Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Snömilen och Töfemman
Resultatlista

Lördag 23 november 2002

- Titta på bilderna -


Repris på Snömilen
© marathon.se

Erik Sjöqvist och Annika Nyberger visade god höstform när de på lördagens försvarade sina titlar på Snömilen. Erik sprang huvudstadens tuffaste miltävling som en genomkörare inför Terräng-EM om 14 dagar.

Visserligen var Erik Sjöqvist 25 sekunder långsammare än det egna banrekordet från ifjol, men han var ändå två och en halv minut före närmaste konkurrent i mål. Segertiden blev 31,41.

- Jag får skylla på vädret, kommenterade Erik jämförelsen med fjolårsloppet. Vi ska utvärdera loppet och se hur det blir med Terräng-EM.

Det var ett par plusgrader i Lill-Jansskogen, de klassiska löparmarkerna intill Stadion i centrala Stockholm. Större delen av banan var täckt med snö. Snömilslöparna har därtill att kämpa med åtta rejäla backar.

Annika Nyberger, å sin sida, var nästan en och en halv minut snabbare än då hon vann ifjol. Då hade det bara gått två månader sedan Annika Nyberger blivit mammma för första gången.

- Det var väl ingen större skillnad att springa nu, sade Annika, som vunnit loppet så många gånger att hon tappat räkningen.

- Jag vet inte om det är tredje eller fjärde gången.





Ett stort tack till alla våra sponsorer som bjöd Snömilens deltagare på ett gediget prisbord!


Possession
Biopremiär 6 december


Snömilen Tävling 10km Män

1.  Erik Sjöqvist -72Enhörna IF 0:31:41 
2.  Lars Andersson -74IS Göta 0:34:12 
3.  Rickard Blom -0Enhörna IF 0:34:56 
4.  Peter Vail -74Kvarnsvedens 0:35:01 
5.  Nick Barrable -74OK RAVINEN/Tonbridge AC 0:35:27 
6.  Pekka Anderman -65Flemingsbergs SK 0:35:47 
7.  Fredrik Hellgren -72Spårvägens FK 0:37:01 
8.  Ulf Eriksson -74Flemingsbergs SK 0:37:12 
9.  Mikael Videfors -66Fredrikshofs IF 0:37:53 
10.  Dan Larsson -59Örbyhus IF 0:38:07 
11.  Uhlie Evertsson -60Boo IF 0:38:28 
12.  Johan Mattsson -71Sthlm City Triathlon 0:40:07 
13.  Mats Ekman -68Vallentuna FK 0:40:53 
14.  Pontus Bjurner -74Hammarby IF 0:41:50 
15.  Rickard Malmström -67Upsala IF 0:42:30 
16.  Claes Reimegård -57Majornas IK 0:48:12 


Snömilen Tävling 10km Kvinnor

1.  Annika Nyberger -68Spårvägen FK 0:37:28 
2.  Louise Wiker -79Hällefors LK 0:39:39 
3.  Anneli Buller -70Hässelby SK 0:40:04 
4.  Kajsa Friström -65Fredrikshofs FIF 0:40:36 
5.  Johanna Bjermkvist -83Huddinge AIS 0:43:36 
6.  Anna Örneving -87Turebergs FK 0:47:08 
7.  Maria Carlsson -64Täby LLK 0:47:42 
8.  Mimmi Andersson -75ULK/Åsbro GoIF 0:48:14 
9.  Ewa Wahlberg -55ULK/Åsbro GoIF 0:52:49 


Snömilen Motion 10km Män

1.  Vitek Pospisil -69OK RAVINEN 0:34:41 
2.  Hossien Fazeli -0IFR 0:36:39 
3.  Kristian Hallsten -73Täby Komik 0:37:32 
4.  Thomas Malmgren -58Flemingsbergs SK 0:38:39 
5.  Martin Andersson -74OK RAVINEN 0:38:52 
6.  Johan Schagerström -62 0:39:37 
7.  Martin Ljungqvist -74SCT 0:39:47 
8.  Per Eriksson -74 0:40:12 
9.  Krister Hällgren -68SPIF Triathlon 0:40:31 
10.  Börje Grönlund -60Södertälje 0:40:33 
11.  Kristian Berglin -74Fribergaskolan 0:40:45 
12.  Mats Windstedt -61Södertälje-Nykvarn Orientering 0:41:32 
13.  Magnus Lundström -63 0:41:36 
14.  Stefan Larsson -67CK Norrtälje 0:41:55 
15.  Peter Simacek -0 0:41:59 
16.  Bengt Örn -59 0:42:39 
17.  måns malmborg -65Bulemi Boyz 0:42:58 
18.  Johan Lagerbäck -74Stockholm 0:43:05 
19.  Michael Danin -86Lennarts IK 0:43:26 
20.  Pierre Almén -50IBM-klubben 0:43:26 
21.  Nils Heijbel -79Gröndal 0:43:50 
22.  Sebastian Brännström -80 0:43:57 
23.  Bo Wessel -51 0:43:59 
24.  Bo Rosén -62KF IF 0:44:00 
25.  Lars Raune -46Running Center 0:44:10 
26.  Urban Ljungberg -71 0:44:24 
27.  Ola Halvarsson -72 0:44:32 
28.  Stefan Lindblom -68DIFrida LK 0:44:40 
29.  Patrik Karlsson -62SEB IF 0:44:42 
30.  Peter Dettroi -73 0:44:51 
31.  Johan Wändell -79Stockholm 0:44:54 
32.  Bernt Hedlund -53Friskis&Svettis 0:44:59 
33.  Jürgen von Rosen -65 0:45:04 
34.  Magnus Foud -71 0:45:18 
35.  Niklas Lindgärde -73SIG 0:45:38 
36.  Fredrik Österberg -78 0:45:48 
37.  Uno Åkerberg -50Boo IF 0:45:48 
38.  Mikael Persson -83 0:45:48 
39.  Séamus Holohan -72 0:46:00 
40.  Svante Kettner -62Bewlay Brothers 0:46:01 
41.  Frans Heijbel -77Thorildsplan 0:46:02 
42.  Magnus Kvist -68S.G. Laget 0:46:02 
43.  Per-Arne Lindberg -52Woody Huddinge 0:46:09 
44.  Ola Leflerow -83Kerstins Killar 0:46:12 
45.  Jens Lapidus -74 0:46:16 
46.  Tommy Kjellsson -61Team Skavsåret IF 0:46:21 
47.  Henrik Fröjd -60Katarina 0:46:28 
48.  Bo Rudemalm -55Fredrikshofs FIF 0:46:34 
49.  Lars Persson -51Fredrikshofs FIF 0:46:43 
50.  Peter Grehan -69Online 0:46:45 
51.  Willy Nilsson -0 0:46:49 
52.  Per Svensson -56Hjorthagen 0:47:08 
53.  Ture Åkerberg -45Boo IF 0:47:19 
54.  Jonas Malmborg -74 0:47:19 
55.  Daniel Widh -730:47:27 
56.  Bengt Kindgren -78 0:47:32 
57.  Göran Karnfält -58VPC 0:47:40 
58.  Anders Lindholm -57 0:48:03 
59.  Bengt Isgård -51Bromma 0:48:25 
60.  Kristian Lundgren -67Stigfinnarna 0:48:39 
61.  Calle Fahlström -56Järfälla SK 0:48:45 
62.  Krister Nelsson -57 0:48:55 
63.  David Lindström -81KTH IF 0:48:58 
64.  Anders Johansson -68Godzilla 0:48:58 
65.  Tomas Stenholm -65 0:49:10 
66.  Peter Gabrielsson -73Söder 0:49:14 
67.  Anders Widmark -73Solna 0:49:19 
68.  Bengt Lindgren -47Nordea 0:49:28 
69.  Robert Jonsson -80 0:50:02 
70.  Petter Carnhagen -68 0:50:19 
71.  Kenneth Ärlebrink -46Motsol 0:50:20 
72.  Richard Bergman -72Spiralspecialistens IF 0:50:21 
73.  Aleksander Marlevi -50Anna-Lena 0:50:41 
74.  Lennart Boklund -69Ebiris 0:50:43 
75.  Pauli Sulonen -55TP 0:50:45 
76.  Danial Arastoopour -86Stockholmsroddförening 0:50:49 
77.  Göran Näsman -53 0:51:06 
78.  Lennart Wahlgren -46Nordea 0:51:17 
79.  Mats Henriksson -63Ebiris 0:51:23 
80.  Bo Johansson -42 0:51:28 
81.  Oscar Jacobsson -61 0:51:41 
82.  Philip Hurst -62Bollstanäs 0:51:50 
83.  Christian Måsö -72Stockholm 0:51:51 
84.  Anders Thunberg -59IFK STH 0:51:59 
85.  Henrik Ericson -63Bewlay Brothers 0:52:03 
86.  Thomas Rydell -57Segeltorps IF 0:52:38 
87.  Jan Svensson -52Mörrum 0:53:02 
88.  Per-Olof Danielsson -55Locum IF 0:53:17 
89.  Carl-Johan Widmark -67FMV 0:53:40 
90.  Magnus Wennerlund -60 0:54:28 
91.  Örjan Widmark -44Västerås 0:54:33 
92.  Tomas Afzelius -69Godzilla 0:54:43 
93.  Dan Eriksson -69 0:54:57 
94.  Bo Willerström -47Målgångana SK 0:54:58 
95.  Peter Bäck -66Deep Purple IK 0:55:11 
96.  Sven-Erik Ahlvik -52Kungsängen 0:55:22 
97.  Thomas Svensson -49Tumba 0:55:35 
98.  Keijo Tervonen -49Vile bygg AB 0:55:36 
99.  Kurt Johannesson -37Hässelby SK 0:56:00 
100.  Stefan Sjöstrand -47 0:56:51 
101.  Jan Eklind -51Tullinge TK 0:57:07 
102.  Tommy Fermbo -54 0:57:28 
103.  Roger Afzelius -65Godzilla 0:57:50 
104.  Tommy Lindberg -46Vällingby 0:57:52 
105.  Magnus Aldrin -61Tenorens SK 0:57:52 
106.  Roland Svensson -66WM-data Infra Solution 0:58:08 
107.  Johan Söderberg -0Rosersbergs IK 0:58:18 
108.  Jörgen Brejcha -60WM-data Infra Solution 0:58:57 
109.  Henrik Törnevik -78Flyg KTH 0:59:03 
110.  Dick Mannestig -45Nordea 0:59:07 
111.  Thomas jansson -65WM-data Infra Solution 0:59:16 
112.  Kjellevert Nillson -34Winner/Grödinge 0:59:29 
113.  Olle Eriksson -60M.U.G 1:00:36 
114.  Leif Andersson -49 1:01:05 
115.  Fredrik Karlsson -76Flyg KTH 1:04:25 
116.  Patrik Walldov -75 1:06:22 
117.  Calle Stensjö -47Vile bygg AB 1:13:29 


Snömilen Motion 10km Kvinnor

1.  Lotta Bertilsson -72Idrottshögskolan 0:46:06 
2.  Susanne Johansson -72Godzilla 0:46:45 
3.  Annie Hedlund -55Duvbo IK 0:47:17 
4.  Irma Grape -78Roslagen Adv. Multiteam 0:48:59 
5.  Jenny Burstedt -78 0:49:31 
6.  Charlotte Nilsson -740:49:44 
7.  Helena Kroon -74Bollstanäs 0:50:12 
8.  Sandra Ådén -74EKSK 0:50:49 
9.  Johanna Ring -72OK RAVINEN 0:51:48 
10.  Ann-Sofi Lindberg -56Huddinge Akuten 0:55:28 
11.  Hanna Jacobsson -74 0:56:22 
12.  Malin Lingärde -75WM-data Infra Solution 0:59:31 
13.  Anna Christina Kindgren -85 1:00:03 
14.  Malin Kroon -68 1:00:41 
15.  Anna Gebenius -771:01:26 
16.  Susanne Theorell -45Nordea 1:03:53 
17.  Karin Burgaz -731:04:02 
18.  Maria Kindgren -76 1:06:23 
19.  Katarina Hjalmar -56Sundbybergs IK 1:07:01 
20.  Therese Dahlman -68 1:10:27 


Töfemman 5km Män

1.  Mats Liljegren -76Nordstjernan 0:19:01 
2.  Clarence Ärlebrink -70von Ärle TC 0:19:56 
3.  Ulf Eriksson -55Sundbybergs IK 0:20:06 
4.  Oliver Hofmann -90Enhörna IF 0:20:56 
5.  Gösta Gustafsson -93Enhörna IF 0:20:57 
6.  Per Westman -67 0:21:53 
7.  Martin Larsson -71Flemingsbergs SK 0:22:25 
8.  Jan Serrander -36 0:25:43 
9.  Staffan Nystrand -55Fredrikshofs FIF 0:26:45 
10.  Benny Gustavsson -55SPIK 0:27:03 
11.  Martin Hall -74 0:28:38 
12.  Lennart Nilsson -37 0:29:17 
13.  Berndt Linder -47Uppsala 0:29:22 
14.  Peter Hansson -66 0:30:15 
15.  Nils Jonsson -48SPIK 0:30:58 
16.  Lennart Högund -44FMV Sport 0:31:52 
17.  Bo Järpholt -45SPIK 0:32:01 
18.  Jan Sällström -33 0:32:40 
19.  Reino Hiltanen -36Akalla 0:33:50 
20.  Partik Larsson -92Örbyhus IF 0:36:22 
21.  Nils Larsson -23IF Linden 0:38:24 
22.  Oscar Falk -92Ebiris 0:47:18 


Töfemman 5km Kvinnor

1.  Linnéa Lord -89Hammarby Friidrott 0:24:31 
2.  Kersti Lord -63IF Kulan 0:24:32 
3.  Désirée Hansson -58Enhörna IF 0:26:32 
4.  Pirjo Ala-Uotila -54 0:26:38 
5.  Annika Östring -53 0:27:00 
6.  Katarina Axelsson -69 0:27:11 
7.  Kristina Brandkvist -59SOIK Hellas 0:28:16 
8.  Mari Johansson -79 0:28:38 
9.  Gudrun Larsson -66Örbyhus IF 0:30:08 
10.  Ingela Brandt -54 0:30:23 
11.  Maria Lundbergh -68Stigfinnarna 0:31:38 
12.  Kristina Karlsson -71 0:32:15 
13.  Lisa karlsson-Byström -53Nynäs Vård 0:32:28 
14.  Margareta Bergtröm -47 0:33:40 
15.  Margaretha Hellberg -42Friluftsfrämjandet 0:33:58 
16.  Sofie Larsson -89Örbyhus IF 0:36:23 
17.  Ana-Lena Falk -65Ebiris 0:47:32 


Lagtävling

1.  OK RAVINEN               2:40:48
     Pospisil0:34:41
     Barrable0:35:27
     Andersson0:38:52
     Ring0:51:48
2.  Godzilla               3:28:16
     Johansson0:46:45
     Johansson0:48:58
     Afzelius0:54:43
     Afzelius0:57:50
3.  3               3:42:39
     Widh0:47:27
     Nilsson0:49:44
     Gebenius1:01:26
     Burgaz1:04:02
4.  Nordea               3:43:45
     Lindgren0:49:28
     Wahlgren0:51:17
     Mannestig0:59:07
     Theorell1:03:53
5.  WM-data Infra Solution               3:55:52
     Svensson0:58:08
     Brejcha0:58:57
     jansson0:59:16
     Lingärde0:59:31

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta