Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Sommarspel

16 juni 2004
Kristinebergs IP, Stockholm

Arrangör: FK Studenterna
Tävlingsledare: Helmut Leuschner, Ann Björklund, Cédric Schwartzler
Starter: Bo Wallsten, Roger Karlsson
Eltidtagare: Per Holm, Pelle Sundelius
Väder: växlande mölnighet, 10-15 grader



100m F14/F15
Försök 1 Vind: +0.8m/s
1.  Sandra Höckerstrand -90  Solna FK  13.77   
2.  Vanessa Westerfelt -91  Fredrikshofs FIF  13.92   
3.  Patricia Johansson -90  Österhaninge IF  14.15   
4.  Fanny Bäckström -91  Mälarhöjden  14.40   
5.  Camilla Göth -90  Hammarby IF  14.77   
6.  Fredrika Svahn -90  Hässelby SK  14.81   
7.  Linda Janze -90  Hässelby SK  14.90   
Försök 2 Vind: +0.1m/s
1.  Mariam Jeng -90  Turebergs FK  13.70   
2.  Nathali Lännholm-Persson -90  Österhaninge IF  14.00   
3.  Suzanna Romilson -90  Fredrikshofs FIF  14.08   
4.  Sara Martland -90  Österhaninge IF  14.14   
5.  Linnea Djurling -90  IFK Tumba  14.35   
6.  Emma Lemos -90  Hässelby SK  15.17   
7.  Isa Stattin -90  Danderyds SK  15.53   
Försök 3 Vind: +0.1m/s
1.  Emilie Andersson -89  Kungsängens SK  12.92   
2.  Anna Pärsdotter -89  Solna FK  13.38   
3.  Mikaela Wistrand-Bengtsson -90  Danderyds SK  13.61   
4.  Felicia Lidbäck-Lärstedt -90  SOIK Hellas  13.61   
5.  Sara Bengtsson -89  Hässelby SK  13.67   
6.  Tuss Odin Ekman -89  Hammarby IF  15.77   
Försök 4 Vind: +1.0m/s
1.  Linn Ericsson -89  Turebergs FK  13.15   
2.  Sanna Olin -89  Hässelby SK  13.61   
3.  Jennifer Westerfelt -89  Fredrikshofs FIF  13.70   
4.  Sofia Malmqvist -89  Hässelby SK  14.05   
5.  Sara Modin -89  Turebergs FK  14.17   
Final Vind: +0.2m/s
1.  Emilie Andersson -89  Kungsängens SK  12.90   
2.  Linn Ericsson -89  Turebergs FK  13.29   
3.  Anna Pärsdotter -89  Solna FK  13.56   
4.  Mikaela Wistrand-Bengtsson -90  Danderyds SK  13.72   
5.  Sara Bengtsson -89  Hässelby SK  13.72   
6.  Sanna Olin -89  Hässelby SK  13.78   
7.  Felicia Lidbäck-Lärstedt -90  SOIK Hellas  13.79   


100m F17/F19/KS
Försök 1 Vind: +1.2m/s
1.  Therese Edholm -76  Turebergs FK  12.51   
2.  Klara Blume -78  Bromma IF  12.90   
3.  Karolina Busznyak -84  IFK Tumba  13.71   
Försök 2 Vind: +0.4m/s
1.  Sara Frykedal -87  Turebergs FK  13.09   
2.  Linda Söderqvist -86  TurebergsFK  13.28   
3.  Louise Brandt -88  Solna FK  13.47   
4.  Emma Borg -88  Turebergs FK  13.50   
5.  Anna Wikström -87  IFK Tumba  14.11   
6.  Nathalie Skantz -88  Hässelby SK  15.00   
Final Vind: +0.8m/s
1.  Therese Edholm -76  Turebergs FK  12.46   
2.  Klara Blume -78  Bromma IF  13.00   
3.  Linda Söderqvist -86  TurebergsFK  13.37   
4.  Louise Brandt -88  Solna FK  13.54   
5.  Emma Borg -88  Turebergs FK  13.60   
6.  Karolina Busznyak -84  IFK Tumba  13.86   
7.  Anna Wikström -87  IFK Tumba  14.06   


100m P14/P15/P17
Försök 1 Vind: -0.2m/s
1.  Oskar Åberg -89  Solna FK  11.51   
2.  Niclas Nilsson -87  Bromma IF  11.82   
3.  Gabriel Thorstenson -87  Danderyds SK  11.90   
4.  Marcus Molin -88  Solna FK  12.17   
5.  Alexander Lundholm -88  IFK Tumba  12.22   
6.  Björn Werner -87  Danderyds SK  12.37   
7.  Gustaf Gillander -88  Hässelby SK  12.70   
Försök 2 Vind: +1.0m/s
1.  Simon Mulondo -89  SOIK Hellas  11.89   
2.  Gustav Sommerholt -89  Danderyds SK  12.00   
3.  Joacim Andersson -89  Väsby IK  12.13   
4.  Erik Karlsson -88  IFK Tumba  12.68   
5.  Alexandre Pripp -89  Hamarby IF  12.74   
6.  Marcus Cordi -89  Danderyds SK  13.04   
7.  Johannes Linde-Matsson -89  Danderyds SK  13.36   
Försök 3 Vind: +1.2m/s
1.  Didrik Säfstrand -90  Hässelby SK  13.09   
2.  Håkan Lööw -90  Hammarby IF  13.39   
Final Vind: +0.5m/s
1.  Niclas Nilsson -87  Bromma IF  11.70   
2.  Oskar Åberg -89  Solna FK  11.72   
3.  Gabriel Thorstenson -87  Danderyds SK  11.93   
4.  Simon Mulondo -89  SOIK Hellas  11.99   
5.  Gustav Sommerholt -89  Danderyds SK  12.04   
6.  Marcus Molin -88  Solna FK  12.28   
7.  Alexander Lundholm -88  IFK Tumba  12.37   


100m P19/MS
Försök 1 Vind: +2.0m/s
1.  Magnus Norberg -79  Huddinge AIS  11.12   
2.  Erik Eriksson -80  Örbyhus IF  11.13   
3.  Martin Skeppstedt -82  Spårvägens FK  11.31   
4.  Manop Meechot -83  Solna FK  11.54   
5.  Tom Gatsinzi -82  Spårvägens FK  11.78   
6.  Lasse Ohtamaa -80  Väsby IK  13.93   
Försök 2 Vind: +0.8m/s
1.  Lenny Martinez -78  SOIK Hellas  10.96   
2.  Sebastian Öberg -86  Turebergs FK  11.36   
3.  Simon Forsberg -83  IFK Umeå  11.75   
4.  Jens Eklundh -73  Spårvägens FK  11.80   
5.  Per-Jonas Trollsås -65  Danderyds SK  12.82   
6.  Peter Engström -63  Huddinge AIS  12.95   
Final Vind: -0.1m/s
1.  Lenny Martinez -78  SOIK Hellas  10.97   
2.  Erik Eriksson -80  Örbyhus IF  11.23   
3.  Martin Skeppstedt -82  Spårvägens FK  11.31   
4.  Sebastian Öberg -86  Turebergs FK  11.38   
5.  Manop Meechot -83  Solna FK  11.58   
6.  Tom Gatsinzi -82  Spårvägens FK  11.89   
7.  Simon Forsberg -83  IFK Umeå  11.95   


400m F15/F17/F19
1.  Jonna Qvistbergh -89  Mälarhöjdens SK  58.42   
2.  Julia Appeldahl -91  Kungsängens SK  66.18   
3.  Caroline Rönnlund -86  Huddinge AIS  78.77   


400m KS
1.  Johanna Hallberg -79  Hässelby SK  56.22   
2.  Carolina Nylén -79  Täby IS  56.58   
3.  Kristine Mähälä -84  IK Ymer  60.01   
4.  Görel Manners -63  Fredrikshof  63.54   
5.  Josefina Cederholm -83  FGF Gotland  65.58   


400m P17
1.  Gabriel Thorstenson -87  Danderyds SK  52.96   
2.  Tomas Holmqvist -88  Kungsängens SK  53.52   
3.  Gustaf Gillander -88  Hässelby SK  59.44   


400m P19
1.  Anders Appeldahl -86  Kungsängens SK  52.79   
2.  Martin Augustsson -86  Täby IS  54.13   
3.  Mattias Holmqvist -86  Kungsängens SK  55.38   


400m MS
A-Heat  
1.  Mattias Claesson -86  Hässelby SK  48.62   
2.  Klas Ringdahl -77  SOIK Hellas  49.50   
3.  Andreas Rehnborg -80  Hässelby SK  49.57   
4.  Johan Kågeman -86  Turebergs FK  49.60   
5.  Henrik Encke -84  Hässelby SK  51.79   
B-Heat  
1.  Mateusz Stec -79  Hässelby SK  51.47   
2.  Joel Gustafsson -83  SOIK Hellas  52.61   
3.  Ingemar Ztorm -60  FK Studenterna  54.24   
4.  Robert Bäckman -64  FK Studenterna  55.13   
C-Heat  
1.  Bengt Pettersson -61  FK Studenterna  58.67   
2.  Per-Jonas Trollsås -65  Danderyds SK  59.21   
3.  Peter Engström -63  Huddinge AIS  61.17   


800m F14/F15
1.  Samia Adan -90  Hässelby SK  2:25.14   
2.  Anna Lindvall -90  Hammarby IF  2:26.12   
3.  Vanessa Westerfelt -91  Fredrikshofs FIF  2:30.05   
4.  Suzanna Romilson -90  Fredrikshofs FIF  2:30.30   
5.  Elsa Hannar -89  IFK Lidingö  2:32.44   
6.  Fanny Bäckström -91  Mälarhöjden  2:33.05   
7.  Sara Bengtsson -89  Hässelby SK  2:34.75   
8.  Jennifer Westerfelt -89  Fredrikshofs FIF  2:37.80   
9.  Sara Harju -90  Kungsängens SK  2:53.17   
10.  Tuss Ekman -89  Hammarby IF  3:01.08   


800m F17/F19
1.  Emma Lundin -87  Kungsängens SK  2:25.53   
2.  Jenni Nilsson -85  Hässelby SK  2:26.80   
3.  Christina Lindblom -88  Hässelby SK  2:44.24   
4.  Anna Harju -87  Kungsängens SK  2:44.83   
  Elin Andersson -86  Västerås FK  Bröt   


800m P14/P15P17
1.  Daniel Bernebrant -90  Mälarhöjdens IK  2:13.90   
2.  Alexander Pripp -89  Hammarby IF  2:16.24   
3.  Björn Wieslander -89  Bromma IF  2:17.95   
4.  Mauritz Montgomery -90  Hässelby SK  2:22.05   
5.  Hannes Hegmar -90  Danderyds SK  2:27.60   
6.  Pär Sundh -90  Hässelby SK  2:31.16   
7.  Johannes Linde-Matsson -89  Danderyds SK  2:38.20   
8.  Andreas Fardhe -90  Hässelby SK  2:47.39   


Engelsk mile KS/Kvet
1.  Helena Sundh -80  Hässelby SK  5:19.94   
2.  Lena Mellbäck -81  Spårvägens FK  5:21.56   
3.  Letu Abraha -77  Sundbybergs IK  5:32.20   
4.  Marianne Fricke -62  Hässelby SK  5:32.70   
Sprang tillsammans med MS/MVet


Engelsk mile MS/Mvet
1.  Ulf Eriksson -74  Flemingsbergs SK  4:43.80   
2.  Stefan Johansson -69  Rånäs 4H  4:48.98   
3.  Mårten Westberg -61  Fredrikshofs FIF  4:52.93   
4.  Peter Zahn -63  Huddinge AIS  5:18.03   
5.  Kim Hedbom -54  Huddinge AIS  5:35.96   
6.  Martin Larsson -71  Flemingsbergs SK  5:59.39   
7.  Nils Olsson -44  Huddinge AIS  6:16.28   


2000m P14/P15
1.  Kristoffer Vilkancis -89  Hässelby SK  6:25.23   
2.  Hannes Hegmar -90  Danderyds SK  6:46.42   


3000m F17
1.  Lena Örn -88  SOIK Hellas  11:09.77   
2.  Ann-Sofie Gimdalen -88  Täby IS  11:10.45   
3.  Linda Johannsen -88  Täby IS  11:15.94   
Sprang tillsammans med 3000m P17/P19


3000m P17/P19
1.  Erik Widing -87  Bromma IF  09:42.67   
2.  Robin Blomdin -86  Enhörna IF  09:46.59   
3.  Hannes Öckerman -87  Kungsängen SK  09:57.12   
4.  Anton Lagerbäck -86  SPIF Triathlon  10:32.59   
5.  Sandun Andersson -86  Fredrikshofs FIF  10:46.08   
6.  Adam Busznyak -88  IFK Tumba  10:52.23   


5000m KS
1.  Susanna Damm -75  Flemingsbergs SK  17:21.15   
2.  Ann Björklund -71  FK Studenterna  17:59.51   
3.  Louise Wiker -79  Hässelby SK  18:17.32   
4.  Carin Bergman -73  Enhörna IF  18:19.60   
5.  Johanna Bjermkvist -83  Huddinge AIS  18:21.89   
Sprang tillsammans med 5000m MS


5000m MS
1.  Linus Nilsson -83  Enhörna IF  15:19.26   
2.  Jesper Hansson -67  Enhörna IF  15:36.27   
3.  Linus Holmsäter -84  Fredrikshofs FIF  15:47.88   
4.  Martin Gidewall -76  IFK Tumba  16:06.08   
5.  Torben Pedersen -72  Enhörna IF  16:47.08   
6.  Christer Gidewall -49  IFK Tumba  19:15.67   
  Jan-Ivar Westlund -53  Hässelby SK  Bröt   


Längd F14
1.  Linnea Andersson -90  Turebergs FK  501   (+0.9m/s)
2.  Sandra Höckerstrand -90  Solna FK  483   (+1.3m/s)
3.  Mikaela Wistrand-Bengtsson -90  Danderyds SK  478   
4.  Mikaela Lundén -90  Turebergs FK  470   (+1.4m/s)
5.  Samia Adan -90  Hässelby SK  458   (+0.8m/s)
6.  Vanessa Westerfelt -91  Fredrikshofs FIF  449   
7.  Linnea Djurling -90  IFK Tumba  416   (+2.1m/s)
8.  Nathali Lännholn-Persson -90  Österhaninge IF  415   (+0.7m/s)
9.  Camilla Göth -90  Hammarby IF  408   (+1.9m/s)
10.  Linda Janze -90  Hässelby SK  382   (+0.8m/s)
11.  Isa Stattin -90  Danderyds SK  380   

1.  L. Andersson X 465 490 239 470 501
  (+1.7) (+0.0) (+1.4) (+0.3) (+0.9) (+0.9)
2.  S. Höckerstrand 460 467 451 483 466 461
  (+0.5) (+1.9) (+0.2) (+1.3) (+2.7) (+0.6)
3.  M. Wistrand-Bengtsson 467 458 453 432 458 478
             
4.  M. Lundén 429 428 470 468 X 421
  (+0.8) (+0.6) (+1.4) (+2.9)   (+0.8)
5.  S. Adan 451 418 443 458 454 456
  (+1.8) (+0.9) (+1.6) (+0.8) (+2.3) (+1.6)
6.  V. Westerfelt 449 382 436 431 424 426
             
7.  L. Djurling 398 416 382 406 392 414
  (+1.0) (+2.1) (+0.7) (+1.7) (+1.3) (+1.6)
8.  N. Lännholn-Persson 407 403 390 414 394 415
  (+1.5) (+0.6) (+1.3) (+0.4) (+1.6) (+0.7)
9.  C. Göth X 408 X X 399 398
  (+1.3) (+1.9)     (+1.0) (+0.9)
10.  L. Janze 382 366 359 368 362 X
  (+0.8) (+1.0) (+0.4) (+1.6) (+0.5) (+0.9)
11.  I. Stattin 376 357 297 353 380 371
             


Längd F15
1.  Emma Wallin -90  Kungsängens SK  467   
2.  Caroline Hallquist -90  Kungsängens SK  460   
3.  Linn Ericsson -89  Turebergs FK  454   

1.  E. Wallin X X X 434 467 457
             
2.  C. Hallquist 433 434 431 436 444 460
             
3.  L. Ericsson 443 454 445 434 - 434
             


Längd F17
1.  Elin Husén -87  SoIK Hellas  523   (+1.0m/s)
2.  Emma Borg -88  Turebergs FK  474   (+1.6m/s)
3.  Åsa Bengtlars -87  Turebergs FK  450   (+1.0m/s)
4.  Anna Wikström -87  IFK Tumba  432   (+0.7m/s)
5.  Nathalie Skantz -88  Hässelby SK  352   (+1.4m/s)

1.  E. Husén 511 X X X 523 496
  (+0.0)       (+1.0) (+0.2)
2.  E. Borg X 474 X 459 453 454
    (+1.6)   (+0.9) (+0.4) (+0.4)
3.  Å. Bengtlars 434 450 X X - -
  (+1.1) (+1.0)        
4.  A. Wikström 430 X 432 X X 399
  (+1.1)   (+0.7)     (+0.3)
5.  N. Skantz 344 305 308 338 352 -
  (+2.0) (+0.8) (+0.9) (+1.3) (+1.4)  


Längd F19
1.  Linda Söderqvist -86  Turebergs FK  479   (+0.5m/s)

1.  L. Söderqvist 472 479 460 309 448 X
  (+0.5) (+0.5) (+0.7) (+0.3) (+0.4)  


Längd KS
1.  Malin Marmbrandt -85  Enköpings AI  555   (+1.1m/s)

1.  M. Marmbrandt X 555 544 543 X 536
    (+1.1) (+1.2) (+1.0)   (+0.4)


Längd P14
1.  Didrik Säfstrand -90  Hässelby SK  428   (+0.5m/s)
2.  Hannes Hegmar -90  Danderyds SK  418   (+0.5m/s)

1.  D. Säfstrand 404 X X 428 X 405
  (+1.4)     (+0.5)   (+0.7)
2.  H. Hegmar X 396 406 418 413 -
    (+0.7) (+0.6) (+0.5) (+1.1)  


Längd P15
1.  Björn Wieslander -89  Bromma IF  470   (-0.3m/s)

1.  B. Wieslander 462 439 405 458 470 442
  (-0.2) (-0.7) (-0.5) (-0.2) (-0.3) (+0.3)


Längd P17
1.  Björn Werner -87  Danderyds SK  551   (-0.5m/s)
2.  Alexander Lundholm -88  IFK Tumba  492   (+0.1m/s)
3.  Erik Karlsson -88  IFK Tumba  464   (-0.4m/s)

1.  B. Werner 503 528 520 396 X 551
  (+0.2) (-0.4) (+0.0) (-0.3)   (-0.5)
2.  A. Lundholm 481 486 X 486 492 -
  (-0.3) (-0.5)   (-0.1) (+0.1)  
3.  E. Karlsson 405 464 434 448 458 457
  (-0.6) (-0.4) (-0.1) (-0.4) (-0.2) (+0.3)


Längd P19
1.  Sebastian Öberg -86  Turebergs FK  620   (-0.8m/s)
2.  Fredrik Wictorsson -86  Turebergs FK  594   (+0.3m/s)

1.  S. Öberg 611 610 620
  (-1.1) (+0.2) (-0.8)      
2.  F. Wictorsson 582 512 585 586 574 594
  (-0.3) (-0.8) (+0.3) (+0.4) (+0.0) (+0.3)


Längd MS
1.  Lasse Ohtamaa -80  Väsby IK  613   (+0.2m/s)
2.  Peter Gabrielsson -62  Huddinge AIS  497   (-0.1m/s)

1.  L. Ohtamaa 613 559 - - - -
  (+0.2) (-0.5)        
2.  P. Gabrielsson 497 492 492 484 X X
  (-0.1) (-0.4) (-0.7) (-1.0)    


Stav MS
1.  Marcus Lindh -76  Spårvägens FK  481   
2.  Anders Edvinsson -73  Spårvägens FK  461   
3.  Bo Jacobsson -72  FGF Gotland  441   
4.  Alexander Eriksson -79  Spårvägens FK  -   
5.  Martin Lundqvist -86  Huddinge AIS  -   


Stav KS
1.  Lotta Hultin -85  Hässelby SK  381   
2.  Klara Persson -80  Spårvägens FK  381   
3.  Alissa White -74  Hässelby SK  351   
4.  Jenny Trunberg -82  Spårvägens FK  331   
5.  Elina Baheram -87  SOIK Hellas  291   
6.  Sofie Norrbom -87  Duvbo IK  271   
6.  Emelie Lagerqvist -86  Duvbo IK  271   

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta