Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Vinthundsvintern

22 januari 2005
Sätra Friidrottshall, Stockholm

Arrangör: FK Studenterna
Tävlingsledare: Fredrik Sohlberg & Gustav Sörberg


Utskriftvänlig version

60m P10/F10
Försök            
1 Jacob Borssén 95 Huddinge AIS 9.24
2 Elvira Ekholm 95 Hammarby IF 9.95
3 Lucas Ljung 95 Lidingö Friidrott 10.07
4 Josefin Havdelin 95 IFK Lidingö 10.46
5 Jenny Hedén Malm 95 IFK Lidingö 10.46
6 Beata Sunneborn 97 Spårvägens FK 10.56
7 Tove Helminen 95 Mälarhöjdens IK 10.68
8 Amanda Rosquist 96 Bromma IF 11.48
Final P10 (sprang tillsammans med F10)        
1 Jacob Borssén 95 Huddinge AIS 9.28
Lucas Ljung 95 Lidingö Friidrott ej start
Final F10 (sprang tillsammans med P10)
1 Elvira Ekholm 95 Hammarby IF 10.10
2 Jenny Hedén Malm 95 IFK Lidingö 10.55
3 Josefin Havdelin 95 IFK Lidingö 10.64
4 Beata Sunneborn 97 Spårvägens FK 10.68
5 Tove Helminen 95 Mälarhöjdens IK 10.73
6 Amanda Rosquist 96 Bromma IF 11.44
60m F14
Försök            
Heat 1
1 Jaqueline Olsson 91 Rånäs 4H 8.66
2 Sanoria  Hossain 91 Hässelby SK 8.81
3 Louise Walgren 91 Rånäs 4H 9.07
4 Sanna Ohlström 91 Rånäs 4H 9.76
5 Jennifer Wallerstedt 94 LGIF 9.96
6 Lina Lundgren 91 Hanvikens SK 9.99
7 Moa Nissar 94 Rånäs 4H 10.33
Josefin Frånlund 91 Järva FK ej start
Heat2
1 Josefine Ekholm 91 Hammarby IF 8.36
2 Linda Hallström 91 Hanvikens SK 9.04
3 Tove Forsbacka Karlsson 93 Hammarby IF 9.24
4 Josefin Wallerstedt 91 LGIF 9.25
5 Alycia Sundqvist 91 Hammarby IF 9.26
6 Nicole Andersson 91 Hässelby SK 9.77
7 Amanda Sochon 91 Hammarby IF 10.20
8 Sophie Nilsson Bach 93 Hammarby IF 11.16
Final            
1 Josefine Ekholm 91 Hammarby IF 8.35
2 Jaqueline Olsson 91 Rånäs 4H 8.69
3 Sanoria  Hossain 91 Hässelby SK 8.83
3 Josefin Frånlund 91 Järva FK 8.83
5 Linda Hallström 91 Hanvikens SK 9.01
6 Louise Walgren 91 Rånäs 4H 9.03
7 Josefin Wallerstedt 91 LGIF 9.24
8 Tove Forsbacka Karlsson 93 Hammarby IF 9.32
60m F15
Försök            
Heat1
1 Johanna Stjernström 90 Hanvikens SK 8.58
2 Ellinor Edfors 90 Hanvikens SK 8.71
3 Josefin Frånlund 91 Järva FK 8.73
4 Emilia Forsell 90 Hammarby IF 8.74
5 Camilla Isacsson 90 Hässelby SK 9.78
Heat 2
1 Frida Lindström 90 Huddinge AIS 8.57
2 Moa Thorstensson 90 Spårvägens FK 8.69
3 Kajsa Kaufeldt 90 Rånäs 4H 8.87
4 Denise Hagberg 90 Hässelby SK 9.06
Final            
1 Johanna Stjernström 90 Hanvikens SK 8.44
2 Frida Lindström 90 Huddinge AIS 8.58
3 Ellinor Edfors 90 Hanvikens SK 8.63
4 Moa Thorstensson 90 Spårvägens FK 8.71
5 Emilia Forsell 90 Hammarby IF 8.78
6 Kajsa Kaufeldt 90 Rånäs 4H 8.93
7 Denise Hagberg 90 Hässelby SK 8.98
8 Camilla Isacsson 90 Hässelby SK 9.73
60m P14/P15
Försök            
1 Alexander Georgellis 90 Täby IS 7.84
2 Martin V Johansson 91 Hammarby IF 7.89
3 Morgan Ohlström 91 Rånäs 4H 7.94
4 Tobias Traneving 91 Hässelby SK 8.82
5 Tobias Karlsson 92 Hässelby SK 8.97
6 Hugo Nissar 92 Hässelby SK 9.57
Andreas Östling 92 Rånäs 4H ej start
Final            
1 Alexander Georgellis 90 Täby IS 7.79
2 Morgan Ohlström 91 Rånäs 4H 7.84
3 Tobias Traneving 91 Hässelby SK 8.74
Tobias Karlsson 92 Hässelby SK ej start
Martin V Johansson 91 Hammarby IF ej start
Hugo Nissar 92 Hässelby SK ej start
60m F17
Försök            
1 Julia Tollin 89 Åre SLK/friidrott 8.11
2 Emma Vessman 88 Mälarhöjdens IK 8.14
3 Malin Hansson 88 Mälarhöjdens IK 8.32
4 Jennifer Westerfelt 89 Fredrikshofs FIF 8.74
5 Aili Ramberg 89 Åre SLK/friidrott 8.75
6 Anna Björneman 89 Södertälje IF 9.34
Final            
1 Julia Tollin 89 Åre SLK/friidrott 8.10
2 Emma Vessman 88 Mälarhöjdens IK 8.10
3 Malin Hansson 88 Mälarhöjdens IK 8.30
4 Aili Ramberg 89 Åre SLK/friidrott 8.64
Jennifer Westerfelt 89 Fredrikshofs FIF ej start
Anna Björneman 89 Södertälje IF ej start
60m P17
Försök            
1 Alex Abdalian 88 Järva FK 7.48
2 Gustav Sommerholt 89 Danderyds SK 7.65
3 Simon Mulendo 89 SOIK Hellas 7.74
4 Erik Thorstensson 89 Spårvägens FK 7.82
5 Iran Njem 88 SOIK Hellas 7.90
6 Max Eriksson 89 Ingarö IF 8.27
7 Daniel Östling 88 Rånäs 4H 8.33
Final            
1 Alex Abdalian 88 Järva FK 7.44
2 Gustav Sommerholt 89 Danderyds SK 7.58
3 Daniel Östling 88 Rånäs 4H 8.23
Iran Njem 88 SOIK Hellas ej start
Simon Mulendo 89 SOIK Hellas ej start
Erik Thorstensson 89 Spårvägens FK ej start
Max Eriksson 89 Ingarö IF ej start
60m F19
             
1 Sofia Lund 86 Hässelby SK 7.88
2 Louise Martin 87 Hässelby SK 8.04
3 Helena Norberg 86 Huddinge AIS 8.04
4 Emilie Karlsson 87 Hässelby SK 8.23
5 Jennie Svensson 87 Täby IS 8.52
6 Annika Andersson 86 Hammarby IF 8.68
7 Anna Wikström 87 IFK Tumba 8.80
Final (sprang tillsammans med K)
     
1 Helena Norberg 86 Huddinge AIS 8.09
2 Emelie Karlsson 87 Hässelby SK 8.21
60m P19
             
1 Martin Augustsson 86 Täby IS 7.46
2 Kalle Bergqvist 86 Hässelby SK 7.46
3 Viktor Granholm 86 Spårvägens FK 7.61
4 Mehdi Al-khatib 87 SOIK Hellas 7.65
Mads-Erik Sörensen 87 Hässelby SK ej  start
60m K
Försök            
1 Malin Ericsson 80 Enköpings AI 7.96
2 Helene Nordquist 80 Täby IS 8.02
3 Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK 8.21
4 Karolina Busznyak 84 IFK Tumba 8.39
5 Anna Sunneborn 70 Spårvägens FK 8.86
6 Pia Lindström 81 Rånäs 4H 8.88
Final (sprang tillsammans med F19)        
1 Malin Ericsson 80 Enköpings AI 7.92
2 Helene Nordquist 80 Täby IS 8.08
3 Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK 8.24
4 Karolina Busznyak 84 IFK Tumba 8.40
5 Anna Sunneborn 70 Spårvägens FK 8.82
Pia Lindström 81 Rånäs 4H ej start
60m M
Försök            
Heat1
1 Daniel Bergström 79 Huddinge AIS 7.32
2 Andreas  Liljemark 82 Hässelby SK 7.56
3 Konstantin Koutalas 70 Spårvägens FK 7.70
4 Sergej Nikolajev 73 Hässelby SK 7.75
5 Bengt Pettersson 61 Studenterna 8.00
6 Torbjörn Johansson 59 Väsby IK 8.21
Heat 2
1 Tomas Olszowy 83 Spårvägens FK 7.13
2 Stuart Mulondo 84 SOIK Hellas 7.17
3 Fredrik Bergfors 81 Turebergs SK 7.17
4 Sebastian Öberg 86 Turebergs SK 7.24
5 Soreno Aghili 81 Väsby IK 7.45
6 Viktor Granholm 82 Spårvägens FK 7.63
7 Stefano Tomai 65 Studenterna 7.87
Johan Attersand 74 Hammarby IF ej start
Final            
1 Tomas Olszowy 83 Spårvägens FK 7.10
2 Fredrik Bergfors 81 Turebergs SK 7.21
3 Stuart Mulondo 84 SOIK Hellas 7.23
4 Sebastian Öberg 86 Turebergs SK 7.25
5 Daniel Bergström 79 Huddinge AIS 7.32
6 Soreno Aghili 81 Väsby IK 7.41
7 Andreas  Liljemark 82 Hässelby SK 7.65
8 Konstantin Koutalas 70 Spårvägens FK 7.74
60mH F14/F15
             
1 Ellinor Edfors 90 Hanvikens SK 10.16
2 Desireé Lundqvist 90 Åre SLK/friidrott 10.18
3 Jaqueline Olsson 91 Rånäs 4H 10.26
4 Vanessa Westerfelt 91 Fredrikshofs FIF 10.27
5 Julia Andersson 91 Hammarby IF 11.98
Sofie Taylor 91 Hammarby IF bröt
60mH P14/P15
             
1 Dennis Widmark 90 Hanvikens SK 9.33
2 Fabian Rosenquist 91 Norrköpings FIK 9.41
3 Tobias Traneving 91 Hässelby SK 17.22
60mH F17
             
1 Ellinor Rosenquist 89 Norrköpings FIK 9.20
2 Kristin Hallberg 89 Åre SLK/friidrott 9.21
3 Johanna Mann 89 Åre SLK/friidrott 9.45
4 Caroline Hallén 89 Hässelby SK 10.31
5 Aili Ramberg 89 Åre SLK/friidrott 10.85
60mH P17 (sprang med M/P19)
             
1 Jesper Marklund 89 Norrköpings FIK 9.20
60mH K/F19
             
1 Åsa Carlsson 72 Spårvägens FK 8.78
2 Malin Ericsson 80 Enköpings AI 8.78
3 Camilla Kramar 86 Huddinge AIS 9.15
4 Jennie Hurkmans 91 Turebergs FK 9.22
5 Petra Thulin 79 Hammarby IF 9.66
6 Helena Eriksson 87 Österhaninge IF 9.80
60mH M/P19
             
1 Sebastian Öberg 87 Österhaninge IF 8.47
2 Joel Thorén 87 Hammarby IF 9.11
3 Jonas Elgered 87 Hammarby IF 9.44
4 Bengt Pettersson 61 Studenterna 10.22
200m F12
             
Heat 1 Slutplacering
1 Julia Edén 93 Huddinge AIS 31.69 4
2 Maria Halvarson 93 Turebergs FK 31.93 5
Heat2
1 Lisa Berg 93 Huddinge AIS 28.46 1
2 Jasmine Burestam 93 Huddinge AIS 30.04 2
3 Melina Nordström 93 SOIK Hellas 31.67 3
200m P12
             
1 Viktor Björnberg 93 Huddinge AIS 30.47
2 Alexander Björnberg 93 Huddinge AIS 31.51
3 Douglas Wentzel 93 Huddinge AIS 34.17
Daniel Jonsson 94 Huddinge AIS ej start
200m F13
             
Heat 1 Slutplacering
1 Ellinor Snickars 92 Hässelby SK 30.17 3
2 Hanna Wedeen 92 Hässelby SK 30.28 4
3 Daniella Tsoumani 92 Järva FK 30.53 6
4 Elsa Gregersdotter 92 Hammarby IF 30.94 7
Heat 2
1 Joy Haegermark 92 Huddinge AIS 29.99 1
2 Karin Lindgren 92 Turebergs FK 30.96 8
3 Manal Said 92 Hammarby IF 31.37 10
Felicia Niklasson 92 Hässelby SK ej start
Heat 3
1 Liljan Gren 92 Fredrikshofs FIF 30.13 2
2 Viktoria Cederberg 92 Hässelby SK 32.43 12
3 Frida Forshällen 92 Turebergs FK 37.21 14
Heat 4
1 Jasmin Sabir 92 Hammarby IF 30.29 5
2 Johanna Takman 92 Turebergs FK 31.22 9
3 Sandra Weseth 92 Turebergs FK 31.40 11
4 Lise Bach 92 Hammarby IF 32.88 13
200m P13
             
Heat 1 Slutplacering
1 Gustav Lundén 92 Turebergs FK 28.87 3
2 Andreas Östling 92 Rånäs 4H 29.92 4
3 Hugo Nissar 92 Hässelby SK 32.51 10
Heat 2
1 Arwid Koskinen 92 Huddinge AIS 27.53 2
2 Tobias KArlsson 92 Hässelby SK 30.82 8
3 Niklas Bougt 92 Hammarby IF 33.59 11
Heat 3
1 Tony Weseth 92 Turebergs FK 30.24 6
2 Elmar Engholm 92 Hässelby SK 30.27 7
Victor Axelsson 92 Turebergs FK ej start
Heat 4
1 Viktor Eriksson 92 Turebergs FK 26.94 1
2 Emil Vessman 92 Mälarhöjdens IK 30.06 5
3 Mikael Hellström 92 Hammarby IF 30.97 9
4 Simon Olsson 92 Hammarby IF 33.86 12
200m F14
             
Heat1 Slutplacering
1 Elin Strid 91 Turebergs FK 28.44 1
2 Nicole Andersson 91 Hässelby SK 32.69 6
3 Lina Lundgren 91 Hanvikens SK 34.01 7
Heat2
1 Josephine Ekholm 91 Hammarby IF 28.52 2
2 Vanessa Westerfelt 91 Fredrikshofs FIF 28.90 3
3 Linda Hallström 91 Hanvikens SK 30.16 4
4 Sanoria Hossain 91 Hässelby SK 30.87 5
200m F15
             
1 Elin Spetz 90 Södertälje IF 27.09
2 Frida Lindström 90 Huddinge AIS 28.30
3 Johanna Stjernström 90 Hanvikens SK 28.60
4 Kajsa Kaufeldt 90 Rånäs 4H 29.44
200m P14/15
             
Heat1 Slutplacering
1 Alexander Wittlock 91 Hanvikens SK 27.33 4
2 Zeke Friberger 91 Mälarhöjdens IK 27.37 5
Erik Sommerholt 91 Danderyds SK ej start
Heat2
1 Martin Johansson-V 91 Hammarby IF 25.18 1
2 Dennis Julin 91 Österhaninge IF 25.96 2
3 Anders Kantainen 91 Mälarö SOK 26.22 3
200m F17
             
Heat1 Slutplacering
1 Emma Vessman 88 Mälarhöjdens IK 26.32 1
2 Julia Tollin 89 Åre SLK/friidrott 27.13 3
3 Johanna Mann 89 Åre SLK/friidrott 27.42 4
Heat2
1 Malin Hansson 88 Mälarhöjdens IK 26.41 2
2 Sara Bengtsson 89 Hässelby SK 27.53 5
3 Kristin Hallberg 89 Åre SLK/friidrott 28.18 6
200m F19
             
1 Louise Martin 87 Hässelby SK 26.07
2 Johanna Kaiser 87 Hässelby SK 27.23
3 Josefine  Lundberg 86 Huddinge AIS 27.75
4 Camilla Håkansson 87 Hammarby IF 28.03
400m K
             
Heat1 Slutplacering
1 Lisa Voltaire 87 Täby IS 1:00.05 3
2 Maria Ericsson 85 Rånäs 4H 1:01.23 4
Heat2
1 Frida Flodström 87 Turebergs FK 57.51 1
2 Emma Agerbjer 85 Söderhamns IF 57.57 2
Marlin Brown 75 Spårvägens FK diskad F.4.2.8.
400m M
             
Heat1 Slutplacering
1 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen 50.62 3
2 Per Johnsson 84 Söderhamns IF 52.00 6
3 Leo Silvén Möller 88 Huddinge AIS 52.16 7
Ingemar Ztorm 60 Studenterna ej start
Heat2
1 Magnus Aare 74 Danderyd Athletics 48.70 1
2 Sebastian Hukari 78 Turebergs FK 50.06 2
3 Mattias Fager 83 GoIF Tjalve 51.42 4
4 Joel Gustafsson 83 SOIK Hellas 51.81 5
800m F12/F13
             
1 Melina Nordström 93 SOIK Hellas 2:41.33
2 Zenobia Hamrin 92 Hammarby IF 2:44.12
3 Sara Munter 93 Mälarö SOK 2:45.93
4 Felicia Niklasson 92 Hammarby IF 3:00.63
5 Andrea Jakobsson 92 Hammarby IF 3:10.76
6 Moa Nissar 94 Hässelby SK 3:22.40
Caroline Högblom 92 Hammarby IF ej start
800m P12/P13
             
1 Ludvig Modin 92 Mälarö SOK 2:28.94
2 Elmar Engholm 92 Hässelby SK 2:37.21
3 Viktor Björnberg 93 Huddinge AIS 2:37.71
4 Alexander Björnberg 93 Huddinge AIS 2:41.50
5 Hugo Nissar 92 Hässelby SK 2:53.58
6 Otto Kingstedt 94 Huddinge AIS 2:56.25
Mikael Hellström 92 Hammarby IF ej start
800m F14 (sprang med P15/P14)
             
1 Julia Appeldahl 91 Kungsängens SK 2:42.31
2 Julia Andersson 91 Hammarby IF 2:53.93
3 Sofia Molin 91 Hammarby IF 2:55.67
Linn Tyllman 91 Österhaninge IF ej start
800m P15/P14 (sprang med F14)
             
1 Joakim Axnér 91 Hammarby IF 2:24.72
2 Patrik Holmberg 90 Huddinge AIS 2:28.70
800m F19/F17
             
1 Sara Sjöqvist 89 Täby IS 2:17.17
2 Jessika Wiking 87 Hammarby IF 2:22.43
3 Kristina Lindblom 88 Hässelby SK 2:23.38
4 Lena Örn 88 SOIK Hellas 2:25.60
5 Cecilia Norrbom 88 Turebergs FK 2:27.87
6 Linnéa Lord 89 Hammarby IF 2:34.27
7 Elin Källander 88 Hammarby IF 2:41.60
8 Jennifer Westerfelt 89 Fredrikshofs FIF 2:44.98
800m P17
             
1 Tobias Ekhamre 88 Hammarby IF 2:01.76
2 Kristoffer Vilkancis 89 Hässelby SK 2:04.44
3 Gustaf J Bjurhamer 89 Rånäs 4H 2:08.72
4 Mattias Röing 88 Hammarby IF 2:10.71
5 Johan Jonsson Dahl 88 Mälarö SOK 2:11.55
6 Jakob Rudhe 89 Hässelby SK 2:27.28
800m P19
             
1 Tobias Lundgren 87 Spårvägens FK 2:00.69
2 Tomas Holmqvist 88 Kungsängens SK 2:01.22
3 Robin Leandersson 88 Kyrkhults SK 2:01.60
4 Erik Widing 87 Bromma IF 2:03.68
800m K
             
1 Kristin Ahlepil 78 Rånäs 4H 2:12.18
2 Ida Lindström 86 Täby IS 2:12.45
3 Ann Johansson 85 Täby IS 2:12.51
4 Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H 2:12.57
5 Annika Gerner 75 Spårvägens FK 2:14.52
6 Sofie Eklund 84 IFK Tumba 2:21.38
800m M
             
1 Daniel Norberg 78 Hammarby IF 1:54.31
2 Fredrik Hallinder 88 Turebergs FK 1:56.41
3 Niklas Östberg 73 Rånäs 4H 1:57.73
4 Cédric Schwartzler 74 Studenterna 2:03.92
5 Tobias Nylander 85 Hammarby IF 2:05.28
Axel Lönnquist 81 Hässelby SK bröt
2000m Kveteran (sprang med 2000m Mveteran extralopp)
             
1 Marianne Fricke 62 Hässelby SK 7:20.21 K40-1, svenskt rekord
2000m Mveteran
             
1 Johan Engholm 62 Hässelby SK 5:58.43 M40-1, svenskt rekord
2 Thomas Malmgren 58 Flemingsbergs SK 6:24.02 M45-1, svenskt rekord
3 Uhlie Evertsson 60 Boo IF 6:29.96 M45-2
4 Jens-Lykke Mikkelsen 67 Hässselby SK 6:34.84 M35-1
5 Lars-Eric Bränfeldt 47 Täby IS 6:44.01 M55-1, svenskt rekord
6 Jan-Ivar Westlund 53 Hässelby SK 7:01.45 M50-1
7 Sture Åhs 56 Flemingsberg SK 7:19.59 M45-3
Petri Helminen 64 Studenterna bröt
Lorenzo Nesi 65 Studenterna bröt
         
Extralopp
1 Victor Hedin 91 Huddinge AIS 6:35.61 utom tävlan
2 Pontus Werbelow 89 Huddinge AIS 6:42.26 utom tävlan
4 Camilo Martinez 86 Huddinge AIS 6:58.12 utom tävlan
3 Andreas Nylander 80 Mälarö SOK 6:53.98 utom tävlan
5 Daniel Jonsson 94 Huddinge AIS 6:59.58 utom tävlan
6 Bilal Cadimi 94 Huddinge AIS 7:08.04 utom tävlan
7 John Kingstedt 92 Huddinge AIS 7:10.30 utom tävlan
8 Roger Jonsson 63 Huddinge AIS 7:19.91 M40-2
9 Nils Olsson 44 Huddinge AIS 7:36.02 M60-1, svenskt rekord
10 Mimmie Enström 71 Huddinge AIS 8:11.29 utom tävlan
11 Caroline Rönnlund 86 Huddinge AIS 8:11.31 utom tävlan
Mohamed Cadimi 67 Huddinge AIS bröt
3000m K (sprang tillsammans med 3000m M och 5000m M/K)
             
Ann Björklund 71 Studenterna bröt
3000m M (sprang tillsammans med 3000m K och 5000m M/K)
             
1 Patrik Engström 77 Studenterna 8:46.90
2 Cedric Schwartzler 74 Studenterna 9:17.28
Oskar Kanmert 84 Hammarby IF bröt
5000m K (sprang tillsamans med 5000m M och 3000m M/K)
             
1 Lisa Wiklund 70 Spårvägens FK 17:19.75
2 Pernilla Karlsson 76 Spårvägens FK 19:02.79
5000m M
             
1 Anders Szalkai 70 Spårvägens FK 15:28.16
2 Peter Öhman 76 Spårvägens FK 15:34.36
3 Dan Ocklind 82 Spårvägens FK 15:46.09
4 Henrik Östling 76 Enhörna IF 16:06.85
5 Fredrik Hellgren 72 Spårvägens FK 16:07.77
6 Måns Höiom 69 Studenterna 16:09.99
7 Fredrik Svanfeldt 63 Hässelby SK 16:39.66
8 Tomas Gunnare 65 Fredrikshofs FIF 16:53.30
9 Petri Helminen 64 Studenterna 18:07.90
10 Fredrik Lax 69 Gefle IF 18:29.99
11 Martin Larsson 71 Flemingsbergs SK 21:14.54
Erik Scheller 87 Spårvägens FK bröt
Kula F13/F12/F10
           
Slutresultat
1 Julia Edén 93 Huddinge AIS 8,70
2 Lise Bach 92 Hammarby IF 7,17
3 Moa Nissar 94 Hässelby SK 6,19
4 Josefin Havdelin 95 IFK Lidingö 5,58
5 Jenny Hedén Malm 95 IFK Lidingö 2,97
Utom tävlan
Nina Karnfält 91 SOIK Hellas 7,72
F1 F2 F3 F4
1 Julia Edén 8,15 - 8,70 -
2 Nina Karnfält 7,59 7,72 7,23 7,70
3 Lise Bach 7,16 6,87 7,17 7,09
4 Moa Nissar 6,19 5,89 5,67 5,81
5 Josefin Havdelin 4,61 5,58 4,22 4,67
6 Jenny Hedén Malm - 2,97 2,37 2,56
Kula P13/P10
           
Slutresultat
1 Ludvig Edén 95 Huddinge AIS 8,56
2 Jacob Borssén 95 Huddinge AIS 7,99
3 Tobias Karlsson 92 Hässelby SK 7,88
4 Hugo Nissar 92 Hässelby SK 7,72
5 Simon Olsson 92 Hammarby IF 7,57
6 Niklas Bougt 92 Hammarby IF 6,70
F1 F2 F3 F4
1 Ludvig Edén 7,87 8,56 6,86 7,48
2 Jacob Borssén 7,79 7,35 7,99 7,21
3 Tobias Karlsson 7,88 6,77 7,49 7,61
4 Hugo Nissar 7,72 7,32 7,42 7,54
5 Simon Olsson 7,50 7,49 7,49 7,57
6 Niklas Bougt 5,41 6,70 6,51 6,65
Längd F13/F12/F10
             
Slutresultat
1 Zenobia Hamrin 92 Hammarby IF 4,49
2 Jasmin Sabir 92 Hammarby IF 4,48
3 Caroline Högblom 92 Hammarby IF 4,44
4 Elsa Gregersdotter 92 Hammarby IF 4,30
5 Hanna Wedeen 92 Hässelby SK 4,29
6 Felicia Niklasson 92 Hammarby 4,28
7 Daniella Tsoumani 92 Järva FK 4,24
8 Ellinor Snickars 92 Hässelby SK 3,97
9 Manal Said 92 Hammarby IF 3,95
10 Viktoria Cederberg 92 Hässelby SK 3,88
11 Andrea Jakobsson 92 Hammarby IF 3,86
12 Elvira Ekholm 95 Hammarby IF 3,64
13 Jennifer Wallerstedt 94 LGIF 3,51
14 Sanna Ohlström 94 Rånäs 4H 3,47
15 Josefin Havdelin 95 IFK Lidingö 3,39
16 Moa Nissar 94 Hässelby SK 3,33
17 Jenny Hedén Malm 95 IFK Lidingö 3,27
18 Amanda Rosquist 96 Bromma IF 2,86
19 Beata  Sunneborn 97 Spårvägens FK 2,71
Helena Stråhle 95 Nynäshamns FK ej start
F1 F2 F3 F4
1 Zenobia Hamrin 4,41 4,30 4,49 4,43
2 Jasmin Sabir 4,48 4,32 4,34 4,23
3 Caroline Högblom 4,44 4,41 3,25 4,29
4 Elsa Gregersdotter 4,15 4,11 4,21 4,30
5 Hanna Wedeen 4,29 4,15 4,06 4,22
6 Felicia Niklasson 4,28 4,23 4,22 x
7 Daniella Tsoumani 4,14 4,24 4,12 4,23
8 Ellinor Snickars 3,97 3,78 x 3,26
9 Manal Said 3,95 3,95 3,75 3,77
10 Viktoria Cederberg 3,88 3,51 x 3,62
11 Andrea Jakobsson 3,85 3,79 3,75 3,86
12 Elvira Ekholm 3,64 3,39 3,43 3,18
13 Jennifer Wallerstedt 3,51 3,17 3,38 3,34
14 Sanna Ohlström 3,47 3,41 3,30 3,23
15 Josefin Havdelin 3,39 2,82 2,86 2,88
16 Moa Nissar 3,18 3,33 3,21 3,16
17 Jenny Hedén Malm 3,27 2,99 2,66 2,91
18 Amanda Rosquist 2,47 2,65 2,68 2,86
19 Beata  Sunneborn 2,37 2,71 2,62 2,58
Längd P13/P10
             
Slutresultat
1 Emil Vessman 92 Mälarhöjdens IK 4,55
2 Tobias Karlsson 92 Hässelby SK 4,50
3 Mikael Hellström 92 Hammarby IF 4,34
4 Andreas Östling 92 Rånäs 4H 4,31
5 Hugo Nissar 92 Hässelby SK 4,22
6 Jacob Borssén 95 Huddinge AIS 3,94
7 Ludvig Edén 95 Huddinge AIS 3,88
8 Simon Olsson 92 Hammarby IF 3,73
9 Lucas Ljung 95 Lidingö Friidrott 3,59
F1 F2 F3 F4
1 Emil Vessman 4,55 4,50 4,53 4,48
2 Tobias Karlsson 4,50 4,27 4,31 4,15
3 Mikael Hellström 4,26 4,11 4,34 4,27
4 Andreas Östling 4,21 4,14 4,31 4,26
5 Hugo Nissar 4,17 4,22 3,65 3,62
6 Jacob Borssén 3,94 3,69 3,67 x
7 Ludvig Edén 3,86 3,77 3,88 3,88
8 Simon Olsson 1,88 3,51 3,62 3,73
9 Lucas Ljung 3,59 3,48 3,46 3,59
Längd F14
             
Slutresultat
1 Vanessa Westerfeldt 91 Fredrikshof FIF 4,75
2 Josephine Ekholm 91 Hammarby IF 4,39
2 Sofie Taylor 91 Hammarby IF 4,39
4 Josefin Wallerstedt 91 LGIF 4,25
5 Elin Strid 91 Turebergs FK 4,23
6 Sofia Eriksson 91 Hammarby IF 4,13
7 Sanoria Hossain 91 Hässelby SK 4,06
8 Nicole Andersson 91 Hässelby SK 4,01
9 Sara Martinsson 91 Hammarby IF 3,83
10 Julia Andersson 91 Hammarby IF 3,79
11 Annika Bristrand 91 Hammarby IF 3,72
12 Alycia Sundqvist 91 Hammarby IF 3,68
13 Amanda Sochon 91 Hammarby IF 3,57
Josefin Frånlund 91 Järva FK ej start
F1 F2 F3 F4
1 Vanessa Westerfeldt 4,60 4,67 4,75 4,72
2 Josephine Ekholm 3,29 4,39 x 4,38
2 Sofie Taylor 4,39 4,10 3,87 4,08
4 Josefin Wallerstedt 4,25 4,17 4,00 x
5 Elin Strid x 4,22 x 4,23
6 Sofia Eriksson x 4,13 3,95 3,78
7 Sanoria Hossain x 4,06 3,91 x
8 Nicole Andersson 3,86 4,01 3,93 3,93
9 Sara Martinsson 3,61 3,81 3,83 3,73
10 Julia Andersson 3,79 3,67 2,88 3,18
11 Annika Bristrand 3,63 3,58 3,72 3,53
12 Alycia Sundqvist 3,68 3,44 3,67 x
13 Amanda Sochon 3,56 3,57 3,49 3,50
Längd F15
             
Slutresultat
1 Moa Thorstensson 90 Spårvägens FK 4,65
2 Frida Lindström 90 Huddinge AIS 4,65
3 Emilia Forsell 90 Hammarby IF 4,61
4 Ellinor Edfors 90 Hanvikens SK 4,43
5 Kajsa Kaufeldt 90 Rånäs 4H 4,37
6 Denise Hagberg 90 Hässelby SK 3,97
7 Camilla Isacsson 90 Hässelby SK 3,61
F1 F2 F3 F4
1 Moa Thorstensson 4,53 4,63 4,46 4,65
2 Frida Lindström 4,42 4,49 4,51 4,65
3 Emilia Forsell 4,61 4,56 4,27 4,21
4 Ellinor Edfors 4,43 4,30 4,34 4,19
5 Kajsa Kaufeldt 4,13 4,15 x 4,37
6 Denise Hagberg 3,48 3,88 3,97 3,84
7 Camilla Isacsson 3,37 3,54 3,37 3,61
Längd P15/P14
             
Slutresultat
1 Patrik Holmberg 90 Huddinge AIS 5,66
2 Morgan Ohlström 91 Rånäs 4H 5,38
3 Alexander Wittlock 91 Hanvikens SK 5,38
4 Tobias Traneving 91 Hässelby SK 4,20
F1 F2 F3 F4
1 Patrik Holmberg 5,66 - - -
2 Morgan Ohlström x 5,38 4,25 5,35
3 Alexander Wittlock 4,99 5,38 x 5,29
4 Tobias Traneving x x 4,20 4,15
Längd P17
             
Slutresultat
1 Alex Abdalian 88 Järva FK 6,25
2 Patrik Waldenström 88 Österhaninge IF 5,72
3 Gustaf Gillander 88 Hässelby SK 5,45
4 Daniel Östling 88 Rånäs 4H 5,06
5 Phillip Hebert-Wegmann 88 Hässelby SK 4,73
6 Glenn Karlsson 88 Rånäs 4H 4,57
F1 F2 F3 F4 F5 F6
1 Alex Abdalian x x x 6,21 6,25 x
2 Patrik Waldenström 5,65 5,48 5,65 - 5,70 5,72
3 Gustaf Gillander x 4,82 - - - 5,45
4 Daniel Östling 5,06 4,65 4,96 4,91 4,88 4,55
5 Phillip Hebert-Wegmann 4,69 4,73 4,68 4,61 4,47 4,53
6 Glenn Karlsson 4,57 x x x x x
Längd K/F19/F17
             
Slutresultat
1 Kristina Eriksson 89 Rånäs 4H 5,61
2 Sofia Lund 86 Hässelby SK 5,32
3 Caroline Hallén 89 Hässelby SK 5,26
4 Jennie Hurkmans 84 Turebergs FK 5,25
5 Johanna Kaiser 87 Hässelby SK 5,10
6 Emilie Karlsson 87 Hässelby SK 4,90
7 Josefine Sollén 89 Södertälje IF 4,64
8 Pia Lindström 81 Rånäs 4H 4,12
9 Linda Chiguer 89 Huddinge AIS 3,59
Mikaela Westerfalk 86 Huddinge AIS ej start
F1 F2 F3 F4 F5 F6
1 Kristina Eriksson x 5,36 5,29 5,20 5,61 5,42
2 Sofia Lund x 5,23 5,31 5,22 5,32 x
3 Caroline Hallén 4,72 4,52 4,90 4,96 4,97 5,26
4 Jennie Hurkmans 5,25 x 5,02 5,11 5,22 5,25
5 Johanna Kaiser 4,95 5,10 4,80 x x x
6 Emilie Karlsson 4,80 4,90 4,72 4,60 4,53 4,42
7 Josefine Sollén 4,33 3,93 x 4,64 x x
8 Pia Lindström x 4,12 x x x x
9 Linda Chiguer 3,55 x 3,28 x 2,35 3,59
Längd M
             
Slutresultat
1 Michel Tornéus 86 IFK Tumba 7,20
2 Christian Alfonso Antivilo 77 Hässelby SK 7,10
3 Erik Nordström 86 Hammarby IF 6,71
4 Håkan Tunander 82 Hässelby SK 6,66
5 Martin Lundqvist 86 Huddinge AIS 6,38
6 Bengt Pettersson 61 Studenterna 5,41
F1 F2 F3 F4 F5 F6
1 Michel Tornéus x 7,20 - 7,12 7,19 7,08
2 Christian Alfonso Antivilo 7,10 7,06 x x - 6,89
3 Erik Nordström 6,66 6,71 - x - x
4 Håkan Tunander x x 6,66 4,93 5,23 6,46
5 Martin Lundqvist 6,19 x 6,32 - 6,30 6,38
6 Bengt Pettersson 5,41 5,29 x - - -
Stav K
             
Slutresultat
1 Klara Persson 80 Spårvägens FK 3,81
2 Alissa White 74 Hässelby SK 3,61
3 Lotta Hultin 85 Hässelby SK 3,51
4 Kristin Hallberg 89 Åre SLK/friidrott 2,91
2,81 2,91 3,01 3,41 3,51 3,61
1 Klara Persson - - - - - xo
2 Alissa White - - - - o xxo
3 Lotta Hultin - - - o o xxx
4 Kristin Hallberg o xo xxx
3,71 3,81 3,91
1 Klara Persson o o xxx
2 Alissa White xxx
Stav M/P19/P17
             
Slutresultat
1 Marcus Lindh 76 Spårvägens FK 5,01
2 Anders Edvinsson 73 Spårvägens FK 4,71
3 Martin Lundqvist 86 Huddinge AIS 4,31
4 Bo Jacobsson 72 Föreningen Gotländsk Friidrott 4,31
5 Erik Thorstensson 89 Spårvägens FK 4,31
6 Joel Thorén 87 Hammarby IF 4,01
7 Jonas Elgered 87 Hammarby IF 3,81
8 Kalle Bergqvist 86 Hässelby SK 3,61
9 Christoffer von Seth 88 Huddinge AIS 3,41
10 Sergej Nikolajev 73 Hässelby SK 3,41
- Alexander Eriksson 79 Spårvägens FK -
3,21 3,41 3,61 3,81 4,01 4,11
1 Marcus Lindh - - - - - -
2 Anders Edvinsson - - - - - -
3 Martin Lundqvist - - - - xo -
4 Bo Jacobsson - - - - - o
5 Erik Thorstensson - - - - xo o
6 Joel Thorén - - - o o xxx
7 Jonas Elgered - - o xxo xxx
8 Kalle Bergqvist xo o o xxx
9 Christoffer von Seth o o xxx
10 Sergej Nikolajev - xo xxx
- Alexander Eriksson - - - - - -
4,21 4,31 4,41 4,61 4,71 4,81
1 Marcus Lindh - - - - o o
2 Anders Edvinsson - - - - xo -
3 Martin Lundqvist xo xo xxx
4 Bo Jacobsson - xxo xxx
5 Erik Thorstensson xo xxo xxx
- Alexander Eriksson - - - xxx
4,91 5,01 5,11
1 Marcus Lindh xo o xxx
2 Anders Edvinsson xxx

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta