Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Mälardalens Långcup 2012

| 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |


 Aktuell ställning   
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 11 12 Total
1. Hanna Lindholm, FK Studenterna 859 824 855 822 3360
2. Napoleon Solomon, Fredrikshofs FI 783 823 823 888 3317
3. Andreas Jansson, SLK Oxelösund 809 803 806 802 3220
4. Anna Ställberg, IFK Tumba 852 773 775 755 3155
5. Carl Wistedt, Huddinge AIS (766) 776 792 773 808 3149
6. Dace Landström, Vallentuna FK 761 758 771 778 3068
7. Jonathan Alvaeus, Upsala IF 763 781 718 774 3036
8. Brian Nielsen, Fredrikshofs FIF (687) 747 707 (682) 699 810 2963
9. Michele Alemayoh, Hammarby IF (708) 739 771 720 711 2941
10. Niklas Andersson, Hässelby SK 733 670 659 715 2777
11. Sara Grenmark, Hässelby SK 675 567 673 650 2565
12. Clarence Ärlebrink, FK Studenterna 625 607 (549) 634 632 2498
13. Ulf Eriksson, Huddinge AIS 635 591 626 630 2482
14. Anders Grahl, Enhörna IF 778 785 809 2372
15. Johan Lindberg, Upsala IF 775 799 791 2365
16. Jörgen Lindh, Rånäs 4 h 570 549 552 617 2288
17. Anna Lindh, Rånäs 4 H 737 749 763 2249
18. Robert Holmgren, Huddinge AIS 508 560 595 579 2242
19. Sofie Barkstedt, Spårvägens FK 773 707 697 2177
20. Daniel Förberg, Fredrikshofs FIF 527 (514) 531 (518) 530 562 (510) (509) 2150
21. Martin Ronnerstedt, FK Studenterna 705 729 699 2133
22. Niclas Sjögren, Enhörna IF 682 702 703 2087
23. Ylva Odenmark, FK Studenterna 650 744 681 2075
24. Ulf Johansson, Enhörna IF 611 620 707 1938
25. Alberto Ramos, Huddinge AIS 703 627 607 1937
26. Peter Schmitt, Huddinge AIS 618 633 644 1895
27. Anders Wibeus, FK Studenterna 638 650 594 1882
28. Hanna Bartholomew, Hässelby SK 922 952 1874
29. Malin Liljestedt, Spårvägens FK 913 911 1824
30. Haben Idris, Hässelby SK 867 951 1818
31. Andreas Svensson, FK Studenterna 848 905 1753
32. Peter Broberg, Hässelby SK 579 582 564 1725
33. Cecilia Norrbom, Spårvägens FK 854 844 1698
34. Frida Lundén, FK Studenterna 846 826 1672
35. Herman Degselius, IF Linnéa 524 557 564 1645
36. Memo Abbeholm, Flemingsbergs SK 543 572 527 1642
37. Jens Nielsen, Spårvägens FK 775 837 1612
38. Henrik Löfås, Upsala IF 806 779 1585
39. Henrik Jakobsson, Spårvägens FK 780 792 1572
40. Kjell Svedman, FK Studenterna 544 500 517 1561
41. Marcus Carlsson, SLK Oxelösund 780 775 1555
42. Andreas Bergstedt, Trångsviken IF 763 764 1527
43. Michael Mustaniemi, Bålsta IK 785 723 1508
44. Hans Edvardsson, FK Studenterna 729 762 1491
45. Jesper Hamrin, Trångsvikens IF 728 741 1469
46. Paul Krochak, FK Studenterna 665 788 1453
47. Otto Kingstedt, Huddinge AIS 666 784 1450
48. Filip Segerberg, Hammarby IF 679 737 1416
49. Anders Szalkai, Spårvägens FK 691 715 1406
50. Mattias Jonsson Korpelin, Enhörna IF 713 679 1392
51. Fredrik Berglund, Enhörna IF 657 734 1391
52. Archie Casteel, Hellas FK 689 695 1384
53. Anders Thelemyr, Duvbo IK 347 399 303 313 1362
54. Lorenzo Nesi, FK Studenterna 676 677 1353
55. Linus Öhrqvist, FK Studenterna 668 666 1334
56. Isabelle Carlsson-Pallin, Mosjö FK 658 650 1308
57. Fredrik Persson, FK Studenterna 650 655 1305
58. Per Berg, Uppsala LK 654 642 1296
59. Joakim Pihlstrand Trulp, Flemingsbergs SK 633 660 1293
60. Marthe Kinnander, FK Studenterna 642 636 1278
61. Patrik Viklund, FK Studenterna 640 634 1274
62. Fredrik Sveanfeldt, Hässelby SK 655 577 1232
63. Martin Florin, Huddinge AIS 632 587 1219
64. Henrik Östling, Enhörna IF 600 617 1217
65. Jonas Manole, FK Studenterna 575 612 1187
66. Peter Papageorgiou, Tullinge Tumba FF 291 311 304 279 1185
67. Martin Larsson, Huddinge AIS 278 274 306 (273) 282 (174) 1140
68. Stefan Genberg, FK Studenterna 552 585 1137
69. Carllucas Löfgren, Linköpings Löparklubb 521 581 1102
70. Jonas Lund, FK Studenterna 522 561 1083
71. Magnus Dahlberg, Hässelby SK 534 546 1080
72. Fredrik Rosenqvist, Huddinge AIS 351 341 351 1043
73. Ababa Lama, Sundbybergs IK 999 999
74. Magnus Dahlin, IF Linnea 483 507 990
75. Jonas Hellström, Danderyd SK 508 466 974
76. Jonas Leandersson, Enhörna IF 916 916
77. Lars Södergård, Vallentuna FK 903 903
78. Anderas Åhwall, Hässelby SK 892 892
79. Olle Kalered, GoIF Tjalve 887 887
80. Ulrika Flodin, Rånäs 4 H 872 872
81. Patrik Engström, FK Studenterna 871 871
82. Johanna Bäcklund, Rånäs 4H 865 865
83. Madeleine Larsson, Hässelby SK 858 858
84. Lisa McRae, Hässelby SK 847 847
85. Isabelle Brauer, Hässelby SK 843 843
86. Louise Wiker, Hässelby SK 827 827
87. Anders Dahl, Högbo AIK 817 817
  Petter Eriksson, Enhörna IF 817 817
89. Erik Norrbom, Turebergs FK 806 806
90. Lennart Klingenstierna, Vallentuna FK 443 362 805
91. Sanna Mustonen, Enhörna IF 804 804
92. Stefan Lindberg, Hellas FK 417 384 801
93. Mikael Lundkvist, Ärla IF 800 800
94. Niklas Jonsson, Hammarby Friidrott 776 776
95. Patrik Sällstedt, Enhörna IF 771 771
96. Martin Öhman, Hässelby SK 769 769
97. Tove Ramos Berg, Spårvägens FK 767 767
98. Fredrik Swahn, Rånäs 4 H 766 766
99. Jakob Jansson, Fredrikshofs FIF 765 765
100. Kajsa Berg, Huddinge AIS 760 760
  Anton Bengtsson, Stenungsunds FI 760 760
102. Hugo Hultqvist, Uppsala IF Friidrott 758 758
103. Felix Davidsson-Berndtsson, Värmdö IF 353 398 751
104. Fanni Gyurko, Enhörna IF 745 745
  Axel Lönnqvist, Hässelby SK 745 745
106. Erik Anfäldt, Örebro AIK 744 744
107. Rebecka Öberg, IFK Lidingö 737 737
108. Gunnar Durén, Hässelby SK 736 736
109. Anders Fransson, Rånäs 4 H 735 735
110. Jan Schröder, FK Studenterna 363 368 731
111. Torsten Östervall, Fredrikshofs FI 370 359 729
112. Patrik Nilsson, Hammarby Friidrott 727 727
  Niklas Sydow, Fredrikshofs FIF 727 727
114. Moa Rothman, Västerås FK 726 726
115. Colm OCallaghan, Huddinge AIS 723 723
116. Hans Brolund, Enhörna IF 721 721
117. Alfred Shemveta, Flemingsberg SK 718 718
118. Fredrik Grimborg, IF Linden 717 717
119. Alexander Holm, GoIF Tjalve 715 715
120. Samuel Lundell Vakkuri, Enhörna IF 711 711
  Jonas Linderholm, IK Hakarpspojkarna 711 711
122. Tore Axelsson, SK Bore 710 710
  Ali Pirgholizadeh, Eskilstuna FI 710 710
124. Niklas Hansson, IK Hakarpspojkarna 701 701
125. Mikaela Larsson, IF Linnéa 689 689
126. Lona Justesen, IF Linnéa 684 684
127. Cédric Schwartzler, Enhörna IF 680 680
128. Mark Hobbs , FK Studenterna 678 678
129. Daniel Brånn, Kumla SF Friidrott 674 674
130. Jonas Wetter, Spårvägens FK 671 671
131. Christina Greis Dahlberg, Hässelby SK 665 665
132. Daniel Tapia Mendoza, Hässelby SK 662 662
133. Hanna Keiser, Enhörna IF 661 661
134. Håkan Klint, Fredrikshofs FIF 647 647
135. Hugo Lindell, Rånäs 4 H 639 639
136. Jon M Steging, Rörösjöns IK 637 637
137. Anders Söderberg, FK Studenterna 636 636
138. Madeleine Shemweta, Hässelby SK 630 630
139. Christin Bergkvist, FK Studenterna 627 627
140. Mikael Johansson, FK Studenterna 622 622
141. Filip Aurtursson, Hässelby SK 617 617
142. Ylva Stenström, Rånäs 4 H 614 614
143. Håkan Palm, IF Linnéa 601 601
144. Robert Engqvist, Enhörna IF 600 600
145. Sara Jelvegård, Enhörna IF 597 597
146. Sophia Persson, Huddinge AIS 596 596
147. Emil Mårtensson, Hässelby SK 594 594
148. Serge Le Normand, Hässelby SK 584 584
149. Bengt Lindgren, Vallentuna FK 271 308 579
150. Joakim Ekström, Ärla IF 572 572
151. Julia Wagenheim, Hammarby IF 571 571
152. Michael Mårdh, FK Studenterna 565 565
153. Caroline Björkman, Vallentuna FK 560 560
  Emil Jansson, IF Linnéa 560 560
155. Anneli Kortelainen, IF Linnéa 553 553
156. Sofus Kreutzmann, Hässelby SK 536 536
157. Stefan Flodin, Rånäs 4 H 534 534
158. Tobias Larsson, Vallentuna FK 531 531
159. Erik Gerestrand, IF Linnéa 529 529
160. Mårten Roos, Axa Sports Club 525 525
161. Gustav Roswall, Huddinge AIS 519 519
162. Joakim Wilhelmsson, IF Linnéa 510 510
163. Jesper Sundewall, IF Linnéa 509 509
164. Jordi Viana, FK Studenterna 506 506
165. Kenth Svensson, IF Linnéa 500 500
166. Rasmus Waldna, Hammarby IF 499 499
167. Filemon Mihreteab, Hässelby SK 498 498
  Mats Eriksson, Hässelby SK 498 498
169. Niklas Bougt, Hammarby IF 493 493
170. Marcus Magnusson, FK Studenterna 490 490
  Erik Rydvall, Flemingsbergs SK 490 490
172. Elisabet Wass, Vallentuna FK 485 485
173. Johan Kristensen, FK Studenterna 478 478
174. Niklas Olsson, Huddinge AIS 466 466
175. Magnus Jansson, Uppsala LK 463 463
  Roger Sten, SLK Oxelösund 463 463
177. Anders Ortfelt, Huddinge AIS 462 462
178. Roger Sernemyr, Uppsala LK 461 461
179. Jörgen Ågren, Vallentuna FK 459 459
180. Patrick Pring, Tullinge-Tumba FF 450 450
181. Mikael Kritikos, IF Linnéa 449 449
  Peter Jakobsson, IF Linnéa 449 449
183. Jakob Lagerdahl, FK Studenterna 447 447
184. Roger Reinhold, Hässelby SK 445 445
185. Christer Hansson, Huddinge AIS 440 440
186. Fredrik Wachsner, Vallentuna FK 437 437
187. Henrik Petrén , Huddinge AIS 424 424
188. Mikael Karlsson, Huddinge AIS 415 415
189. William Måhl, Vallentuna FK 409 409
190. Anders Rehn, Huddinge AIS 406 406
191. Jeff Frydenlund, Enhörna IF 391 391
192. Leo Heemskerk, FK Studenterna 390 390
193. Fabric Odille, Huddinge AIS 389 389
194. Björn Jonsson, Runday IF 368 368
195. Thomas Pakkanen, Scania IF 364 364
196. Aksel Willgert, Ericsson 360 360
197. Gustaf Martinsson, IF Linnéa 354 354
198. Henrik Pehrson, Runday IF 353 353
199. Per Gysing, FK Studenterna 347 347
200. Fredrik Burefalk, IF Linnéa 341 341
201. Jonas Rehn, Huddinge AIS 333 333
202. Björn Blomqvist, IF Linnea 326 326
203. Bengt Isgård, IF Linnéa 308 308
204. Assar Markström, Åkersberga SK 294 294
205. Leif Ohlsson, FK Studenterna 291 291
206. Linda Elfqvist, Huddinge AIS 270 270
207. Daniel Larsson, Huddinge AIS 201 201
208. Krister Jonsson, Huddinge AIS 198 198
209. Mikael Hansson, Runday IF 195 195


 Tävlingskalender   
DatumTävlingArenaArrangörGren
16.5ArenamilenVallentuna IPVallentuna FIK10000m
8.6SAYOSollentunavallenTurebergs FK3000m
17.6HuddingespelenKällbrinks IPHuddinge AIS3000m
20.6Enhörna Challenge 1Södertälje IPEnhörna IF10000m
26.6SommarspelenStadionFK Studenterna5000m M, 3000m K
1.7UppsalaspelenStudenternas IPUpsala IF5000m
26.7Friidrottskväll på Stadion 2StadionSpårvägens FK5000m M
1.8Enhörna Challenge 2Södertälje IPEnhörna IF5000m
9.8Långlöparnas kvällStadionFK Studenterna10000m
14.8Viking Line-spelenKällbrinks IPHuddinge AIS3000m
4.9FredrikshofsspelenStadionFredrikshofs FI5000m
22.9ALJ Open LightStadionSpårvägens FK10000m M, 5000m K


M: 3x3000m, 5x5000m, 4x10000m
K: 4x3000m, 4x5000m, 3x10000m


Deltävlingar
2012 års cup omfattar tolv tävlingar, med tolv tävlingstillfällen för män och elva för kvinnor.

Poängskala
Sedan 2006 sker poängtilldelning enligt Pokaltabellen som länge legat till grund för FK Studenternas interna tävling om vem som är klubbens bäste banlöpare. Varje löpare får tillgodoräkna sig poäng från maximalt fyra deltävlingar. Antalet har sänkts från fem för att få en större träffsäkerhet på att det är de snabbaste som verkligen gör upp om titeln. Vid lika många poäng vinner den som har högsta enskilda poängresultatet. Aktuell poängställning redovisas på http://www.studenterna.nu/Arrangemang/sthlmlangcup.asp

Prispengar
Prisplan kommer att presenteras efter att programmet är slutgiltigt klart. Minst följande summor kommer att delats ut i form av träningsbidrag:
4 000 kronor - 1:an
2 500 kronor - 2:an
1 500 kronor - 3:an
1 000 kronor - 4:an

Ett forum för att diskutera långcupen är öppet. Klicka här

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta