Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Sommarspelen

25 juni 2003
Enskede IP, Stockholm

Arrangör: FK Studenterna
Tävlingsledare: Jonas Gunnarsson & Rolle Persson
Väder: Vindstilla, 18-20 grader



100m F14
  Vind: -0.3m/s
1.  Cecilia Härdén -89  Turebergs FK  13.72   
2.  Gladys Bamane -89  Spårvägen  13.77   
3.  Anna Olofsson -90  Trosa IF  14.95   
4.  Sandra Gustavsson -89  Trosa IF  15.33   
5.  Marika Brandtberg -89  Trosa IF  15.34   


100m F15/F17
  Vind: -0.7m/s
1.  Lise Hellqvist -88  Österhaninge IF  12.96   
2.  Sofia Petersson -89  Hammarby IF  13.07   
3.  Sofia Stensiö -88  Kungsängens SK  13.14   
4.  Emilie Andersson -89  Kungsängens SK  13.15   
5.  Nathalie Ljunggren -88  Bromma IF  13.50   
6.  Emelie Haaparanta -88  Täby IS  14.09   
7.  Jenny Davidsson -88  Hammarby IF  14.19   
8.  Monika Brandtberg -86  Trosa IF  15.00   


100m F17
  Vind: -0.4m/s
1.  Sofia Lund -86  Hässelby SK  13.02   
2.  Helena Eriksson -87  Österhaninge IF  13.32   
3.  Sofia Quell -87  Österhaninge IF  13.42   
4.  Astrid Lönnervall -87  Täby IS  13.45   
5.  Jennie Svensson -87  Täby IS  13.50   
6.  Helena Weinz -87  Hammarby IF  13.64   
7.  Elin Hynning -87  Hammarby IF  13.80   
8.  Anna Wikström -87  IFK Tumba  14.31   


100m F19
  Vind: -0.6m/s
1.  Charity Odum -85  Spårvägen  13.44   
2.  Karolina Busznyák -84  IFK Lidingö  13.66   
3.  Elin Weber -84  Västerås Friidrott  13.80   
4.  Stephanie Riddez -84  IFK Lidingö  13.81   


100m KS
  Vind: 0.0m/s
1.  Anna Lilja -81  Nyköping BIS  12.39   
2.  Helene Nordquist -80  Täby IS  12.43   
3.  Miriam Odum -81  Spårvägen  13.10   
4.  Lisa Wiik -83  Västerås Friidrott  13.11   
5.  Debbie Viklund -83  Bromma IF  13.25   


100m F14/F15/F17/F19/KS
Final Vind: -0.1m/s
1.  Helene Nordquist -80  Täby IS  12.41   
2.  Sofia Lund -86  Hässelby SK  12.91   
3.  Sofia Petersson -89  Hammarby IF  13.05   
4.  Miriam Odum -81  Spårvägen  13.13   
5.  Helena Eriksson -87  Österhaninge IF  13.38   
6.  Sofia Quell -87  Österhaninge IF  13.64   
7.  Charity Odum -85  Spårvägen  13.66   


100m P14/P15
  Vind: +0.1m/s
1.  David Olsson -88  Hammarby IF  12.37   
2.  Patrik Waldenström -88  Österhaninge IF  12.39   
3.  Anders Olsson -88  Täby IS  13.10   
4.  Dan Bergström -89  Huddinge AIS  13.60   
5.  Erik Karlsson -88  IFK TUMBA  13.90   


100m P17/P19
  Vind: +0.2m/s
1.  Patrik Boström -86  Hellas SOIK  11.51   
2.  Michel Tornéus -86  IFK Tumba  11.60   
3.  Martin Augustsson -86  Täby IS  11.75   
4.  Sebastian Öberg -86  Turebergs FK  11.81   
5.  Marcus Simko -85  IFK Lidingö  11.92   
6.  Joakim Dahlin -85  IFK Lidingö  12.32   
7.  Fredrik Wictorsson -86  Turebergs FK  12.57   


100m MS
A-Heat Vind: 0.0m/s
1.  Anders Boyacioglu -76  Huddinge AIS  11.03   
2.  Fredrik Bergfors -81  Turebergs FK  11.10   
3.  Stuart Mulondo -84  Hellas SOIK  11.23   
4.  Aristide Bamane -82  Spårvägen  11.33   
5.  Daniel Bergström -79  Huddinge AIS  11.65   
6.  Patrik Makakala -82  Hellas SOIK  12.02   
B-Heat Vind: -0.1m/s
1.  Stefano Tomai -65  Turebergs FK  11.76   
2.  Lasse Ohtamaa -80  Tullinge-TumbaFF/friidrott  11.78   
3.  Johan Attersand -74  Hammarby IF  11.88   
4.  Stavros Drivas -83  Huddinge AIS  12.37   
5.  Antoine Rossi -60  IFK Lidingö  13.45   


100m P17/P19/MS
Final Vind: -0.3m/s
1.  Anders Boyacioglu -76  Huddinge AIS  10.91   
2.  Stuart Mulondo -84  Hellas SOIK  11.02   
3.  Aristide Bamane -82  Spårvägen  11.23   
4.  Michel Tornéus -86  IFK Tumba  11.66   
5.  Sebastian Öberg -86  Turebergs FK  11.68   
6.  Lasse Ohtamaa -80  Tullinge-TumbaFF/friidrott  11.71   
7.  Stefano Tomai -65  Turebergs FK  11.76   
8.  Martin Augustsson -86  Täby IS  11.82   


200m F17
  Vind: -0.4m/s
1.  Jennie Svensson -87  Täby IS  27.54   
2.  Linda Söderqvist -86  Turebergs FK  27.64   
3.  Helena Weinz -87  Hammarby IF  27.92   
4.  Linda Gustavsson -86  IF Göta  28.32   


200m F17/F19
  Vind: -0.5m/s
1.  Astrid Lönnervall -87  Täby IS  26.65   
2.  Louise Martin -87  Hässelby SK  26.84   
3.  Karolina Busznyák -84  IFK Tumba  28.31   


200m KS
  Vind: +0.3m/s
1.  Helena Nordquist -80  Täby IS  24.70   
2.  Josefin Näsman -81  Bollnäs FIK  26.36   
3.  Carolina Nylén -79  Täby IS  26.81   
4.  Lisa Wiik -83  Västerås Friidrott  27.10   
5.  Anna Wiik -79  Västerås Friidrott  28.67   


200m P17
  Vind: +0.2m/s
1.  Henrik Norgren -87  Hammarby IF  23.85   
2.  Joel Thurén -87  Hammarby IF  24.28   
3.  Robert Badas -86  Fredrikshof FIF  25.32   


200m P17/P19
  Vind: +0.1m/s
1.  Niklas Larsson -85  Boo IF  22.88   
2.  Michel Tornéus -86  IFK Tumba  23.64   
3.  Nils-Göran Nilsson -88  Täby IS  23.83   
4.  Salim Gabro -88  Hässelby SK  24.19   


200m MS
A-Heat Vind: 0.0m/s
1.  Klas Ringdahl -77  Hellas SOIK  22.00   
2.  Stuart Mulondo -84  Hellas SOIK  22.12   
3.  Sebastian Hukari -78  Turebergs FK  22.35   
4.  Mickie Reis -73  Huddinge AIS  22.49   
B-Heat Vind: +0.2m/s
1.  Stefano Tomai -65  Turebergs FK  23.44   
2.  Joel Gustafsson -65  Hellas SOIK  23.44   
3.  Konstantin Koutalas -70  Spårvägen  23.97   
4.  Ingemar Storm -60  FK Studenterna  25.21   
5.  Antoine Rossi -60  IFK Lidingö  27.69   


400m F17/F19
1.  Caroline Enberg -87  Täby IS  59.86   
2.  Lisa Voltaire -87  Täby IS  60.54   
3.  Ulrika Jansson -85  Kungsängens SK  64.56   
4.  Sofia Malmqvist -89  Hässelby SK  70.52   


400m KS
1.  Helene Nordquist -80  Täby IS  55.62   
2.  Caroline Nylén -79  Täby IS  56.97   
3.  Anna Lilja -81  Nyköping BIS  57.77   
4.  Josefina Näsman -81  Bollnäs FIK  57.87   
5.  Meike Hesselink -77  Studenterna  67.30   


400m P17/MS
1.  Martin Augustsson -86  Täby IS  53.88   
2.  Christer Engström -63  Boo IF  56.51   
3.  Sandun Andersson -86  Fredrikshof FIF  60.26   


400m P19/MS
1.  Fredrik Karlsson -78  Hammarby IF  49.20   
2.  Johan Klinteskog -81  Hammarby IF  49.88   
3.  Anders Wistam -75  Hellas SOIK  50.42   
4.  Niclas Rysjö -84  IFK Tumba  51.26   
5.  Joel Gustafsson -83  Hellas SOIK  51.73   


800m F17/F19/KS
A-Heat  
1.  Johanna Hallberg -79  Hässelby SK  2:14.27   
2.  Jessica Wiking -87  Hammarby IF  2:22.91   
3.  Linnéa Smeds -85  Spårvägens FK  2:23.69   
4.  Linda Ek -79  Enhörna IF  2:23.75   
5.  Maria Lindelöf -84  IF Göta  2:24.91   
6.  Anna Örneving -87  Turebergs FK  2:28.59   
7.  Camilla Håkansson -87  Hammarby IF  2:29.05   


800m F14/F15/F17
B-Heat  
1.  Catrin Fahlen -89  Hammarby IF  2:27.49   
2.  Lina Byman -86  Spårvägens FK  2:28.03   
3.  Sofia Kyrk -86  IF Göta  2:34.32   
4.  Jenny Davidsson -88  Hammarby IF  2:35.70   
5.  Tereza Ortiz -89  IFK Tumba  2:36.33   
6.  Karin Nilsson -86  IF Göta  2:40.11   


800m P14/P15/P17
C-Heat  
1.  Jonatan Berg -88  Hammarby IF  2:14.86   
2.  Dan Bergström -89  Huddinge AIS  2:19.92   
3.  Esbjörn Backlund -89  Ösmo GIF Friidrott  2:20.78   
4.  Christoffer Keskitalo -86  IFK Tumba  2:20.97   
5.  Mattias Röing -88  Hammarby IF  2:21.98   
6.  Mats Andersson -89  Turebergs FK  2:22.14   
7.  Jordan Bartol -88  Ontario,Canada  2:26.14   


800m P15/P17/P19/MS
B-Heat  
1.  Tomas Holmqvist -88  Kungsängens SK  2:02.65   
2.  Niklas Liberg -86  IFK Lund  2:02.78   
3.  Björn Axelsson -73  Fredrikshof FIF  2:03.38   
4.  Magnus Burling -72  Fredrikshof FIF  2:03.86   
5.  Kristofer Carlsson -85  Täby IS  2:05.85   
6.  Philip Wehtje -83  Fredrikshof FIF  2:06.24   
7.  Robin Kivila -87  IF Linden  2:07.70   


800m P17/P19/MS
A-Heat  
1.  Daniel Norberg -78  Hammarby IF  1:53.43   
2.  Johan Kågeman -86  Turebergs FK  1:59.62   
3.  Anders Huss -85  Hammarby IF  2:00.23   
4.  Patrik Andersson -86  IF Linden  2:00.93   
5.  Leandro Andrade -86  Turebergs FK  2:06.31   
6.  Gustav Karnebäck -87  Turebergs FK  2:06.89   


Engelsk mile KS/KV
1.  Marianne Fricker -62  Hässelby SK  5:34.63   
2.  Letu Abraha -77  Sundbybergs IK  5:37.93   
3.  Gudrun Fleetwood -43  Uppsala löparklubb  6:27.10   

Sprang ihop med engelsk mile MS/MV


Engelsk mile MS/MV
1.  Kristian Algers -75  Enhörna IF  4:13.04   
2.  Martin Öhman -81  Hässelby SK  4:13.17   
3.  Henrik Nyström -82  IF Göta  4:16.39   
4.  Patrik Tjärdal -73  Enhörna IF  4:19.93   
5.  Axel Lönnqvist -81  Hässelby SK  4:22.20   
6.  Jan Amnéus -79  Väsby IK FI  4:23.73   
7.  Martin Gidewall -76  IFK Tumba  4:25.39   
8.  Rickard Blom -75  Enhörna IF  4:27.21   
9.  Ard Vlooswijk -79  DAV KRONOS (Holland)  4:30.03   
10.  Tommy Sjöblom -58  Boo IF  5:07.43   
11.  Mats Holmgren -60  IFK Lidingö  5:14.04   
12.  Hans Dahlén -68  Fredrikshof FIF  5:15.07   
13.  Max Berglund -86  Kungsängens SK  5:15.52   
14.  Miles Fleetwood -41  Uppsala löparklubb  5:28.77   
15.  Björn Sunesson -48  Majornas iK  5:47.49   


2000m F14
1.  Cecilia Örneving -89  Turebergs FK  7:41.64   
2.  Emelina Soto -89  IFK Tumba  7:43.34   

Sprang ihop med 2000m P14/P15


2000m P14/P15
1.  Thobias Ekhamre -88  Hammarby IF  6:04.89   
2.  Tommi Vaara -88  TT-FF  6:15.24   
3.  Calle Lindros -88  IFK TUMBA  6:55.65   
4.  Kristoffer Vilkansis -89  Hässelby SK  7:05.34   


5000m F17/KS
    (3000m)
1.  Johanna Bjermkvist -83  Huddinge AIS  18:21.25   (10:48.54)
2.  Madeleine Shemweta -68  Flemingsbergs SK  18:54.54   
3.  Sofia Wennberg -87  IF Göta  21:18.51   

Sprang ihop med 5000m P17/MS


5000m P17/MS
    (3000m)
1.  Martin Gidewall -76  IFK Tumba  15:25.13   (9:17.33)
2.  Erik Karlsson -81  Sävedalens AIK  15:31.97   (9:16.47)
3.  Fredrik Svanfeldt -63  Hässelby SK  15:38.44   (9:17.03)
4.  Cédric Schwartzler -74  FK Studenterna  15:46.81   (9:28.28)
5.  Henrik Åkerlund -86  Huddinge AIS  16:08.43   (9:31.36)
6.  Erik Widing -87  Bromma IF  16:22.45   (9:36.46)
7.  Ulf Eriksson -74  Flemingsberg  16:31.64   (9:36.98)
8.  Mikael Videfors -66  Fredrikshof FIF  17:02.00   
9.  Thomas Malmgren -58  Flemingsberg  17:22.85   
  Peter Nilsson -71  FK Studenterna  Bröt   
  Anders Grahn -69  Enhörna IF  Bröt   (9:29.57)


Längd F14/F15/F17
1.  Emilie Andersson -89  Kungsängens SK  505   (+0.5m/s)
2.  Lise Hellqvist -88  Österhaninge IF  498   (+0.5m/s)
3.  Sofia Stensiö -88  Kungsängens SK  482   (-0.2m/s)
4.  Emelie Haaparanta -88  Täby IS  479   (0.0m/s)
5.  Cecilia Härdén -89  Turebergs FK  460   (-0.2m/s)
6.  Lisa Nilsson -88  Turebergs FK  444   (+0.4m/s)
7.  Anna Olofsson -90  Trosa IF  386   (+0.6m/s)
8.  Marika Brandtberg -89  Trosa IF  361   (0.0m/s)
9.  Sandra Bouveng -86  Turebergs FK  296   (0.0m/s)


Längd F17/F19/KS
1.  Debbie Viklund -83  Bromma IF  529   (+0.2m/s)
2.  Stephanie Riddez -84  IFK Lidingö  495   (+0.1m/s)
3.  Charlotta Brishammar -87  IFK Lidingö  491   (0.0m/s)
4.  Charity Odum -85  Spårvägen  491   (-0.3m/s)
5.  Jennie Hurkmans -84  Turebergs FK  484   (-0.1m/s)
6.  Karin Lidegran -87  Huddinge AIS  477   (+0.3m/s)
7.  Sofia Lund -86  Hässelby SK  469   (+0.3m/s)
8.  Sofia Quell -87  Österhaninge IF  462   (okändm/s)
9.  Elin Weber -84  Västerås Friidrott  457   (0.0m/s)
10.  Helena Eriksson -87  Österhaninge IF  449   (+0.5m/s)
11.  Linda Söderqvist -86  Turebergs FK  442   (-0.2m/s)
12.  Monika Brandtberg -86  Trosa IF  380   (okändm/s)


Längd P15/P17/P19/MS
1.  Björn Ljusenius -87  Turebergs FK  638   (0.0m/s)
2.  Lasse Ohtamaa -80  Tullinge-Tumba  635   (+0.1m/s)
3.  Johan Attersand -74  Hammarby IF  633   (+0.1m/s)
4.  Aristide Bamane -82  Spårvägen  596   (-0.2m/s)
5.  Joel Thorén -87  Hammarby IF  584   (+0.2m/s)
6.  Sebastian Öberg -86  Turebergs FK  583   (+0.4m/s)
7.  Joakim Dahlin -85  IFK Lidingö  576   (+1.2m/s)
8.  Viktor Swahn -87  Österhaninge IF  574   (+0.6m/s)
9.  Fredrik Wictorsson -86  Turebergs FK  573   (+0.1m/s)
10.  Patrik Waldenström -88  Österhaninge IF  502   (+0.7m/s)
11.  Anders Olsson -88  Täby IS  497   (0.0m/s)
12.  Erik Karlsson -88  IFK TUMBA  417   (+0.2m/s)
13.  Marcus Simko -85  IFK Lidingö  0   


Höjd F14
1.  Kristin Hallberg -89  Östersunds GIF  145   
2.  Cecilia Härdén -89  Turebergs FK  140   


Höjd F15/F17
1.  Lise Hellqvist -88  Österhaninge IF  150   
2.  Nathalie Ljunggren -88  Bromma IF  145   
3.  Monika Brandtberg -86  Trosa IF  135   


Höjd P14
1.  Johan Wallhammar -89  Bromma IF  145   


Höjd P15
1.  Jonathan Berg -88  Hammarby IF  165   


Höjd P17
1.  Björn Ljusenius -87  Turebergs FK  181   
2.  Joel Thurén -87  Hammarby IF  178   
3.  Henrik Norgren -87  Hammarby IF  178   


Stav KS
1.  Lotta Hultin -85  Hässelby SK  362   
2.  Jenny Truuberg -82  Spårvägen  310   
3.  Susanne Meckbach -81  Turebergs FK  290   
4.  Renja Markos-Pole -86  Turebergs FK  240   


Stav MS
1.  Yilmaz Mashid -79  Örgryte  410   
2.  Marcus Janback -  Fredrikshof  340   
-  Marcus Lindh -  Spårvägen Inget godkänt hopp   
-  Alexander Eriksson -  Spårvägen Inget godkänt hopp   
-  Johan Papas -81  Turebergs FK Inget godkänt hopp   

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta