Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Sommarpropaganda

Den 9 augusti 2000  på Kristinebergs IP

Arrangör: FK Studenterna

Soligt, kring 20 grader, måttliga vindar som mojnade under kvällen.

Tävlingsledare: Roland Persson
Starter: Kjell Hellgren
Eltid: Gunnar Olausson assisterad av A Lennart Julin och Stig Pettersson



100m

100m MS/P18  1     (Vind: +1.3m/s)
1.  Berhane  Haile -69  Tureberg 10.88 
2.  Julian  Benitez -69  IFK Lidingö 11.04 
3.  Martin  Theander -77  IFK Lidingö 11.17 
4.  Daniel  Bergström -79  Huddinge AIS 11.32 
5.  Michael  Hoffer -72  IFK Lidingö 11.42 
6.  Konstantin  Koutalas -70  Spårvägen 11.56 
7.  Pär  Svensson -69  Sundsvalls FI 11.76 

100m MS/P18  2     (Vind: +2.3m/s)
1.  Manop  Meechot -82  Solna FK 11.49 
2.  Johan  Lundin -69  Hässelby SK 11.79 
3.  Bo  Frykman -51  IFK Lidingö 12.54 

100m MS/P18  Extralopp     (Vind: +2.0m/s)
1.  Berhane  Haile -69  Tureberg 10.91 
2.  Julian  Benitez -69  IFK Lidingö 11.02 
3.  Daniel  Bergström -79  Huddinge AIS 11.22 
4.  Manop  Meechot -82  Solna FK 11.47 
5.  Pär  Svensson -69  Sundsvalls FI 11.93 


200m

200m MS/P18  1     (Vind: +0.2m/s)
1.  Martin  Theander -77  IFK Lidingö 22.24 
2.  Andreas  Rehnborg -80  Hässelby SK 22.48 
3.  Konstantin  Koutalas -70  Spårvägen 22.64 

200m MS/P18  2     (Vind: +1.6m/s)
1.  Manop  Meechot -82  Solna FK 23.10 
2.  Johan  Lundin -69  Hässelby SK 23.21 
3.  Robert  Johansson -77  Tureberg 23.56 
4.  Bo  Frykman -51  IFK Lidingö 26.18 
5.  Jan  Wizoseh -85  Spårvägen 26.95 


400m

400m MS  1    
1.  Martin  Theander -77  IFK Lidingö 48.67 (35.8m)
2.  Marko  Granat   Turebergs FK 49.27 (35.5m)
3.  Johan  Lundin -69  Hässelby SK 51.45 (37.9m)
4.  Linus  Hagstedt -76  SOIK Hellas 51.52 (37.7m)
5.  Andreas  Söderling -81  Hammarby IF 51.99 (37.7m)

400m MS  2    
1.  Robert  Johansson -77  Turebergs FK 52.8m 
2.  Kjell  Adams -67  Södertälje IF 55.9m 
3.  Henrik  Wulff -64  NAIF-79 60.7m 

400m KS      
1.  Maria  Åhr -80  Danderyds Athl. 60.6m 
Sprang tillsammans med M Heat 2


1500m

1500m MS      
1.  Nicklas  Källmén -75  Mölndals AIK 4:00.64 
2.  Tommy  Schmidt -70  Strands IF 4:09.20 
3.  Kristian  Kaipainen -81  Filipstads IF 4:12.19 
4.  Anton  Karlsson -81  Gimo FIK 4:17.11 
5.  Christer  Engström -63  IF Linden 4:27.50 
6.  Mikael  Karlsson -77  Mälarö SOK 4:31.94 
7.  Linus  Nerman   Hammarby IF 4:50.72 
8.  Konrad  Nyström   Byskeby IF 5:02.31 
9.  Kristoffer  Nyström -77  FK Studenterna 5:04.57 
  Ronny  Johannesson -77  Hammarby IF Bröt 

400m	60.2	N. Källmén
800m	2:05.7	R. Johannesson	
1100m	2:58.3	N. Källmén
1200m	3:13.1	N. Källmén

1500m KS      
1.  Pauline  Hyttner -82  Fredrikshofs FIF 5:44.76 
Sprang tillsammans med M


10000m

10000m MS/KS      
1.  Richard  Kingstad -69  Jämtrennarna 33:26.83 
2.  Johan  Ställberg -80  IFK Tumba 34:35.07 
3.  Cédric  Schwartzler -74  FK Studenterna 34:45.25 
  Martin  Gidewall -76  IFK Tumba Bröt 
  Bernt  Otterström -65  Flemingsbergs SK Bröt 
         
  Annica  Nyberger -68  Spårvägens FK Bröt 

2000m	 6:29.9	Otterström		 6:38.5	Nyberger
3000m	 9:49.0	Otterström		10:01.0	Nyberger
4000m	13:07.7	Kingstad		
5000m	16:32.7	Kingstad		17:03.0	Gidewall
	16:45.5	Schwartzler		17:03.3	Ställberg
6000m	19:58.0	Kingstad		
7000m	23:24.4	Kingstad		
8000m	26:48.6	Kingstad		
9000m	30:11.9	Kingstad		


Kula

Kula MS      
1.  Bruce  Lambert -58  Achilles (GB) 11.83 

B. Lambert	11.30	11.72	11.27	--	11.23	11.83


Längd

Längd MS      
1.  Michael  Hoffer -72  IFK Lidingö 711 (+1.6m/s)

M. Hoffer	667	667	X	X	699	711
		(+0.8)	(+1.3)			(+3.5)	(+1.6)

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta