Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Studenternas Vinthundsvinter

Tisdagen den 22 februari 2000, Sätra Hall

Resultatlistan



60 m försök Flickor 14
1. Sandra Marques -86		Hässelby		8.33
2. Jessica Svensson -86		Turebergs FK		8.36
3. Sandra Bouveng -86		Turebergs FK		8.71
60 m försök Pojkar 14
1. Marco Kaikkonen -87		Kungsängens SK		8.81
2. Markus Lysén -86		Kungsängens SK		8.96
3. Martin Persson -86		Mälarhöjdens IK		8.99

Genomfördes tillsammans med 60 m försök P16
60 m försök Flickor 16
1. Malin Nordqvist -84		Hässelby SK		7.93
2. Hanna Larsson -84		Katrineholms SK FIK	8.04
3. Jessica Samuelsson -85 	Boo IF			8.17
4. Viktoria Gustafsson -84 	Hässelby SK		8.35
5. Sara Wikström -84		Hässelby SK		8.42
6. Marie Brorell -85		Hässelby SK		8.69
7. Jenny Hellström -85		Hässelby SK		9.30	
60 m försök Pojkar 16
1. Rasmus Olofsson -84		Hässelby SK		7.33
2. Joni Peltomaa -84		GOIF Tjalve		7.46
3. Felix Drougge -84		Hammarby IF		7.81

Genomfördes tillsammans med 60 m försök P16
60 m försök Flickor 18
1. Kristina Lundgren -83	Hässelby SK		8.60
2. Lisa Willman -82		Solna FK		8.66
3. Rosana Garcia -83		Hässelby SK		9.03
60 m försök Pojkar 18
1. Andreas Thiel -83		Hässelby SK		7.49
2. Henrik Rundby -83		Huddinge AIS		7.75
3. Henning Lönnies -83		Hammarby IF		7.77
4. Elias Shilazi -82		Hässelby SK		7.78
5. Alan Raouf -82		Hellas SOIK		8.07
 Jean-Pascal Medefjord -83	Hässelby SK		Ej start
60 m försök Män
A-heat
1. Patric Storm -73		Hässelby SK		7.13
2. Andreas Rehnborg -80		Hässelby SK		7.19
3. Roger Molinder -80 		Hammarby IF		7.21
4. Jonathan Hallgren -81	Hammarby IF		7.27
5. Leif Johansson -80		Hässelby SK		7.44	
B-heat
1. Johan Szabo -81		Danderyd Athl.		7.58
2. Rajib Hage -80 		SOIK Hellas		7.99
3. Lars Wennblom -34		Hässelby SK		8.58	
60 m final Pojkar 14
1. Lars Ekegård -86		Huddinge AIS		8.41
2. Marco Kaikkonen -87		Kungsängens SK		8.70
3. Martin Lundquist -86		Huddinge AIS		8.83
4. Markus Lysén -86		Kungsängens SK		9.04

Genomfördes tillsammans med 60 m final Pojkar 16
60 m final Flickor 16
1. Malin Nordqvist -84		Hässelby SK		8.02
2. Jessica Samuelsson -85 	Boo IF			8.09
3. Hanna Larsson -84		Katrineholms SK FIK	8.18
4. Jennie Hurkmans -84		Turebergs FK		8.64
60 m final Pojkar 16
1. Felix Drougge -84		Hammarby IF		7.83

Genomfördes tillsammans med 60 m final Pojkar 14
60 m final Pojkar 18
1. Alan Raouf -82		Hellas SOIK		7.78
2. Henning Lönnies -83		Hammarby IF		7.79
3. Elias Shilazi -82		Hässelby SK		7.80	
60 m final Män
1. Patric Storm -73		Hässelby SK		7.15
2. Roger Molinder -80 		Hammarby IF		7.16
3. Andreas Rehnborg -80		Hässelby SK		7.21
4. Johan Szabo -81		Danderyds Athl.		7.68
5. Rajib Hage -80 		SOIK Hellas		7.97
6. Lars Wennblom -34		Hässelby SK		8.83
Längd Flickor 16
1. Viktoria Gustafsson -84 	Hässelby SK		519
2. Sara Wikström -84		Hässelby SK		505
3. Hanna Larsson -84		Katrineholms SK FIK	493
4. Marie Brorell -85		Hässelby SK		465
5. Miriam Namagala -85		Huddinge AIS		448
6. Lisa Mokdasi -85		Hässelby SK		442
7. Jenny Hellström -85		Hässelby SK		423

Gustafsson	502	506	498	519	503	503
Wikström	479	505	484	490	482	--
Larsson	493	465	--	485	490	492
Brorell	--	--	465	449	--	--
Namagala	448	444	444	428	440	--
Mokdasi	--	--	359	--	442	--
Hellström	414	423	418	392	374	--
Längd Pojkar 16
1. Joni Peltomaa-84		GOIF Tjalve		616

Peltomaa	X	616	616	X	593	X
Längd Pojkar 18
1. Henning Lönnies -83		Hammarby IF		539

Lönnies		509	X	511	539	539	539
Längd Kvinnor
1. Ida Sjöling -81		IFK Lidingö		529

Sjöling		515	--	486	--	487	529
Längd Män
1. Jon Roos -80			Östersunds GIF		669
2. Richard Petrini -80		Hässelby SK		658
3. Jonas Arnsten -80		Trångsvikens IF		648
4. Kristian Glans -78		Eslövs AI		608
5. Lars Wennblom -34		Hässelby SK		485

Roos		X	X	669	641	--	X
Petrini		633	646	638	X	X	658
Arnsten		X	648	X	--	--	--
Glans		X	X	X	608	604	588
Wennblom 	475	478	485	--	456	--		
800 m Flickor 18 & Kvinnor
1.(F18-1)	Maria Lassus -82	Väsby FI		2:19.53
2.(F18-2)	Sofie Eklund -84	IFK Tumba		2:19.79
3.(F18-3)	Charlotte Karlsson -84	IFK Tumba		2:21.16
4.(F18-4)	Pamela Brown -84	IFK Tumba		2:23.64
5.(K -1)	Helena Sundh -80	Hässelby SK		2:28.24
6.(F18-5)	Caroline Österman -82	Kungsängen SK		2:34.27

Passage	200m 32.9 (C. Karlsson)
	400m 68.5 (S. Eklund)
	600m 1:44.5 (M. Lassus)
800 m Pojkar 16, P18 & Män
A-heat
1.(M-1)		Mikael Larsson -79	Sävedalens AIK		1:57.79
2.(P18-1)	Finnur Fenger -82	Hässelby SK		1:59.99
3.(M-2)		Martin Öhman -81	Hässelby SK		2:00.59
4.(M-4)		Axel Lönnqvist -81	Hässelby SK		2:00.99
5.(M-5)		Christian Ahlsén -80	Hässelby SK		2:03.16
6.(P18-3)	Thomas Würtz -82	Hässelby SK		2:04.25

Passage	200m 28.4 (A. Lönnqvist)
	400m 58.3 (A. Lönnqvist)
	600m 1:28.3 (M. Larsson)
		
B-heat
1.(M-3)		Björn Gustafsson -79	Hammarby IF		2:00.77
2.(P18-2)	Dan Ocklind -82		Lidingö FI		2:02.85
3.(P18-4)	Jani Tolppanen -82	Bålsta IK		2:07.13
4.(P18-5)	Philip Wethje -83	Fredrikshofs FIF	2:09.23
5.(P16-1)	Gustaf Pettersson -84	Klippans FI		2:09.37
6.(P16-2)	Toni Vaara -85		Tullinge-Tumba FF	2:12.14
		Sture Åhs -56 		Flemingsbergs SK	bröt

Passage	200m 29.0 (D. Ocklind)
	400m 59.4 (D. Ocklind)
	600m 1:31.1 (B. Gustafsson)
400 m Flickor 14, F18
								(200m/300m)
1.(F14-1)	Elin Andersson -86	Kungsängens SK	65.62	(32.80/49.6m)
2.(F18-1)	Sandra Strömgren -82	Mälarhöjdens IK	68.41	(32.61/50.3m)
400 m Kvinnor
1. Sara Liljegren -81	Hammarby IF		59.48	(28.14/42.9m)
2. Carina Hortans -80	Huddinge AIS		60.90	(28.53/44.1m)
3. Görel Manners -63	Fredrikshofs FIF	62.62	(29.59/45.4m)
400 m Pojkar 14, P16, P18 & Män
A-heat
1.(M-1) 	Albin Johansson -81 Hammarby IF		49.77	(23.73/36.4m)
2.(M-2) 	Martin Theander -77 Lidingö FI		50.13	(23.85/36.5m)
3.(M-3) 	Linus Hagstedt -76 SOIK Hellas		50.59	(24.07/36.9m)
4.(M-4) 	Johan Szabo -81Danderyds Athl.		52.88	(24.89/38.3m)

B-heat	
1.(M-5) 	Daniel Åhr -80 Danderyds Athl.		53.58	(24.69)
2.(M-6) 	Tom Åkerblom -80 Hässelby SK		55.26	(25.23)	
3.(P18-1) 	Ludvig Siggelin -82 IFK Tumba		57.45	(27.77)

C-heat
1.(P16-1) 	Oskar Bergström -85 Huddinge AIS	58.42	(27.39/42.5m)
2.(P14-1) 	Mattias Holmqvist -86 Kungsängens SK	61.62	(28.30/43.9m)
3.(P16-2) 	Henrik Eklund -85 Huddinge AIS		63.77	(27.62/44.2m)	
60 m häck Flickor 16
1. Jennie Hurkmans -84		Turebergs FK		9.48
2. Sara Wikström -84		Hässelby SK		9.66
3. Hanna Larsson -84		Katrineholms SK FIK	9.81
4. Marie Brorell -85		Hässelby SK		10.12
Genomfördes tillsammans med 60 m häck Kvinnor
60 m häck Pojkar 16
1. Joni Peltomaa -84		GOIF Tjalve		8.60
2. Daniel Häggkvist -84		Kovlands IF		8.96
Genomfördes tillsammans med 60 m häck Män
60 m häck Kvinnor
1. Sara Carlsson -79		Huddinge AIS		9.59
Genomfördes tillsammans med 60 m häck Flickor 16
60 m häck Män
1. Jonathan Hallgren -81 	Hammarby IF		8.53
Genomfördes tillsammans med 60 m häck Pojkar 16
3 000 m Kvinnor
							(1500m/2000m)
1. Camilla Thuné -67	Rånäs 4H	10:39.15	(5:12.1m/7:00.5m)
2. Louise Johansson -75 Rånäs 4H	11:01.20	(5:19.9m/7:14.7m)
3. Pauline Hyttner -82	Fredrikshof	12:00.53	(5:50.2m/7:53.7m)
   Carin Jaxell -73	Enhörna IF	Bröt		(5.19.6m/7:17.9m)
   Anna Lindh -74	Turebergs FK	Bröt		(5:06.7m)
	
Passage	 200m   39.7 (A. Lindh) 39.7	1600m 5:28.6 (A. Lindh) 43.0
	 400m   79.6 (A. Lindh) 39.9	1800m 6:11.5 (A. Lindh) 42.9
	 600m 2:00.3 (A. Lindh) 40.7	2000m 7:00.5 (C. Thuné)
	 800m 2:41.5 (A. Lindh) 41.2	2200m 7:44.6 (C. Thuné) 44.1
	1000m 3:23.0 (A. Lindh) 41.5	2400m 8:28.9 (C. Thuné) 44.3
	1200m 4:04.1 (A. Lindh) 41.1	2600m 9:13.0 (C. Thuné) 44.1
	1400m 4:45.6 (A. Lindh) 41.4	2800m 9:56.3 (C. Thuné) 43.8
3 000 m Män
1. Johan Lindberg -80		Hagunda IF		8:56.58
2. Christian Bergh -73		Enhörna IF		9:03.63
3. Henrik Rüffel -66		Nyköpings BIS		9:12.29
4. Fredrik Svanfeldt -63	Hässelby SK		9:28.17
5. Christer Hagblom -73		Studenterna		9:46.49
6. Christher Johansson -63	Glanshammars IF		9:50.44
7. Per-Olof Åman -69		Studenterna		9:58.46
8. Adam Amin -84		Hammarby IF		11:31.69
9. Martin Larsson -71		IKSU			11:36.17
   Fredrik Uhrbom -77		Nyköpings BIS		Bröt	
   Björn Axelsson -73		Hammarby IF		Bröt
   Johan Bursell -76		Hammarby IF 		Bröt
	
Passage	 200m   34.4 (F. Uhrbom) 34.4	1600m 4:40.3 (F. Uhrbom) 36.2
	 400m   68.2 (F. Uhrbom) 33.8	1800m 5:16.6 (F. Uhrbom) 36.3
	 600m 1:42.6 (F. Uhrbom) 34.4	2000m 5:52.9 (F. Uhrbom) 36.3
	 800m 2:17.1 (F. Uhrbom) 34.5	2200m 6:30.4 (J. Lindberg) 
	1000m 2:52.6 (F. Uhrbom) 35.5	2400m 7:07.8 (J. Lindberg) 37.4
	1200m 3:28.4 (F. Uhrbom) 35.8	2600m 7:45.5 (J. Lindberg) 37.7
	1400m 4:04.1 (F. Uhrbom) 35.8	2800m 8:22.6 (J. Lindberg) 37.1
	(1500m 4:22.1) 

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta