Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Mälardalens Långcup 2008

| 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |


 Aktuell ställning   
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Total
1. Linus Nilsson, Enhörna 799 781 809 803 886 4078
2. Johan Lindberg, Upsala 823 786 810 829 787 4035
3. Gustaf Tynelius, Malmö AI 811 809 822 820 745 4007
4. Olof Södergård, Studenterna 729 749 737 714 777 3706
5. Tobias Persson, Enhörna IF 629 702 709 643 693 3376
6. Matilda Lundmark, Studenterna 582 622 624 609 669 3106
7. Fredrik Pettersson, Studenterna 607 616 595 (587) 618 646 3082
8. Cédric Schwartzler, Studenterna 705 762 757 806 3030
9. Johan Lindkvist, Studenterna 686 738 774 783 2981
10. Anders Herrmann, Rånäs 4H 706 746 748 765 2965
11. Carin Bergman, Spårvägens FK 716 739 738 769 2962
12. Andreas Svensson, Studenterna 682 688 766 790 2926
13. Jonas Larsson, FK Studenterna 643 643 703 722 2711
14. Lilian Magnusson, Spårvägens FK 868 876 911 2655
15. Andreas Rehnborg, Hässelby SK 783 798 809 2390
16. Philip von Rosen, Hässelby 782 777 728 2287
17. Annika Faager, Studenterna 688 753 797 2238
18. Peter Kujanpää, Hässelby SK 719 724 738 2181
19. Mika Repo, Huddinge AIS 711 628 747 2086
20. Mattias Gärdsback, FK Studenterna 647 698 715 2060
21. Anders Thelemyr, Duvbo 364 370 355 425 428 1942
22. Susanne Sjöstrand, FK Studenterna 564 683 654 1901
23. Mario Rieloff, Fredrikshofs FIF 585 646 595 1826
24. Mattias Aspholm, Trångsvikens IF 580 634 597 1811
25. Patrik Engström , FK Studenterna 885 912 1797
26. Niklas Österberg, Rånäs 4H 829 855 1684
27. Martin Larsson, Huddinge AIS 349 (269) (285) 298 333 343 316 1639
28. Anja Lindberg, Spårvägens FK 780 832 1612
29. Johan Edin , Uppsala LK 470 544 572 1586
30. Joel Lundin, Sundbybergs IK 763 802 1565
31. Sandun Andersson, Fredrikshofs FIF 502 547 514 1563
32. Louise Wiker, Hässelby SK 760 797 1557
33. Anders Fransson, Rånäs 4H 761 784 1545
34. Colm O'Callaghan, Huddinge AIS 737 775 1512
35. Anders Szalkai, Spårvägen 732 734 1466
36. Jesper Hansson , Enhörna IF 724 741 1465
37. Lars Södergård, FK Studenterna 648 802 1450
38. Maria Karlsson, Järva FIK 468 487 494 1449
39. Jonatan Alvaeus, Upsala 721 711 1432
40. Johan Sand , Huddinge AIS 693 712 1405
41. Niklas Sydow, Fredrikshofs FIF 675 709 1384
42. Letu Abraha, Sundbybergs IK 677 696 1373
43. Malin Renström, Täby IS 648 682 1330
44. Catharina Sundelöf, Huddinge AIS 610 717 1327
45. Bill Krohn, Huddinge AIS 641 659 1300
46. Henrik Tiberg, Studenterna 625 662 1287
47. Jörgen Lindh, Rånäs 4H 625 614 1239
48. Caroline Rönnlund, Huddinge AIS 559 577 1136
49. Charlotta Linnell, Brånan Boys & Girls 569 558 1127
50. Peter Rosén, Studenterna 553 547 1100
51. Simon Lefvert, FK Studenterna 515 562 1077
52. Jakob Skott, FK Studenterna 514 536 1050
53. Tommy Vikman, Upsala IF 499 532 1031
54. Samuel Karlsson, Gnesta 507 522 1029
55. Kjell Svedman, FK Studenterna 489 536 1025
56. Maria Berggren, IK Hakarpspojkarna 556 456 1012
57. Michael Jansson, FK Studenterna 500 511 1011
  Clarence Ärlebrink, FK Studenterna 508 503 1011
59. Alva Karlsson, Vegan Runners 506 480 986
60. Jörgen Johansson, Spårvägens FK 918 918
61. Kristian Algers, Enhörna IF 916 916
62. Mats Granström, Spårvägens FK 908 908
63. Otto Kingstedt, Huddinge AIS 466 430 896
  Fredrik Uhrbom, Spårvägens FK 896 896
65. Kajsa Berg , Huddinge AIS 888 888
66. Johan Olsson, Spårvägens FK 884 884
67. Graham Gristwood , IFK Lidingö SOK 879 879
68. Tony Berglund, IFK Umeå 868 868
69. Ingunn Hultgren Weltzien, IL Tyrving 829 829
70. Klara Bodinson, IFK Lidingö 814 814
71. Flo Jonsson, Spårvägens FK 809 809
72. Karin Sennvall, Hässelby SK 808 808
  Fredrik Swahn, Rånäs 4H 808 808
  Andreas Carlborg, Spårvägens FK 808 808
75. Anton Danielson, Norrköping FI 805 805
76. Michael Sjöholm, Fredrikshof 798 798
77. Björn Englund, FK Studenterna 787 787
78. Oskar Danielson, Norrköping FI 786 786
79. Torben Pedersen, Hässelby SK 785 785
80. Johan Ställberg , IFK Tumba 773 773
81. Erik Svahn, Ärla IF 760 760
82. Linda Lövqvist, Rånäs 4H 750 750
83. Anders Hallberg, Hemlingby LK 749 749
84. Johanna Olsson, Täby IS 746 746
  Oskar Majling, Kungsängens SK 746 746
86. Mattias Allared, Flemingsberg 715 715
87. Ewa Wahlberg, Uppsala LK 416 297 713
  Olle Kalered, Norrköping FI 713 713
89. Jakob Jansson , Järla IF 704 704
90. David Ekman, Rånäs 4H 701 701
91. Lena Kullstam, Huddinge AIS 700 700
92. Robert Nilsson, 698 698
93. Fredrik Berglund , Enhörna IF 691 691
94. Emma Dahl, Örgryte IS 680 680
95. Erik Wickström, Sävedalens AIK 668 668
96. Petra Kihlberg, Täby IS 659 659
97. Dace Strandberga, Vallentuna FK 655 655
98. Kajsa Barr, Sundbybergs IK 652 652
99. Fredrik Engström, FK Studenterna 645 645
100. Cecilia Norrbom, Turebergs FK 643 643
101. Henrik Rüffel , Nyköping BIS 637 637
102. Ann Björklund, Spårvägens FK 636 636
103. Daniel Karlberg, Enhörna IF 632 632
104. Johan Malmberg , Fredrikshofs FIF 627 627
105. Pål Norman, Fredrikshofs FIF 624 624
106. Henok Weledgbril, Spårvägens FK 619 619
107. Patrik Karlsson , Team Skavsåret IF 617 617
108. Bernt Otterström, FK Studenterna 614 614
109. Miles Fleetwood, Uppsala LK 312 300 612
110. Christin Bergkvist , FK Studenterna 610 610
111. Christina Hultman, Huddinge AIS 606 606
112. Madeleine Shemweta, Hässelby 602 602
113. Bjarne Englund, Huddinge AIS 588 588
114. Peter Broberg , Hässelby SK 587 587
115. Jonas Ljung , Fredrikshofs FIF 586 586
  Fredrik Grimborg, IF Linden 586 586
117. Per Berg , Uppsala LK 583 583
118. Joakim Karlsson, Hässelby SK 576 576
  Emil Mårtensson, Hässelby SK 576 576
120. Christian Dahlmann , Uppsala LK 565 565
121. Hreinn Juliusson, Huddinge AIS 561 561
122. Christian Kollberg, Hammarby IF 557 557
123. Christer Holm, Rånäs 4H 556 556
124. William Levay, Danderyd 552 552
125. Memo Abbeholm, Flemingsberg 548 548
126. Dawid Myslinski , FK Studenterna 547 547
127. Hugo Hultqvist, Sundbybergs IK 545 545
128. Yvonne Brandberg, Rånäs 4H 542 542
129. Göran Nilsson , FK Studenterna 540 540
130. Uhlie Evertsson, Boo 531 531
  Magnus Nordström, FK Studenterna 531 531
132. Elina Johansson, Täby IS 530 530
133. Håkan Cederberg , IF Linnéa 527 527
134. Reinaldo Burgos, Tullinge Tumba FF 525 525
135. Rickard Frithiof, FK Studenterna 518 518
136. Mikael Johansson, Studenterna 514 514
137. Anders Folkesson , FK Studenterna 503 503
138. Nigusu Solomon, Huddinge AIS 498 498
139. Lars Svärd, Team Skavsåret 496 496
140. Anders Magnus Andersen , FK Studenterna 489 489
141. Stefan Litzén , Solvikingarna 463 463
142. Malin Lidforss, SoIK Hellas 461 461
143. Michael Refors, Hammarby IF 459 459
144. Tom Serenander , FK Studenterna 447 447
145. Roland Persson , FK Studenterna 443 443
146. Mikael Smedjegården, FK Studenterna 437 437
147. Kristoffer Tunander , FK Studenterna 435 435
148. Per-Jan Eriksson , FK Studenterna 406 406
149. Jan Schröder , FK Studenterna 405 405
150. Gudrun Fleetwood, Uppsala LK 402 402
  Joakim Arnstjerna, Hammarby IF 402 402
152. Fredrik Nöu , FK Studenterna 400 400
153. Magnus Berglund, Ärla IF 399 399
154. Odd Öksnes, (Sollentuna) 384 384
155. Johan Olausson , Team Skavsåret IF 374 374
156. Catarina Hillblom, Uppsala LK 337 337
157. Leif Julin , Team Skavsåret IF 334 334
158. Owe Malmqvist, Enköpings AI 317 317
159. Rolf Edholm , FK Studenterna 299 299
160. Gordon Woodward, FK Studenterna 203 203
161. Lennart Kjellin, Rånäs 4H 200 200


 Tävlingskalender   
DatumTävlingArenaArrangörGren
17.5SommarösetVallentunaVallentuna5000m
6.6SAYOSollentunaTureberg3000m
15.6HuddingespelenKällbrinkHuddinge3000m
24.6SommarspelenSätraStudenterna5000m
29.6UppsalaspelenUppsalaUpsala IF5000m
13.8FredrikshofsspelenStadionFredrikshof5000m
16.8Upplands DMUppsalaUpsala IF10000m
20.8LöplabbetspelenHuddingeHuddinge3000m
26.8Långlöparnas KvällStadionStudenterna10000m
17.9ALJ Open LightStadionSpårvägens FK10000m M, 5000m K


M:3x3000m, 4x5000m, 3x10 000
K: 3x3000m, 5x5000, 2x10 000

Deltävlingar
Som syner rymmer det föreslagna programmet tio tävlingar där alla utom avslutande ALJ Open har samma distans för båda könen.

Poängskala
Sedan 2006 följer vi Pokaltabellen som länge legat till grund för Studenternas interna tävling om vem som är klubbens bäste banlöpare.
Varje löpare får tillgodoräkna sig poäng från maximalt fem deltävlingar. Vid lika många poäng vinner den som har högsta enskilda poängresultatet.
Aktuell poängställning redovisas på http://www.studenterna.nu/Arrangemang/sthlmlangcup.asp

Prispengar
Om varje deltävlingsarrangör bidrar med 750 kronor får vi en prissumma på 7 500 kronor. Efter den sista deltävlingen utbetalas följande belopp till respektive löpares förening.

4 000 kronor - 1:an
2 000 kronor - 2:an
1 000 kronor - 3:an
500 kronor - 4:an

Ett forum för att diskutera långcupen är öppet. Klicka här

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta