Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Sommarspel

28 juli 2001
Kristinebergs IP, Stockholm

Arrangör: FK Studenterna

Strålande solsken och 25 grader varmt.

Sommarspelen bjöd på ett stort startfält med totalt runt 250 starter. Martin Gidewall och Susanne Johansson blev DM-guldmedaljörer på 10000m i den heta sommarvärmen.





100m M
Heat AVind -0.5 m/s
1.   Leif  Johansson  -80  Hässelby SK   11.47
2.   Peter  Dani  -79   Huddinge AIS   11.76
3.   Konstantin  Koutalas -70  Spårvägen  11.86
4.   Anders  Almgren  -82   Vallentuna FK   11.88
5.   Sergej  Nikolajev  -73   Hässelby SK   12.23
6.   Mattias  Härlin  -82   Vallentuna FK   12.35
7.   Bo  Frykman  -51   IFK Lidingö FIK   13.08
8.   Inge  Hermansson  -45   Danderyd Ath   13.58
Heat BVind -1.2 m/s
1.   Rikard  Sundelin  -81   Huddinge AIS    11.38
2.   Erik  Nilsson  -80   GoIF Tjalve   11.48
3.   Håkan  Setthammar  -72   Västerås FK   11.50
4.   Jimmy  Nilsson  -78   Kungsängens SK   11.69
5.   Mikael  Theander  -77   IFK Lidingö   12.13
6.   Urban  Göransson  -54  IFK Lidingö   13.44
7.   Lasse  Wennblom  -34  Hässelby SK   14.02
   Martin  Skeppstedt  -82   IFK Lidingö   Ej Start
Heat CVind +0.1 m/s
1.   Klas  Ringdahl -77  Huddinge AIS  11.25
2.   Anders  Boyacioglu -76  Huddinge AIS  11.32
3.   Andrus  Klaar -75  Spårvägen  11.50
4.   Tom  Gatsinzi -82  Spårvägen  11.95
5.   Patrik  Makakala -82  Hellas SOIK  12.00
6.   Alan  Raouf -82  Hellas SOIK  12.34
   Patrick  Boström -86  Solna FK  Ej Start
FinalVind -0.2 m/s
1.   Rickard  Sundelin -81  Huddinge AIS  11.18
2.   Klas  Ringdahl -77  Huddinge AIS  11.19
3.   Anders  Boyacioglu -76  Huddinge AIS  11.23
4.   Leif  Johansson -  Hässelby SK  11.45
5.   Andrus  Klaar -75  Spårvägen  11.50
6.   Håkan  Setthammar -72  Västerås FK  11.56
7.   Anders  Almgren -82  Vallentuna FK  11.82


100m P18
 Vind -1.0 m/s
1.   Joni  Peltomaa  -84   GoIF Tjalve   11.75
2.   Tomas  Olszowy -83  Spårvägen FK  11.96
3.   Erik  Bäck  -83  Gefle IF Friidrott   12.11
4.   Anders  Nilsson  -84   GoIF Tjalve   12.20
5.   Narongchai  Paugam  -84   Tyresö FK   12.30
6.   Christoffer  Danarö  -84   Vallentuna FK   12.41


100m P16
 Vind -0.9 m/s
1.   Patrick  Boström -86  Solna FK  12.12
2.   Michel  Tornéus  -86   IFK Tumba   12.35
3.   Shayan  Shirazi-Fard  -86   Hässelby SK   12.73


100m K
 Vind -0.4 m/s
1.   Lena  Udd  -70   SoIK Hellas   12.02
2.   Hanna  Peterson -80  Hässelby SK  12.46
3.   Malin  Nordqvist  -84   Hässelby SK   12.80
4.   Josefin  Näsman  -81   Bollnäs FIK   12.81
5.   Anna-Karin  Olsson -75  Turebergs FK  13.12
6.   Caroline  Öhman  -81   Hässelby SK   13.48
7.   Lina  Ericsson  -76   IFK Växjö   13.69
8.   Hadija  Kayeya -82  Spårvägen  13.76


100m F18
 Vind -0.8 m/s
1.   Lisa  Wiik  -83   Västerås FK   12.89
2.   Johanna  Höglund  -84   Upsala IF   13.42
3.   Jennie  Hurkmans -84  Turebergs FK  13.59


100m F16
 Vind -0.2 m/s
1.   Johanna  Sjöström  -86   Västerås FK   12.63
2.   Sandra  Marques -86  Hässelby SK  13.18
3.   Maria  Ericsson  -85   Rånäs 4H   13.23
4.   Maria  Ullberg  -86   Danderyd Ath   13.33
5.   Maria  Linden  -85   Västerås FK   13.65
6.   Charity  Odum -85  Spårvägen  13.67
7.   Ida  Sagström  -86   Kilafors IF   13.95


100m F16/F18/K
FinalVind -0.1 m/s
1.   Hanna  Peterson -80  Hässelby SK  12.47
2.   Johanna  Sjoström -86  Västerås FK  12.58
3.   Josefin  Näsman -81  Bollnäs FIK  12.81
4.   Lisa  Wiik -83  Västerås FK  13.07
5.   Anna-Karin  Olsson -75  Turebergs FK  13.19
6.   Sandra  Marques -86  Hässelby SK  13.25
7.   Maria  Ullberg -86  Danderyd Ath  13.35


200m M
Heat AVind -0.7 m/s
1.   Thomas  Nikitin -82  Spårvägen  22.18
2.   Peter  Andersson  -76   Täby IS   23.02
3.   Andrus  Klaar -75  Spårvägen  23.11
4.   Konstantin  Koutalas -70  Spårvägen  23.22
5.   Håkan  Setthammar  -72   Västerås FK   23.59
6.   Anders  Almgren  -82   Vallentuna FK   24.04
Heat BVind -1.4 m/s
1.   Patrik  Melin  -71  Gefle IF Friidrott   23.64
2.   Johan  Lembke  -81   GoIF Tjalve   24.02
3.   Daniel  Höök  -78   SoIK Hellas   24.03
4.   Mattias  Härlin  -82   Vallentuna FK   24.75
   Johan  Lundin  -64   Hässelby SK   Ej Start
Heat CVind -1.8 m/s
1.   Bo  Frykman  -51   IFK Lidingö  26.76
2.   Inge  Hermansson  -45   Danderyd Ath   27.41
3.   Urban  Göransson -54  IFK Lidingö  27.99


200m P12/P14/P16/P18
 Vind -0.7 m/s
1.   Anders  Nilsson  -84   GoIF Tjalve   24.60
2.   Christoffer  Danarö -84  Vallentuna FK  25.19
3.   Henrik  Astfors -87  Västerås FK  25.54
4.   Sangar  Haidar  -84   Tyresö FK   26.74
5.   Jimmy  Holmroos  -89   Västerås FK   28.62
   Shayan  Shirazi-Fard  -86   Hässelby SK   Ej Start


200m K
 Vind -1.3 m/s
1.   Lena  Udd  -70   SoIK Hellas   24.61
2.   Helene  Nordquist  -80   Täby IS   25.14
3.   Malin  Henriksson  -78   Västerås FK   25.68
4.   Hadija  Kayeya -82  Spårvägen  28.04
   Josefin  Näsman  -81   Bollnäs FIK   Ej Start


200m F18
 Vind -1.5 m/s
1.   Lisa  Wiik  -83   Västerås FK   26.64
2.   Karolin  Thunman  -84   Täby IS   27.20
3.   Jennie  Hurkmans  -84   Turebergs FK   27.58
4.   Johanna  Höglund  -84   Upsala IF   27.87
5.   Kajsa  Armandt  -84   Tyresö FK   28.56


200m F16
 Vind -0.4 m/s
1.   Johanna  Sjöström  -86   Västerås FK   27.32
2.   Maria  Ericsson  -85   Rånäs 4H   27.74
3.   Maria  Ullberg  -86   Danderyd Ath   28.76
4.   Maria  Linden  -85   Västerås FK   28.90
5.   Nadia  Kubat  -86   Västerås FK   29.29
6.   Michaela  Hamberg  -86   Tyresö FK   29.38


200m F12/F14
 Vind -1.2 m/s
1.   Elin  Husén  -87   SoIK Hellas   27.96
2.   Lisa  Voltaire  -87   Täby IS   28.32
3.   Anna  Berg  -88   Täby IS   28.59
4.   Emilie  Andersson  -89   Kungsängens SK   29.85
5.   Tereza  Ortiz  -89   IFK Tumba   30.71


400m M/P18
Heat A
1.   Jan  Olszowy -82  Spårvägen  49.39  (35.2m)
2.   Anders  Wistam -75  Hellas SOIK  49.77  (35.7m)
3.   Marko  Granath -66  Turebergs FK  49.82  (35.6m)
4.   Mourad  Talia -81  Valbo IF  51.35  (37.6m)
5.   Sebastian  Hukari  -78   Turebergs FK   51.46  (36.9m)
Heat B
1.   Klas  Ringdahl -77  Huddinge AIS  51.24
2.   Tom  Gatsinzi -82  Spårvägen  51.43
3.   Johan  Lundin  -64   Hässelby SK   51.94
4.   Johan  Svanström -83  IK Tiwaz  51.96
5.   Robert  Johansson  -77   Turebergs FK   52.87
Heat C
1.   Andreas  Daun  -80   Spårvägen   52.00
2.   Fredrik  Christiansson -82  Spårvägen  52.83
3.   Niclas  Rysjö  -84   IFK Tumba   53.17
4.   Niklas  Johnson  -65   IF Linden   57.54
5.   Sture  Åhs -56  Flemingsberg  61.01
6.   Inge  Hermansson  -45   Danderyd Ath   62.92


400m K/F18
1.   Hanna  Ahlin  -84   Gefle IF Friidrott   59.23
2.   Sara  Voltaire  -84   Täby IS   60.58
3.   Linda  Ruud  -82   Hagunda IF   61.26
4.   Görel  Manners  -63   Fredrikshofs FIF   62.46
5.   Charlotte  Karlsson -84   IFK Tumba  62.92


800m M/P18
Heat A
1.   Abel  Nzimbi  -77   Kvarnsveden   1:52.65
2.   Albin  Johansson -81  Hammarby IF  1:56.52
3.   Martin  Öhman -81  Hässelby SK  1:56.79
4.   Stefan  Danielsson  -76   Hammarby IF   1:56.89
5.   Ronny  Johannesson  -77   Huddinge AIS   1:58.09
6.   Tomas  Johnsson  -77   Turebergs FK   1:58.76
Heat B
1.   Tomas  Larsen  -75   Kvarnsveden   2:00.24
2.   Thomas  Würtz -82  Hässelby SK  2:00.81
3.   Martin  Theander  -77   IFK Lidingö   2:01.41
4.   Mattias  Fager -83  GoIF Tjalve  2:01.53
5.   Oskar  Kanmert-Gustafsson -84  Ärla IF  2:02.56
6.   Stefan  Hafsteinsson  -81   Kvarnsveden   2:05.85
   Staffan  Johansson  -71   GoIF Tjalve   Bröt
Heat C
1.   Christer  Engström  -63   IF Linden   2:06.40
2.   Johan  Thunberg -82  Hässelby SK  2:07.98
3.   Karl  Engström  -81   IFK Helsingborg   2:09.56
4.   Christer  Norin  -66  IFK Tumba   2:13.28
5.   Per  Fahlstadius  -56   IFK Lidingö  2:15.13
6.   Christer  Johansson  -63   Glanshammars IF   2:16.42
7.   Sture  Åhs -56  Flemingsbergs SK  2:18.69


800m P16
1.   Mikael  Hörberg  -86   GoIF Tjalve   2:00.27
2.   Andreas  Mårtensson  -85   Täby IS   2:04.11
3.   Simon  Rasmussen  -86   Rånäs 4H   2:06.95
4.   Andreas  Eriksson -86  Sköldinge IF  2:07.67
5.   Johan  Dahoud  -85   Kungsängens SK   2:10.11
6.   Mattias  Holmqvist  -86   Kungsängens SK   2:21.99


800m P14
1.   Robin  Kivila  -87   IF Linden   2:18.24
2.   Tomas  Holmqvist  -88   Kungsängens SK   2:18.44
3.   Marcus  Janback -87  Fredrikshofs FIF  2:19.69
4.   Magnus  Gärdin  -87   Täby IS   2:21.29
5.   Jimmy  Wickström  -88   Huddinge AIS   2:28.61
6.   Emil  Westman -88  Rånäs 4H  2:30.09


800m F14/F16/F18/K
Heat A
1.   Marlin  Brown  -75   Ärla IF   2:20.02
2.   Petra  Kjellson -82  Spårvägen  2:20.30
3.   Frida  Flodström -87  Turebergs FK  2:24.11
4.   Sara  Kjellson -82  Spårvägen  2:25.44
5.   Moa  Westman -86  Rånäs 4H  2:27.01
6.   Erika  Fyrvall  -87   Turebergs FK   2:28.03
7.   Elin  Andersson  -86   Kungsängens SK   2:28.88
Heat B
1.   Linda  Ek -79  Södertälje IF  2:27.66
2.   Sofia  Kaneberg  -88   Tyresö FK   2:33.85
3.   Maria  Söderström  -88   Täby IS   2:35.26
4.   Maria  Högberg  -78   Studenterna   2:36.66
5.   Cecilia  Föjer  -76   Studenterna   2:40.24
6.   Maja  Armandt  -88   Tyresö FK   2:41.75
7.   Sofie  Sjöstedt  -78   Väsby IK   2:45.29


3000m P16/M
1.   Clas  Jansson  -82   Kvarnsveden   9:05.68
2.   Julius  Nilsson  -85   Enhörna IF   9:31.08
3.   Patrik  Andersson  -86   IF Linden   9:42.23
4.   Morgen  Kivila -86  IF Linden  9:56.51


3000m F18
1.   Jennie  Andersson  -83   Gefle IF Friidrott   13:43.75
Jennie sprang tillsammans med herrarna.


10000m M (DM)
1. (DM-1) Martin  Gidewall  -76   IFK Tumba   33:49.94
2. (DM-2) Cédric  Schwartzler  -74   Studenterna   34:17.81
3. (DM-3) Torbjörn  Staaf -63  IFK Tumba  34:33.36
4. (DM-4) Fredrik  Svanfeldt  -63   Hässelby SK   34:48.16
5. (DM-5) Tommy  Nordsten -63  Fredrikshofs FIF  35:08.28
6. (DM-6) Mikael  Videfors -66  Fredrikshofs FIF  35:30.18
7. (DM-7) Johan  Ställberg  -80   IFK Tumba   35:57.48
8. (DM-8) Ulf  Eriksson  -74   Flemingsbergs SK   36:19.12
9. (DM-9) Lorenzo  Nesi -65  Studenterna  37:31.75
10.(DM-10) Mikael  Sjöstedt -66  Sthlms Polisen IF  37:58.91
11.   Robert  Frykstedt  -62   Bålsta IK   39:22.60
12.   Erik  Skoog  -80   Grebo S & MK   41:53.26
13.   Martin  Larsson  -71   IKSU Umeå   42:29.58
14.(DM-11) Sverker  Unnes -43  Fredrikshofs FIF  48:09.64
   Pentti  Harakka -45  Fredrikshofs FIF  Bröt
   Christer  Johansson  -63   Glanshammars IF   Bröt
   Per  Boström -62  Gillberga Lista  Bröt


10000m K (DM)
1. (DM-1) Susanne  Johansson  -62   Hässelby SK   36:01.92
2. (DM-2) Camilla  Benjaminsson -66  Hässelby SK  36:22.54
3. (DM-3) Anna  Hansson -73  Studenterna  38:47.00
4. (DM-4) Kajsa  Friström -65  Fredrikshofs FIF  39:43.30
5. (DM-5) Annika  Skarin -69  Hässelby SK  39:45.69
   Carin  Jaxell  -73   Enhörna IF   Bröt

Damerna sprang tillsammans med herrarna.
Mellantider
1000m	3:08.3	M Gidewall	3:08.3	3:23.1	S Johansson	3:23.1
2000m	6:27.2	M Gidewall	3:18.9	6:56.6	S Johansson	3:33.5
3000m	9:51.9	M Gidewall	3:24.7	10:36.3	S Johansson	3:39.7
4000m	13:19.2	M Gidewall	3:27.3	14:12.9	C Benjaminsson	3:36.6
5000m	16:49.2	M Gidewall	3:29.9	17:50.6	C Benjaminsson	3:37.7
6000m	20:19.9	M Gidewall	3:30.7	21:30.3	S Johansson	3:39.7
7000m	23:46.0	M Gidewall	3:26.1	25:10.8	S Johansson	3:40.5
8000m	27:14.4	M Gidewall	3:28.4	28:53.2	S Johansson	3:42.4
9000m	30:39.8	M Gidewall	3:25.4	32:34.1	S Johansson	3:40.9	
10000m	33:49.94	M Gidewall	3:10.2	36:01.92	S Johansson	3:27.8
		
Passeringar
K 1000m: 	S Johansson 3:23.1, C Benjaminsson 3:31.7.
K 2000m: 	S Johansson 6:56.6, C Benjaminsson 7:03.7, A Skarin 7:20.8, 
	A Hansson 7:22.0, K Friström 7:22.5, C Jaxell 7:31.5.
K 3000m: 	S Johansson 10:36.3, C Benjaminsson 10:37.5, A Skarin 11:15.0, 
	A Hansson 11:15.3, K Friström 11:15.5, C Jaxell 11:30.5.
K 4000m: 	C Benjaminsson 14:12.9, S Johansson 14:13.1, A Skarin 15:11.9, 
	A Hansson 15:12.2, K Friström 15:12.4, C Jaxell 15:21.2.
K 5000m: 	C Benjaminsson 17:50.6, S Johansson 17:50.8, A Hansson 19:12.0, 
	K Friström 19:12.2, A Skarin 19:12.5.
K 6000m: 	S Johansson 21:30.3, C Benjaminsson 21:30.5.
K 7000m: 	S Johansson 25:10.8, C Benjaminsson 25:15.0.
K 8000m: 	S Johansson 28:53.2, C Benjaminsson c28:58.
K 9000m: 	S Johansson 32:34.1, C Benjaminsson 32:40.5.


Längd M
1.   Andrus  Klaar -75  Spårvägen  666    (3.7m/s)
2.   Daniel  Höök  -78   SoIK Hellas   660    (3.1m/s)
3.   Sergej  Nikolajev  -73   Hässelby SK   554    (0.9m/s)
4.   Patrik  Melin  -71  Gefle IF Friidrott   504    (1.5m/s)
5.   Inge  Hermansson  -45   Danderyd Ath   494    (2.2m/s)
6.   Lasse  Wennblom  -34  Hässelby SK   493    (1.7m/s)
7.   Gunnar  Ekstedt -43  Hässelby SK  474    (1.1m/s)

1.  A. Klaar X 649 666 247 465 665
    (1.0) (3.7) (1.7) (1.0) (1.7)
2.  D. Höök  630 660 607 602 -- --
  (1.7) (3.1) (1.1) (0.5)    
3.  S. Nikolajev  486 520 550 554 -- --
  (2.3) (1.1) (0.6) (0.9)    
4.  P. Melin  X X X 504 -- X
        (1.5)    
5.  I. Hermansson  455 481 494 X 454 329
  (1.6) (1.5) (2.2)   (0.7) (1.6)
6.  L. Wennblom  468 X 493 468 -- --
  (0.0)   (1.7) (1.9)    
7.  G. Ekstedt X 462 474 X -- --
    (1.5) (1.1)      


Längd P18
1.   Joni  Peltomaa  -84   GoIF Tjalve   661    (1.1m/s)
2.   Erik  Bäck  -83  Gefle IF Friidrott   593    (3.1m/s)
3.   Narongchai  Paugam  -84   Tyresö FK   580    (0.3m/s)
4.   Sangar  Haidar  -84   Tyresö FK   560    (1.7m/s)

1.  J. Peltomaa  508 602 661 X 609 --
  (0.3) (2.0) (1.1)   (0.6)  
2.  E. Bäck  X 579 588 566 585 593
    (0.9) (2.6) (1.5) (1.3) (3.1)
3.  N. Paugam  580 555 X -- -- --
  (0.3) (1.8)        
4.  S. Haidar  510 498 535 -- 560 524
  (1.8) (1.4) (0.3)   (1.7) (2.2)


Längd P16
1.   Michel  Tornéus  -86   IFK Tumba   613    (0.8m/s)
2.   Viktor  Swahn  -87   Österhaninge IF   499    (1.1m/s)

1.  M. Tornéus  613 588 594 594 574 599
  (0.8) (2.4) (1.7) (2.4) (1.0) (2.2)
2.  V. Swahn  X X X 499 -- --
        (1.1)    


Längd K
1.   Sara  Mentzer  -   Gefle IF Friidrott   539    (0.5m/s)
2.   Lina  Eriksson  -76   IFK Växjö   519    (1.0m/s)
3.   Alice  Bergström  -79   Råby-Rekarne FIF   491    (1.0m/s)

1.  S. Mentzer  507 539 412 X X X
  (0.5) (0.5) (2.2)      
2.  L. Eriksson  519 X 491 X 233 518
  (1.0)   (1.2)   (0.3) (0.9)
3.  A. Bergström  491 471 302 -- -- --
  (1.0) (0.3) (1.7)      


Längd F18
1.   Madeleine  Nylander -84  Örbyhus IF  549    (1.1m/s)
2.   Moa  Bergsten  -83   Hammarby IF   545    (1.7m/s)
3.   Mikaela  Gahnberg  -84   Turebergs FK   487    (1.4m/s)
4.   Viktoria  Gustafsson  -84   Hässelby SK   482    (1.4m/s)
5.   Sofia  Nilsson  -84   Täby IS   419    (0.9m/s)

1.  M. Nylander 549 549 412 536 X --
  (1.1) (1.3) (1.3) (0.8)    
2.  M. Bergsten  519 545 376 519 527 532
  (0.0) (1.7) (2.0) (1.0) (1.7) (1.5)
3.  M. Gahnberg  X X 379 X 487 482
      (0.8)   (1.4) (0.0)
4.  V. Gustafsson  X 395 482 338 -- --
    (1.1) (1.4) (0.0)    
5.  S. Nilsson  419 408 X 405 X X
  (0.9) (1.1)   (0.9)    


Längd F16
1.   Frida  Strandberg -85  Turebergs FK  515    (1.2m/s)
2.   Charity  Odum -85  Spårvägen  479    (1.2m/s)
3.   Emilie  Andersson  -89   Kungsängens SK   478    (1.0m/s)
4.   Ida  Sagström  -86   Kilafors IF   455    (0.9m/s)

1.  F. Strandberg X 476 455 350 515 362
    (1.5) (0.7) (0.3) (1.2) (1.8)
2.  C. Odum 422 473 479 395 425 --
  (0.6) (1.6) (1.2) (0.8) (1.2)  
3.  E. Andersson  478 443 465 465 -- --
  (1.0) (0.8) (1.1) (0.9)    
4.  I. Sagström  398 431 445 455 X X
  (0.6) (1.7) (1.0) (0.9)    

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta