Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Mälardalens Långcup 2013

| 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |


 Aktuell ställning   
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Total
1. Lars Södergård, Vallentuna FK 924 928 910 931 3693
2. Fredrik Uhrbom, Spårvägens FK 927 948 864 915 3654
3. Napoleon Solomon, Fredrikshofs FI 906 915 (848) 882 925 3628
4. Anna Ställberg, IFK Tumba (800) 841 860 908 833 3442
5. Anders Grahl, Enhörna IF 826 866 786 839 3317
6. Carl Wistedt, Huddinge AIS 817 856 786 835 3294
7. Dace Landström, Vallentuna FK 798 834 (752) (754) 824 816 3272
8. Jonatan Alvaeus, Upsala IF 776 764 (628) 747 742 3029
9. Paul Krochak, FK Studenterna 701 758 752 779 2990
10. Christofer Fogel, Team Tete RC 576 765 767 674 2782
11. Michale Alemayoh, Hammarby IF 662 683 699 691 2735
12. Anders Söderlund, FK Studenterna 660 (636) 693 641 712 2706
13. Oscar Majling, Hässelby SK 788 817 827 2432
14. Hanna Lindholm, FK Studenterna 828 837 762 2427
15. Robert Holmgren, Huddinge AIS 598 617 566 591 2372
16. Niklas Sydow, Fredrikshofs FIF 767 773 803 2343
17. Nils Spetz, Hammarby IF 720 735 762 2217
18. Archie Casteel, Hellas FK 754 743 694 2191
19. Niklas Andersson, Hässelby SK 663 735 745 2143
20. Niklas Hansson, Huddinge AIS 676 728 731 2135
21. Alberto Ramos, Huddinge AIS 692 730 689 2111
22. Isak Lidström, IF Linnéa 691 681 718 2090
23. Anders Wibaeus, FK Studenterna 655 657 708 2020
24. Emma Fogelkvist, Spårvägens FK 664 654 687 2005
25. Hugo Hultqvist, Upsala IF 628 614 715 1957
26. Martin Holm, FK Studenterna 585 619 653 1857
27. Johannes Fahlström, FK Studenterna 563 614 654 1831
28. Agnes Sjöström, IK Westmannia 884 894 1778
29. Louise Wiker, Hässelby SK 882 872 1754
30. Isabelle Brauer, Hässelby SK 874 876 1750
31. John Kingstedt, Hammarby IF 850 864 1714
32. Daniel Lund, Hälle IF 846 863 1709
33. Clarence Ärlebrink, FK Studenterna 562 571 567 1700
34. Andreas Jansson, Hässelby SK 841 831 1672
35. Ulf Eriksson, Huddinge AIS 567 554 534 1655
36. Patrik Sällstedt, Enhörna IF 810 827 1637
37. Cecilia Norrbom, Spårvägens FK 841 782 1623
38. Herman Degselius, FK Studenterna 566 500 547 1613
39. André Rangelind, IF Göta 750 787 1537
40. Andreas Bergstedt, Enhörna IF 728 807 1535
41. Filip Segerberg, Hammarby IF 767 765 1532
42. Brian Nielsen, Fredrikshofs FI 781 741 1522
43. Alexander Holm, GoIF Tjalve 748 758 1506
44. Joakim Eriksson, Estuna IF 737 767 1504
  Anders Dahl, Högbo AIK 725 779 1504
46. Otto Kingstedt, Huddinge AIS 814 681 1495
47. Jonas Linderholm, Huddinge AIS 694 713 1407
48. Mattias Jonsson Korpelin, Enhörna IF 666 732 1398
49. Erika Fyrvall, Hässelby SK 684 668 1352
50. Jens Jonasson, FK Studenterna 665 668 1333
51. Dennis Olsson, Hellas FK 657 660 1317
52. Ulf Johansson, Enhörna IF 627 680 1307
53. Johan Södersten, Hässelby SK 627 668 1295
54. Fredrik Pettersson, FK Studenterna 663 620 1283
55. Lorenzo Nesi, FK Studenterna 624 644 1268
56. Markus Bohman, IF Linnéa 625 637 1262
57. Mika Repo, Huddinge AIS 578 603 1181
58. Tobias Drugge, Fredrikshofs FI 571 586 1157
59. Peter Broberg, Hässelby SK 579 557 1136
60. Fredrik Holmberg, Fredrikshofs FI 541 559 1100
61. Michael Mårdh, FK Studenterna 569 523 1092
62. Patrick Pring, Tullinge-Tumba FF 570 500 1070
63. Jörgen Lindh, Rånas 4H 536 533 1069
64. Jan Schröder, FK Studenterna 295 347 385 1027
65. Sofus Kreutzmann, Hässelby SK 488 478 966
66. Anna Johansson, FK Studenterna 447 517 964
67. David Nilsson, Högby IF 923 923
68. Rasmus Waldna, Hammarby IF 550 372 922
69. Kjell Svedman, FK Studenterna 473 436 909
70. Andreas Fahlén, IFK Umeå 904 904
  Marcus Gustafsson, Spårvägens FK 904 904
72. Abdikadir Abdi, Ullevi FK 900 900
  Frida Lundén, FK Studenterna 900 900
74. Henrik Jakobsson, Spårvägens FK 899 899
75. Anders Rehn, Huddinge AIS 467 430 897
76. Cecilia Kleist, IK Akele 885 885
77. Jonas Rehn, Huddinge AIS 448 436 884
78. Therese Olin, Ullevi FK 883 883
79. Meberhatom Yamana, Spårvägens FK 878 878
80. Patrik Engström, FK Studenterna 874 874
81. Fredrik Johansson, Ullevi FK 872 872
82. Andreas Åhwall, Hässelby SK 870 870
83. Martin Öhman, Hässelby SK 868 868
84. Nathalie Rohlén, Spårvägens FK 860 860
85. Rasmus Grelsson, Trångsvikens IF 859 859
86. Alexander Holmblad, Spårvägens FK 855 855
87. Ulrika Flodin, Rånas 4H 845 845
88. Martin Stjernlöf, Eskilstuna Friidrott 838 838
89. Kristine Helle, IK Tjalve 815 815
90. John Börjesson, Hammarby IF 814 814
91. Maria Sandström, Malmö AI 810 810
92. Claes Bengtsson, Selångers SOK 794 794
93. Lennart Klingenstierna, Vallentuna FK 416 377 793
94. Erika Svanborg, Bromma IF 781 781
95. Mikael Tennare, Rånas 4H 403 370 773
  Christoffer Åkesson, Hammarby IF 773 773
  Fredrik Swahn, IF Mantra Sport 773 773
98. Andreas Hoberg, Team Blekinge LF 763 763
  Hans Edvardsson, FK Studenterna 763 763
100. Björn Englund, FK Studenterna 762 762
101. Alexander Nilsson, Mölndals AIK 759 759
102. Martin Gidewall, IFK Tumba 757 757
103. Anders Hermann, Rånas 4H 753 753
104. Daniel Lindholm, Falu Ik 745 745
105. Lena Melbäck, Spårvägens FK 743 743
106. Stefan Stojanovic, Huddinge AIS 735 735
  Erik Framme, Hälle IF 735 735
108. Bienvenue Musore, Tyresö FK 728 728
109. Markus Persson, Enhörna IF 726 726
110. Johan Lindberg, Upsala IF 725 725
111. Julia Forsmark, Falu Ik 722 722
112. Jessica Wetterborg, FK Studenterna 717 717
113. Fredrik Robertsson, FK Studenterna 716 716
114. Mikael Sahlberg, Hässelby SK 709 709
  Hugo Lindell, Rånas 4H 709 709
116. Magnus Magnusson, Navåsens FK 706 706
117. Daniel Hejdström, Gotländsk FI 705 705
  Christoffer Olsson, FK Studenterna 351 354 705
119. Moa Rothman, Västerås FK 697 697
  Cédric Schwartzler, Enhörna IF 697 697
121. Per Gysing, FK Studenterna 350 341 691
122. Elina Johansson, Spårvägens FK 686 686
123. Lona Justesen, IF Linnéa 675 675
124. Karl Rönnby, Enhörna IF 667 667
125. Johan Sandler, Fredrikshofs FI 660 660
126. Martin Florin, Huddinge AIS 659 659
127. Hassan Hussen Mahammud, Gefle IF 657 657
128. Fredrik Gustavsson, FK Studenterna 654 654
129. Johan Malmberg, Fredrikshofs FI 653 653
130. Andreas Andersson-Nyhlén, IF Linnéa 652 652
131. Jessica Lind, Fredrikshofs FI 651 651
132. Mattias Willim, Vallentuna FK 644 644
133. Karin Johansson, IF Linnéa 641 641
  Åsa Nylander, IFK Tumba 641 641
135. Adam Bills, Hässelby SK 640 640
136. Christian Dahlmann, Rånäs 4H 639 639
137. Jonas Wetter, Spårvägens FK 633 633
138. Samuel Carlsson, IFK Lidingö SOK 629 629
139. Rickard Pell, Hammarby IF 628 628
  Tomas Jennerstål, Vallentuna FK 628 628
141. Erik Blomberg, FK Studenterna 617 617
  Per Jemth, Rånas 4H 617 617
143. Jonas Larsson, FK Studenterna 614 614
144. Emma Jäger, Fredrikshofs FIF 609 609
145. Antonio Lavecchia, Huddinge AIS 605 605
  Johan Svensson, Runday IF 605 605
147. Valdemar Crispin, Spårvägens FK 602 602
148. Johan Nilsson, Edsbyns IF 598 598
149. Hasan Husseen, Gefle IF 597 597
150. Cecilia Allard, Eskilstuna FI 583 583
151. Tomas Gunnare, Fredrikshofs FIF 568 568
152. Oskar Tiger, Runday IF 567 567
153. Håkan Eriksson, IF Linnéa 566 566
154. Sara Jelvegård, Enhörna IF 563 563
155. Christoffer Hagman, Västerås FK 562 562
  Staffan Westerdahl, Fredrikshofs FI 562 562
157. Stefan Genberg, FK Studenterna 559 559
158. Lars Svärd, IF Triangeln 557 557
159. Martin Larsson, Huddinge AIS 190 163 200 553
160. Ola Söderblom, FK Studenterna 552 552
161. Martin Larsson, Rånas 4H 549 549
162. Fredrik Wallin, FK Studenterna 548 548
163. Fredrik Arthursson, Hässelby SK 545 545
164. Bill Krohn, Huddinge AIS 544 544
165. Michelle Nyström, Hammarby IF 540 540
166. Joar Edlund, Väsby IK 530 530
167. Pontus Hagman, Västerås FK 529 529
168. Christin Bergkvist, FK Studenterna 528 528
169. Magnus Dahlin, FK Studenterna 518 518
  Mårten Klingberg, AS Nälsta 518 518
171. Anders Carbonnier, FK Studenterna 512 512
172. Paola Masdeu Vaerlie, Huddinge AIS 504 504
173. Anders Klockar, Huddinge AIS 500 500
174. Fredrik Nilsson, Fredrikshofs FI 496 496
175. Jonas Hellström, Danderyds SK 490 490
176. Ken Hakata, IF Linnéa 486 486
177. Mårten Westberg, Fredrikshfos FI 484 484
178. Daniel Allard, Eskilstuna FI 474 474
179. Martin Malmberg, IF Mantra Sport 462 462
180. Per-Olov Åberg, Eskilstuna FI 447 447
181. Kim Karlsen, Huddinge AIS 442 442
182. Rikard Sjöholm, FK Studenterna 431 431
183. Ken Nordström, Vilsta IK 428 428
184. Bengt Lindgren, Vallentuna FK 137 283 420
185. Lauri Karlström, Stockholms Långdistansklubb 415 415
186. Henrik Petrén, Huddinge AIS 411 411
187. Leif Höglund, IF Linnéa 410 410
188. Felix Davidsson Berndtsson, Värmdö IF 407 407
189. Daniel Förberg, Fredrikshofs FI 405 405
190. Samuel Sandberg, Enhörna IF 401 401
191. Jens Svensson, Uppsala LK 393 393
192. Johannes Öjhagen, Huddinge AIS 372 372
  Christer Hansson, Huddinge AIS 372 372
194. Hans Strängby, IF Linnéa 356 356
195. Johan Vegelius, Rånas 4H 342 342
196. Joakim Karlsson, Huddinge AIS 338 338
197. Yodit Andebrhan, Hellas FK 330 330
198. Anders Thelemyr, Duvbo IK 318 318
199. Johan Kristensen, FK Studenterna 300 300
200. Petter Beijer, IF Linnéa 283 283
201. Pär Holmgren, Huddinge AIS 203 203
202. Ewa Wahlberg, Uppsala LK 158 158


 Tävlingskalender   
DatumTävlingArenaArrangörGren
8.6SAYOSollentunavallenTurebergs FK3000m
12.6Enhörna Challenge 1Södertälje IPEnhörna IF5000m
16.6HuddingespelenKällbrinks IPHuddinge AIS3000m
18.6Långlöparnas kvällStadionFK Studenterna10000m
25.6Hässelby JubileumsgalaHässelby IPHässelby SK3000m
7.7UppsalaspelenStudenternas IPUpsala IF5000m, 3000mH
6.8SommarspelenStadionFK Studenterna5000m
14.8Enhörna Challenge 2Södertälje IPEnhörna IF10000m
21.8Viking Line-spelenKällbrinks IPHuddinge AIS3000m
21.9ALJ Open LightStadionSpårvägens FK10000m M, 5000m K


M: 5x3000m, 3x5000m, 3x10000m, 2xhinder
K: 5x3000m, 4x5000m, 2x10000m, 2xhinder


Deltävlingar
Ovanstående program är bekräftat. Eventuellt kan ytterligare någon tävling tillkomma. Nytt inför 2013 års säsong är att hinderlöpning finns med på programmet.

OBS! Fredrikshofsspelen är inställt och utgår därmed ur cupen! OBS!

Poängskala
Sedan 2006 sker poängtilldelning enligt Pokaltabellen som länge legat till grund för FK Studenternas interna tävling om vem som är klubbens bäste banlöpare. Varje löpare får tillgodoräkna sig poäng från maximalt fyra deltävlingar. För att delta i cupen krävs att den aktive tävlar för en klubb ansluten till Svenska Friidrottsförbundet.

Prispengar
Vid säsongens slut belönas de främst placerade i cupen med träningsbidrag enligt följande stege. Om fler tävlingar tillkommer i cupen kommer prispotten att ökas, prissummorna kommer minst att uppgå till följande.
Uppdatering 2013-08-16: Efter att Fredrikshofsspelen ställts in har tyvärr en justering av prissummorna behövt göras.

3 000 kronor - 1:an
2 000 kronor - 2:an
1 500 kronor - 3:an
1 000 kronor - 4:an

Kontakt
Vid frågor eller synpunkter som rör Mälardalens långcup, tveka inte att kontakta koordinator Jakob Lagerdahl på jakob.lagerdahl@gmail.com.


Ett forum för att diskutera långcupen är öppet. Klicka här

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta