Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Sommarspelen

22 juni 2005
Enskede IP, Stockholm

Arrangör: FK Studenterna
Tävlingsledare: Ann Björklund, Helmut Leuschner

Starter: Magnus Kvist och Lasse Alquist
Eltidtagning: Sven Ljungberg och Roger Karlsson
Väderförhallanden: solig, ca 25 grader, svaga vinder


Utskriftvänlig version

100m F17/F14
Heat 1 Vind: +1.6
1 Louisa Brandt 88 Solna 12.90 F17- 1
2 Linn Ericsson 89 Tureberg 13.15 F17- 2
3 Emma Borg 88 Tureberg 13.49 F17- 4
4 Jennifer Westerfelt 89 Fredrikshof 13.56 F17- 5
5 Sara Carlsson-Odell 89 Hammarby 13.68 F17- 8
6 Vanessa Westerfelt 91 Fredrikshof 13.75 F14- 1
Heat 2 Vind: +0.5
1 Elin Martinsson 88 Gefle 13.17 F17- 3
2 Sofie Lindensten 88 Hammarby 13.59 F17- 6
3 Edina Shehu 89 Hammarby 13.63 F17- 7
4 Moa Hedström 89 Gefle 13.84 F17- 9
5 Elsa Westerlund 89 Tureberg 14.20 F17- 10
100m Kvinnor/F19
Vind: +1.1
1 Camilla Kramar 86 Huddinge 12.46 KS- 1
2 Therese Edholm 76 Tureberg 12.63 KS- 2
3 Linda Söderqvist 86 Tureberg 13.36 F19- 1
4 Petra Thulin 79 Hammarby 13.61 KS- 3
5 Pia Lindström 81 Rånäs 13.96 KS- 4
Helena Norberg 86 Huddinge diskad pga felaktig start. par 4.3.11
100m Extralopp F17/F14/Kvinnor/F19
Vind: 0.0
1 Helena Norberg 86 Huddinge 12.57 KS- 1
2 Therese Edholm 76 Tureberg 12.72 KS- 2
3 Louisa Brandt 88 Solna 13.08 F17- 1
4 Elin Martinsson 88 Gefle 13.32 F17- 2
5 Edina Shehu 89 Hammarby 13.59 F17- 3
6 Jennifer Westerfelt 89 Fredrikshof 13.91 F17- 4
7 Petra Thulin 79 Hammarby 13.96 KS- 3
8 Vanessa Westerfelt 91 Fredrikshof 14.16 F14- 1
100m P17/P15
Vind: +0.6
1 Joar Rüdrich 90 Märsta 11.73 P15- 1
2 Patrik Lindgren 89 Spårvägen 11.77 P17- 1
3 Jonathan Söderling 88 Hammarby 11.78 P17- 2
4 Viktor Sundberg 88 Märsta 11.80 P17- 3
5 Marcus Molin 88 Solna 11.90 P17- 4
6 Martin Johansson 91 Hammarby 12.10 P15- 2
7 Alexander Nordström 88 Solna 12.16 P17- 5
8 Håkan Lööw 90 Hammarby 13.43 P15- 3
100m Män/P19
Heat 1 Vind: +0.3
1 Fredrik Bergfors 81 Tureberg 11.29 MS- 2
2 Simon Forsberg 83 Rånäs 11.45 MS- 3
3 Sebastian Öberg 86 Tureberg 11.64 P19- 1
4 Daniel Hillgren 85 Huddinge 11.85 MS- 9
5 Alexandros Lenis 87 Tureberg 11.88 P19- 2
6 Andreas Liljemark 82 Hässelby 11.91 MS- 10
7 Viktor Swahn 87 Österhaninge 12.03 P19- 3
Heat 2 Vind: +1.9
1 Erik Nordström 86 Hammarby 11.28 MS- 1
2 Daniel Bergström 79 Huddinge 11.49 MS- 4
3 David Andersson 85 Hammarby 11.54 MS- 5
4 Fredrik Videll 80 Österhaninge 11.55 MS- 6
5 Sorena Aghili 81 Väsby 11.57 MS- 7
6 Peter Hellgren 64 Bålsta 11.61 MS- 8
7 Henrik Attersand 84 Hammarby 12.21 MS- 11
100m Extralopp Män/P19/P17/P15
Heat 1 Vind: +0.4
1 Fredrik Bergfors 81 Tureberg 11.28 MS- 1
2 Simon Forsberg 83 Rånäs 11.36 MS- 2
3 Erik Nordström 86 Hammarby 11.45 MS- 3
4 Daniel Bergström 79 Huddinge 11.57 MS- 4
5 Fredrik Videll 80 Österhaninge 11.64 MS- 5
6 Sorena Aghili 81 Väsby 11.68 MS- 6
7 David Andersson 85 Hammarby 11.73 MS- 7
8 Peter Hellgren 64 Bålsta 11.75 MS- 8
Heat 2 Vind: +0.6
1 Michel Tornéus 86 Tumba 11.26 P19- 1
2 Sebastian Öberg 86 Tureberg 11.50 P19- 2
3 Joar Rüdrich 90 Märsta 11.66 P15- 1
4 Daniel Hillgren 85 Huddinge 11.76 MS- 9
5 Andreas Liljemark 82 Hässelby 11.76 MS- 9
6 Alexandros Lenis 87 Tureberg 11.87 P19- 3
7 Henrik Attersand 84 Hammarby 12.22 MS- 11
8 Håkan Lööw 90 Hammarby 13.34 P15- 2
400m Kvinnor/F19/F17
1 Louise Sandberg 76 Spårvägen 60.07 KS- 1
2 Elin Martinsson 88 Gefle 61.51 F17- 1
3 Emilia Reiding 88 Märsta 62.51 F17- 2
4 Ann-Sofie Landström 85 Nynäshamn 64.09 KS- 2
5 Isabelle Scharin 87 Fredrikshof 69.63 F19- 1
6 Maria Karlsson 82 Duvbo 77.57 KS- 3
400m P19/P17
1 Viktor Sundberg 88 Märsta 52.99 P17- 1
2 Patrik Lindgren 89 Spårvägen 57.96 P17- 2
3 Sandun Andersson 86 Fredrikshof 58.10 P19- 1
400m Män
1 Gustav Karnebäck 87 Tureberg 49.77
2 John Dunell 86 Rånäs 52.39
3 Joel Gustafsson 83 Hellas 52.58
4 Johan Lundin 69 Hässelby 52.80
5 Ahmed Cumar 83 Hammarby 54.34
800m F17/F15/F14
1 Vanessa Westerfelt 91 Fredrikshof 2.29.20 F14- 1
2 Karolin Ohlsson 91 Tumba 2.30.89 F14- 2
3 Fanny Lindberg 91 Kungsängen 2.34.64 F15- 1
4 Julia Appeldahl 91 Kungsängen 2.35.65 F14- 3
5 Jennifer Westerfelt 89 Fredrikshof 2.44.72 F17- 1
800m P15/P14
1 Johan Ek 91 Bålsta 2.16.40 P14- 1
2 Anton Nyrenström-Gidehag 90 Sundbyberg 2.18.41 P15- 1
3 Patrik Werdin 91 Sundbyberg 2.29.36 P14- 2
4 Håkan Lööw 90 Hammarby 2.37.66 P15- 2
Marcelo Burgos 91 Tullinge-Tumba diskad (för tidig ingång). para 4.2.9
Todd Forsberg 92 Täby diskad (för tidig ingång). para 4.2.9
Malek Zbadi 91 Tullinge-Tumba ej start
800m P17
1 Marcus Holmström 88 Lidingö 2.03.94
2 Emil Westman 88 Rånäs 2.09.55
3 Calle Kumlin 89 Märsta 2.13.81
4 Alexandre Pripp 89 Hammarby 2.14.35
5 Henok Weldgeberil 89 Tullinge-Tumba 2.15.86
6 Ahmed Nuru 89 Tullinge-Tumba 2.40.26
EngelskMile Kvinnor/KVeteran
1 Ulrika Johansson 75 Rånäs 4.49.51 KS- 1
2 Lena Örn 88 Hellas 5.20.66 KS- 2
3 Johanna Bjermkvist 83 Huddinge 5.21.47 KS- 3
4 Cecilia Norrbom 88 Tureberg 5.26.22 KS- 4
5 Letu Abraha 77 Sundbyberg 5.27.54 KS- 5
6 Ewa Wahlberg 55 Uppsala 5.54.96 K50- 1
EngelskMile Män/MVeteran
1 Robin Leandersson 88 Kyrkhults 4.29.32 MS- 1
2 Erik Widing 87 Bromma 4.31.00 MS- 2
3 Tobias Nylander 85 Hammarby 4.31.96 MS- 3
4 Fredrik Sohlberg 72 Studenterna 4.35.97 MS- 4
5 Mario Krestalica 78 Stockholm City Triatlhon 4.39.48 MS- 5
6 Peter Ngarariga 84 Kungsängen 4.50.03 MS- 6
7 Oskar Majling 86 Kungsängen 4.53.24 MS- 7
8 Stefan Johansson 69 Rånäs 4.54.28 MS- 8
9 Mattias Röing 88 Hammarby 4.55.02 MS- 9
10 Miles Fleetwood 41 Uppsala 5.39.79 M60- 1
11 Martin Larsson 71 Flemingsberg 6.09.99 MS- 10
5000m Kvinnor
1 Anna Lindh 74 Rånäs 17.38.49
2 Susanna Damm 75 Flemingsberg 17.44.59
3 Ann Björklund 71 Studenterna 18.18.64
4 Anna Ställberg 82 Tumba 18.38.39
5 Hanna Jonson 82 Enhörna 18.44.28
6 Sofia Pettersson 79 Sala 18.58.43
7 Sara Agemark 88 Ösmo 19.16.33
8 Madeleine Shemweta 68 Flemingsberg 20.02.26
5000m Män
1 Linus Nilsson 83 Enhörna 15.03.26
2 Fredrik Swahn 77 Rånäs 15.14.10
3 Dan  Ocklind 82 Spårvägen 15.35.17
4 Måns Höiom 69 Studenterna 15.44.60
5 Daniel Pettersson 77 IFK Umeå 15.54.12
6 Jesper Hansson 67 Enhörna 15.55.06
7 Johan Ställberg 80 Tumba 15.55.78
8 Henrik Östling 76 Enhörna 16.01.48
9 Jason Matthews 74 Studenterna 16.04.44
10 Jörgen Lindh 69 Rånäs 16.29.27
11 Stefano Testi 61 Boo 16.42.62
12 Jonathon Kiely 69 Studenterna 16.45.95
13 Marti Mustonen 60 Rånäs 16.46.85
14 Martin Vose 67 Studenterna 16.55.05
15 Thomas Malmgren 58 Huddinge 17.00.28
16 Mikael Videfors 66 Fredrikshof 17.20.96
17 Roland Persson 72 Studenterna 18.14.00
18 Jakob Skott 76 Studenterna 18.19.51
Uhlie Evertsson 60 Boo bröt
Tomas Johnsson 77 Tureberg bröt
Längd F14
Vind
1 Vanessa Westerfelt 91 Fredrikshof 5.14 +0.7
2 Josephine Rohr 91 Bålsta 4.98 +1.8
3 Josephine Ekholm 91 Hammarby 4.80 +1.6
4 Sara von Schrenk 91 Värmdö 4.60 +1.6
F1 F2 F3 F4 F5 F6
Josephine Ekholm Längd 4.52 4.68 4.80 4.70 3.62 4.60
Vind +1.6 +1.5 +1.6 +0.8 +1.1 +0.4
Josephine Rohr Längd 4.90 4.94 4.98 4.71 4.84 4.88
Vind +0.7 +1.3 +1.8 +1.2 +1.0 +0.6
Vanessa Westerfelt Längd 4.69 4.75 4.80 4.83 5.14 4.87
Vind +1.4 +1.0 +1.5 +1.0 +0.7 +0.3
Sara von Schrenk Längd 4.45 4.56 4.60 4.44 4.28 2.34
Vind +0.7 +1.0 +1.6 +0.2 +0.4 +0.7
Längd Kvinnor/F17
Vind
1 Sofie Lindensten 88 Hammarby 5.10 +0.6 F17- 1
2 Edina Shehu 89 Hammarby 5.10 +0.1 F17- 2
3 Petra Thulin 79 Hammarby 4.92 +2.0 KS- 1
4 Emma Borg 88 Tureberg 4.75 -0.3 F17- 3
5 Sara Carlsson-Odell 89 Hammarby 4.63 +0.1 F17- 4
6 Moa Hedström 89 Gefle 4.62 +0.2 F17- 5
7 Linn Ericsson 89 Tureberg 4.54 -0.2 F17- 6
Josefin Rohr 91 Bålsta 4.98 +1.4 utan tävling
Pia Lindström 81 Rånäs ej start
F1 F2 F3 F4 F5 F6
Edina Shehu Längd 4.86 5.00 - 5.10 3.34 -
Vind -0.5 +0.6 +0.1 +1.3
Sofie Lindensten Längd 4.81 5.02 4.73 5.08 5.10 4.98
Vind -0.3 +0.3 -0.4 -0.3 +0.6 +1.4
Josefin Rohr Längd 4.89 4.79 4.68 4.81 4.98 4.81
Vind -0.3 +0.3 -0.5 +0.2 +1.4 +1.4
Moa Hedström Längd 4.42 4.62 - 4.27 - -
Vind -0.5 +0.2 -0.1
Sara Carlsson-Odell Längd 4.58 4.63 4.48 4.32 4.22 -
Vind -0.5 +0.1 -0.7 +0.6 +1.0
Emma Borg Längd 4.75 4.70 4.57 4.40 4.00 -
Vind -0.3 0.0 -0.6 +0.9 +1.2
Petra Thulin Längd 4.85 4.88 4.86 4.76 4.92 -
Vind -0.6 +0.1 -0.1 +1.0 +2.0
Linn Ericsson Längd 4.45 4.54 4.43 - - -
Vind -0.4 -0.2 0.0
Längd MS/P19/P17/P15
1 Cristian  Antivilo 77 Hässelby 7.03 +0.8 MS- 1
2 Fredrik Wictorsson 86 Tureberg 6.25 +1.1 P19- 1
3 Jonathan Söderling 88 Hammarby 6.06 +1.1 P17- 1
4 Joar Rüdrich 90 Märsta 5.72 +0.8 P15- 1
Viktor Swahn 87 Österhaninge ej start
Sebastian Öberg 86 Tureberg ej start
F1 F2 F3 F4 F5 F6
Joar Rüdrich Längd 5.57 5.72 5.19 5.67 x 5.54
Vind +0.8 +0.8 +1.0 +0.7 +0.5
Jonathan Söderling Längd 5.16 6.06 x 5.77 - -
Vind +1.2 +1.1 +0.9
Fredrik Wictorsson Längd 6.15 x 6.25 6.22 6.13 6.10
Vind +1.4 +1.1 +0.2 +0.6 +0.6
Cristian  Antivilo Längd 6.55 6.22 6.70 - 6.70 7.03
Vind +1.1 +0.5 +0.7 +0.6 +0.8
Stav Kvinnor
Susanne Meckbach 81 Hellas Inget godkänt resultat
3.22
Susanne Meckbach xxx
Stav Män
Fredrik Larsson 78 Hellas Inget godkänt resultat
4.57
Fredrik Larsson xxx

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta