Vinthundsvintern 2007
2007-01-20
Sätrahallen, Stockholm
Arrangör: FK Studenterna
Tävlingsledare: Karl Werner, Frida Björkman
Starters: Magnus Kvist, Bo Wallsten, Gunnar Olausson
samt praktikanterna:
Kenneth Jansson, Göran Svensson, Helene Albertsson, Peter Hagen, Tom Cigén
Eltidtagning:  Sven Ljungberg, Pär Holm
M 60m försök
Försök 1
1 Edmund Yeboah 88 Hässelby 6.89
2 Daniel Bergström 79 Huddinge 7.28
3 Christian Rodriguez 87 Hässelby 7.29
4 Cristian Antivilo 77 Hässelby 7.31
5 Henrik Norgren 87 Hammarby  7.64
6 Kostas Bouzanis 84 Hellas 8.17
Försök 2
1 Frans Bjellerup 87 Tureberg 7.35
2 Erik Nordström 86 Hammarby  7.35
3 Karl Bergqvist 86 Hässelby 7.53
4 Ingemar Ztorm 60 Studenterna 7.82
5 Stefano Tomai 65 Studenterna 7.92
6 Michael Brodersen 80 Studenterna 7.98
Försök 3
1 Rasmus Olofsson 84 Hässelby 7.21
2 Jens Eklundh 73 Studenterna 7.57
3 Jonny Lidfors 86 Hässelby 7.67
4 Ian Fälldin 80 Studenterna 8.04
5 Mikael Wallin 63 Spårvägen 8.19
M 60m final observationslopp
1 Edmund Yeboah 88 Hässelby 6.90
2 Rasmus Olofsson 84 Hässelby 7.15
3 Christian Rodriguez 87 Hässelby 7.23
4 Daniel Bergström 79 Huddinge 7.24
5 Erik Nordström 86 Hammarby  7.34
6 Karl Bergqvist 86 Hässelby 7.49
7 Jens Eklundh 73 Studenterna 7.57
Frans Bjellerup 87 Tureberg disk 4.3.11
M 400m observationslopp
D Final tid 200m
1 Fredrik Alexandersson 88 Hanviken 57.87 28.98
2 Niklas Simonsson 91 Fredrikshof 58.06 27.00
3 Johan Schagerström 92 Huddinge 59.74 29.23
4 Sture Åhs 56 Huddinge 64.12 31.20
C Final
1 Leo Silvén Möller 88 Huddinge 50.47 23.66
2 Daniel Jacksén 88 Spårvägen 50.94 23.70
3 Viktor Lindgren 88 Huddinge 53.01 25.10
4 Anton Wåhlin 91 Linden 54.03 26.22
B Final
1 Johan Kågeman 86 Tureberg 49.54 23.48
2 Niklas Larsson 85 Hässelby 50.29 23.52
3 Patrik Waldenström 88 Österhaninge 50.73 24.06
4 Gustav Karnebäck 87 Tureberg 51.17 24.12
A Final
1 Thomas Nikitin 82 Spårvägen 48.11 22.83
2 Andreas Mokdasi 84 Hässelby 48.54 22.85
3 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen 49.52 23.44
4 Mattias Claesson 86 Hässelby 95.40 22.80
M/P19 800m observationslopp
C Final tid 400m
1 Johan Jonsson Dahl 88 Spårvägen 2:04.27 P19-1
2 Mattias Röing 88 Hammarby  2:05.03 M-12
3 Henrik Åkerlund 86 Huddinge 2:05.18 M-13
4 Stefan Johansson 80 Nässjö 2:08.27 M-14
Jukka Vaurasalo 68 Finland ej start
B Final
1 Kristoffer Fransson 89 Valbo 2:00.23 M-6
2 Kristoffer Vilkaneis 89 Hässelby 2:00.31 M-7
3 Mattias Karlsson 89 Åsbro 2:01.33 M-8
4 Peter Ngarariga 84 Kungsängens 2:01.74 M-9
5 Peter Raffalt 85 Danmark 2:02.82 M-10
6 Dan Bergström 89 Huddinge 2:08.05 P19-2
A Final
1 Albin Johansson 81 Hässelby 1:54.16 59.01 M-1
2 Fredrik Karlsson 78 Hammarby  1:54.22 59.30 M-2
3 Henrik Astfors 87 Västerås 1:55.93 59,55 M-3
4 Johan Svensson 89 Kalmarsunds 1:57.47 58.81 M-4
5 André Kahlström 88 Gotland 1:59.79 59.85 M-5
6 Tommi Vaara 88 Tureberg 2:03.55 60.03 M-11
Karim Mohammadi 89 Spårvägen bröt
M 3000m
A Final tid 1500m
1 Oskar Käck 82 Hagen 8:12.03 4:02.4m
2 Rickard Pell 79 Hammarby  8:14.03 4:04.4m
3 John Laselle 79 Tureberg 8:18.15 4:02.7m
4 Erik Emilsson 82 Hammarby  8:26.87 4:06.5m
5 Patrik Engström 77 Studenterna 8:41.86
6 Henrik Löfås 83 Upsala 8:48.08
7 Johan Lindberg 80 Upsala 8:52.01
8 Oskar Landin 87 Spårvägen 8:54.44
9 Oskar Majling 86 Kungsängens 8:54.71
10 Thobias Ekhamre 88 Hammarby  9:01.82
11 Torbjörn Sagberg 79 Tyrving 9:33.65
Philip Aagaard 82 Spårvägen bröt
Jörgen Johansson 79 Spårvägen bröt
B Final
1 Brian Buchtrup Nielsen 76 Fredrikshof 9:17.20
2 Johan Gustafsson 76 Hammarby  9:27.89
3 Ulf Eriksson 75 Huddinge 9:43.58
M 5000m
tid 3000m
1 Petr Losman 79 Czech Republic 15:00.56 8:57.5m
2 Tomas Dlabaja 83 Czech Republic 15:20.74 9:00.5m
3 Fredrik Swahn 77 Rånäs 15:31.73 9:11.7m
4 Christer Ryman 66 Skillingaryd 16:19.26 9:38.4m
5 Fredrik Svanfeldt 63 Hässelby 16:28.38
6 Mikael Näslund 78 Öbacka 16:39.48 9:51.2m
7 Memo Abbeholm 71 Flemingsberg 17:45.56 10:01.2m
8 Martin Larsson 71 Huddinge 20:16.91
M/P19 60mh
1 Jonathan Eklund 88 Hammarby  8.57 P19-1
2 Lasse Ohtamaa 80 Väsby 8.60 M-1
3 Johnny Ulinder 84 Älven 9.23 M-2
4 Joel Thorén 87 Hässelby 10.06 M-3
Petra Thulin 79 Hammarby  ej start
M/P19 Längd
1 David Fridell 83 Spårvägen 6.80 M-1
2 Lasse Ohtamaa 80 Väsby 6.73 M-2
3 Kim Svensson 89 Spårvägen 5.98 P19-1
4 Karl Bergqvist 86 Hässelby 5.82 M-3
5 Filip Almgren 84 Gefle 5.68 M-4
6 Patrik Berg 88 Väsby 5.53 P19-2
7 Anders Olsson 88 Täby 5.49 P19-3
8 Sebastian Svedhammar 88 Hellas 5.47 P19-4
Johnny Ulinder 84 Älven -
F1 F2 F3 F4 F5 F6
Johnny Ulinder x x x x x x
Patrik Berg 5.28 5.22 5.29 5.45 5.53 5.46
David Fridell 6.62 x x x x 6.80
Filip Almgren 5.68 x x 5.61 x x
Karl Bergqvist 5.75 5.78 5.82 5.54 5.31 5.32
Lasse Ohtamaa x x x 6.73 6.69 x
Anders Olsson 5.24 x 5.43 5.26 5.29 5.49
Kim Svensson 5.98 5.90 x 5.95 5.96 5.74
Sebastian Svedhammar x 5.36 5.17 5.35 5.42 5.47
M/P19 Stav
1 Erik Thorstensson 89 Spårvägen 4,50 M-1
2 Jonathan Eklund 88 Hammarby  4,30 P19-1
3 Bo Jacobsson 72 Gotland 4,00 M-2
4 Lasse Ohtamaa 80 Väsby 3,20 M-3
Anders Edvinsson 73 Spårvägen -
Johan Papas 81 Hellas ej start
3,20 3,40 4,00 4,20 4,30 4,40
Erik Thorstensson o
Anders Edvinsson
Bo Jacobsson xxo xxx
Lasse Ohtamaa xo xxx
Jonathan Eklund o xo o xxx
4,50 4,60
Erik Thorstensson o xxx
Anders Edvinsson xxx
MVeteran 2000m
1 Johan Engholm 62 Hässelby 5:55.54 M45 Svenskt Veteranrekord M45-1
2 Lorenzo Nesi 65 Studenterna 6:03.43 M40-1
3 Jörgen Lindh 69 Rånäs 6:19.62 M35-1
4 Hans Tove 57 Oskarshamn 6:26.42 M50 Svenskt Veteranrekord M50-1
5 Mikael Tennare 61 Rånäs 6:27.06 M45-2
6 Thomas Malmgren 58 Studenterna 6:27.37 M45-3
7 Jukka Vaurasalo 68 Finland 6:28.89 M35-2
8 Fredrik Elinder 66 Hässelby 6:32.51 M40-2
9 Ruben Maldonado 61 Studenterna 6:59.48 M45-4
10 Lars-Eric Bränfeldt 47 Täby 7:07.20 M60 Svenskt Veteranrekord M60-1
11 Henry Kallioniemi 43 Täby 8:17.62 M60-2
P19 60m försök
Försök 1
1 Patric Erlandsson 88 Kungsängens 7.44
2 André Drummond 90 Spårvägen 7.45
3 Miikka Nummenpää 89 Finland 7.50
4 Daniel Jacksén 88 Spårvägen 7.50
5 Anders Olsson 88 Täby 7.98
6 Jonas Forsman 89 Tjalve 8.05
Försök 2
1 Andrej Ekholm 89 Huddinge 7.41
2 Victor Kårelid 89 Hammarby  7.59
3 Kim Svensson 89 Spårvägen 7.77
4 Sebastian Svedhammar 88 Hellas 8.10
5 Patrik Berg 88 Väsby 8.32
6 Rain Kallaste 89 Hammarby  8.50
P19 60m  final
1 Miikka Nummenpää 89 Finland 7.34
2 André Drummond 90 Spårvägen 7.34
3 Daniel Jacksén 88 Spårvägen 7.35
4 Patric Erlandsson 88 Kungsängens 7.38
5 Andrej Ekholm 89 Huddinge 7.39
6 Victor Kårelid 89 Hammarby  7.60
7 Kim Svensson 89 Spårvägen 7.82
8 Anders Olsson 88 Täby 7.88
P17 60m försök
Försök 1
1 Tobias Biberg 90 Tureberg 7.41
2 Simon Mukiibi 90 Huddinge 7.43
3 Love Fältström 91 Hammarby  7.56
4 Joar Rüdrich 90 Märsta 7.56
5 Linus Vigert 90 Hammarby  7.63
6 Magnus Jutman 90 Nynäshamn 7.85
7 Adrian Roosmark 91 Huddinge 7.95
Försök 2
1 Adam Chiguer 91 Huddinge 7.64
2 Rasmus Nilsson Ebers 91 Huddinge 7.68
3 André Björk 90 Hammarby  7.96
4 Christian Adrar 91 Hammarby  7.98
5 Jesper Jonsson 90 Hammarby  7.98
6 Christopher Nohall 90 Spårvägen 8.20
P17 60m final
1 Simon Mukiibi 90 Huddinge 7.36
2 Tobias Biberg 90 Tureberg 7.38
3 Rasmus Nilsson Ebers 91 Huddinge 7.42
4 Adam Chiguer 91 Huddinge 7.46
5 Love Fältström 91 Hammarby  7.51
6 Linus Vigert 90 Hammarby  7.62
7 Magnus Jutman 90 Nynäshamn 7.84
8 Adrian Roosmark 91 Huddinge 7.89
P17 800m
B Final
1 Hreinn Juliusson 91 Huddinge 2:11.85
2 Robin Gelinder 87 Tureberg 2:12.91
3 Oskar Martinsson 91 Huddinge 2:13.06
4 Patrik Werdin 91 Sundbyberg 2:14.55
5 Pär Sundh 90 Hässelby 2:14.61
6 Mikael Tengstrand 91 Lidingö 2:15.21
7 Feres Dechar 91 Sundbyberg 2:27.92
A Final
1 Mikael Westh 90 Tureberg 2:05.93
2 Joel Lundin 91 Sundbyberg 2:06.79
3 Alexander Liss 91 Tureberg 2:09.73
4 Patrik Pettersson 90 Rånäs 2:11.02
5 Mikael Nieminen 91 Hässelby 2:12.63
6 John Alex Boutzas 91 Sundbyberg 2:15.12
7 Malek Zbadi 91 Huddinge 2:16.23
P17 60mh
1 Anton Forsberg 91 Tureberg 8.47
2 Dennis Widmark 90 Hanviken 8.51
3 Adam Chiguer 91 Huddinge 9.06
4 Christian Adrar 91 Hammarby  9.40
5 Filip Bergqvist 90 Hässelby 9.46
P17 Längd
1 Love Fältström 91 Hammarby  6.20
2 Adam Chiguer 91 Huddinge 6.18
3 Simon Mukiibi 90 Huddinge 6.02
4 Victor Bäckström 90 Spårvägen 5.88
5 André Björk 90 Hammarby  5.78
6 Jesper Jonsson 90 Hammarby  5.52
7 Filip Bergqvist 90 Hässelby 5.13
F1 F2 F3 F4 F5 F6
Victor Bäckström 5.65 x x x x 5.88
Adam Chiguer 3.66 5.89 6.18 5.58 5.02 6.17
André Björk x 5.40 5.48 5.58 5.78 2.32
Filip Bergqvist 4.98 4.93 5.13 4.97 4.65 4.97
Jesper Jonsson 5.52 x x x x 4.36
Love Fältström x 5.92 6.20 - 4.35 4.75
Simon Mukiibi 5.65 5.72 5.83 5.74 5.85 6.02
P15 60m försök
Försök 1
1 Gustav Forsman 92 Täby 7.81
2 Johan Forsberg 92 Lidingö 7.94
3 Mattias Skoglund 92 Hanviken 7.98
4 Marcus Gunderyd 93 Täby 8.26
5 Fredrik Åström 93 Täby 8.31
Försök 2
1 Axel Kjell 93 Tureberg 8.41
2 Erik Ahutopa 92 Mälarhöjden 8.45
3 Michael Lönnqvist 93 Tullinge-Tumba 8.46
4 Kristoffer Persson 92 Tyresö 8.62
P15 60m final
1 Gustav Forsman 92 Täby 7.76
2 Johan Forsberg 92 Lidingö 7.89
3 Mattias Skoglund 92 Hanviken 7.99
4 Fredrik Åström 93 Täby 8.28
5 Marcus Gunderyd 93 Täby 8.29
6 Erik Ahutopa 92 Mälarhöjden 8.32
7 Michael Lönnqvist 93 Tullinge-Tumba 8.47
8 Axel Kjell 93 Tureberg 8.57
P15 200m
Lopp 1 Totalt
1 Henrik Wedberg 92 Hammarby  25.25 3
2 Niklas Bougt 92 Hammarby  29.42 12
3 Viktor Elinder 92 Hässelby 29.52 13
4 Paul Hillman 92 Hammarby  30.69 15
Lopp 2
1 Elmar Engholm 92 Hässelby 27.49 9
2 Pontus Nyman 93 Sundbyberg 28.09 10
3 Kosmas Koskeridis 94 Hässelby 28.42 11
4 Adam Jönsson 93 Sundbyberg 29.73 14
Lopp 3
1 Marcus Gunderyd 93 Täby 26.57 5
2 Erik Ahutopa 92 Mälarhöjden 26.80 6
3 Fredrik Åström 93 Täby 27.10 8
Mattias Skoglund 92 Hanviken ej start
Lopp 4
1 Matthew Mereman 92 Hammarby  24.70 1
2 Erik Kvarnerup 92 Hanviken 25.21 2
3 Johan Forsberg 92 Lidingö 25.31 4
4 Gustav Fridh 93 Linden 26.81 7
P15 800m
B Final
1 Niklas Jonsson 92 Hammarby  2:24.97
2 Alexander Björnberg 93 Huddinge 2:25.27
3 Christopher Ljung 92 Hammarby  2:25.95
4 Kristoffer Holm 93 Huddinge 2:32.72
A Final
1 Marcus Hallbäck 92 Bålsta 2:10.79
2 Viktor Björnberg 93 Huddinge 2:20.85
3 Philip Gratell 92 Huddinge 2:21.48
4 Lincon Hossain 92 Tureberg 2:27.76
Daniel Nino Cortez 92 Sundbyberg bröt
P15 60mh (tävlade med 60mh K)
1 Tim Rådberg 92 Sundbyberg 8.76
3 Axel Kjell 93 Tureberg 10.09
4 Viktor Elinder 92 Hässelby 11.30
P15 Längd
1 Erik Kvarnerup 92 Hanviken 5.71
2 Matthew Mereman 92 Hammarby  5.47
3 Mattias Skoglund 92 Hanviken 5.12
4 Kristoffer Persson 92 Tyresö 4.56
5 Adam Jönsson 93 Sundbyberg 3.91
F1 F2 F3 F4
Adam Jönsson 2.70 3.91 x x
Erik Kvarnerup 5.55 5.71 5.45 5.55
Kristoffer Persson 4.50 4.55 4.56 2.67
Matthew Mereman 5.47 3.88 x x
Mattias Skoglund x 2.67 x 5.12
P13 200m
Lopp 1 Totalt
1 Andreas Almgren 95 Tureberg 29.34 1
2 Alexander Wahlgren 94 Täby 30.37 3
3 Michael Selbekk 94 Täby 30.87 4
4 Andreas Bäckström 95 Hässelby 38.50 10
Lopp 2
1 Axel Jacobsson 94 Lidingö 29.40 2
2 Fredrik Orrsveden 95 Sundbyberg 32.85 5
3 Axel Lindefors 94 Hässelby 33.48 7
Anton Lilja 94 Danderyd disk 4.2.9
Lopp 3
1 Joakim Engdahl 95 Tureberg 33.08 6
2 Olle Sandström 96 Hässelby 35.31 8
3 Niclas Bohm 95 Sundbyberg 36.92 9
Filip Holm 94 Hässelby disk 4.2.9
P13 800m
1 Erik Kojer Ivars 95 Hässelby 2:26.61
2 Teodor Aleksejev 94 Hanviken 2:27.68
3 Eddie Strand 94 Hammarby  2:31.34
4 Otto Kingstedt 94 Huddinge 2:32.66
5 Erik Wåhlin 95 Hellas 2:34.70
William Oberg 94 Danderyd bröt
P13 Längd
1 Axel Jacobsson 94 Lidingö 4.64
2 William Oberg 94 Danderyd 4.45
3 Filip Holm 94 Hässelby 3.85
4 Olle Sandström 96 Hässelby 3.66
5 Axel Lindefors 94 Hässelby 3.53
6 Andreas Bäckström 95 Hässelby 2.99
F1 F2 F3 F4
Filip Holm 3.75 3.85 3.62 3.28
Olle Sandström x 3.66 3.47 3.62
Andreas Bäckström 2.97 2.61 2.99 2.94
Axel Jacobsson x x x 4.64
Axel Lindefors 3.53 3.08 3.42 3.40
William Oberg 4.45 4.31 4.44 4.37
P13 Kula
1 Filip Holm 94 Hässelby 6.56
2 Olle Sandström 96 Hässelby 6.06
3 Axel Lindefors 90 Hässelby 5.51
F1 F2 F3 F4
Axel Lindefors 5.51 5.45 5.46 5.42
Filip Holm 6.45 6.24 6.56 6.21
Olle Sandström 6.06 5.98 6.05 5.70
P11 60m försök (sprang tillsammans med F11)
1 Dennis Öberg 96 Danderyd 9.24
2 Olle Sandström 96 Hässelby 9.77
3 Alberto Pelizzoli Chune 96 Hellas 9.91
P11 60m final (sprang tillsammans med F11)
1 Dennis Öberg 96 Danderyd 9.25
2 Alberto Pelizzoli Chune 96 Hellas 9.80
3 Olle Sandström 96 Hässelby 9.83
K/F19 60m försök
Försök 1
1 Stina Smibacker 83 Växjö 7.80
2 Frida Linde 90 Täby 8.07
3 Erica Jarder 86 Väsby 8.17
4 Linda Söderqvist 86 Tureberg 8.31
5 Evelina Hellenberg 87 Spårvägen 8.38
6 Anna Sunneborn 70 Spårvägen 8.47
7 Helena Eriksson 87 Österhaninge 8.55
8 Maria Erikssson 85 Rånäs 8.57
Försök 2
1 Gladys Bamane 89 Spårvägen 8.13
2 Sofie Lindesten 88 Väsby 8.28
3 Sofia Bejgarn 88 Väsby 8.43
K/F19 60m final
Final 1
1 Frida Linde 90 Täby 8.07 K-2
2 Linda Söderqvist 86 Tureberg 8.23 K-3
3 Anna Sunneborn 70 Spårvägen 8.34 K-4
4 Evelina Hellenberg 87 Spårvägen 8.38 K-5
5 Maria Erikssson 85 Rånäs 8.53 K-6
Helena Eriksson 87 Österhaninge ej start
Erica Jarder 86 Väsby ej start
Final 2
1 Stina Smibacker 83 Växjö 7.79 K-1
2 Gladys Bamane 89 Spårvägen 8.14 F19-1
3 Sofie Lindesten 88 Väsby 8.33 F19-2
4 Sofia Bejgarn 88 Väsby 8.42 F19-3
K 400m
C Final tid 200m
1 Ulrika Jansson 85 Tureberg 63.58 30.01
2 Lilly Wizén 55 Gotland 66.72 31.63
3 Zara Howard 89 Rånäs 80.05 34.98
B Final
1 Maria Eriksson 85 Rånäs 62.42 29.99
2 Matilda Andersson 91 Rånäs 62.94 30.00
3 Karolin Ohlsson 91 Tumba 62.96 30.48
A Final
1 Moa Hjelmer 90 Spårvägen 57.71 27.90
2 Sofia Stensiö 88 Hässelby 58.37 27.88
3 Emmy Koskinen 89 Enhörna 58.58 28.63
4 Camilla Håkansson 87 Hammarby  62.35 29.79
K/F19 800m observationslopp
B Final tid 400m
1 Louise Wistrand 85 Hässelby 2:24.81 K-9
2 Maria Söderström 88 Täby 2:26.26 F19-1
3 Cecilia Norrbom 88 Tureberg 2:26.50 F19-2
4 Caroline Rönnlund 86 Huddinge 2:27.58 K-10
5 Emelie Bäckström 88 Spårvägen 2:28.73 F19-3
A Final
1 Carolina Nylén 79 Täby 2:10.26 63.65 K-1
2 Elin Wiik 85 Hässelby 2:11.13 64.63 K-2
3 Frida Flodstöm 87 Tureberg 2:11.41 63.98 K-3
4 Jenny Holmroos 86 Västerås 2:11.79 64.45 K-4
5 Vendela Mindelöf 92 Hässelby 2:12.28 64.18 K-5
6 Lena Örn 88 Hellas 2:15.74 66.00 K-6
7 Sara Sjöqvist 89 Täby 2:16.07 66.10 K-7
8 Anna Berg 88 Täby 2:20.75 66.89 K-8
K 1500m observationslopp
1 Ulrika Johansson 75 Rånäs 4:23.92
2 Kajsa Haglund 81 Hässelby 4:27.05
3 Flo Jonsson 78 Spårvägen 4:35.15
4 Magdalena Ottersten 85 Hässelby 4:43.08
5 Christina Lindblom 88 Hässelby 4:44.65
6 Linda Ström 77 Hässelby 4:50.91
Marlin Brown 75 Spårvägen bröt
K 3000m
tid 1500m
1 Anneli Fransson 78 Rånäs 9:56.70 4:53.6m
2 Terese Sjöström 89 Falu 10:00.63 4:53.8m
3 Linda Ström 77 Hässelby 10:10.25 4:59.5m
4 Anja Lindberg 76 Spårvägen 10:14.12 4:59.1m
5 Lena Melbäck 81 Spårvägen 10:18.05 4:59.3m
6 Sanna Damm 75 Huddinge 10:22.68 5:06.3m
7 Jessica Granqvist 77 Spårvägen 10:32.51 5:04.6m
8 Pernilla Karlsson 76 Spårvägen 10:40.09 5:12.9m
9 Petra Kihlberg 90 Täby 11:10.55
10 Ingmarie Nilsson 66 Hässelby 11:13.92
11 Malin Besson 89 Rånäs 11:49.91
12 Asa Sagberg 81 Tyrving 12:31.88
Hanna Michaelsson 89 Rånäs bröt
K 60mh (tävlade med 60mh P15)
1 Petra Thulin 79 Hammarby  9.50
K/F19 Längd
1 Erica Jarder 86 Väsby 6.18 K-1
2 Julia Korneeva 87 Hässelby 6.09 K-2
3 Frida Linde 90 Täby 5.50 K-3
4 Elin Andersson 86 Hässelby 5.43 K-4
5 Sara Gelin 81 Spårvägen 5.40 K-5
6 Sofie Lindesten 88 Väsby 5.37 F19-1
7 Sofia Bejgarn 88 Väsby 5.21 F19-2
8 Fanny L. Thomsson 90 Täby 5.05 K-6
9 Emelie Haaparanta 88 Täby 4.96 F19-3
10 Johanna Höglund 84 Upsala 4.95 K-7
11 Evelina Hellenberg 87 Spårvägen 4.94 K-8
12 Johanna Burefalk Strauss 89 Hanviken 4.80 F19-4
Sofia Carls 90 Huddinge -
F1 F2 F3 F4 F5 F6
Fanny L. Thomsson 4.86 4.61 4.81 4.95 4.72 5.05
Julia Korneeva 5.92 x 6.09 6.00 6.07 6.07
Elin Andersson 5.27 x 5.23 - 5.43 2.97
Erica Jarder 6.01 5.92 x 6.12 6.15 6.18
Evelina Hellenberg 4.87 4.91 4.94 4.93 4.89 4.72
Sara Gelin x 5.40 5.31 x x 5.34
Frida Linde 5.37 x 3.16 x 5.30 5.50
Sofia Carls x - -
Johanna Höglund 4.92 4.95 x 4.94 x 4.61
Johanna Burefalk Strauss x 2.87 x 4.80 4.57 4.71
Sofia Bejgarn x 5.21 x 4.75 5.06 3.54
Sofie Lindesten 5.17 5.25 5.28 5.23 5.17 5.37
Emelie Haaparanta 3.73 - 4.96 x x x
K/F19/F17 Stav
1 Susanne Meckback 81 Hellas 3,30 K-1
2 Alissa White 74 Hässelby 3,20 K-2
3 Natali Jenner 89 Huddinge 2,80 F19-1
4 Emelie Larsson 92 Huddinge 2,80 F17-1
5 Lotta Johansson 91 Märsta 2,20 F17-2
Dionne Ekman 91 Huddinge ej start
2,20 2,40 2,60 2,80 3,00 3,10
Alissa White - - - - o -
Emelie Larsson - xo o o xxx
Susanne Meckback - - - - - xo
Natali Jenner - - o o xxx
Lotta Johansson o xxx
3,20 3,30 3,40
Alissa White xo x- xx
Susanne Meckback o o xxx
F17 60m försök
Försök 1
1 Josephine Ekholm 91 Huddinge 7.94
2 Tove Tengvall 91 Hammarby  8.09
3 Jessica Torssell 91 Hammarby  8.41
4 Malin Winqvist 91 Huddinge 8.51
5 Ellinor Edfors 90 Hanviken 8.62
6 Anna Hansback 91 Spårvägen 8.65
7 Sofia Tångelin 90 Täby 8.76
8 Sanna Hannström 91 Linden 9.11
Försök 2
1 Linn Gunnarsson 91 Täby 8.28
2 Ulrika Jakobsson 91 Hammarby  8.31
3 Maria Hultgren 91 Hammarby  8.54
4 Dionne Ekman 91 Huddinge 8.73
5 Madeleine Holmlin 90 Tureberg 9.06
6 Sofia Olivemark 91 Linden 9.13
7 Sofie Niväng 91 Hammarby  9.36
8 Johanna Persson 91 Fredrikshof 9.47
Försök 3
1 Fanny Lüppert-Thomsson 90 Täby 8.14
2 Sophia Ångström 90 Huddinge 8.39
3 Sara Långfors 90 Täby 8.46
4 Elin Strid 91 Tureberg 8.55
5 Vanessa Westerfelt 91 Fredrikshof 8.71
6 Linda Hallström 91 Hanviken 8.77
7 Linnea Djurling 90 Tumba 9.10
8 Frida Persson 91 Fredrikshof 9.31
F17 60m final
1 Josephine Ekholm 91 Huddinge 7.91
2 Tove Tengvall 91 Hammarby  8.03
3 Linn Gunnarsson 91 Täby 8.11
4 Fanny Lüppert-Thomsson 90 Täby 8.18
5 Sophia Ångström 90 Huddinge 8.35
6 Ulrika Jakobsson 91 Hammarby  8.39
7 Sara Långfors 90 Täby 8.45
Jessica Torssell 91 Hammarby  ej start
F17 800m
1 Ann Hyvärinen 90 Örebro 2:25.19
2 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg 2:25.38
3 Gabrielle Gålsman 90 Hammarby  2:51.69
F17/F15 60mh
Lopp 1
1 Frida Linde 90 Täby 8.79 F17-1
2 Emma Fredriksson 91 Täby 8.84 F17-2
3 Fanny Lüppert-Thomsson 90 Täby 9.16 F17-3
4 Sara Långfors 90 Täby 9.58 F17-6
5 Nathalie Blomqvist 91 Sundbyberg 10.04 F17-7
6 Ellinor Edfors 90 Hanviken 10.14 F17-8
7 Therese Pettersson 91 Täby 10.20 F17-9
Sofia Carls 90 Huddinge bröt
Lopp 2
1 Charlotte Skogström 93 Täby 9.41 F15-1
2 Matilda Höglund 92 Hammarby  9.43 F15-2
3 Jasmine Burestam 93 Huddinge 9.55 F15-3
4 Fanny Robler 92 Sundbyberg 9.61 F15-4
5 Frida Lüppert-Thomsson 92 Täby 9.82 F15-6
6 Emelie Larsson 92 Huddinge 9.90 F15-7
7 Karolina Andersson 93 Rånäs 10.64 F15-10
8 Stina Karlsson 93 Sundbyberg 10.78 F15-11
Lopp 3
1 Ulrika Jakobsson 91 Hammarby  9.45 F17-4
2 Jessica Thorsell 91 Hammarby  9.56 F17-5
3 Frida Retsloff 92 Hammarby  9.66 F15-5
4 Jasmin Sabir 92 Hammarby  10.00 F15-8
5 Sofia Hietala 92 Hanviken 10.46 F15-9
6 Vendela Andersson 92 Hanviken 11.22 F15-12
F17 Längd
1 Emma Fredriksson 91 Täby 5.42
2 Linn Gunnarsson 91 Täby 5.05
3 Vanessa Westerfelt 91 Fredrikshof 5.04
4 Maria Hultgren 91 Hammarby  4.99
5 Therese Pettersson 91 Täby 4.97
6 Sara Långfors 90 Täby 4.79
7 Sofia Masrour 91 Spårvägen 4.74
8 Johanna Persson 91 Fredrikshof 4.74
9 Elin Strid 91 Tureberg 4.58
10 Nathalie Blomqvist 91 Sundbyberg 4.56
11 Anna Hansback 91 Spårvägen 4.17
12 Frida Persson 91 Fredrikshof 4.00
Jasmine Edström 90 Spårvägen -
Sofie Niväng 91 Hammarby  -
F1 F2 F3 F4 F5 F6
Anna Hansback x x 4.17
Nathalie Blomqvist x 4.44 4.56
Elin Strid 4.58 3.79 3.87
Emma Fredriksson 5.38 5.42 2.49 2.98 4.17 5.36
Frida Persson 3.86 3.99 4.00
Jasmine Edström x x x
Johanna Persson 3.76 3.79 4.74
Linn Gunnarsson 5.05 4.70 4.98 x 4.99 5.05
Maria Hultgren 4.71 4.95 4.99 4.92 4.75 4.92
Sofia Masrour 3.43 4.74 4.68 4.64 3.74 4.41
Sofie Niväng x x x
Therese Pettersson 4.97 x 4.73 4.92 4.83 x
Vanessa Westerfelt 5.03 5.04 4.82 3.77 3.93 x
Sara Långfors 4.76 4.34 4.60 4.74 4.75 4.79
F15 60m försök
Försök 1
1 Anna Jacobsson 92 Lidingö 8.48
2 Frida Hansson 92 Huddinge 8.57
3 Emelie Larsson 92 Huddinge 8.65
4 Matilda Almelöv 93 Mälarhöjden 8.86
5 Elin Jönsson 92 Täby 8.99
6 Jennie Sjölander 93 Linden 9.22
7 Beata Sandell 92 Fredrikshof 9.36
8 Emily Andersson 92 Linden 9.58
Försök 2
1 Linnéa Alstermark 92 Hammarby  8.29
2 Marine Alfredsson 93 Rånäs 8.31
3 Matilda Lindholm 92 Täby 8.60
4 Malin Weidenhaijn 93 Mälarhöjden 8.91
5 Malin Fagerberg 92 Linden 9.21
6 Nora Fogelström 92 Hammarby  10.07
Sanna Skoglund 92 Hanviken ej start
F15 60m final
1 Linnéa Alstermark 92 Hammarby  8.22
2 Marine Alfredsson 93 Rånäs 8.25
3 Anna Jacobsson 92 Lidingö 8.43
4 Matilda Lindholm 92 Täby 8.50
5 Frida Hansson 92 Huddinge 8.61
6 Emelie Larsson 92 Huddinge 8.70
7 Matilda Almelöv 93 Mälarhöjden 8.81
8 Malin Weidenhaijn 93 Mälarhöjden 8.98
F15 200m
Lopp 1 Totalt
1 Eleonor Nakunzi 92 Sundbyberg 26.70 1
2 Lilian Gren 92 Hammarby  26.95 2
3 Linnéa Alstermark 92 Hammarby  27.21 3
4 Marine Alfredsson 93 Rånäs 27.83 6
Lopp 2
1 Fanny Robler 92 Sundbyberg 27.25 4
2 Charlotte Skogström 90 Täby 27.87 7
3 Frida Larsson 92 Österhaninge 28.45 11
4 Frida Lüppert-Thomsson 92 Täby 28.52 13
Lopp 3
1 Matilda Lindholm 92 Täby 28.31 9
2 Melina Nordström 93 Hellas 28.32 10
3 Elin Jönsson 92 Täby 28.66 14
4 Stina Karlsson 93 Sundbyberg 31.05 18
Lopp 4
1 Victoria Orrsveden 93 Sundbyberg 29.64 15
2 Andrea Jacobsson 92 Hammarby  30.31 16
3 Beata Sandell 92 Fredrikshof 30.70 17
Astrid Danielsson 93 Sundbyberg ej start
Lopp 5
1 Anna Jacobsson 92 Lidingö 27.34 5
2 Frida Retsloff 92 Hammarby  28.00 8
3 Elsa Gregersdotter 92 Hammarby  28.46 12
4 Freja Mattsson Drakenberg 92 Boo 31.81 19
F15 800m
1 Jasmin Sabir 92 Hammarby  2:31.83
2 Caroline Westerlund 93 Linden 2:38.36
3 Elin Jönsson 92 Täby 2:39.63
4 Elin Nygren-Wåhlin 92 Linden 2:39.71
5 Julia Willgård 92 Linden 2:40.36
6 Sofia Lindström 92 Hammarby  2:44.01
7 Elin Jonsson Dahl 93 Mälarö 2:52.78
Sandra Lundqvist 92 Linden ej start
F15 Längd
1 Charlotte Skogström 93 Täby 5.02
2 Emma Aronson 92 Täby 4.93
3 Emelie Larsson 92 Huddinge 4.81
4 Frida Hansson 92 Huddinge 4.76
5 Frida Lüppert-Thomsson 92 Täby 4.68
6 Matilda Lindholm 92 Täby 4.64
7 Anna Jacobsson 92 Lidingö 4.57
8 Andrea Jacobsson 92 Hammarby  4.41
9 Ellen Wihlke 92 Spårvägen 4.34
10 Sofia Hietala 92 Hanviken 4.30
11 Sanna Skoglund 92 Hanviken 4.26
12 Petra Engvall 92 Hanviken 4.20
13 Maria Halvarson 93 Tureberg 4.15
14 Vendela Andersson 92 Hanviken 4.00
15 Nora Fogelström 92 Hammarby  3.88
16 Emily Andersson 92 Linden 3.84
F1 F2 F3 F4
Emma Aronson 4.93 4.76 4.65 4.63
Charlotte Skogström 5.02 4.93 x 4.92
Matilda Lindholm x x 4.64 x
Andrea Jacobsson x 4.24 4.41 4.33
Anna Jacobsson 4.57 x x 4.49
Ellen Wihlke 4.25 x 4.12 4.34
Emelie Larsson x 4.81 4.58 4.77
Emily Andersson 3.69 3.84 3.68 3.56
Frida Hansson x 4.76 4.46 x
Frida Lüppert-Thomsson 4.68 x x x
Maria Halvarson x x 4.15 x
Nora Fogelström 3.39 3.44 3.88 3.43
Petra Engvall 4.20 4.10 3.97 4.09
Sanna Skoglund 3.94 4.03 4.22 4.26
Sofia Hietala 4.05 4.17 4.30 x
Vendela Andersson 3.93 4.00 3.79 x
F13 200m
Lopp 1 Totalt
1 Lovisa Nyrenström-Gidehag 94 Sundbyberg 28.57 1
2 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg 29.57 3
3 Astrid Molander 94 Tumba 29.67 5
4 Cecilia Frölund 94 Bromma 29.79 6
Lopp 2
1 Sofia Linde 95 Täby 29.24 2
2 Chantal Nakunzi 94 Sundbyberg 30.03 7
3 Erica Wide 94 Bromma 30.60 8
4 Malin Skogström 95 Täby 30.91 11
Lopp 3
1 Hannah Rossland 95 Tumba 30.97 12
2 Olivia Axelsson 94 Tureberg 31.25 13
3 Rakel Rosshagen 95 Täby 31.40 14
4 Caroline Widgren 94 Täby 31.45 15
Lopp 4
1 Frida Friström 94 Fredrikshof 31.45 15
2 Amanda Bills 94 Hässelby 32.24 16
3 Emilia Rosvall 95 Hässelby 33.98 18
4 Lise Karlsson 95 Sundbyberg 35.05 19
Lopp 5
1 Sandra Håkansson 94 Huddinge 29.62 4
2 Mikaela Johansson 94 Huddinge 30.69 9
3 Niki Sandström 94 Hässelby 32.80 17
Lopp 6
1 Farydah Inoussa 94 Hässelby 30.89 10
2 Sofia Appelgren 95 Hässelby 35.88 20
3 Vendela Frejd 95 Hässelby 39.36 21
F13 800m
1 Frida Friström 94 Fredrikshof 2:40.86
2 Rakel Rosshagen 95 Täby 2:40.87
3 Sophia Persson 95 Huddinge 2:41.88
4 Linnea Falstad 94 Tyresö 2:44.22
5 Caroline Widgren 94 Täby 2:47.69
Nike Alfredsson 95 Rånäs bröt
F13 Längd
1 Sofia Linde 95 Täby 4.57
2 Malin Skogström 95 Täby 4.26
3 Sandra Håkansson 94 Huddinge 4.23
4 Hannah Rossland 95 Tumba 4.11
5 Caroline Widgren 94 Täby 3.96
6 Amanda Bills 94 Hässelby 3.95
7 Niki Sandström 94 Hässelby 3.80
8 Vendela Frejd 95 Hässelby 2.90
F1 F2 F3 F4
Sofia Linde 4.48 4.47 4.57 4.56
Amanda Bills x 3.95 3.64 x
Caroline Widgren 3.90 3.90 3.96 3.80
Hannah Rossland 3.92 3.97 4.08 4.11
Sandra Håkansson 4.21 4.23 4.22 4.02
Vendela Frejd 2.64 2.81 2.72 2.90
Malin Skogström 4.24 4.26 x 4.16
Nikki Sandström 3.80 3.51 3.78 3.71
F13 Kula
1 Sofia Linde 95 Täby 11.51
2 Mikaela Johansson 94 Huddinge 11.06
3 Lovisa Nyrenström-Gidehag 94 Sundbyberg 7.98
4 Rakel Rosshagen 95 Täby 7.21
5 Niki Sandström 94 Hässelby 7.13
6 Sofia Appelgren 94 Hässelby 6.30
7 Vendela Frejd 95 Hässelby 4.99
F1 F2 F3 F4
Mikaela Johansson 11.06 x 10.37 10.35
Sofia Appelgren 6.09 6.30 5.94 6.09
Rakel Rosshagen 5.93 6.73 6.46 7.21
Lovisa Nyrenström-Gidehag 7.98 6.79 - -
Niki Sandström 7.08 6.34 7.13 6.40
Sofia Linde 10.86 10.37 10.70 11.51
Vendela Frejd 4.53 4.53 4.19 4.99
F11 60m försök (sprang tillsammans med P11)
1 Amanda Lindh 96 Mälarhöjden 9.32
2 Rebecca Håkansson 96 Huddinge 10.19
Beata Sunneborn 96 Spårvägen ej start
F11 60m final (sprang tillsammans med P11)
1 Amanda Lindh 96 Mälarhöjden 9.37
Rebecca Håkansson 96 Huddinge ej start