Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Pokalen 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Styrelsen informerar 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Chat 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Mälardalens Långcup 2016

| 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |


 Aktuell ställning   
1  2  3  4  5  6  7  8  Total
1. Oscar Majling, Hässelby SK (755) 835 798 775 810 3218
2. Otto Kingstedt, Huddinge AIS 780 764 785 848 3177
3. Nils Spetz, Spårvägens FK 761 (756) 803 807 784 3155
4. Dace Landström, Vallentuna FK 796 715 772 778 3061
5. Jessica Österberg, Spårvägens FK 701 762 740 725 2928
6. Martin Gidewall, IFK Tumba Friidrott 701 660 702 (648) 696 (627) 2759
7. Fredrik Westerdahl, Fredrikshofs FI 680 675 706 (656) 692 2753
8. Elias Dahl, Hammarby IF 650 677 664 658 2649
9. Marcus Engström, FK Studenterna 674 633 660 596 2563
10. Louise Ringström, Spårvägens FK 797 838 813 2448
11. Mikaela Larsson, Spårvägens FK 769 806 793 2368
12. Mattias Nätterlund, Örebro AIK 722 750 753 2225
13. Jimmie Espling, FK Studenterna 542 (515) 545 565 557 2209
14. Ulf Eriksson, Huddinge AIS 557 546 539 (525) (528) 547 2189
15. Amanda Nekby, Turebergs FK 664 745 753 2162
16. Malin Gibrand, FK Studenterna 638 720 666 2024
17. Andreas Åkesson, Saltsjöbadens IF 697 636 675 2008
18. Daniel Alemu, Spårvägens FK 706 642 656 2004
19. Staffan Westerdahl, Fredrikshofs FI 673 614 634 1921
20. Christoffer Hiding, Fredrikshofs FI 643 636 618 1897
21. Antonio Nino Lavecchia, Huddinge AIS 614 617 638 1869
22. Fredrik Bersmed, IF Linnéa 591 616 635 1842
23. Cecilia Norrbom, Spårvägens FK 892 944 1836
24. Louise Wiker , Hässelby SK 879 897 1776
25. Herman Degselius, FK Studenterna 587 615 553 1755
26. Lisa Öberg, Hälle IF 858 884 1742
27. Simon Sundström, IFK Lidingö 850 880 1730
  Sanna Mustonen, Hässelby SK 838 892 1730
29. Fred Holmberg, Fredrikshofs FI 577 570 581 1728
30. Hanna Bartholomew, Hässelby SK 821 901 1722
31. Christer Hansson, Huddinge AIS 424 441 405 431 (363) 1701
32. Martin Jansson, Söderhamns IF 535 575 542 1652
33. Fredrik Arthursson, Hässelby SK 515 576 548 1639
  Andreas Jansson, Hässelby SK 793 846 1639
35. Fred Grönwall, Roma IF 827 796 1623
36. Anton Rehn, Högby IF 787 806 1593
37. Emil Lundgren, FK Studenterna 514 497 544 1555
38. Fredrik Rosenqvist, Huddinge AIS 384 413 370 384 (332) 1551
39. Fredrik Uhrbom, Spårvägens FK 715 813 1528
40. Christoffer Olsson, FK Studenterna 525 501 501 1527
41. Christian Bengtzelius, FK Studenterna 478 531 516 1525
42. Hugo Lindell, Rånäs 4H 751 758 1509
43. Anders Nyström, Runday IF 454 504 541 1499
  Markus Bohman, IF Linnéa 727 772 1499
45. Tobias Persson, Falu IK 714 729 1443
46. Håkan Eriksson, Vegan Runners IK 704 717 1421
47. Emil Jansson, FK Studenterna 702 696 1398
48. David Olerup, Terrible Tuesdays 684 708 1392
49. Carl-Johan Lann, IF Linnéa 690 697 1387
50. Anna Lindh, Fredrikshofs FI 668 696 1364
51. Andreas Carlborg, Spårvägens FK 681 656 1337
  Niklas Andersson, Hässelby SK 701 636 1337
53. Alberto Ramos, Huddinge AIS 655 673 1328
54. Mikael Nilsson, Huddinge AIS 676 648 1324
55. Jesper Uddin, FK Studenterna 380 451 489 1320
56. Robel Kasay, Hässelby SK 644 670 1314
57. Gunnar Hirschfeldt, Turebergs FK 643 664 1307
58. Christian Petterson , FK Studenterna 638 664 1302
59. Andreas Lundegård, FK Studenterna 653 648 1301
60. Sven Petterson, Huddinge AIS 445 424 431 1300
  Johan Södersten, Hässelby SK 642 658 1300
62. Rikard Jeneskog, FK Studenterna 456 392 415 1263
63. Linus Näslund, Ärla IF 628 619 1247
64. Johan Ekberg, Hammarby IF 586 638 1224
65. Johan Borgman, FK Studenterna 588 626 1214
66. David Linnros, IF Linnéa 611 583 1194
67. Staffan Sundvall, IF Linnéa 600 586 1186
68. Annelie Florin, Huddinge AIS 585 567 1152
69. Weronika Brzuchalska, FK Studenterna 584 548 1132
70. Mario Cortonovis , Enhörna IF 517 550 1067
71. Nathan Tanner Malmen, Enhörna IF 509 553 1062
72. Erik Adeler, IF Linnéa 522 536 1058
73. Yahan Faarax, Fredrikshofs FI 588 459 1047
74. Fredrik Nybäck, Bromma IF 534 506 1040
75. Ludvig Johansson, IFK Lidingö 469 535 1004
76. Frida Lundén, FK Studenterna 946 946
77. Malin Liljestedt, Spårvägens FK 945 945
78. Emil Danielsson, Dala-Järna IK 935 935
79. Andreas Bylund, FK Studenterna 471 453 924
80. Joel Zackrisson, Ullevi FK 907 907
81. Erik Widing, Turebergs FK 906 906
82. Abdelfath Yassin, Gefle IF 899 899
83. Ebba Tulu Chala, Huddinge AIS 895 895
84. Hampus Börjesson, Ullevi FK 884 884
85. Joel Bergelin, FK Studenterna 415 464 879
86. Amanuel Ghergis, Turebergs FK 873 873
87. David Nilsson, Högby IF 856 856
88. Patrik Engström, FK Studenterna 852 852
89. John Foitzik, Spårvägens FK 851 851
90. Jon Cleghorn, Spårvägens FK 848 848
91. Daniel Gleimar , Spårvägens FK 844 844
92. Archie Casteek, Spårvägens FK 843 843
93. Alexander Söderberg, Spårvägens FK 842 842
94. Hans Larsson, MAI 841 841
95. Daniel Antonsson, Roma IF 840 840
96. Max Karlsson, Enhörna IF 404 425 829
97. Hussein Ibrahim, Ullevi FK 828 828
98. Viktor Ljung, FK Studenterna 375 452 827
99. Johan Fagerberg, Finspångs AIK 825 825
100. Bienvenue Musore, Hammarby IF 814 814
101. Josephine Ambjörnsson, Hässelby SK 803 803
102. Ahmed Abdullahi, Ullevi FK 793 793
103. Erik Lagerlöf, IFK Lidingö 785 785
104. Haben Kidande, Eskilstuna FI 778 778
105. Anna Ställberg, IFK Tumba 771 771
106. Alice Pettersson, Klamar SK 770 770
107. Gustav Nordling, Spårvägens FK 769 769
108. Alice Greberg, Mölndals AIK 767 767
109. Mikael Tennare, Rånäs 4H 373 393 766
110. Alexander Holm , GoIF Tjalve 760 760
111. Mika Sällinen, Ununge IF 748 748
112. Olle Meijer, Malmö AI 747 747
113. Paul Krochak, FK Studenterna 745 745
114. Thomas Chaillou, Fredrikshofs FI 743 743
115. Mohamed Mohamoud, Ullevi FK 736 736
  Martin Holm, FK Studenterna 736 736
117. Anna Jonsson, Örgryte IS 734 734
118. Michale Alemayoh, Hammarby IF 732 732
119. Sebastian Nilsson, Mölndals AIK 730 730
120. Daniel Lindholm, Falu IK 726 726
121. Daniel Hejdström, Roma IF 725 725
122. Stefan Stojanovis, Hässelby SK 718 718
123. Victor Zetterquist, Terrible Tuesdays 715 715
124. Filip Ainouz, IF Linnéa 708 708
125. Joar Edlund, Väsby IK Friidrott 705 705
126. Ellen Persson, Högby IF 698 698
127. Andreas McConville, FK Studenterna 696 696
128. Isak Hellström, FK Studenterna 692 692
129. Linus Johansson, IF Mantra Sport 688 688
130. Mattias Jonsson, Enhörna IF 685 685
131. Bengt Lindgren, Vallentuna FK 195 134 191 (94) 157 677
132. Christoffer Salmén, IF Linnéa 676 676
133. Gloria Vinstedt, FK Studenterna 670 670
134. Filippa Lindnér, IF Linnéa 669 669
135. Mathias Ösmark, Fredrikshofs FI 666 666
136. Patrik Viklund, FK Studenterna 654 654
137. Johan Carlsson, Örgryte IS 651 651
138. Daniel Nilsson, Norrköpings OK 649 649
139. Sandra Brantestig, Bålsta IK 647 647
140. Gustav Norlander, Ärla IF 645 645
141. Frans Heijbel, IF Linnéa 640 640
142. Malin Gibrand, FK Studenterna 636 636
  Andreas Hardeström, IF Linnéa 636 636
144. Birger Lycken, Huddinge AIS 325 305 630
145. Caroline Lundqvist, Terrible Tuesdays 625 625
146. Henrik Reintz, Roma IF 618 618
147. Tomas Ängshammar, Roma IF 614 614
  Lorenzo Nesi, FK Studenterna 614 614
149. Åsa Nylander, IFK Tumba 610 610
150. Per Janzon, Enhörna IF 609 609
  Tommy Öman, Roma IF 609 609
152. Hamid Quanbari, Tyresö FK 607 607
153. Marcus Häggh, Huddinge AIS 605 605
154. Ida Tryggveson, Bålsta IK 600 600
  Jonathan Edelmalm, Eskilstuna FI 600 600
156. Jakob Wernqvist, FK Studenterna 591 591
157. Joel Grönwall, Roma IF 588 588
158. Henrik Engström, Fredrikshofs FI 587 587
159. Anders Hållberg, IFK Lidingö 582 582
  Jonas Bergström, Runacademy IF 582 582
161. Harald Carling, Falu IK 580 580
162. Daniel Johansson, Örebro AIK 579 579
163. Marcus Bell , Axa Sc 578 578
164. Robert Berg, Enhörna IF 567 567
165. Linus Gustafsson, Spårvägens FK 563 563
166. Jens Karlsson, FK Studenterna 561 561
167. Magnus Bosson, Bålsta IK 554 554
  Erik B:son Blomberg, FK Studenterna 554 554
169. Alva Karlsson, Vegan Runners IK 552 552
  Sara Jelvegård, Enhörna IF 552 552
  Magnus Larsson, Huddinge AIS 297 255 552
  Mikael Tisjö, Bålsta IK 552 552
173. Kent Melin, IF Linnéa 547 547
174. Simon Markendahl, Fredrikshofs FI 537 537
175. Erik Arumskog, Enhörna IF 529 529
176. Fredrick Lee-Ohlsson, CPTC-NB 525 525
  Alex Smirnov, Hässelby SK 525 525
178. Rasmus Lund, Visby IF Gute 524 524
179. Erik Andersson, IF Linnéa 517 517
180. Paola Masdeu Vaerlien, Huddinge AIS 516 516
181. Helena Thim, Upsala IF 515 515
182. Ulf Yngvesson, FK Studenterna 513 513
183. Jonas Hellström, Danderyds SK 511 511
184. Mika Repo, Huddinge AIS 510 510
185. Magnus Dahlin, FK Studenterna 509 509
186. Fredrik Nilsson, Fredrikshofs FI 506 506
187. Magnus Burling, Fredrikshofs FI 501 501
188. Håkan Wiman, IF Linnéa 496 496
  Lina Andersson, Huddinge AIS 496 496
190. Rickard Andersson, IF Linnéa 490 490
191. Måns Tivenius, IFK Lidingö 483 483
192. Jerry Martinsson, Bålsta IK 480 480
193. Andreas Liljeqvist, Nord-Upplands AIF-79 468 468
194. Anders Klockar, Huddinge AIS 462 462
195. Lisen Sellén, FK Studenterna 459 459
196. Sofus Kreutzmann, IFK Sala 448 448
197. Pontus Östlund, FK Studenterna 427 427
  Jörgen Lindh, Fredrikshofs FI 427 427
199. Fredrik Nöu, FK Studenterna 409 409
200. Ken Nordström, Eskilstuna Friidrott 390 390
201. Gulled Mohammed Ali, Flens FS 387 387
202. Reinaldo Burgos Avila, Huddinge AIS 380 380
203. Fabrice Odille, Enhörna IF 373 373
204. Stefan Lindström, Huddinge AIS 367 367
205. Joachim Agbelin, FK Studenterna 366 366
206. Joakim Flisberg, Huddinge AIS 360 360
207. Erik Jakobsson, Täby IS 346 346
208. Johan Wrede, Huddinge AIS 338 338
209. Mattias Bågenmark, Enhörna IF 321 321
210. Mikael Rosengren, IF Linnéa 312 312
211. Johannes Öjhagen, Huddinge AIS 308 308
212. Per Gysing, FK Studenterna 307 307
213. Jonas Rehn, Huddinge AIS 300 300
214. Pierre Höglund, Huddinge AIS 281 281
215. Kim Karlsen , Huddinge AIS 264 264
216. Pär Holmgren, Huddinge AIS 247 247
217. Joakim Lindvall, Enhörna IF 245 245


 Tävlingskalender   
DatumTävlingArenaArrangörGren
22.5HuddingespelenKällbrinks IPHuddinge AIS5000m
3.6SAYOSollentunavallenTurebergs FK3000m
21.6Långlöparnas KvällStadionFK Studenterna10 000m
6.7Enhörna Challenge 1Södertälje IPEnhörna IF5000m
27.7Enhörna Challenge 2Södertälje IPEnhörna IF10 000m
10.8Viking Line-spelenKällbrinks IPHuddinge AIS3000m
18.8SommarspelenStadionFK Studenterna5000m
17.9ALJ OpenStadionSpårvägens FKK: 5000m, M: 10 000m




Deltävlingar
Se kalender ovan.

Poängskala
Poängtilldelning enligt Pokaltabellen.
Varje löpare får tillgodoräkna sig poäng från maximalt fyra deltävlingar.
För att delta i cupen krävs att den aktive tävlar för en klubb ansluten till Svenska Friidrottsförbundet.

Prispengar
Vid säsongens slut belönas de främst placerade i cupen med träningsbidrag enligt nedanstående. Vid två eller flera löpare på samma poäng slås prissummorna ihop och delas lika. Prispengar utbetalas till löparens förening.
1:a - 3 000 kronor
2:a - 2 000 kronor
3:a - 1 000 kronor

Kontakt
Vid frågor eller synpunkter som rör Mälardalens långcup, tveka inte att kontakta koordinatorn på studenternas kansli.


Ett forum för att diskutera långcupen är öppet. Klicka här

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta