Vinthundsvintern 2008

2008-01-19

Sätra IP

Arrangör: FK Studenterna

Tävlingsledare: Karl Werner

Starter: Lars Ahlqvist och Kjell Hellgren

Eltidtagning:  Sven Ljungberg

M 60m försök

Heat 1

1

Mattias Sunneborn

70

Spårvägen

7.25

2

Judel Kibondo

86

Sundbyberg

7.26

3

Johan Szabo

81

Väsby

7.36

4

Alex Abdalian

88

Järva

7.53

5

Johan Lagerlund

79

Väsby

7.65

6

Carl Hallgren

91

Täby

7.76

7

Michael Brodersen

80

Studenterna

7.78

8

Johan Ålund

88

Örbyhus

7.85

Heat 2

1

Sebastian Öberg

1986

Tureberg

7.16

2

Nils-Göran Nilsson

1988

Täby

7.31

3

Jonas Elgered

87

Hammarby

7.54

4

Alexander Lundholm

88

Tumba

7.55

5

Jaime de la Cruz Rodriguez

83

Spårvägen

7.62

6

Filip Almgren

1984

Gefle

7.68

7

Alex Roslinde

1987

Spårvägen

7.89

8

Antti Toivanen

87

8.00

Heat 3

1

Alexander Nordkvist

1990

Huddinge

7.00

2

Martin Johansson

1991

Huddinge

7.34

3

Patrik Rosencrantz

86

Hammarby

7.41

4

Jonathan Söderling

88

Hammarby

7.46

5

Ingemar Ztorm

60

Studenterna

7.91

6

Sebastian Svedhammer

88

Hellas

7.95

7

Mathias Widmark

73

Haparanda

8.07

8

Fredrik Zillén

67

Hellas

8.39

M 60m final

1

Alexander Nordkvist

1990

Huddinge

6.98

2

Sebastian Öberg

1986

Tureberg

7.11

3

Mattias Sunneborn

70

Spårvägen

7.19

4

Judel Kibondo

86

Sundbyberg

7.27

5

Martin Johansson

1991

Huddinge

7.33

6

Jonathan Söderling

88

Hammarby

7.34

7

Nils-Göran Nilsson

1988

Täby

7.38

8

Johan Szabo

81

Väsby

7.42

M 400m

Heat 1

1

Andreas Katainen

91

Huddinge

56.32

2

Emil Vessman

92

Mälarhöjden

65.38

3

Sture Åhs

56

Huddinge

66.15

Heat 2

1

Björn Axelsson

73

Studenterna

54.27

2

Erik Hägg

89

Solna 06

54.95

3

David Westman

90

Hässelby

57.90

Jesper Jonsson

90

Hammarby

disk. tramp på linje kurva 1

Heat 3

1

Alexander Wittlock

91

Hanviken

52.06

2

Simon Mukiibi

90

Huddinge

52.59

3

Erik Karlsson

88

Tumba

53.78

4

Miikka Nummenpää

89

Finland

55.76

Heat 4

1

Nil de Oliveira

86

Tureberg

49.22

2

Henrik Encke

84

Hässelby

49.39

3

Fredrik Karlsson

78

Hammarby

49.47

4

Per Johnsson

84

Söderhamn

51.09

M 800m

Heat 1

1

Brian Buchtrup Nielsen

76

Fredrikshof

2:05.27

2

Filip Larsen

77

Vegan Runners

2:05.75

3

Dan Bergström

89

Huddinge

2:06.97

4

Dan Kullman

65

Stockholms FTF

2:09.45

5

Anders Ortfelt

70

Huddinge

2:11.90

Heat 2

1

Mattias Karlsson

89

Åsbro

2:00.67

2

Per Björkman

65

Stockholms FTF

2:03.50

2

Johan Jansson Dahl

88

Spårvägen

2:06.56

3

Hreinn Juliusson

91

Huddinge

2:04.81

4

Johan Engholm

62

Hässelby

2:05.02

Heat 3

1

John Laselle

79

Tureberg

1:54.60

2

Karim Mohammadi

89

Spårvägen

1:54.98

3

Simon Rasmussen

86

Rånäs

1:58.07

4

Patrik Carlsson

88

Rånäs

2:01.16

Oskar Kanmert

84

Hammarby

Bröt

M 3000m

Heat 1

1

Erik Emilsson

82

Hammarby

8:29.72

2

Daniel Weldu

89

Spårvägen

8:40.41

3

Patrik Engström

77

Studenterna

8:42.32

4

Kristian Nedregård

74

Norge

8:43.22

5

Hannes Hedvall

81

Studenterna

8:57.81

6

Lars Södergård

83

Studenterna

9:05.71

7

Andreas Carlborg

72

Spårvägen

9:07.36

8

anders herrmann

76

Rånäs

9:18.19

9

Tesfagabr Duruy

85

Söderhamn

9:23.23

10

Anders Szalkai

70

Spårvägen

9:23.50

11

Bill Krohn

58

Huddinge

9:53.60

12

Brian Buchtrup Nielsen

76

Fredrikshof

10:17.19

Oskar Kanmert

84

Hammarby

Bröt

Fredrik Swahn

77

Rånäs

Bröt

Cedric Schwartzler

74

Studenterna

Bröt

Heat 2

1

Christer Holm

77

Rånäs

9:52.09

2

Artur Almås

85

Studenterna

10:26.67

3

Reinaldo Burgos

66

Tullinge-Tumba

10:33.14

4

Johan Augustin

76

Studenterna

11:23.81

M 5000m

1

Yonas Zevabrok

89

Söderhamn

16:43.59

2

Tobias Persson

88

Hellas

17:39.02

3

Bjarne Kampegård

80

Huddinge

18:41.95

4

Martin Larsson

71

Huddinge

20:02.82

M 60mh   (tävlade tillsammans med P19)

 1

Johan Szabo

81

Väsby

8.88

 2

Philip Hêbert-Wegman

88

Hässelby

9.00

 3

Jaime de la Cruz Rodriguez

83

Spårvägen

9.03

 4

Siem Uittenhout

85

Nederländerna

9.33

M Längd

1

Michel Tornéus

86

Tumba

7.50

2

Erik Nordström

86

Hammarby

7.30

3

Mattias Sunneborn

70

Spårvägen

7.20

4

Judel Kibondo

86

Sundbyberg

6.95

5

Patrik Rosencrantz

86

Hammarby

6.46

6

David Fridell

83

Spårvägen

6.39

7

Felix Grape

1990

Fredrikshof

5.96

8

Johan Ålund

88

Örbyhus

5.83

9

Filip Almgren

1984

Gefle

5.64

10

Mathias Widmark

73

Haparanda

5.47

11

Sebastian Svedhammer

88

Hellas

5.42

Jonas Elgered

87

Hammarby

-

Alex Abdalian

88

Järva

-

F1

F2

F3

F4

F5

F6

Felix Grape

5.86

5.96

5.71

-

-

-

Filip Almgren

x

5.64

5.60

-

-

-

Mattias Sunneborn

7.02

6.88

6.91

7.20

7.16

6.92

Erik Nordström

x

7.30

-

6.77

6.92

-

Jonas Elgered

-

-

-

-

-

-

Patrik Rosencrantz

6.14

1.44

6.46

5.61

6.21

-

Mathias Widmark

5.37

2.73

5.47

-

-

-

Michel Tornéus

4.83

7.44

7.27

7.50

-

7.25

Alex Abdalian

x

x

x

-

-

-

Sebastian Svedhammer

5.29

5.16

5.42

David Fridell

6.21

4.77

6.39

X

6.39

4.58

Judel Kibondo

6.95

x

6.67

6.85

6.93

x

Johan Ålund

x

5.83

4.12

200

M Stav   (tävlade tillsammans med P17)

Grupp 1

 1

Marcus Lindh

76

KA2

4,81

 2

Daniel Östling

88

Lidingö

4,11

 3

Johan Szabo

81

Väsby

4,01

 4

Sergej Nikolajev

440

Hässelby

3,81

Erik Thorstensson

89

Spårvägen

-

Alexander Eriksson

79

Spårvägen

-

3,01

3,11

3,21

3,41

3,61

3,81

Marcus Lindh

-

-

-

-

-

-

Daniel Östling

-

-

-

-

xo

-

Sergej Nikolajev

-

-

-

-

o

xo

Johan Szabo

-

-

-

-

-

-

Erik Thorstensson

-

-

-

-

-

-

Alexander Eriksson

-

-

-

-

-

-

3,91

4,01

4,11

4,21

4,61

4,71

Marcus Lindh

-

-

-

-

o

o

Daniel Östling

o

xxo

o

xxx

Sergej Nikolajev

xxx

Johan Szabo

-

o

xxx

Erik Thorstensson

-

-

-

-

xxx

Alexander Eriksson

-

-

-

-

xxx

4,81

4,91

Marcus Lindh

o

xxx

MVeteran 2000m   (tävlade tillsammans med KVeteran)

 1

Andreas Svensson

8

Studenterna

6:03.80

 2

Olof Södergård

85

Studenterna

6:04.67

 3

Fredrik Pettersson

75

Studenterna

6:20.71

 4

Thomas Malmgren

58

Studenterna

6:24.85

 Svenskt veteranrekord, M50

 5

Stefano Testi

61

Boo

6:26.43

 6

Henrik Tiberg

76

Studenterna

6:28.11

 7

Uhlie Evertsson

60

Boo

6:33.74

 8

Fredrik Elinder

66

Hässelby

6:35.45

 9

Gunnar Durén

63

Hässelby

6:36.00

 10

Johan Schagerström

62

Huddinge

6:36.03

 11

Peter Rosén

66

Studenterna

6:52.62

 12

Allan Bodare

61

Glanshammar

7:07.92

 13

Sture Bodare

44

Glanshammar

7:34.89

 14

Henry Kallioniemi

43

Täby

8:04.43

Svenskt veteranrekord, M65

Lorenzo Nesi

65

Studenterna

Bröt

P19 60m försök

Heat 1

1

André Drummond

90

Spårvägen

7.32

2

Daniel Fagerström

89

Tumba

7.70

3

Kim Svensson

89

Spårvägen

7.71

4

Jesper Jonsson

90

Hammarby

7.77

5

Robin Larsson

1989

Gefle

7.87

6

Rain Kallaste

89

Hammarby

8.35

Heat 2

1

Simon Mukiibi

90

Huddinge

7.26

2

Linus Vigert

90

Hammarby

7.39

3

Felix Grape

1990

Fredrikshof

7.47

4

Dennis Widmark

90

Hanviken

7.87

5

Teemu Pajari

89

Finland

8.15

6

Veiko Jaksi

90

Hammarby

8.62

P19 60m final

1

Simon Mukiibi

90

Huddinge

7.25

2

André Drummond

90

Spårvägen

7.29

3

Linus Vigert

90

Hammarby

7.41

4

Felix Grape

1990

Fredrikshof

7.50

5

Kim Svensson

89

Spårvägen

7.71

6

Daniel Fagerström

89

Tumba

7.74

Jesper Jonsson

90

Hammarby

ej start

Robin Larsson

1989

Gefle

ej start

P19 800m   (tävlade tillsammans med P17)

 1

Per Sundh

90

Hässelby

2:11.52

 2

Joakim Karlsson

90

Hässelby

2:13.23

 3

Gustav Berglund

90

Tureberg

2:18.67

P19 60mh   (tävlade tillsammans med M)

 1

Amir Shaker

89

8.41

 2

Daniel Fagerström

89

Tumba

9.68

P19 Längd

1

Kim Svensson

89

Spårvägen

6.58

2

Carl Hallgren

91

Täby

5.43

3

Rain Kallaste

89

Hammarby

5.13

F1

F2

F3

F4

F5

F6

Rain Kallaste

5.03

5.02

5.13

5.07

4.88

4.94

Kim Svensson

x

x

6.58

6.53

x

4.98

Carl Hallgren

5.29

5.40

5.43

5.14

x

5.24

P17 60m försök

1

Marcus Möller

92

Rånäs

7.40

2

Love Fältström

91

Hammarby

7.42

3

Adam Chiguer

91

Huddinge

7.46

4

Adam Ståhlberg

91

Örbyhus

7.55

5

Carl Hallgren

91

Täby

7.73

6

Deniz Nordahl

92

Sundbyberg

7.76

7

Andreas af Trolle

92

Mälarhöjden

7.78

8

Kristoffer Persson

92

Tyresö

7.96

P17 60m final

1

Love Fältström

91

Hammarby

7.40

2

Adam Chiguer

91

Huddinge

7.41

3

Marcus Möller

92

Rånäs

7.46

4

Adam Ståhlberg

91

Örbyhus

7.56

5

Carl Hallgren

91

Täby

7.78

Kristoffer Persson

92

Tyresö

ej start

Deniz Nordahl

92

Sundbyberg

ej start

Andreas af Trolle

92

Mälarhöjden

ej start

P17 800m   (tävlade tillsammans med P19)

 1

Oskar Martinsson

91

Huddinge

2:10.86

P17 60mh   (tävlade tillsammans med P15)

 1

Love Fältström

91

Hammarby

8.53

 2

Patrik Sjöö

92

Hässelby

9.99

 3

Carl Hallgren

91

Täby

10.15

P17 Längd   (tävlade tillsammans med P15)

 1

Adam Ståhlberg

91

Örbyhus

6.38

 2

Adam Chiguet

91

Huddinge

6.26

 3

Matthew Mereman

90

Spårvägen

5.83

 4

Marcus Möller

92

Rånäs

5.78

 5

Michael Lindgren

91

Sundbyberg

5.64

Deniz Nordahl

92

Sundbyberg

-

F1

F2

F3

F4

F5

F6

Adam Chiguet

6.26

5.47

4.96

6.23

x

5.84

Marcus Möller

5.74

5.78

5.77

5.63

5.54

5.57

Matthew Mereman

5.71

x

x

5.58

5.83

5.73

Deniz Nordahl

-

-

-

-

-

-

Michael Lindgren

5.64

x

3.64

5.40

5.36

-

Adam Ståhlberg

x

6.38

x

6.28

6.24

x

P17 Stav   (tävlade tillsammans med M)

Grupp 2

 1

Kristoffer Persson

92

Tyresö

3,01

3,01

3,11

3,21

3,41

3,61

3,81

Kristoffer Persson

o

xxx

3,91

4,01

4,11

4,21

4,61

4,71

4,81

4,91

P15 60m försök

1

Robin Nordkvist

93

Huddinge

7.89

2

Gustav Fridh

93

Huddinge

8.00

3

Niklas Berg

93

Sundbyberg

8.32

4

Daniel Karlsson Lönnö

94

Mälarö

8.67

5

Axel Jacobsson

94

Lidingö

8.77

P15 60m final

1

Gustav Fridh

93

Huddinge

8.08

2

Niklas Berg

93

Sundbyberg

8.17

Robin Nordkvist

93

Huddinge

ej start

Daniel Karlsson Lönnö

94

Mälarö

ej start

Axel Jacobsson

94

Lidingö

ej start

P15 200m

Heat 1

1

Andreas af Trolle

92

Mälarhöjden

25.25

2

Joel Durén

94

Hässelby

28.28

3

Daniel Karlsson Lönnö

94

Mälarö

28.71

Heat 2

1

Robin Nordkvist

93

Huddinge

24.73

2

Anton Johansson

93

Huddinge

26.40

3

Gustav Fridh

93

Huddinge

ej start

P15 800m   (tävlade tillsammans med P13)

Heat 1

 1

Eskil Åslund

93

Mälarhöjden

2:13.48

2

Robin Wahlberg

93

Östhammar FI

2:14.47

3

Joel Durén

94

Hässelby

2:29.81

4

Sven Lundqvist

93

Huddinge

2:32.35

5

Johan Maelum

95

Mälaro SOK

2:40.18

6

Axel Sjöberg

95

Mälaro SOK

2:40.35

Heat 2

 1

Bilal Cadimi

94

Hässelby

2:12.67

 2

Viktor Björnberg

93

Huddinge

2:14.90

 3

Alexander Björnberg

93

Huddinge

2:16.12

4

Daniel Westh

93

Turebergs FK

2:19.32

5

Erik Olsson

93

Mälarhöjdens IK

2:20.77

6

Patrick de Meijre

93

Huddinge

bröt

P15 60mh   (tävlade tillsammans med P17)

 1

Eric Bergvall

94

Hässelby

9.25

 2

Niklas Berg

93

Sundbyberg

10.06

P15 Längd   (tävlade tillsammans med P17)

 1

Anton Johansson

93

Huddinge

5.03

F1

F2

F3

F4

F5

F6

Anton Johansson

4.88

5.02

x

4.89

5.03

5.00

P13 200m

Heat 1

1

Gabriel Heen

95

Huddinge

28.60

2

Axel Sjöberg

95

Mälarö

30.79

Johan Maelum

95

Mälarö

disk. tramp på linjen 1+2 kurva

Heat 2

1

Martin Löfblom

95

Hanviken

27.70

2

Edvin Frendel

95

Hanviken

32.82

3

Kalle Svedberg

96

Hanviken

34.48

4

Henrik Thoms

96

Hanviken

34.95

Heat 3

1

Ludvig Edén

95

Huddinge

29.53

2

Henning Rydström

95

Hässelby

30.37

3

John-John Markstedt

95

Huddinge

30.47

4

Fredrik Orrsveden

95

Sundbyberg

31.17

P13 800m   (tävlade tillsammans med P15)

Heat 1

 1

Johan Maelum

95

Mälarö

2:40.18

 2

Axel Sjöberg

95

Mälarö

2:40.35

P13 Kula   (tävlade tillsammans med P11/F13)

 1

Ludvig Edén

95

Huddinge

10.82

 2

Gabriel Heen

95

Huddinge

10.32

 3

Henrik Thoms

96

Hanviken

7.06

F1

F2

F3

F4

F5

F6

Ludvig Edén

9.86

9.73

10.57

10.82

Henrik Thoms

7.06

6.86

6.96

6.35

Gabriel Heen

9.32

10.32

9.75

10.17

P11 Kula   (tävlade tillsammans med P13/F13)

 1

Elias Agnesjö

97

Hammarby

7.07

F1

F2

F3

F4

F5

F6

Elias Agnesjö

7.07

6.91

6.38

6.45

K 60m försök

Heat 1

1

Emma Fredriksson

1991

Täby

7.98

2

Josephine Ekholm

1991

Huddinge

8.01

3

Stine Tomb

86

Hässelby

8.21

4

Sofie Lindesten

88

Väsby

8.34

5

Sofia Bejgarn

88

Väsby

8.85

Heat 2

1

Nadja Casadei

83

Lidingö

7.98

2

Desirée Andersson

88

Rånäs

8.02

3

Anna Sunneborn

70

Spårvägen

8.25

4

Emelie Haaparanta

88

Täby

8.29

K 60m final

Heat 1

1

Emma Fredriksson

1991

Täby

7.90

2

Nadja Casadei

83

Lidingö

8.00

3

Desirée Andersson

88

Rånäs

8.08

4

Emelie Haaparanta

88

Täby

8.21

5

Anna Sunneborn

70

Spårvägen

8.27

6

Sofie Lindesten

88

Väsby

8.35

Stine Tomb

86

Hässelby

ej start

Josephine Ekholm

1991

Huddinge

ej start

K 400m

Heat 1

1

Mikaela Åkerman

87

Huddinge

65.46

2

Lilly Wizén

55

Gotland

67.31

3

Gunnel Tolfes

58

Huddinge

68.67

Heat 2

1

Charlotte Lanfelt

91

Huddinge

61.27

2

Dionne Ekman

91

Huddinge

62.12

3

Sophia Ångström

90

Huddinge

62.42

4

Görel Kroné

63

Fredrikshof

64.55

Heat 3

1

Johanna Mosell

91

Söderhamn

59.70

2

Sara Rönnby

93

Södertälje

60.80

3

Elizabeth Helger

60

Nyköping

61.27

4

Maria Eriksson

85

Rånäs

64.99

K 800m   (tävlade tillsammans med F19)

 1

Frida Linde

1990

Täby

2:18.89

 2

Josefine Berggren

89

Östhammar

2:20.04

 3

Linda Lövqvist

90

Rånäs

2:23.05

 4

Maria Söderström

88

Täby

2:27.14

K 3000m

1

Emma Isaksson

86

Rånäs

11:12.32

K 60mh   (tävlade tillsammans med F19)

 1

Åsa Carlsson

72

Spårvägen

9.10

 2

Emelie Haaparanta

88

Täby

9.53

 3

Stine Tomb

86

Hässelby

9.60

K Längd

1

Erica Jarder

86

Väsby

6.18

2

Sofie Lindesten

88

Väsby

5.55

3

Sara Wilkinson

80

Spårvägen

5.26

4

Fanny Lyppert Thomsson

90

Täby

5.25

5

Emelie Haaparanta

88

Täby

5.08

6

Sara Långfors

1990

Täby

4.89

7

Sofia Bejgarn

88

Väsby

4.83

8

Anna Sunneborn

70

Spårvägen

4.77

Frida Linde

1990

Täby

-

F1

F2

F3

F4

F5

F6

Sara Långfors

4.88

4.89

3.22

x

x

x

Fanny Lyppert Thomsson

5.06

5.25

5.16

5.05

5.05

5.04

Sara Wilkinson

x

5.16

5.26

x

5.26

x

Anna Sunneborn

4.58

x

x

4.77

4.66

4.56

Sofia Bejgarn

x

4.83

2.92

x

4.82

4.47

Sofie Lindesten

5.35

x

5.25

5.37

5.45

5.55

Frida Linde

-

-

-

-

-

-

Erica Jarder

6.10

5.99

6.15

6.18

-

-

Emelie Haaparanta

5.01

5.08

3.81

-

-

-

K Stav   (tävlade tillsammans med F17)

 1

Klara Persson

80

Spårvägen

3,71

2,61

2,71

2,81

3,41

3,51

3,61

Klara Persson

-

-

-

xo

xxo

o

3,71

3,81

Klara Persson

xo

xxx

KVeteran 2000m   (Heat2 tävlade tillsammans med MVeteran)

Heat 1

 1

Susanne Sjöstrand

86

Studenterna

7:08.33

 2

Annica Karlsson

77

Studenterna

7:09.90

 3

Matilda Lundmark

72

Studenterna

7:11.82

 4

Catarina Hillblom

66

Uppsala

8:30.17

ewa wahlberg

55

Uppsala

bröt

Tarja Karppinen

78

Studenterna

bröt

Heat 2

 1

Helene Malmkvist

83

Studenterna

6:40.75

F19 60m försök

1

Fanny Lyppert-Thomsson

90

Täby

8.03

2

Sofia Carls

90

Huddinge

8.29

3

Sara Långfors

90

Täby

8.44

4

Cecilia Friström

90

Täby

8.46

5

Jenny Bylund

90

Hammarby

8.51

6

Julia Källgren

90

Åland

8.58

7

Mikaela Jansson

90

Örbyhus

9.02

F19 60m final

1

Fanny Lyppert-Thomsson

90

Täby

8.09

2

Jenny Bylund

90

Hammarby

8.50

3

Julia Källgren

90

Åland

8.54

Sara Långfors

90

Täby

ej start

Sofia Carls

90

Huddinge

ej start

Cecilia Friström

90

Täby

ej start

Mikaela Jansson

90

Örbyhus

ej start

F19 800m   (tävlade tillsammans med K)

 1

Zara Howard

89

Rånäs

2:40.25

 2

Sandra Eriksson

90

Glanshammar

2:46.07

 3

Cecilia Jennstig

90

Glanshammar

3:11.88

F19 60mh   (tävlade tillsammans med K)

 1

Frida Linde

90

Täby

8.95

 2

Fanny Lyppert-Thomsson

90

Täby

9.07

 3

Sara Långfors

90

Täby

9.69

 4

Cecilia Friström

90

Täby

9.78

 5

Julia Källgren

90

Åland

10.76

F19 Längd

1

Sofia Carls

90

Huddinge

5.21

2

Matilda Ottosson

89

Täby

4.65

3

Mikaela Jansson

90

Örbyhus

4.53

F1

F2

F3

F4

F5

F6

Matilda Ottosson

4.38

4.57

4.65

4.57

4.35

4.59

Mikaela Jansson

4.53

x

4.52

x

3.97

4.22

Sofia Carls

x

5.20

5.21

x

x

5.08

F17 60m försök

Heat 1

1

Martina Salander

92

Fredrikshof

7.80

2

Matilda Lindholm

92

Täby

8.43

3

Anna Jacobsson

92

Lidingö

8.49

4

Carin Stjernefeldt

91

Örbyhus

9.15

Frida Lyppert-Thomsson

92

Täby

ej start

Agnes Nilsson

92

Söderhamn

ej start

Heat 2

1

Maria Hultgren

91

Hammarby

8.40

2

Caroline Högblom

92

Hammarby

8.54

3

Hilde Adriansson

92

Hammarby

8.70

4

Lisa Rudengren

92

Hammarby

8.90

5

Sofie Niväng

91

Hammarby

9.27

F17 60m final

Heat 1

1

Martina Salander

92

Fredrikshof

7.76

2

Matilda Lindholm

92

Täby

8.36

3

Maria Hultgren

91

Hammarby

8.47

4

Anna Jacobsson

92

Lidingö

8.49

5

Hilde Adriansson

92

Hammarby

8.68

6

Lisa Rudengren

92

Hammarby

8.83

Caroline Högblom

92

Hammarby

ej start

Carin Stjernefeldt

91

Örbyhus

ej start

F17 800m

1

Kajsa Barr

92

Sundbyberg

2:24.65

2

Helena Karlsson

92

Mälarö

2:34.23

F17 60mh

Heat 1

1

Sandra Knezevic

92

Huddinge

8.79

2

Louise Thornander

92

Upsala

9.12

3

Ulrika Jakobsson

91

Hammarby

9.29

4

Jenny Lindén

92

Hanviken

10.08

5

Carin Stjernefeldt

91

Örbyhus

11.16

Heat 2

1

Nathalie Jansson

92

IF Åland

9.40

2

Josefine Runius

92

Täby

9.62

3

Linn Gunnarsson

91

Täby

9.91

4

Ellinor Snickars

92

Hässelby

10.28

5

Nathalie Blomqvist

91

Sundbyberg

10.76

F17 Längd

1

Martina Salander

92

Fredrikshof

5.77

2

Ulrika Jakobsson

91

Hammarby

5.24

3

Louise Thornander

92

Upsala

5.17

4

Nathalie Jansson

92

5.08

5

Frida Retsloff

92

Hammarby

5.04

6

Maria Hultgren

91

Hammarby

5.04

7

Sandra Höckerstrand

90

Hammarby

4.85

8

Josefine Runius

92

Täby

4.85

9

Anna Jacobsson

92

Lidingö

4.79

10

Caroline Högblom

92

Hammarby

4.74

11

Lisa Rudengren

92

Hammarby

4.62

12

Andrea Jacobsson

92

Hammarby

4.56

13

Matilda Lindholm

92

Täby

4.53

14

Nathalie Blomqvist

91

Sundbyberg

4.35

15

Sofie Niväng

91

Hammarby

4.17

F1

F2

F3

F4

F5

F6

Martina Salander

5.61

5.53

5.68

x

5.50

5.77

Josefine Runius

4.77

4.85

4.83

Louise Thornander

5.14

5.17

5.17

x

1.91

0.00

Maria Hultgren

5.04

3.85

4.88

4.64

4.73

4.86

Caroline Högblom

4.74

4.59

4.56

Andrea Jacobsson

x

4.22

4.56

Ulrika Jakobsson

5.24

2.66

0.00

x

5.03

5.14

Sofie Niväng

4.17

x

4.14

Lisa Rudengren

4.52

4.62

4.31

Anna Jacobsson

4.79

x

4.72

Nathalie Blomqvist

x

4.35

x

Matilda Lindholm

x

x

4.53

Nathalie Jansson

3.67

0.00

5.08

x

4.87

4.93

Frida Retsloff

x

x

5.01

x

5.04

x

Sandra Höckerstrand

4.75

4.85

4.71

4.75

4.85

4.81

F17 Stav   (tävlade tillsammans med K)

 1

Anna Jacobsson

92

Lidingö

2,71

2,61

2,71

2,81

3,41

3,51

3,61

Anna Jacobsson

o

o

xxx

3,71

3,81

F15 60m försök

1

Linnéa Brodin

93

Rånäs

8.36

2

Jessica Östlund

93

Hässelby

8.37

3