Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Snömilen
Resultatlista

Lördag 24 november 2001

- Nästa års upplaga: 23 november 2002 -

Smillas mamma har känsla för snö(milen)
© marathon.se

Ofta har det varit barmark när Studenternas snömilen har avgjorts. Men när loppet avgjordes på lördagen fanns ett litet snötäcke - vilket innebar att alla de nära 200 deltagarna fick pris. Lite halt kanske på stigarna i Lilljansskogen, men Smillas mamma har känsla för snö...

   - Ja, jag hade tänkt mig att springa varje kilometer på fyra minuter, men det gick över förväntan, säger Annika Nyberger, suverän segrare i damklassen.
   Det är tio veckor sedan hon födde Smilla - och Snömilen var första tävlingen efter gravidteten.
   - Det känns mycket lättare nu med löpningen, förklarade Annika Nyberger som efter att ha vunnit SM i marathon 1997 haft några motiga år.
   Nu är siktet inställt på Stockholm marathon igen. Men då måste familjen ordna barnvakt. Pappa till Smilla heter nämligen Anders Szalkai, vinnaren av årets Stockholm Marathon, som självklart ska försöka försvara sin titel.
   Anders Szalkai har just kommit igång med träningen efter en hälseneskada och sprang därför inte Snömilen. Nu blev det en lätt seger för Erik Sjöqvist som satte banrekord. Med 31.16 var han dryga minuten före Flemingsbergs Tom Quayle.
   - Fast det var lite halt och jag vågade inte gå på för fullt, kommenterade Sjöqvist.




Snömilen Tävling 10km Män

1.  Erik Sjöqvist -72Enhörna IF 0:31:16 
2.  Tom Quayle -75Flemingsberg SK 0:32:32 
3.  Mattias Persson -75Spårvägen FK 0:33:01 
4.  Henrik Nyström -82Västerås FK 0:33:08 
5.  Tobias Janson -75OK Ravinen 0:33:37 
6.  Nick Barrable -74OK Ravinen 0:34:33 
7.  Said Regragui -74IK Tiwaz 0:34:43 
8.  Anders Hemmyr -73IFK Umeå 0:35:06 
9.  Grant Bluett -72Malungs OK 0:35:35 
10.  Martin Andersson -74OK Ravinen 0:35:45 
11.  Jonny Petrén -69Hässelby SK 0:35:47 
12.  Richard Kingstad -69Jämtrennarna 0:36:01 
13.  David Andersson -80Hälle IF 0:36:45 
14.  Brian Buchtrup -76Stockholm City Triathlon 0:36:50 
15.  Richard Blom -75Trosa 0:38:04 
16.  Desalegn Girma -75Ethiopiska IF 0:38:13 
17.  Anders Karnfält -61SEB IF 0:38:17 
18.  Anders Risling -48Provins Fem 0:38:23 
19.  Don Staudte -66Järla IF 0:39:37 
20.  Pontus Bjurner -74Hammarby IF 0:40:13 
21.  Torbjörn Andersson -61Vallentuna FK 0:40:54 
22.  Tommy Isaksson -65Flemingsberg SK 0:42:29 
23.  Robert Alnebring -58Boo IF 0:42:54 
24.  Sten Odenblad -39Fredrikshofs FIF 0:44:44 
25.  Bjarne Kampegård -80Huddinge SK 0:47:10 
26.  Siwert Lignell -53Åsbro GoIF 0:47:24 
27.  Jonas Hedlund -71 0:53:18 


Snömilen Tävling 10km Kvinnor

1.  Annika Nyberger -68Spårvägen FK 0:38:51 
2.  Annelie Buller -70Flemingsbergs SK 0:40:21 
3.  Kajsa Friström -65Fredrikshofs FIF 0:40:50 
4.  Maria Thomée -65Spårvägen FK 0:43:04 
5.  Pernilla Karlsson -76OK Ravinen 0:43:39 
6.  Maria Carlson -64Täby LLK 0:46:22 
7.  Mimmi Andersson -75Uppsala LK 0:46:59 
8.  Gunnel Tolfes -58Acando Sportclub 0:47:08 
9.  Zarah Lindholm -61Täby LLK 0:48:01 
10.  Elin Willén -72SEB IF 0:56:07 


Snömilen Motion 10km Män

1.  Pär Mattsson -76R.A.Multiteam 0:36:09 
2.  Ted Kesti -74Kesti Brothers 0:38:19 
3.  Jonas Lindkvist -72Ekerö 0:39:06 
4.  Jesper Karlsson -70Arlanda Märsta Skidklubb 0:39:23 
5.  Gunnar Töjrén -71R.A.Multiteam 0:39:32 
6.  Stefan Larsson -67CK Norrtälje 0:39:57 
7.  Daniel Mensch -62Stockholm City Triathlon 0:39:59 
8.  Ludvig Myrenberg -66Stockholmslångdistansklubb 0:40:02 
9.  Mats Liljegren -76Nordstjernan 0:40:23 
10.  Stefan Furst -73 0:40:34 
11.  Lars-Eric Bränfeldt -47Affärsvärlden 0:40:45 
12.  Mikael Persson -83UNF Kerstins Killar 0:41:30 
13.  Peter Siljerud -70Team Endorfin 0:41:36 
14.  Clarence Ärlebrink -70Von Ärle TC 0:41:38 
15.  Matti Jokikokko -53 0:41:57 
16.  Nils Heijbel -79Stockholm 0:42:02 
17.  Pat Manzi -73Runner's Hi 0:42:02 
18.  Peter Henningsson -72SEB IF 0:42:02 
19.  Nils Tanaka -59 0:42:12 
20.  Per Ångström -63Autark Datakonsult AB 0:42:38 
21.  Magnus Pettersson -67Heby AIF 0:42:47 
22.  Ulf Eriksson -55Cap Gemini Ernst & Young 0:42:53 
23.  Christer Holm -77Team Pantoten 0:43:04 
24.  Pierre Almén -50IBM-klubben 0:43:10 
25.  Stefan Pragsten -70:) Fk 0:43:21 
26.  Ingvar Khan -60Ericsson IK 0:43:37 
27.  Roger Brinck -57Brynäs IF 0:43:54 
28.  Anders Jonsson -74 0:44:01 
29.  Bernt Hedlund -53Friskis&Svettis 0:44:20 
30.  Michael Edman -59Vattudelens LDK 0:44:38 
31.  Tommy Kjellsson -61Team Skavsåret IF 0:45:15 
32.  Roine Petterson -72Runner's Hi 0:45:24 
33.  Bengt Blomqvist -37 0:45:32 
34.  Göran Karnfält -58VPC Runners 0:45:32 
35.  Göran Källqvist -52 0:45:34 
36.  Arnold Johansson -71Ebiris Consulting 0:45:40 
37.  Conny Pettersson -65 0:45:43 
38.  Bo Rudemalm -55Fredrikshofs FIF 0:45:48 
39.  Stefan Karlsson -78Flyg KTH - Toksamen 0:46:13 
40.  Jouni Kiwikoski -65Enköpings CK 0:46:18 
41.  Anders Lindegren -56CALL Control 0:46:21 
42.  Anders Lööf -61Ekerö 0:46:22 
43.  Michael Lundin -55Nordea 0:46:25 
44.  Peter Jonsson -63Dresden 0:46:57 
45.  Tommy OlinMacSupport AB 0:47:43 
46.  Henrik Olsson -71 0:47:44 
47.  David Bauner -65Dresden 0:48:00 
48.  Kristian Lundgren -67 0:48:14 
49.  Nummerlapp 158 0:48:22 
50.  Lennart Wahlgren -46Nordea 0:48:26 
51.  Martin Wranne -73Telge Energi 0:48:30 
52.  Mats Andersson -73Runner's Hi 0:48:38 
53.  Ulf Nilsson -56SEB IF 0:48:48 
54.  Fredrik Bokfors -70 0:48:56 
55.  Rikard Hallgren -69Livgardets IK 0:49:05 
56.  Aleksander Marlevi -50Anna-Lena 0:49:08 
57.  David Geiger -78Flyg KTH - Toksamen 0:49:12 
58.  Toomas Särström -44Älta IF 0:49:24 
59.  Lennart Rudberg -43 0:49:35 
60.  Esa Ek -54 0:49:55 
61.  Henrik Fröjd -60 0:50:06 
62.  Peter Holm -72von Ärle TC 0:50:32 
63.  Girard De Leye -47Electric AB 0:50:37 
64.  Göran Näsman -53 0:50:43 
65.  Roland Lindell -47 0:50:57 
66.  Bengt Österdahl -43Westermalms IF 0:51:00 
67.  Kalle Höglund -73Runner's Hi 0:51:07 
68.  Daniel Mugalu -83UNF Kerstins Killar 0:51:09 
69.  Oscar Jacobsson -61 0:51:32 
70.  Kenneth Ärlebrink -46Motsol 0:51:53 
71.  Christer Backelin -43DN IF 0:52:08 
72.  Anders Ek -48 0:52:28 
73.  Tomas EvaeusEvaeus Consulting AB 0:52:33 
74.  Bo Johansson 0:52:43 
75.  Henrik Törnevik -78Flyg KTH - Toksamen 0:52:46 
76.  Göran Lindqvist -57 0:53:06 
77.  Mats Widén -59Solna 0:53:35 
78.  Filip Wirefors -77Ebiris Consulting 0:54:23 
79.  Bengt Ravelius -52Stockholms Maskincentral 0:54:39 
80.  Claes Pettersson -77Team Pantoten 0:54:55 
81.  Per Hansson -67Reidar Hansson Annons AB 0:54:58 
82.  Dan Eriksson -69 0:55:35 
83.  Johan Skarhed -68Farsta 0:56:07 
84.  Leif Ericsson -42Sorunda IF 0:56:51 
85.  Tomas Elken -70Ericsson Kista SK 0:57:16 
86.  Milad Pourbazargan -83UNF Kerstins Killar 0:58:03 
87.  Paul Sundlin -50 0:58:22 
88.  Kurt Johannesson -37Hässelby SK 0:58:55 
89.  Kjell-Evert K. Nillson -34KLB WINNER/GRÖDINGE 1:00:50 
90.  Olle Eriksson -60MUG 1:01:42 
91.  Bertil Andsjö -45Brottby SK 1:02:01 
92.  Dick Mannestis -45Nordbanken 1:02:15 
93.  Lennart Johansson 1:05:28 
94.  Arvid Svensson -73Runner's Hi 1:07:18 
95.  Nils Flygare -56Ebiris Consulting 1:07:58 
96.  Thore Lundin -51MSK 1:17:30 


Snömilen Motion 10km Kvinnor

1.  Karolina Backgård -720:44:06 
2.  Lotta Bertilsson -72Idrottshögskolan 0:45:44 
3.  Annie Hedlund -55Duvbo IK 0:46:32 
4.  Ann Malmsten -59Spring Girls 0:46:51 
5.  Anna Danielsson -75OK Nolaskogsarna 0:47:56 
6.  Christine Svedjestrand -63 0:50:39 
7.  Erica Myrefelt -53Spring Girls 0:51:46 
8.  Mari Tjerneld -73 0:51:52 
9.  Anne Kenttä -62Bromma 0:52:04 
10.  Marie Karlsson -72Ebiris Consulting 0:52:49 
11.  Ewa Wahlberg -55IK Fyris 0:53:54 
12.  Josefin Johansson -79Flyg KTH - Toksamen 0:53:55 
13.  Annika Ek -49 0:55:13 
14.  Wiktoria Rubach -70 0:55:14 
15.  Zizi Krantz -63Posten AB 0:55:24 
16.  Johanna Wachtmeister -69AstraZeneca 0:57:49 
17.  Arzi Selim -74 0:58:15 
18.  Birgitta Eriksson -57IF Hammaren 1:09:01 


Töfemman 5km Män

1.  Svante Carlsson -57Sigtuna OK 0:19:00 
2.  Thomas Backelin -75DN IF 0:20:07 
3.  Lennart Kroné -55AT Develoment 0:20:48 
4.  Per Westman -67 0:21:04 
5.  David Hägg -74DRK 0:22:13 
6.  Martin Larsson -71IKSU Umeå 0:22:14 
7.  Thomas Södergren -59 0:23:04 
8.  Krister Nelsson -57 0:23:12 
9.  Benny Gustavsson -55SPIK 0:26:03 
10.  Berndt Linder -47 0:27:02 
11.  Ola Olsson -69Ebiris Consulting 0:27:14 
12.  Magnus Lundström -63KF IF 0:27:22 
13.  Staffan Nystrand -55Fredrikshofs FIF 0:27:31 
14.  Håkan Boman -59Team Knutspurten 0:28:55 
15.  Nils Jonsson -48SPIK 0:29:14 
16.  Lennart Nilsson -37 0:29:15 
17.  Bo Järpholt -45SPIK 0:32:13 
18.  Carl Larsson 0:33:02 
19.  Reino Hiltunen -36 0:34:26 
20.  Nils Larsson -23IF Linden 0:39:10 
21.  Uno Foogerbrant -25 0:41:28 


Töfemman 5km Kvinnor

1.  Carina Söder -63 0:27:21 
2.  Ann-Louise Bernekvist 0:27:51 
3.  Ann Thunberg -61American Express/Nyman & Schultz 0:29:12 
4.  Elin Iversen -85 0:30:07 
5.  Maria Lundbergh -68 0:30:09 
6.  Ingela Brandt 0:30:19 
7.  Susanne Askfors -62 0:30:52 
8.  Susanne Theorell -45Nordea 0:30:56 
9.  Agneta Iversen -63 0:32:28 
10.  Catharina Hagman -69American Express/Nyman & Schultz 0:36:39 
11.  Marilena Cottone -77American Express/Nyman & Schultz 0:44:04 


Lagtävling

1.  OK Ravinen               02:27:34
     Janson00:33:37
     Barrable00:34:33
     Andersson00:35:45
     Karlsson00:43:39
2.  Australia               02:35:40
     Quayle00:32:32
     Bluett00:35:35
     Staudte00:39:37
     Danielsson00:47:56
3.  Flyg KTH - Toksamen               03:22:06
     Karlsson00:46:13
     Geiger00:49:12
     Törnevik00:52:46
     Johansson00:53:55
4.  Ebiris Consulting               03:40:50
     Johansson00:45:40
     Karlsson00:52:49
     Wirefors00:54:23
     Flygare01:07:58

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta