Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Löparnas Kväll

Onsdagen den 16 juni 1999 på Kristinebergs IP


De bästa resultaten uppnåddes på herrarnas & damernas 400 meters-lopp.
Ett stort grattis till samtliga gren-segrare samt tack till övriga tävlande.


Eltidtagning:A Lennart Julin, Per Sundelius
Starter:Gunnar Olausson
Tävlingsledare:Lorenzo Nesi & Jonas Gunnarsson
Kommentar:Lorenzo Nesi
Väder:Uppehållsväder, ca 20 grader Celsius.


Kvinnor 100 meter Försöksheat
(Vind +0,8 m/s)
1. Hanna Peterson-80		Södertälje IF		12.20
2. Therese Olofsson-73		Hälle IF		12.32
3. Pia Welin-76			IFK Lidingö		13.09
4. Sara Voltaire-84		Täby IS			13.19
5. Louise Pettersson-81		Spårvägen		13.62
6. Lisa Willman-82		Solna FK		13.72
7. Åsa Höglund-82		Spårvägen		13.78
Kvinnor 100 meter Final
(Vind -1,0 m/s)
1. Therese Olofsson-73		Hälle IF		12.59
2. Louise Pettersson-81		Spårvägen		13.75
3. Åsa Höglund-82		Spårvägen		13.84
4. Lisa Willman-82		Solna FK		13.87

Pia Welin, Hanna Peterson samt Sara Voltaire kom inte till start. 
Kvinnor 100 m häck Final
(Vind -1,4 m/s)
Therese Olofsson-73		Hälle IF		Bröt
Sara Carlsson-79		Huddinge		Bröt
Män 100 meter Försök Heat 1
(Vind +1,2 m/s)
1. Michael Hoffer-72		IFK Lidingö		11.24
2. Christian Breddner-80	IFK Lidingö		11.33
3. Sebastian Hukari-78		Tureberg		11.38
4. Konstantin Koutalas-70	IFK Spårvägen		11.53
5. Björn Bonn-80		Hässelby SK		11.74
Män 100 meter Försök Heat 2
(Vind +1,9 m/s)
1. Pär Svensson-69		Sundsvall FI		11.46
2. Daniel Gemme-81		Täby IS			11.68
3. Christer von Wallberg-78	Tureberg		12.18
4. Rolf Åkerström-60		Bellevue		12.33
Män 100 meter Final
(Vind -0,5 m/s)
1. Pär Svensson-69		Sundsvall FI		11.48
2. Konstantin Koutalas-70	Spårvägen		11.66
3. Daniel Gemme-81		Täby IS			11.77
4. Björn Bonn-80		Hässelby		11.91
5. Christian Wallberg-78		Tureberg	12.49

Sebastian Hukari-78 från Tureberg samt Rolf Åkerström-60
från Bellevue kom inte till start. 
Kvinnor 400 meter A-Final
1. Hanna Peterson-80		Södertälje IF		56.35
2. Carolina Nylén-79		Fredrikshof		56.56
3. Linn Göransson-83		Täby IS			59.64
4. Jeanette Loftheim-80		Täby IS			60.00
5. Carina Hortans-80		Huddinge AIS		60.22

Mellantider: 300 m H.Peterson 39,7m; Carolina Nylén 40,1 m.
Kvinnor 400 meter B-heat
1. Anna Jönsson-79		Täby IS			62.16
2. Martina Hedström-86		Fredrikshof		69.36
Malin Söderström-79		Täby IS			Bröt
Män 400 meter A-Final
1. Peter Andersson-76		Täby IS			48.80
2. Stefan Danielsson-76		Hammarby		49.94
3. Birger Ohlsson-68		Hässelby		50.23
4. Roger Asplund-79		Södertälje IF		50.95
Jeffrey Pedersen-76		Södertälje IF		Bröt
Män 400 meter B-heat
1. Mohammed Hussein-80		Triangeln IF 		50.44
2. Albin Johansson-81		Hammarby		51.23
3. Daniel Czarnecki-77		Tureberg		51.85
4. Peter Wallin-79		IFK Sala		53.24
5. Jimmy Nilsson-78		Kungsängens SK		53.70
6. Kristoffer Eklund-80		Kungsängens SK		54.96
Män 400 meter C-heat
1. Jonas Anderbring-79		Solna FK		52.73
2. Daniel Jillger-79		Boo IF			54.18
3. Kjell Adams-67		Södertälje IF		57.82
4. Greger Brodin-53		Studenterna		59.20
5. Dag Jonzon-49		IF Göta			63.19
Mellantider: 300 m J.Anderbring 37,7m.
Kvinnor 800 meter A-Final
1. Rebecka Ringström-77	Spårvägen			2.17,01
2. Sara Talia-79		Fredrikshof		2.18,99
3. Elin Dahlstedt-75		IFK Lidingö		2.19,36
4. Gunnel Schütz-73		Hässelby		2.19,60
5. Florence Engström-66	Hässelby			2.19,88
6. Görel Manners-63		Fredrikshof		2.20,60
7. Emma Dahlstedt-75		IFK Lidingö		2.25,01

Mellantider:
400m R.Ringström 65,96; S.Talia 66.26; Elin Dahlstedt 66,67.
Kvinnor 800 meter B-heat
1. Petra Kjellsson-82		Spårvägen		2.23,46
2. Carola Eriksson-81		Arlanda-Märsta		2.24,09
3. Yodit Wolday-72		Sundbybergs IK		2.24.16
4. Sara Kjellsson-82		Spårvägen		2.27,18
5. Letu Abraha-77		Sundbybergs IK		2.36,31
Carolina Nylén-79 		Fredrikshof		Bröt

Mellantider:
200m C.Nylén 31,5; Y.Wolday 32,8;
400m C.Nylén 65,66; Y.Wolday 68,5;
600m C.Nylén 1.40,9; C.Eriksson 1.45,6.
Män 800 meter A-Final
1. Mats Jedemo-72		Hammarby		1.58,24
2. Christian Fredriksson-79	Tureberg		1.58,36
3. Daniel Lundquist-80		Skellefteå AIK		1.59,44
4. Björn Axelsson-73		Hammarby		2.00,75
6. Anders Leinås-83		Täby IS			2.02,51

Mellantider:
200m M.Jedemo 28,8;
400m M.Jedemo 58,88;
600m M.Jedemo 1.27,9.
Män 800 meter B-heat
5. Christian Ahlzén-80		Hässelby		2.01,49
7. Mourad Talia-81		Valbo AIF		2.03,37
8. Thomas Würtz-82		Hässelby		2.12,50
9. Sture Åhs-56			Flemingsberg		2.19,14
 
Män 1500 meter
1. John Lasalle-79		Tureberg		3.51,54
2. Ronny Johannesson-77		Hammarby		3.54,22
3. Andreas Pherson-75		Hammarby		3.58,04
4. Kalles Stavenberg-81		Tyresö			3.58,22
5. Arvid Levinsson-73		Hässelby		3.58,71
6. Bill Krohn-58		Flemingsbergs SK	3.59,02
7. Axel Lönnqvist-81		Hässelby		4.06,48
8. David Lindberg-82		Spårvägen		4.16,52
9. Eric Lomstedt-83		Spårvägen		4.36,91
Niclas Häggström-72		Hammarby		Bröt

Mellantider:
400m N.Häggström 62,6;
800m N.Häggström 2.03,1;
1100m R.Johannesson 2.49,9;
1200m R.Johanesson 3.05,7.
Kvinnor 3000 meter
1. Lena Kullstam-73		Råby-Rekarne FIF	10.09,92
2. Lisa Wiklund-70		Spårvägen		11.01,15

Mellantider:
200m L..Kullstam 39,7;
400m L.Kullstam 79,5;
600m L.Kullstam 2.00,5;
1000m L.Kullstam 3.24,1; L.Wiklund 3.28,3;
1400m L.Kullstam 4.47,6;
1500m L.Kullstam 5.08,4; L.Wiklund 5.20,3;
1800m L.Kullstam 6.10,3;
2000m L.Kullstam 6.51,2; L.Wiklund 7.12,4;
2200m L.Wiklund 7.59,9.
 
Män 5000 meter
							3000 meter
1. Christer Malm-69	Hammarby	14.44,81	8.51,98
2. Eduardas Volikas-75	Litauen		15.05,57	8.58,42
3. Martin Öhman-81	Hässelby SK	15.56,38	9.33,53
4. Kent Clefberg-63	Hässelby SK	16.07,11	9.29,47
5. Anders Gustavsson-69	Upplands Reg.	16.16,43	9.34,00
6. Emil Östberg-73	Sundbybergs IK	16.24,06	9.46,76
7. Petter Widmark-79	Hässelby SK	16.40,65	9.52,19
8. Daniel Pettersson-77	IFK Sala	16.55,53	9.47,44
Johan Ställberg-80	IFK Tumba	Bröt		9.44,59

Mellantider:
200m E.Volikas 34,3;
400m E.Volikas 69,5;
600m E.Volikas 1.45,6;
800m K.Clefberg 2.20,6;
1000m K.Clefberg 2.56,3;
1400m E.Volikas 4.07,2;
1500m E.Volikas 4.25,4;
1600m E.Volikas 4.43,3;
2000m E.Volikas 5.56,2;
2200m C.Malm 6.31,8;
2600m C.Malm 7.42,2;
2800m C.Malm 8.16,7; 
3800m C.Malm 11.11,0;
4000m C,Malm 11.45,5;
4200m C.Malm 12.20,9;
4600m C.Malm 13.32,7.

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta