Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Sommarspelen

27 juli 2002
Kristinebergs IP, Stockholm

Till minne av Mårten

Arrangör: FK Studenterna
Tävlingsledare: Fredrik Sohlberg
Väder: Till en början mulet och sedan uppklarnande



100m F17/F19
  Vind: -0.2m/s
1.  Ida Gillerfors -85  FGF Gotland  12.80   
2.  Charity Odum -85  Spårvägens FK  13.50   
3.  Karolina Busznyak -84  IFK Tumba  13.66   
Extralopp Vind: +0.5m/s
1.  Ida Gillerfors -85  FGF Gotland  12.71   
2.  Charity Odum -85  Spårvägens FK  13.58   
3.  Karolina Busznyak -84  IFK Tumba  13.66   


100m P19/MS
  Vind: +0.2m/s
1.  Fredrik Bergfors -81  Turebergs FK  10.7m   
2.  Tomas Olszowy -83  Spårvägens FK  11.3m   
3.  Robert Johansson -77  Turbergs FK  11.6m   
Extralopp Vind: -0.5m/s
1.  Tomas Olszowy -83  Spårvägens FK  11.55   
2.  Christian Hofverberg -79  Hammarby  11.73   
3.  Robert Johansson -77  Turebergs FK  11.89   


200m F17
  Vind: -0.1m/s
1.  Ida Gillerfors -85  FGF Gotland  26.7m   
2.  Sara Björndottir -85  IK Tiwaz  29.1m   


400m P17/P19/MS
1.  Christian Hofverberg -79  Hammarby IF  52.0m   
2.  Carl Karlin -83  Mälarhöjdens IK  52.9m   
3.  Ibou Jobe -84  IFK TUmba  53.9m   
4.  Kim Lindström -85  IF Linden  57.2m   


800m F17/F19/KS
1.  Sofie Eklund -84  IFK Tumba  2:17.67   (66.85)
2.  Carola Eriksson -81  Täby IS  2:25.08   (69.65)
3.  Charlotte Karlsson -84  IFK Tumba  2:26.53   (72.66)
4.  Cecilia Föjer -76  FK Studenterna  2:28.68   (74.68)
5.  Maria Högberg -78  FK Studenterna  2:29.03   (73.80)
6.  Ann Björklund -71  FK Studenterna  2:30.34   (76.08)
7.  Beatrice Odén -80  NAIF-79  2:35.13   (73.50)
8.  Susanne Sjöstrand -86  Turebergs FK  2:45.09   (77.61)


800m P14/17/19/MS
1.  Brian Predstrup -74  Spårvägen  1:58.41   (56.80)
2.  Cédric Schwartzler -74  FK Studenterna  2:00.51   
3.  Rickard Stenberg -77  Turebergs FK  2:07.66   
4.  Karl Engström -81  IFK Helsingborg  2:11.84   
5.  Marcus Gustafsson -88  Skogspojkarnas OK  2:11.95   
6.  Adam Amin -84  Hammarby IF  2:12.88   
7.  Kim Lindström -85  IF Linden  2:13.49   
8.  Andreas Barawi -85  Turebergs FK  2:22.82   
9.  Sandun Andersson -86  Fredrikshofs FIF  2:24.79   


2000m P14/P15
1.  Robin Kivila -87  IF Linden  6:06.49   
2.  Marcus Gustafsson -88  Skogspojkarnas OK  6:17.48   


3000m KS
1.  Beatrice Odén -80  NAIF-79  12:00.9m   
  Cecilia Erling -74  Rånäs 4H  Bröt   

Sprang ihop med 10000m


5000m KS
1.  Jennie Åkerberg -73  Spårvägens FK  17:15.3m   

Sprang ihop med 10000m


10000m KS (DM)
1.  (DM-1) A. Nyberger -68  Spårvägens FK  35:06.88   (17:23.5m)
2.  (DM-2) S. Johansson -62  Hässelby SK  36:00.05   (17:28.6m)
3.  (DM-3) Anna Isaksson -73  Flemingsbergs SK  36:22.89   (18:02.0m)
4.  Anna Hansson -73  FK Studenterna  38:16.02   (18.54.3m)
5.  M. Wedin-Shemweta -68  Flemingsbergs SK  38:45.82   (18:53.8m)
6.  Johanna Bjermkvist -83  Huddinge AIS  40:36.36   (19:43.1m)
7.  Maria Sollerman -60  Turebergs FK  40:59.7m   (19:55.7m)
8.  Maria Brunzell -61  Flemingsbergs SK  41:18.31   (20:21.6m)
  Carin Bergman -73  Enhörna IF  Bröt   (19:18.6m)

Sprang ihop med 10000m MS

Passertider 1500m:
S. Johansson 5:06.1m
A. Nyberger 5:09.0m
J. Åkerberg 5:09.4m
A. Isaksson 5:14.7m
C. Erling 5:15.0m

Passertider 3000m:
S. Johansson 10:20.1m
A. Nyberger 10:24.4m
J. Åkerberg 10:24.7m
A. Isaksson 10:41.0m
M. Wedin-S 11:08.5m
A. Hansson 11:08.8m
J. Bjermkvist 11:22.6m
C. Bergman 11:22.8m
M. Sollerman 11:44.3m
B. Odén 12:00.9m
M. Brunzell 12:02.6m


10000m MS
1.  Fredrik Svanfeldt -63  Hässelby SK  33:39.50   
2.  Martin Gidewall -76  IFK Tumba  33:49.93   
3.  Henrik Östling -76  Enhörna IF  34:37.12   (16.50.5m)
4.  Lorenzo Nesi -65  FK Studenterna  34:47.16   
5.  Magnus Burling -71  IKSU Friidrott  35:03.44   
6.  Thomas Nyberger -65  Hässelby SK  35:24.05   
7.  Hans Dahlén -68  Fredrikshofs FIF  35:33.19   
8.  Martin Larsson -71  Flemingsbergs SK  42:45.29   
  Johan Ställberg -80  IFK Tumba  Bröt   
  Fredrik Swahn -77  Rånäs 4H  Bröt   

Sprang ihop med 10000m KS


100mh KS
  Vind: +1.0m/s
1.  Mirian Odum -81  Spårvägens FK  15.86   

Sprang ihop med 110mh P17


110mh P17
  Vind: +1.0m/s
1.  Michel Tornéus -86  IFK Tumba  15.61   

Sprang ihop med 100mh KS


Längd F17
1.  Charity Odum -85  Spårvägens FK  476   (-0.1m/s)


1.  C. Odum 449 464 X 362 471 476
  (-1.3) (-1.0)   (-0.2) (+0.2) (-0.1)


Längd P17
1.  Michel Tornéus -86  IFK TUmba  656   (+0.9m/s)
2.  Marcus Engzell -85  Turebergs FK  587   (+0.9m/s)


1.  M. Tornéus 656 654 656 - 654 644
  (+0.6) (+1.4) (+0.9)   (+1.0) (+0.4)
2.  M. Engzell 587 X 469 X X 429
  (+0.9)   (+0.7)     (-0.4)


Kula F17
1.  Carolina Hjelt -86  Huddinge AIS  14.80   


1.  C. Hjelt 14.49 14.50 14.37 14.41 13.93 14.80
             

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta