Löparnas Kväll
15-aug-06
Sätra IP, Stockholm
Arrangör: FK Studenterna
Tävlingsledare: Fredrik Sohlberg, Helmut Hansen
Starter: Bo Wallsten
Eltidtagning: Gunnar Olausson, Erik Isaksson
Väderförhallanden: soligt, uppehåll, temperaturen sjönk från 22 grader vid starten kl 18 till 16 grader då sista loppet avslutades kl 22.00
100m försök F15/F14
Vind: -0,7
1 Anna Troije 91 Tureberg 13.51
2 Johanna Wigfeldt 93 Hellas 14.23
3 Melina Nordström 93 Hellas 14.72
100m försök K/F17
Vind: -1,6
1 Julia Lärkert 89 Lidingö 12.84
2 Helene Nordquist 80 Täby 13.06
3 Linda Söderqvist 86 Tureberg 13.39
4 Anna Sunneborn 70 Spårvägen 13.61
5 Felicia Liabäck Löwstett 90 Hellas 14.00
6 Sandra Höckerstrand 90 Hammarby  14.11
7 Aline Ngalima 89 Sundbyberg 14.66
100m final F15/F14/K/F17
B-Final Vind: Motvind
1 Sandra Höckerstrand 90 Hammarby  13.94 F17- 1
2 Melina Nordström 93 Hellas 14.86 F14- 2
Gunnel Tolfes 58 Tumba 15.19 utom tävling
A-Final Vind: -1,6
1 Anna Sunneborn 70 Spårvägen 13.44 K- 1
2 Linda Söderqvist 86 Tureberg 13.49 K- 2
3 Anna Troije 91 Tureberg 13.60 F15- 1
4 Felicia Liabäck Löwstett 90 Hellas 14.14 F17- 2
5 Johanna Wigfeldt 93 Hellas 14.18 F14- 1
Julia Lärkert 89 Lidingö ej start
Helene Nordquist 80 Täby ej start
Aline Ngalima 89 Sundbyberg ej start
100m försök P19/P15
Vind: +0,1
1 Mehdi Alkhatib 87 Hellas 12.02
2 Robert Bergqvist 88 Hässelby 12.15
3 Erik Karlsson 88 Tumba 12.52
4 Sebastian Carenfelt 91 Hässelby 12.94
5 John Alex Boutzas 91 Sundbyberg 13.05
100m försök M
Vind: +0,1
1 David Andersson 85 Hammarby  11.65
2 Judel Kibondo 86 Sundbyberg 12.10
3 Andrus Klaar 75 Spårvägen 12.14
4 Daniel Olofsson 84 Hässelby 12.19
5 Ingemar Ztorm 60 Studenterna 12.31
6 Mikael Wallin 63 Spårvägen 13.84
Mattias Sunneborn 70 Spårvägen ej start
100m final M/P19/P15
B-Final Vind: -1,8
1 Sebastian Carenfelt 91 Hässelby 13.15 P15- 1
Mikael Wallin 63 Spårvägen ej start
A-Final Vind: -1,1
1 David Andersson 85 Hammarby  11.77 M- 1
2 Judel Kibondo 86 Sundbyberg 12.11 M- 2
3 Andrus Klaar 75 Spårvägen 12.26 M- 3
4 Erik Karlsson 88 Tumba 12.87 P19- 1
John Alex Boutzas 91 Sundbyberg ej start
Daniel Olofsson 84 Hässelby ej start
Mehdi Alkhatib 87 Hellas ej start
Robert Bergqvist 88 Hässelby ej start
400m K/F19/F17
1 Gunnel Tolfes 58 Tumba 66.06 K- 1
2 Elin Jonsson 90 Hammarby  66.07 F17- 1
3 Elin Källander 88 Hammarby  69.43 F19- 1
400m P19/P17
1 Markus Holmström 88 Lidingö 52.10 P19- 1
2 Sami Tesfaldet 87 Tyresö 52.40 P19- 2
3 Kristoffer Vilkancis 89 Hässelby 54.30 P17- 1
4 Jonathan Berg 88 Hammarby  55.40 P19- 3
5 Erik Karlsson 88 Tumba 55.86 P19- 4
6 David Tholander 90 Hammarby  57.23 P17- 2
400m M
1 Jonas Dufwenberg 81 Tureberg 49.33
2 Gustav Karnebäck 87 Tureberg 50.12
3 Ingemar Ztorm 60 Studenterna 51.74 Nordiskt rekord M45
4 Andrus Klaar 75 Spårvägen 55.12
1500m P17
1 Joakim Frisk 90 Väsby 4:34.56
2 Joakim Karlsson 90 Hässelby 4:44.44
3 Anton Nyrenström-Gidehag 90 Sundbyberg 4:45.56
Henok Weldgbril 89 Spårvägen ej start
2000m M/P15
Heat 1
1 Andreas Carlborg 72 Spårvägen 5:43.94 M- 1
2 Oskar Majling 86 Kungsängen 5:53.09 M- 2
3 Anders Rees 77 Österhaninge 5:56.14 M- 3
4 Peter Ngarariga 84 Kungsängen 5:58.58 M- 4
5 Erik Sönnerfors 91 Kungsängen 6:04.47 M- 5
6 Mattias Gärdsback 78 Studenterna 6:14.13 M- 6
7 Henok Weldgbrel 89 Spårvägen 6:18.84 M- 7
8 Patrik Nilsson 91 Hammarby  6:24.25 P15- 1
9 Michael Refors 91 Hammarby  6:26.72 P15- 2
10 Victor Karlsson 91 Hammarby  6:27.07 P15- 3
11 Linus Linde 91 Hammarby  6:27.09 P15- 4
12 Christer Holm 77 Rånäs 6:32.08 M- 8
13 Osvald Wiklander 91 Hammarby  6:33.40 P15- 5
14 Samuel Karlsson 82 Gnesta 6:40.46 M- 9
2000m Mvet
1 Henrik Rüffel 66 Nyköping 6:13.15 M40- 1
2 Mikael Tennare 61 Rånäs 6:21.94 M45-1
3 Petri Helminen 64 Studenterna 6:34.53 M40-2
4 Jonas Larsson 71 Studenterna 6:35.16 M35-1
5 Martin Bjurner 69 Studenterna 6:39.60 M35-2
6 Thomas Malmgren 58 Huddinge 6:40.94 M45-2
7 Kim Hedbom 54 Huddinge 6:52.88 M50-1
8 Sture Åhs 56 Huddinge 7:14.09 M50-2
9 Miles Fleetwood 41 Uppsala 7:17.00 Svenskt rekord M65 M65-1
10 Kjell Kvarfordt 59 Fredrikshof 7:33.62 M45-3
11 Martin Larsson 71 Huddinge 7:42.87 M35-3
12 Henry Kallioniemi 43 Täby 8:16.67 M60-1
2000m Kvet/F15/F14/P14
1 Ida Forsén 91 Tumba 7:16.27 F15- 1
2 Karolin Ohlsson 91 Tumba 7:19.28 F15- 2
3 Julia Appeldahl 91 Kungsängen 7:24.61 F15- 3
4 Erik Wåhlin 95 Hellas 7:32.28 P14- 1
5 Markus Hansell 94 Tyresö 7:42.71 P14- 2
6 Melina Nordström 93 Hellas 7:46.62 F14- 1
7 Cecilia Petersson 63 Studenterna 7:48.26 K40- 1
8 Ewa Wahlberg 55 Uppsala 8:01.73 K50- 1
9 Gudrun Fleetwood 43 Uppsala 8:30.13 Svenskt rekord K60 K60-1
10000m M/K Stockholms Öppna DM för Kvinnor/Mälardalens Långcup 
Lopp 1
1 Peter Kujanpää 74 Hässelby 34:35.74 M- 9
2 Memo Abbeholm 71 Flemingsberg 35:36.56 M- 12
3 Susanna Damm 75 Huddinge 36:28.52 K- 1, DM-1
4 Dawid Myslinski 76 Studenterna 36:46.04 M- 15
5 Pär Tögenmark 68 Upsala 37:24.74 M- 17
6 Mats Frank 73 Studenterna 37:44.07 M- 18
7 Mikael Smedjegården 60 Studenterna 38:25.22 M- 20
8 Letu Abraha 77 Sundbyberg 38:37.97 K- 2, DM-2
9 Madeleine Shemweta 68 Hässelby 39:11.04 K- 3, DM-3
10 Eva Persson 67 Flemingsberg 39:33.09 K- 4, DM-4
11 Marianne Fricke 62 Hässelby 40:40.04 K- 5, DM-5
12 Rune Stjernström 69 Hässelby 41:02.90 M- 22
13 Kent Åkerlund 66 Studenterna 41:53.9m M- 23
14 Olof Kollinius 89 Sundbyberg 43:15.51 M- 24
15 Miranda Kvist 88 Studenterna 43:45.22 K- 6, DM-6
Lopp 2
1 Fredrik Swahn 77 Rånäs 31:59.96 M- 1
2 Patrik Engström 77 Studenterna 32:03.55 M- 2
3 Henrik Åkerlund 86 Huddinge 32:14.87 M- 3
4 Anders Hultgren 80 IS Göta 32:50.76 M- 4
5 Brian Buchtrup-Nielsen 76 Fredrikshof 33:47.90 M- 5
6 Lorenzo Nesi 65 Studenterna 33:58.06 M- 6
7 Martin Vose 67 Studenterna 34:10.64 M- 7
8 Johan Ställberg 80 Tumba 34:15.84 M- 8
9 Stefano Testi 61 Boo 34:47.42 M- 10
10 Karl Werner 78 Studenterna 35:05.83 M- 11
11 Tommy Vikman 76 Upsala 36:11.15 M- 13
12 Mikael Videfors 66 Fredrikshof 36:39.39 M- 14
13 Reinaldo Burgos 66 Tullinge-Tumba 37:03.76 M- 16
14 Olle Jorinder 62 Studenterna 38:00.65 M- 19
15 Mats Liljegren 76 Team Skavsåret 38:25.93 M- 21
Johan Sand 72 Huddinge bröt
Jonas Nilsson 85 Upsala bröt