes kl 21.30, svaga vindar på gränsen till vindstilla


Utskriftvänlig version

100m försök F15/F14
Vind: +0,7
1 Emma Mellåker 90 Spårvägen 13.90
2 Paulin Beinö 90 Solna 13.91
3 Anna Hansback 91 Spårvägen 14.15
4 Hanna Andersson-Åsman 91 Spårvägen 14.89
5 Johanna Höglund 91 Spårvägen 15.01
6 Emelie Pettersson 90 Spårvägen 15.22
7 Jasmine Edström 90 Spårvägen 15.29
100m försök F17
Vind: +0,6
1 Gladys Bamane 89 Spårvägen 12.90
2 Sofia Johansson-Örtegren 89 Spårvägen 13.40
3 Mimmi Rönn 89 Tureberg 13.54
4 Katja Nylund 88 Spårvägen 14.99
5 Nathalie Nähr 88 Spårvägen 15.83
100m försök K/F19
Vind: +0,4
1 Therese Edholm 76 Tureberg 12.57
2 Karolina Busznyak 84 Tumba 13.16
3 Klara Persson 80 Spårvägen 13.49
4 Linnea Lundqvist 85 Tureberg 13.70
5 Elina Nylander 87 Hammarby 13.92
100m final F14-K
A-Final Vind: -0,6
1 Therese Edholm 76 Tureberg 12.69 K-1
2 Linnea Lundqvist 85 Tureberg 13.87 K-2
3 Klara Persson 80 Spårvägen 13.88 K-3
4 Paulin Beinö 90 Solna 14.11 F15-1
Emma Mellåker 90 Spårvägen ej start
Sofia Johansson-Örtegren 89 Spårvägen ej start
Gladys Bamane 89 Spårvägen ej start
Mimmi Rönn 89 Tureberg ej start
B-Final Vind: -0,2
1 Elina Nylander 87 Hammarby 14.08 F19-1
2 Anna Hansback 91 Spårvägen 14.29 F14-1
3 Hanna Andersson-Åsman 91 Spårvägen 14.90 F14-2
4 Johanna Höglund 91 Spårvägen 15.13 F14-3
5 Katja Nylund 88 Spårvägen 15.16 F17-1
6 Emelie Pettersson 90 Spårvägen 15.47 F15-2
7 Jasmine Edström 90 Spårvägen 15.59 F15-3
8 Nathalie Nähr 88 Spårvägen 16.15 F17-2
100m försök P17/P14
Vind: +0,4
1 Ronny Westphal 89 Spårvägen 11.82
2 Henrik Lembke-Wehlin 88 Spårvägen 12.28
3 Kim Svensson 89 Spårvägen 12.64
4 Farid Nikzad 88 Spårvägen 12.69
5 John Alex Boutzas 91 Sundbyberg 13.52
100m försök M/P19
Vind: +0,6
1 Oskar Åhberg 89 Solna 11.08
2 Christian Rodriguez 87 Solna 11.39
3 Sebastien Öberg 86 Tureberg 11.39
4 Peter Hellgren 64 Bålsta 11.48
6 Marcus Molin 88 Solna 12.12
100m final P14-M
Vind: -0,5
1 Peter Hellgren 64 Bålsta 11.53 M-1
2 Ronny Westphal 89 Spårvägen 11.95 P17-1
3 Henrik Lembke-Wehlin 88 Spårvägen 12.43 P17-2
Farid Nikzad 88 Spårvägen ej start
Oskar åhberg 89 Solna ej start
Christian Rodriguez 87 Solna ej start
Marcus Molin 88 Solna ej start
John Alex Boutzas 91 Sundbyberg ej start
400m K/P19/P17
1 Tobias Ekhamre 88 Hammarby 51.68 P17-1
2 Calle Lindros 88 Huddinge 52.85 P17-2
3 Hannes Öckerman 87 Kungsängen 54.44 P19-1
4 Henrik Lembke-Wehlin 88 Spårvägen 56.73 P17-3
5 Karolina Busznyak 84 Tumba 61.25 K-1
400m M
1 Sebastian Öberg 86 Tureberg 50.97
2 Ruben Norlin 77 Norrfjärden 52.03
3 Ahmed Cumar 83 Hammarby 53.49
4 Johan Gustafsson 76 Hammarby 54.10
5 Niclas Ivarsson 83 Studenterna 62.10
6 Petri Helminen 64 Studenterna 63.35
1500m P19/F19/P17/F17
1 Sami Tesfaldet 86 Tyresö 4.18.51 P19-1
2 Marcus Holmström 88 Lidingö 4.26.24 P17-1
3 Johan Jonsson Dahl 88 Mälarö 4.33.80 P17-2
4 Judel Kibondo 86 Sundbyberg 4.33.93 P19-2
5 Henok Weldgeberereil 89 Tullinge-Tumba 4.41.44 P17-3
6 Abel Zewdie Tedessa 89 Sundbyberg 4.56.79 P17-4
7 Elsa Hannar 89 Lidingö 5.02.36 F17-1
8 Sandra Thudén 88 Motala 5.05.46 F17-2
9 Emma Lundin 88 Lidingö 5.11.17 F17-3
10 Ahmed Nuru 89 Tullinge-Tumba 5.12.12 P17-5
11 Diana Norden 87 Nyköping 5.18.59 F19-1
12 Caroline Rönnlund 86 Huddinge 5.24.95 F19-2
13 Linnéa Lord 89 Hammarby 5.25.03 F17-4
14 Elin Källander 88 Hammarby 5.26.29 F17-5
Frida Björkman 86 Studenterna ej start
2000m P14/F14-Veteraner
Heat 1
1 Malek Zbadi 91 Tullinge-Tumba 7.04.64 P14-11
2 Sanna Mustonen 91 Enhörna 7.05.07 F14-1
3 Karolin Ohlsson 91 Tumba 7.08.11 F14-2
4 Tarja Karppinen 78 Studenterna 7.32.58 K-1
5 Johanna Lord 91 Hammarby 7.33.17 F14-3
6 Elin Jonsson 90 Hammarby 7.33.35 F15-1
7 Emeli Pettersson 90 Tumba 7.33.84 F15-2
8 Veronica Magnusson 74 Studenterna 7.53.63 K-2
9 Cecilia Petersson 63 Studenterna 7.56.66 K-3
10 Sverker Unnes 43 FredriKhof 8.43.41 M60-1
Heat 2
1 Jonathon Kiely 69 Studenterna 5.57.10 M-1
2 Oliver Hofmann 90 Enhörna 6.02.07 P15-1
3 Joel Lundin 91 Sundbyberg 6.04.70 P14-1
4 Mattias Jansson 78 Studenterna 6.11.26 M-2
5 Adam Uhrdin 90 Enhörna 6.14.11 P15-2
6 Mikael Tennare 61 Rånäs 6.17.45 M40-1
7 Oskar Martinsson 91 Huddinge 6.37.61 P14-2
8 Patrik Nilsson 91 Hammarby 6.38.01 P14-3
9 Anton Nyrenström-Gidehag 90 Sundbyberg 6.38.48 P15-3
10 Michael Refors 91 Hammarby 6.40.67 P14-4
11 Oswald Wiklander 91 Hammarby 6.42.86 P14-5
12 Marcelo Burgos 91 Tullinge-Tumba 6.45.02 P14-6
13 Linus Linde 91 Hammarby 6.46.09 P14-7
14 Victor Karlsson 91 Hammarby 6.49.42 P14-8
15 Patrik Werdin 91 Sundbyberg 6.55.41 P14-9
16 Jan Hansson 70 Studenterna 6.57.69 M-3
17 Per Allert 91 Hammarby 6.58.00 P14-10
18 Mikael Smedjegården 60 Ekerö 6.58.04 M45-1
19 Tomas Thim 63 Uppsala 7.11.44 M40-2
10000m M/K
Stockholms Öppna DM för kvinnor, manliga loppet ingår i Mälardalens Långcup, länk:
Mälardalens Långcup
Heat 1
1 Tommy Nordsten 63 FredriKhof 34.52.60 M-15
2 Patrik Karlsson 62 Team Skavsåret 35.14.17 M-17
3 David Näsvik 79 SPIF Triathlon 35.30.70 M-18
4 Helena Olofsson 78 Rånäs 35.31.03 K-1
5 Jens Lykke Mikkelsen 67 Hässelby 35.38.42 M-19
6 Jonas Nilsson 85 Uppsala 35.39.73 M-20
7 Susanna Damm 75 Flemingsberg 35.44.75 DM-1 K-2
8 Anders Pedersen 64 FredriKhof 36.07.04 M-23
9 Mats Lindholm 59 Studenterna 36.12.50 M-24
10 Jonas Haggren 64 FredriKhof 36.15.06 M-25
11 Memo Abbeholm 71 Flemingsberg 36.22.83 M-26
12 Anna von Schenck 72 Flemingsberg 36.37.96 DM-2 K-3
13 Roland Persson 72 Studenterna 36.55.25 M-27
14 Dawid Myslinsky 76 Studenterna 37.01.00 M-28
15 Göran Nilsson 58 Studenterna 37.20.33 M-29
16 Johanna Bjermkvist 83 Huddinge 37.21.78 DM-3 K-4
17 Tomas Hansson 70 Studenterna 37.25.46 M-30
18 Peter Broberg 75 Hässelby 37.28.31 M-31
19 Letu Abraha 77 Sundbyberg 37.31.61 DM-4 K-5
20 Ann Bjorklund 71 Studenterna 37.47.98 DM-5 K-6
21 Henrik Jaensson 75 TIF Stockholm 37.49.97 M-32
22 Joachim Agborg 69 Studenterna 39.00.66 M-33
23 Marianne Fricke 62 Hässelby 39.20.42 DM-6 K-7
24 Jakob Karlsson 77 Solvikingarna 39.29.46 M-34
25 Martin Zetterström 68 Punkthöjd 39.40.87 M-35
26 Madeleine Shemweta 68 Flemingsberg 39.44.22 DM-7 K-8
27 Björn Bygren 78 SPIF Triathlon 40.12.33 M-36
28 Martin Larsson 71 Flemingsberg 43.14.99 M-37
29 Monica Franzén Gorjizadeh 63 Hässelby 44.41.74 DM-8 K-9
Gustav Sörberg 78 Studenterna bröt
Reinaldo Burgos 66 Tullinge-Tumba bröt
Patrik WiKtröm 73 bröt
Rolf Edholm 65 Studenterna ej start
Heat 2
1 Johan Lindberg 80 Uppsala 31.20.61 M-1
2 Linus Nilsson 83 Enhörna 31.41.77 M-2
3 Fredrik Swahn 77 Rånäs 31.42.31 M-3
4 Cédric Schwartzler 74 Studenterna 31.52.10 M-4
5 Martin Gidewall 76 Tumba 32.26.43 M-5
6 Henrik Östling 76 Enhörna 32.48.10 M-6
7 Fredrik Kronander 73 FredriKhof 33.28.27 M-7
8 Lorenzo Nesi 65 Studenterna 33.32.59 M-8
9 Johan Ställberg 80 Tumba 33.33.31 M-9
10 Peter Kujanpää 74 Hässelby 33.49.26 M-10
11 Stefano Testi 61 Boo 33.57.55 M-11
12 Brian Buchtrup Nielsen 76 Stockholm City Triathlon 34.06.72 M-12
13 Patrik Bergman 83 Uppsala 34.21.90 M-13
14 Fredrik Josefsson 82 Huddinge 34.30.17 M-14
15 Anders Karnfält 61 Studenterna 34.53.69 M-16
16 Mårten Westberg 61 FredriKhof 35.41.54 M-21
17 Örjan Lundh 56 Boo 35.51.93 M-22
Richard Blom 75 Enhöra bröt
Måns Höiom 69 Studenterna ej start

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta