Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Mälardalens Långcup 2007

| 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |


 Aktuell ställning   
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Total
1. Karl Werner, FK Studenterna 795 830 817 821 784 4047
2. Mikael Andersson, Vallentuna FK 741 756 763 764 816 (674) (727) 3840
3. Johan Lindkvist, FK Studenterna 700 689 727 770 770 3656
4. Lorenzo Nesi, FK Studenterna 651 644 687 689 745 3416
5. Patrik Engström, FK Studenterna 833 848 871 861 3413
6. Olof Södergård, FK Studenterna (564) (587) (0) 645 (641) 693 651 706 704 3399
7. Linus Nilsson, Enhörna IF 784 804 836 841 3265
8. Susanne Sjöstrand, FK Studenterna 0 (581) 617 627 655 688 656 3243
9. Mario Rieloff, Fredrikshofs FIF 609 (592) 596 623 671 669 3168
10. Louise Wiker, Hässelby SK 719 737 784 798 3038
11. Brian Buchtrup-Nielsen, Fredrikshofs FIF 748 719 774 776 3017
12. Tomas Gunnare, Fredrikshofs FIF 594 562 631 585 631 3003
13. Letu Abraha, Sundbybergs IK 659 704 698 756 2817
14. Niklas Österberg, Rånäs 4H 873 855 876 2604
15. Christer Holm, Rånäs 4H 611 626 623 547 2407
16. Johan Lindberg, Upsala IF 836 769 792 2397
17. Martin Gidewall, IFK Tumba 755 738 762 2255
18. Oskar Majling, Kungsängens SK 776 768 686 2230
19. Mattias Gärdsback, FK Studenterna 629 703 679 2011
20. Jonas Larsson, FK Studenterna 628 644 669 1941
21. Fredrik Uhrbom, Spårvägens FK 901 922 1823
22. Alexander Söderberg, Spårvägens FK 876 884 1760
23. Johan Ljung, FK Studenterna 540 596 608 1744
24. Johanna Bjermkvist, Huddinge AIS 843 890 1733
25. David Nilsson, Högby IF 862 864 1726
26. Fredrik Swahn, Rånäs 4H 840 849 1689
27. Erik Widing, Turebergs FK 840 840 1680
28. Martin Larsson, Huddinge AIS (307) (0) 327 311 (276) 322 336 343 1639
  Henrik Löfås, Upsala IF 813 826 1639
30. Marcus Gustafsson, IK Norrköping Friidrott 835 798 1633
31. Hanna Jonson, Enhörna IF 838 783 1621
32. Tobias Lundgren, Spårvägens FK 766 821 1587
33. Hanna Michaëlsson, Rånäs 4H 777 780 1557
34. Helene Malmkvist, FK Studenterna 768 777 1545
35. Hannes Hedvall, FK Studenterna 759 781 1540
36. Björn Englund, FK Studenterna 730 784 1514
37. Anders Fransson, Rånäs 4H 741 748 1489
38. Michael Sjöholm, Fredrikshofs FIF 717 768 1485
39. Fredrik Kronander, Fredrikshofs FIF 715 723 1438
40. Lars Södergård, FK Studenterna 685 687 1372
41. Jakob Karlsson, Solvikingarna 441 455 475 1371
42. Anders Marcusson, Rånäs 4H 666 689 1355
43. Johan Sand, Huddinge AIS 640 698 1338
  Jörgen Lindh, Rånäs 4H 663 675 1338
45. Magnus Thurén, Hässelby SK 654 668 1322
  Emmi Östlund, Hammarby IF 673 649 1322
47. Per Källgården, Fredrikshofs FIF 640 676 1316
48. Maria Karlsson, Järva FIK 389 448 452 1289
49. David Näsvik, SPIF 637 632 1269
50. Henok Weldegebriel, Spårvägens FK 646 593 1239
51. Malin Besson, Rånäs 4H 609 627 1236
52. Fredrik Pettersson, FK Studenterna 571 655 1226
53. Fredrik Grimborg, IF Linden 650 550 1200
54. Niklas Sydow, Fredrikshofs FIF 543 577 1120
55. Johanna Melin, Rånäs 4H 520 533 1053
56. Johan Edin, Uppsala LK 441 561 1002
57. Mikael Smedjegården, FK Studenterna 457 502 959
58. Therence Mbonabirama, Hammarby IF 920 920
59. Mats Granström, Spårvägens FK 914 914
60. Adnan Agar, Hässelby SK 883 883
61. Jörgen Johansson, Spårvägens FK 872 872
62. Kent Claesson, Spårvägens FK 863 863
  Charlotte Sinclair, IS Göta 863 863
64. Oscar Danielson, IK Norrköping Friidrott 858 858
65. Christina Lindblom, Hässelby SK 841 841
66. Therese Sjöström, Falu IK 839 839
67. Marcus Åberg, IK Norrköping Friidrott 821 821
68. Olle Kalered, IK Norrköping Friidrott 810 810
69. Mattias Millinger, Ärla IF 799 799
70. David Lövgren, IF Göta 793 793
71. Kajsa Berg, Huddinge AIS 791 791
72. Anja Lindberg, Spårvägens FK 784 784
  Gerard Cornelissen, SK Vidar (NOR) 784 784
74. Matt Kinane, FK Studenterna 778 778
75. Oskar Landin, Spårvägens FK 776 776
76. Jonas Legernes, Ullevi FK 765 765
77. Linus Holmsäter, Fredrikshofs FIF 758 758
78. Ann Björklund, Spårvägen FK 750 750
79. Philip Rosen, Hässelby SK 749 749
80. Rubin McRae, Hässelby SK 741 741
  Sanna Mustonen, Enhörna IF 741 741
82. Johanna Olsson, Täby IS 740 740
83. Anders Herrmann, Rånäs 4H 735 735
  Mattias Karlsson, Åsbro GoIF 735 735
85. Cédric Schwartzler, FK Studenterna 732 732
  Carin Bergman, Spårvägen FK 732 732
87. Erika Fyrvall, Turebergs FK 723 723
88. Malin Renström, Täby IS 718 718
89. David Ekman, Rånäs 4H 714 714
90. Petra Kihlberg, Täby IS 712 712
91. Daniel Hejdström, Gotländsk FI 706 706
92. Anders Herrman, Rånäs 4H 699 699
93. Måns Höiom, FK Studenterna 696 696
94. Johan Ställberg, IFK Tumba 686 686
95. Henrik Östling, Enhörna IF 678 678
96. Michael Brandt, Rånäs 4H 674 674
97. Sandra Lundberg, Hässelby SK 660 660
98. Adam Fransson, IF Göta 655 655
99. Ulf Eriksson, Huddinge AIS 654 654
100. Fredrik Svanfeldt, Hässelby SK 652 652
  Erik Norén, Väsby SS 652 652
  Henrik Tiberg, Väsby 652 652
103. Josefine Berggren, Östhammar FI 651 651
104. Adis Tolessa, Hässelby SK 645 645
105. Jonathan Dart, Hässelby SK 638 638
106. Björn Pettersson, KA 2 IF 637 637
107. Anders Åberg, Rånäs 4H 632 632
108. Mikus Zagata, Älvsjö AIK 624 624
109. Patrik Karlsson, Team Skavsåret 623 623
110. Martti Mustonen, Rånäs 4H 621 621
111. Stefano Testi, Boo IF 617 617
112. Robin Gelinder, Turebergs FK 614 614
113. Patrik Bergman, Upsala IF 612 612
  Thomas Malmgren, FK Studenterna 612 612
115. David Sundström, Turebergs FK 608 608
116. Diana Nordén, Nyköping BIS 598 598
117. Igor Elguezabal, Rånäs 4H 589 589
  Anti Antonov, Stockholm City Triathlon 589 589
  Sara Agemark, Fredrikshofs FI 589 589
120. Tommy Nordsten, Fredrikshofs FIF 588 588
  Johan Nordström, Huddinge AIS 588 588
122. Christin Bergkvist, FK Studenterna 587 587
123. Petri Helminen, FK Studenterna 582 582
124. Elin Jonsson, Hammarby IF 581 581
125. Franco Maggi, FK Studenterna 580 580
126. Jens Sethzman, FK Studenterna 578 578
127. Oliver Hofman, Enhörna IF 575 575
128. Rikard Sjöholm, FK Studenterna 567 567
129. Marie-Louise Wigén, FK Studenterna 566 566
130. Per Mattsson, Upsala IF 565 565
131. Yvonne Brandberg, Rånäs 4H 556 556
132. Leif Larsson, Rånäs 4H 550 550
133. Anders Clarin, Stockholm City Triathlon 549 549
134. Julia Kimell, IF Åland 543 543
135. Thomas Johansson, Rånäs 4H 541 541
136. Susanne Wahlqvist, Rånäs 4H 540 540
137. Martin Andersson, NAIF-79 538 538
138. Dan Larsson, Björklinge SOK 537 537
139. Olle Jorinder, FK Studenterna 532 532
140. Peter Broberg, Hässelby SK 528 528
141. Gabrielle Gålsman, Hammarby IF 523 523
142. Wlater Werner, FK Studenterna 502 502
143. Rickard Malmström, Rånäs 4H 499 499
144. Stefan Norman, FK Studenterna 497 497
145. Fredrik Wachsner, Vallentuna FK 493 493
146. Kjell Svedman, FK Studenterna 491 491
147. Christer Mattsson, Rånäs 4H 490 490
148. Reinaldo Burgos, Tullinge-Tumba FF 487 487
149. Anders Berglund, Huddinge AIS 467 467
150. Mikael Videfors, Fredrikshofs FIF 453 453
151. Per-Jan Eriksson, FK Studenterna 436 436
152. Bengt Wiberg, WM-Data IF 433 433
153. Lisa Clark, Huddinge AIS 420 420
154. Joachim Agbelin, FK Studenterna 413 413
155. Anders Thelemyr, Duvbo 406 406
156. Jesper Lindström, Stockholm City Triathlon 396 396
157. Hans-Åke Danielsson, Rånäs 4H 371 371
158. Rolf Edholm, FK Studenterna 340 340
159. Urban Hane, FK Studenterna 339 339
160. Bernard Hirschauer, SPIF 272 272
161. Bengt Agemark, Fredrikshofs FI 269 269
162. Henry Kallioniemi, Täby IS 190 190


 Tävlingskalender   
DatumTävlingArenaArrangörGren
23.5SommarösetVallentunaVallentuna5000m
25.5SAYOSollentunaTureberg3000m
17.6HuddingespelenKällbrinkHuddinge3000m
20.6SommarspelenSätraStudenterna5000m
27.6Upplands-DMNorrtäljeRånäs 4H10000m
8.7BospararspelenUppsalaUpsala IF5000m
15.8Viking Line-spelenHuddingeHuddinge3000m
22.8FredrikshofsspelenStadionFredrikshof5000m
18.9Löparnas KvällSätraStudenterna10000m
10.10ALJ Open (NYTT DATUM)StadionSpårvägens FK10000m M, 5000m K


M:3x3000m, 4x5000m, 3x10 000
K: 3x3000m, 5x5000, 2x10 000

Deltävlingar
Som syner rymmer det föreslagna programmet tio tävlingar där alla utom avslutande ALJ Open har samma distans för båda könen.

Poängskala
Årets nyhet är att vi följer Pokaltabellen som länge legat till grund för Studenternas interna tävling om vem som är klubbens bäste banlöpare.
Varje löpare får tillgodoräkna sig poäng från maximalt fem deltävlingar. Vid lika många poäng vinner den som har högsta enskilda poängresultatet.
Aktuell poängställning redovisas på http://www.studenterna.nu/Arrangemang/sthlmlangcup.asp

Prispengar
Om varje deltävlingsarrangör bidrar med 750 kronor får vi en prissumma på 7 500 kronor. Efter den sista deltävlingen utbetalas följande belopp till respektive löpares förening.

4 000 kronor - 1:an
2 000 kronor - 2:an
1 000 kronor - 3:an
500 kronor - 4:an

Ett forum för att diskutera långcupen är öppet. Klicka här

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta