Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Studenternas Sommarpropaganda

Onsdagen den 11 augusti 1999, Kristinebergs IP


Studenternas Sommarpropaganda gästades bl.a av "Grycksbo-expressen", dvs Torbjörn Ericsson som I stor stil vann herrarnas 400 meters-lopp.


Eltidtagning:Lennart Brezky, Per Sundelius
Starter:Gunnar Olausson
Tävlingsledare:Bertil Nilsson & Jonas Gunnarsson
Kommentar:Lorenzo Nesi
Väder:Uppehållsväder, ca 17 grader Celsius.


Kvinnor 100 meter Final
(Vind +0,3 m/s)
1. Hanna Peterson-80		Södertälje IF		12.27
2. Karin Hellegren-80		Södertälje IF		12.70 
3. Anna Lilja-81		Nyköpings BIS		12.83
4. Maria Warensiöö-83		Nyköpings BIS		13.13
5. Stina Smibacker-83		Enköpings AI		13.13
6. Caroline Öhman-81		Hässelby SK		13.16
Män 100 meter A-heat
(Vind +1,7 m/s)
1. Berhane Haile-69		Turebergs FK		10,75
2. Joakim Öhman-79		Hellas			10,85
3. Julian Benitez-69		IFK Lidingö		10,86
4. Patrik Storm-73		Hässelby SK		10,96
5. Anders Boyacioghi-76		Huddinge AIS		10,99
6. Daniel Bergström-79		Huddinge AIS		11,23
Fotios Makrostergios-75		Spårvägen		Bröt
Män 100 meter B-heat
(Vind +0,9 m/s)
1. David Tainton-70 		Hässelby SK		11,22
2. Pär Svensson-69		Sundsvall FI		11.29
3. Carlos Amado-60		Hässelby SK		11,30
4. Leif Johansson-80		Hässelby Sk		11,33
5. Deja Mirkovic-78		Huddinge AIS		11,49
6. Martin Skeppstedt-82		Hammarby IF		11,50
Kvinnor 200 meter Final
(Vind +0,5 m/s)
1. Helene Nordquist-80		Södertälje IF		24.93
2. Caroline Öhman-81		Hässelby SK		26.92
3. Maria Åhr-80			Danderyd		27.44
4. Åsa Höglund-82		Spårvägen		28.39
5. Frida Lundin-83		Spårvägen		28.46
Stina Smibacker			Ej start
Marie Richtnér 			Ej start
Män 200 meter A-heat
(Vind +1,9 m/s)
1. Berhane Haile-69		Tureberg		21,80
2. David Tainton- 70		Hässelby SK		22,31
3. Pär Svensson-69		Sundsvalls FI		22,47
4. Fredrik Bergfors-81		Södertälje		22,51
5. Anders Wisran-75		Hellas			22,54
Sebastian Hukari-78 		 Tureberg 		Ej start
Män 200 meter B-heat
(Vind +0,1m/s)
1. Christian Hofverberg-78	Fredrikshof IF		22,92
2. Martin Skeppstedt-82		Hammarby IF		23,28
3. Oskar Nordqvist-80		Bromma			23,41
4. Jan Kowalski-71		Spårvägen		23,58
5. Daniel Hedström-73		Valbo IF		23,67
Män 200 meter C-heat
(Vind +0,7 m/s)
1. Mikael Söderström-78		IFK Tumba		24,47
2. Johan Szabo-81		Danderyds Athl.		24,55
3. Daniel Åhr-80		Danderyds Athl.		24,81
4. Per Orest-64			IF Linnéa		26,42
5, Sverker Unnes-43		FBU IF			34,88
Kvinnor 400 meter A-heat
1. Hanna Peterson-80		Södertälje IF		56.68
2. Maria Åhr-80			Danderyd		59.41
3. Nina Törnqvist-80 		Hässelby SK		60.42
4. Jennie Bogren-82		Uppsala IF		61.17
Kvinnor 400 meter B-heat
1. Louise Wenngren-76		Spårvägen		59.40
2. Jeanette Loftheim-80		Täby IS			60.48
3. Lena Kullstam-73		Råby Rekarne		60.63
4. Elin Dahlstedt-75		IFK Lidingö		63.98
Män 400 meter A-heat
1. Torbjörn Eriksson-71		Sundsvalls Fi		47,27
2. Peter Andersson-76		Täby IS			48.88
3. Roger Asplund-79		Södertälje IF		50.20
4. Linus Hagstedt		Hellas Soik		51,00
Män 400 meter B-heat
1. Joakim Lindström-70		Hässelby SK		51,60
2. Johan Szabo-81		Danderyds Athl.		53,65
3. Daniel Åhr-80 		Danderyds Athl.		56,21
4. Sverker Unnes-43		FBU IF			77,49
Män 400 meter C-heat
1. Laurent Girard-Leloup-71	Studenterna		57,07
2. Greger Brodin-53		Studenterna		57,99
3. Jonas Davidsson-70		Studenterna		58,05
4. Robert Bäckman-64		Studenterna		58,14
5. Anders Magnusson-68		Studenterna		59,88
 
Kvinnor 800 meter
1. Cecilia Hansson-72		Gefle IF		2.11,54
2. Frida Skarin-80 		Hässelby SK		2.16,10
3. Görel Manners-63		Fredrikshofs IF		2.18.55 
4. Martina Högberg-81		Täby IS			2.28,48
5. K Elin Andersson-86		Kungsängens SK 		2.30,76
6. Caroline Österman-82		Kungsängens SK		2.39.21
Marlin Brown-75			Ärla IF			Bröt
Män 800 meter A-heat
1. Martin Theander-77		IFK Lidingö		1.54,56
2. Rickard Björkqvist		Hammarby IF		1.59,31
3. Olle Joelsson-75		GoIF Tjalve		1.59,58
4. Staffan Johansson-71		GoIF Tjalve		2.00,33
5. Mourad Talia-81		Valbo IF		2.01,43
6. Björj Axelsson-73		Hammarby IF		2.01,84
7. Tobias Noedqvist-76		IFK Lidingö		2.03,20
Män 800 meter B-heat
1. Muhammed Hussein-80	IF Triangeln			1.59,22
2. Christian Ahlsén-80		Hässelby SK		2.01,57
3. Thomas Würtz-82		Hässelby SK		2.03,65
4. Peter Stadey-82		Rånäs 4H		2.04,13
5. Karl HenrikSuhard-80		Hammarby IF		2.04,71
6. Ludvig Siggelin-82		IFK Tumba		2.06,98
7. Johan Thunberg-82		Hässelby SK		2.09,82
8. Eric Lomstedt-83		Spårvägen		2.11,27
Kvinnor 1500 meter
1. Ulrica Orre-71		Hässelby SK		4.39,64
2. Yodit Wolday-72		Sundbyberg IK		4.51,72
3. Helena Sundh-80		Hässelby SK		5.04,05
4. Letu Abrana-77		Sundbyberg IK		5.04,48
Män 1500meter
1. Martin Rappe-72		Hammarby IF		3.58,32
2. Christer Malm-68		Hammarby IF		4.02,19
3. Ronnie Löf-71		Högbo AIK		4.07,24
4. David Lindberg-82		Spårvägen		4.08,22
5. Stefan Slättman-66		Sundsvalls Fi		4.14,14
6. Pär Hillerström-82		Spårvägen		4.22,97
7. Tommas Källberg-64		Roslagsbro IF		4.30,86
8. Stefan Johansson-69		Rånäs 4H		4.43,20
Kvinnor 5000 meter
1. Louise Johansson-75		Rånäs 4H		18.29,02
Camilla Thuné-67		Rånäs 4H		Bröt

Passage 3000m 11:04.25 (Johansson)
Män 10 000 meter
			
1. Eduardas Volikas-75		Litauen			31.14,06
2. Kent Clefberg-63		Hässelby SK		33.04,11
3. Rikard Kingstad-69		Jamtrännarna		33.23,26
4. Fredrik Svanfeldt-63					33.25,85
5. Anders Gustavsson-68		Upplands Regemente	33.32,48
6. Mikael Videfors-66		Fredrikshof		33.57,33
7. Emil Östberg-73		Sundbyberg IK		34.31,56
8. Jesper Lindgren-72		IFK Sala		34,54,87
Martin Gidewall-76		IFK Tumba		Bröt 
Lars Eriksson			Sundbyberg IK		Ej start
Ulf Eriksson			Sundbyberg IK		Ej start
 
Kvinnor längdhopp
1. Marie Richtnér-73		Spårvägen	5,72 m (Vind +0,6 m/s)
2. Magdalena Widenbrandt-80	Täby IS		5,27 m (Vind +2,0 m/s)
3. Christine Olsson-79		Täby IS		4,93 m (Vind +1,8 m/s)

Marie Richtnér		x	5,42	5,52	5,61	5,66	5,72
Magdalena Widenbrandt	x	4,95	5.14	x	5,27	5,20
Christine Olsson 	x	x	4,93	x	x	x
Män Längdhopp
1. Fotios Makrostergios-75	Spårvägen		7,03
2. Håkan Johansson-74		Sollefteå GIF		6,61
3. Martin Carlström-71		IFK Lund		6,34
4. Erik Olofsson-82		Kungsängens SK		6,29
5. Daniel Hedström-73		Valbo IF		6,17
6. Lasse Ohtamaa-80		Tullinge-Tumba		6,13
7. Anders Almgren-82 		Vallentuna		5,93


Fotios Makrostergios-75	7,03	x	6,97	x	x	x
Håkan Johansson-74	x	6,59	6,61	6,59	6,61	x
Martin Carlström-71	5,86	5,95	6,34	6,15	6,01	6,16
Erik Olofsson-82	x	5,74	6,21	x	6,29	x
Daniel Hedström-73	5,74	6,01	x	5,90	6,17	5,90
Lasse Ohtamaa-80	5,88	5,99	6,04	5,99	6,13	x
Anders Almgren-82 	5,62	5,74	5,77	5,93	5,83	5,81
Kvinnor Kula
1. Anna Wiklund-73		Spårvägen		12,14 m
				
Anna Wiklund-73 	x	12,14	- (avstod) -
Män Kula
1. Stefan Blomqvist-65		Örgryte			17,22
2. Anders Sundström-67		Nyköping		14,67
3. Daniel Hedström-73		Valbo IF		13,45
4. Andros Klaar-75		Spårvägen		12,52
5. Lasse Ohramaa-80		Tullinge-Tumba		10,28



Stefan Blomqvist-65	17,05	16,96	17,16	17,17	17,22	17,02
Anders Sundström-67	14,67	x	x	x	x	x
Daniel Hedström-73	12,93	12,89	13,14	1285	13,45	12,89
Andros Klaar-75		12,26	x	12,30	12,18	12,52	12,21	
Lasse Ohramaa-80	9,66	10,26	x	10,28	x	10,15

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta