Löparnas Kväll
2007-09-18
Sätra IP, Stockholm
Arrangör: FK Studenterna
Tävlingsledare: Lorenzo Nesi
Starter: Roger Karlsson och Markus Hopponen
Eltid: Erik Isaksson och Pär Holm
Manuella mellantider: A Lennart Julin
Väderförhållanden: 12-10 grader, molnigt men uppehåll, mestadels svag nordlig vind
M 100m
Heat 1 (tävlade tillsammans med P17/P15) Vind: +2.4
 1 Sebastian Öberg 86 Tureberg 10.91
Heat 2 Vind: +0.1
 1 Benny Carlsson 59 Täby 12.66
 2 Peter Engström 63 Huddinge 12.81
 3 Christer Christophersson 51 Tumba 13.28
M 100m Extralopp  (tävlade tillsammans med P17)
Vind: +1.0
 1 Sebastian Öberg 86 Tureberg 10.95
 2 Christer Christophersson 51 Tumba 13.28
Peter Engström 63 Huddinge ej start
M 400m   (tävlade tillsammans med P17/K)
 1 John Dunell 86 Rånäs 53.10
 2 Rickard Göthlin 87 Linden 54.71
 3 Fredrik Zillen 66 Stålsillarbna 58.84
 4 Allan Hörnfeldt 37 Fredrikshof 98.64
M 2000m   (tävlade tillsammans med MVeteran/P15)
 1 Christer Holm 77 Rånäs 6:08.21
 2 Henrik Jacobsson 88 Rånäs 6:08.67
 3 Fredrik Grimborg 90 Linden 6:11.37
 4 Daniel Cortobius 88 Rånäs 6:23.51
 5 Stefano Testi 61 Boo 6:27.16
M 10000m
Ingår i Mälardalens Långcup Mellantider 3000m 5000m
Heat 1
1 Niklas Österberg 73 Rånäs 31:02.00 2/9:24.6 2/15:46.2
2 Patrik Engström 77 Studenterna 31:07.24 3/9:24.9 3/15:46.4
3 Fredrik Swahn 77 Rånäs 31:36.91 5/9:25.6 5/15:47.6
4 Linus Nilsson 83 Enhörna 31:40.57 4/9:25.2 4/15:46.8
5 Brian Buchtrup Nielsen 76 Fredrikshof 32:43.98 9/9:53.7 8/16:31.0
6 Johan Lindkvist 75 Studenterna 32:48.00 10/9:54.3 9/16:31.4
7 Lorenzo Nesi 65 Studenterna 33:14.87 11/16:39.1
8 Martin Gidewall 76 Tumba 33:22.06 7/9:45.7 6/16:26.1
9 Anders Herrmann 76 Rånäs 33:26.33 10/16:38.8
10 Fredrik Kronander 73 Fredrikshof 33:47.84 12/16:39.9
11 Olof Södergård 85 Studenterna 33:58.75
12 Mattias Gärdsback 78 Studenterna 34:01.33
13 Oskar Majling 86 Kungsängens 34:21.11 12/16:39.9
14 Lars Södergård 83 Studenterna 34:21.84
15 Per Källgården 75 Fredrikshof 34:33.34
16 Jörgen Lindh 69 Rånäs 34:34.17
17 Mario Rieloff 61 Fredrikshof 34:39.17
18 Fredrik Pettersson 75 Studenterna 34:57.58
19 Fredrik Svanfeldt 63 Hässelby 35:01.22
Jonas Larm 73 Hässelby bröt 1/9:24.4 1/15:45.9
Adnan Agar 80 Hässelby bröt 6/9:26.2
Michael Sjöholm 79 Fredrikshof bröt 8/9:53.7 7/16:30.8
Memo Abbeholm 71 Flemingsberg bröt
Mikael Andersson 86 Vallentuna bröt
Tomas Gunnare 65 Fredrikshof bröt
Heat 2 (tävlade tillsammans med K)
 1 Henrik Tiberg 76 Väsby 35:01.74 1/10:17.7 1/17:21.3
 2 Patrik Karlsson 62 Team Skavsåret 35:37.24
 3 Thomas Malmgren 58 Studenterna 35:50.98
 4 Johan Ljung 77 Studenterna 35:55.31
 5 Antti Antonov 65 Stockholm City Triathlon 36:20.89
 6 Franco Maggi 81 Studenterna 36:31.98
 7 Rikard Sjöholm 66 Studenterna 36:48.88
 8 Johan Edin 78 Uppsala 36:57.78
 9 Anders Clarin 83 Stockholm City Triathlon 37:14.23
 10 Olle Jorinder 62 Studenterna 37:36.88
 11 Mikael Smedjegården 60 Studenterna 38:18.92
 12 Walter Werner 76 Studenterna 38:19.34
 13 Stefan Norman 70 Studenterna 38:26.66
 14 Kjell Svedman 80 Studenterna 38:35.45
 15 Jakob Karlsson 77 Solvikingarna 39:29.16
 16 Joachim Agbelin 69 Studenterna 40:36.02
 17 Anders Thelemyr 64 Duvbo 40:46.84
 18 Jesper Lindström 72 Stockholm City Triathlon 41:03.35
 19 Rolf Edholm 65 Studenterna 42:40.60
 20 Urban Hane 75 Studenterna 42:42.06
 21 Martin Larsson 71 Huddinge 42:47.95
 22 Bernard Hirschauer 62 SPIF 44:46.94
Niklas Sydow 80 Fredrikshof ej start
MVeteran 2000m   (tävlade tillsammans med M//P15)
 1 Kjell Kvarfordt 59 Fredrikshof 7:30.13
 2 Stefan Fredin 69 Friskis&Svettis 7:32.88
 3 Per Schneckner 64 Studenterna 7:58.59
 4 Henry Kallioniemi 43 Täby 8:03.12
 5 Håkan Lilja 59 Danderyd 8:07.51
P19 1500m   (tävlade tillsammans med P17/F17)
1 Sebastian Kallio 88 Enhörna 4:40.81
Magnus Burling 71 Fredrikshof 4:17.34 utom tävlan
Fredrik Sohlberg 72 Studenterna 4:18.76 utom tävlan
P17 100m   (tävlade tillsammans med M/P15 Heat1)
Vind: +2.4
 1 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge 10.96
 2 Andrè Drummond 90 Spårvägen 11.42
 3 André Vadström-Björk 90 Hammarby 11.89
 4 Andreas Danielsson Wiklund 91 Ingarö 14.34
P17 100m Extralopp  (tävlade tillsammans med M)
Vind: +1.0
1 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge 11.01
P17 400m   (tävlade tillsammans med M/K)
 1 Patrik Nilsson 91 Hammarby 54.36
 2 Jesper Jonsson 90 Hammarby 54.81
P17 1500m   (tävlade tillsammans med P19/F17)
 1 Anton Wåhlin 91 Linden 4:16.54
 2 David Tholander 90 Hammarby 4:44.43
P15 100m   (tävlade tillsammans med M/P17 Heat1)
Vind: +2.4
 1 Tommy Block 92 Ingarö 12.59
P15 2000m   (tävlade tillsammans med M/MVeteran)
 1 Emil Mårtensson 92 Hässelby 6:19.26
 2 Måns Aboreslan 93 Hässelby 6:46.42
 3 Tommy Block 92 Ingarö 7:47.83
K 100m
Vind: +1,2
1 Siri Fagerlund 86 Helsingborg 12.62
2 Linda Söderqvist 86 Tureberg 13.09
3 Görel Kroné 63 Fredrikshof 14.24
4 Gunnel Tolfes 58 Tumba 15.17
K 100m Extralopp  (tävlade tillsammans med F14)
Heat 1 Vind: +1.1
 1 Siri Fagerlund 86 Helsingborg 12.60
 2 Görel Kroné 63 Fredrikshof 14.17
 3 Gunnel Tolfes 58 Tumba 14.93
Linda Söderqvist 86 Tureberg ej start
K 2000m   (tävlade tillsammans med F15/F14)
 1 Maria Karlsson 82 Järva 7:41.69
K 10000m Öppet DM Stockholm   (tävlade tillsammans med M, Heat 2)
Ingår i Mälardalens Långcup Mellantider 3000m 5000m
 1 Hanna Jonson 82 Enhörna 36:34.76 1/10:52.8 1/18:08.9
 2 Kajsa Berg 79 Huddinge 37:33.30 DM-1 2/11:21.4 2/18:48.0
 3 Letu Abraha 77 Sundbyberg 38:17.33 DM-2 3/11:27.3 3/19:03.1
 4 Susanne Sjöstrand 86 Studenterna 39:48.53 DM-3 4/11:55.0 4/19:52.7
 5 Christin Bergkvist 67 Studenterna 42:20.27 DM-4 5/12:30.8 5/21:06.8
 6 Marie-Louise Wigén 77 Studenterna 42:53.33 DM-5 6/12:49.7 6/21:25.0
F17 1500m   (tävlade tillsammans med P19/P17)
 1 Christina Hultman 91 Södertälje 5:18.28
F15 2000m   (tävlade tillsammans med K/F14)
 1 Josefin Eriksson 92 Södertälje 7:21.56
F14 100m
Vind: +1,3
1 Sara Rönnby 93 Södertälje 13.12
2 Fredrika Hartzell 93 Ingarö 13.49
3 Lisa Berg 93 Huddinge 13.74
4 Andrea Kärrman 94 Ingarö 13.99
F14 100m Extralopp  (tävlade tillsammans med K)
Heat 1 Vind: +1.1
 1 Sara Rönnby 93 Södertälje 13.21
 2 Lisa Berg 93 Huddinge 13.69
 3 Fredrika Hartzell 93 Ingarö 13.75
 4 Andrea Kärrman 94 Ingarö 14.34
F14 2000m   (tävlade tillsammans med K/F15)
 1 Petra Andersson 93 Linnéa 7:19.15
 2 Caroline Kihlblom 94 Huddinge 7:19.91
 3 Sara Rönnby 93 Södertälje 7:40.00