Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Mälardalens Långcup 2014

| 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |


 Aktuell ställning   
1  2  3  4  5  6  7  8  9  Total
1. Martin Ronnerstedt, FK Studenterna 758 754 782 805 3099
2. Nils Spetz, Hammarby IF FI 739 735 777 794 3045
3. Johannes Fahlström, FK Studenterna 756 746 744 772 (723) 3018
4. Simon Karlsson, Enhörna IF (606) 663 650 659 684 2656
5. Lars Södergård, Vallentuna FK 903 877 874 2654
6. Johan Södersten, Hässelby SK 695 626 633 692 2646
7. Martin Öhman, Hässelby SK 849 852 805 2506
8. Dace Landström, Vallentuna FK 790 816 801 2407
9. Rille Örn, Huddinge AIS 560 610 (538) 578 603 2351
10. Staffan Westerdahl, Fredrikshofs FI (557) 569 604 566 605 2344
11. Fredrik Westerdahl, Fredrikshofs FI (529) 558 602 574 582 2316
12. Andreas Bergstedt, Enhörna IF 728 763 801 2292
13. Anna Lindh, Rånäs 4H 785 740 749 2274
14. Ulf Eriksson, Huddinge AIS 577 595 529 524 2225
15. Sofia Linder, FK Studenterna 750 764 693 2207
16. Michale Alemayoh, Hammarby IF 644 755 790 2189
17. Alberto Ramos, Huddinge AIS 707 692 737 2136
18. Isak Lidström, FK Studenterna 657 732 612 2001
19. Anders Söderlund, FK Studenterna 651 637 648 1936
20. Martin Holm, FK Studenterna 610 625 699 1934
21. Herman Degselius, FK Studenterna 591 596 561 1748
22. Mario Cortinovis, AstraZeneca IF 570 572 569 1711
23. John Kingstedt, Huddinge AIS 861 845 1706
24. Marcus Åberg, Hässelby SK 861 840 1701
25. Andreas Jansson, Hässelby SK 875 824 1699
26. Johanna Bäcklund, Rånäs 4H 858 827 1685
27. Patrik Sällstedt, Enhörna IF 843 834 1677
28. Johan Skugge, Turebergs FK 511 602 554 1667
29. Robert Holmgren, Huddinge AIS 544 560 528 1632
30. Cecilia Norrbom, Spårvägens FK 765 860 1625
31. Alexander Holm, GoIF Tjalve 784 786 1570
32. Joakim Eriksson, Spårvägens FK 758 793 1551
33. Olof Södergård, Vallentuna FK 776 760 1536
34. Anders Herrmann, Rånäs 4H 753 749 1502
35. Filip Segerberg, Hammarby IF 768 728 1496
36. Hugo Lindell, Rånäs 4H 771 696 1467
37. Bienvenue Musore, Tyresö FK 697 755 1452
38. Aleksei Saveljev, Huddinge AIS 714 730 1444
39. Anders Rehn, Huddinge AIS 428 471 536 1435
40. Johan Fagerberg, Finspångs AIK 672 757 1429
41. Jessica Österberg, Fredrikshofs FIF 727 691 1418
42. Marcus Grindange, Turebergs FK 450 464 503 1417
43. Daniel Hejdström, FGF Gotland 642 740 1382
44. Lorenzo Nesi, FK Studenterna 680 697 1377
45. Paola Masdeu Vaerlien, Huddinge AIS 801 575 1376
46. Patrik Viklund, FK Studenterna 671 675 1346
47. Johannes Tegnér, Fredrikshofs FIF 651 669 1320
48. Joakim Brunzell, Ösmo Nynäs FIK 650 663 1313
49. Emil Jansson, FK Studenterna 645 667 1312
50. Mikael Sjögren, Södertälje IF 422 426 433 1281
51. Magnus Raask, IF Linnea 631 611 1242
52. Christian Pettersson, FK Studenterna 607 615 1222
53. Ali Pirgholizades, Ärla IF 601 615 1216
54. Eskil Svensson, Fredrikshofs FIF 574 641 1215
55. Jens Wicksen, FK Studenterna 605 596 1201
56. Johan Borgman, FK Studenterna 565 579 1144
57. Charlotta Linell, FK Studenterna 544 579 1123
58. Tobias Drugge, Fredrikshofs FIF 566 537 1103
59. Bill Krohn, Huddinge AIS 525 561 1086
60. Michael Mård, FK Studenterna 509 541 1050
61. Jens Karlsson, FK Studenterna 483 563 1046
62. Patrik Pring, Tullinge-Tumba FF 565 476 1041
63. Jan Schröder, FK Studenterna 332 315 367 1014
64. Jörgen Lindh, Rånäs 4H 513 477 990
65. Abraham Adhanom, Eskilstuna Friidrott 954 954
66. Johan Eklöf, Huddinge AIS 431 505 936
67. Fredrik Rosenqvist, Huddinge AIS 298 337 297 932
68. David Nilsson, Högby IF 922 922
69. Ebba Tulu Chala, Spårvägens FK 914 914
70. Leonard Lundin, FK Studenterna 436 474 910
71. John Foitzik, Spårvägens FK 900 900
72. Alexander Palm, Spårvägens FK 893 893
73. Amanuel Gergis, Hässelby SK 889 889
74. Jon Cleghorn, Spårvägens FK 888 888
75. Marcus Gustafsson, Spårvägens FK 882 882
76. Rasmus Grelsson, Trångsvikens IF 879 879
77. Gabriella Samuelsson, Hässelby SK 871 871
78. Felicia Hellberg, Sundbybergs IK 860 860
79. Mikael Tennare, Rånäs 4H 470 379 849
80. Emil Danielsson, Dala-Järna IK 844 844
81. Richard Emilsson, GoIF Tjalve 842 842
82. Martin Lundqvist, IK Sisu Nässjö 839 839
83. Frida Aspnäs, Spårvägens FK 831 831
84. Abdelfath Yassin, Gefle IF 829 829
85. Martin Stjernlöf, Eskilstuna FI 828 828
86. Thea Boström, GoIF Tjalve 825 825
87. Erik Norrbom, Turebergs FK 822 822
88. Andreas Fahlen, IFK Umeå 819 819
89. Mika Sällinen, Ununge IF 814 814
90. Anders Fransson, Rånäs 4H 808 808
91. Daniel Förberg, Fredrikshofs FIF 373 427 800
92. Stefan Wall, IK Akele 795 795
93. Erika Svanborg, Sävedalens AIK 794 794
94. Gabriel Sandör, IK Akele 790 790
95. Erik Lagerlöf, IFK Lidingö 779 779
96. Joakim Frisk, Västerås FK 772 772
97. Niklas Sydow, Fredrikshofs FIF 767 767
98. Martin Kjäll-Ohlsson, SK Vidar 766 766
99. Fredrik Swahn, IF Mantra Sport 764 764
100. Ludvig Danielsson, GoIF Tjalve 763 763
101. Jonatan Alvaeus, Upsala IF 759 759
102. Johan Vegelius, Rånäs 4H 402 356 758
103. Anders Fox, Enhörna IF 757 757
  André Rangelind, IF Göta Karlstad 757 757
105. Andreas Huse, Team Bivi 756 756
106. Gloria Vinstedt, FK Studenterna 755 755
107. Josef Nordlund, IK Akele 753 753
  Robin Leandersson, Spårvägens FK 753 753
109. Magnus Lindberg, Ockelbo SK 752 752
110. Jan Westerberg, IFK Umeå 750 750
111. Erik Framme, Hälle IF 746 746
112. Ida Gudmundsson, FK Studenterna 745 745
113. Otto Kingstedt, Huddinge AIS 732 732
114. Erik Begler, Running Sweden 724 724
115. Archie Casteel, Hellas FK 719 719
116. Paul Krochak, FK Studenterna 712 712
117. Abdi Yusuf, Hammarby IF 704 704
118. Jonatan Björnberg, Team Blekinge LF 695 695
  Hans Edvardsson, FK Studenterna 695 695
120. Per Gysing, FK Studenterna 351 343 694
121. Alfred Shemweta, Flemingsbergs SK 687 687
  Tore Axelsson, SK Bore 687 687
123. Jakob Zimmermann, FK Studenterna 676 676
124. Stefan Stojanovic, Huddinge AIS 673 673
125. Julia Forsmark, Falu IK 672 672
126. Anders Wibaeus, FK Studenterna 669 669
127. Johan Malmberg, Fredrikshofs FIF 668 668
128. Gunnar Hirschfeldt, Turebergs FK 663 663
129. Jakob Wernqvist, FK Studenterna 662 662
130. Dennis Olsson, Hellas FK 659 659
131. Caroline Lundqvist, Runday IF 658 658
132. Fredrik Pettersson, FK Studenterna 655 655
133. Jesper Wiklander, IF Linnea 652 652
134. Oliver Langselius, Spårvägens FK 645 645
135. Tomas Widell, Huddinge AIS 285 357 642
136. Mark Hobbs, FK Studenterna 637 637
137. Rikhard Hänninen, Ärla IF 636 636
138. Linus Öhrqvist, FK Studenterna 634 634
139. Antonio Lavecchia, Huddinge AIS 617 617
140. Rikard Karlsson, Hässelby SK 614 614
141. Andreas Lundegård, FK Studenterna 609 609
142. Linus Gustafsson, Spårvägens FK 605 605
143. Mattias Anglemark, IK Jogg 604 604
  Anton Zelikman, IF Mantra Sport 604 604
145. Lisen Sellén, FK Studenterna 602 602
146. Jenny Ramstedt, FK Studenterna 598 598
147. Henrik Ljungel, Fredrikshofs FIF 597 597
  Jonas Ullberg, IFK Mora FIK 597 597
149. Beatrice Svensson, Linköpings GIF 595 595
150. Sara Jelvegård, Enhörna IF 590 590
151. Patrick Claesson, Hammarby IF 586 586
152. Magnus Dahlin, FK Studenterna 585 585
153. Jonas Lund, FK Studenterna 580 580
  Christin Bergkvist, FK Studenterna 580 580
155. Ola Söderblom, FK Studenterna 577 577
156. Weronika Brzuchalska, FK Studenterna 575 575
157. Tomas Kobayashi, Domnarvets GoIF 572 572
158. Staffan Dahlgren, Stockholm LDK 571 571
159. Jonathan Edemalm, Sköldinge IF 566 566
160. Lars Svärd, IF Triangeln 564 564
161. Daniel Allard, Eskilstuna Friidrott 563 563
  Anders Prytz, Rånäs 4H 563 563
163. David Linnros, IF Linnéa 561 561
164. Jonas Hellström, Danderyds SK 560 560
165. Robert Vestberg, IFK Umeå 554 554
166. Christofer Fogel, Huddinge AIS 550 550
167. Emma Ståhlberg, Örbyhus IF 549 549
168. Filip Ainouz, IF Linnea 546 546
169. Petter Ericsson , FK Studenterna 542 542
170. Clarence Ärlebrink, FK Studenterna 539 539
171. Henrik Rüffel, Nyköpings BIS 537 537
172. Marcus Häggh, Huddinge AIS 536 536
  Göran Nilsson, FK Studenterna 536 536
174. Klas Nordin, FK Studenterna 535 535
  Christoffer von Essen, IF Linnea 535 535
176. Björn Winell, IF Mantra Sport 523 523
177. Fredrik Holmberg, Fredrikshofs FIF 522 522
178. Hakata Ken, IF Linnea 516 516
179. Christian Bengtzelius, FK Studenterna 515 515
  Mattias Arvidsson, Fredrikshofs FIF 515 515
181. Stefan Genberg, FK Studenterna 511 511
182. Jawad Khamlichi, Tyresö FK 506 506
183. Mårten Westberg, Fredrikshofs FIF 504 504
184. Emil Lundgren, FK Studenterna 502 502
185. Sofi Reimers, Hässelby SK 499 499
186. Magnus Nordström, Fredrikshofs FIF 493 493
187. Louise Berlin, FK Studenterna 489 489
188. Gabriel Littson Enning, IFK Lidingö 484 484
189. Helena Thim, Upsala IF 475 475
190. Roger Sten, SLK Oxelösund 474 474
191. Jesper Uddin, FK Studenterna 466 466
192. Anders Furuskär, Ericsson IK 455 455
193. Anders Hansson, Vilsta IK 449 449
194. Anders Toll, Uppsala LK 447 447
195. Ola Jönsson, Nacka Värmdö SK 441 441
196. Anna Johansson, FK Studenterna 436 436
197. Johannes Algesten, Huddinge AIS 434 434
  Håkan Wiman, IF Linnea 434 434
199. Roger Reinhold, IF Linnéa 432 432
200. Rikard Sjöholm, FK Studenterna 417 417
201. Ken Nordström, Eskilstuna Friidrott 414 414
202. Samuel Gottfarb Bart, IFK Lidingö 404 404
203. Kim Karlsen, Huddinge AIS 386 386
204. Anders Thernström, Huddinge AIS 385 385
205. Björn Persson, Stockholm LDK 379 379
206. Jens Svensson, IF Mantra Sport 375 375
207. Andreas Bylund, FK Studenterna 372 372
208. David Sundvall, FK Studenterna 366 366
209. Daniel Wallinder, FK Studenterna 356 356
210. Jeff Frydenlund, Enhörna IF 352 352
211. Lennart Klingenstierna, Vallentuna FK 342 342
212. Johan Lundqvist, Växjö AIS 336 336
213. Tomas Pakkanen, Enhörna IF 333 333
214. Felix Davidsson-Berndtsson, Värmdö IF 310 310
215. Åke Leverin, Väsby IK Friidrott 279 279
216. Petter Beijer, IF Linnéa 252 252
217. Bengt Lindgren, Vallentuna FK 235 235
218. Lars Leonardsson, Stockholm LDK 234 234
219. Martin Larsson, Huddinge AIS 180 180
220. Tomas Thim, Uppsala LK 165 165
221. Dante Göransson, Tyresö FK 164 164


 Tävlingskalender   
DatumTävlingArenaArrangörGren
6.6SAYOSollentunavallenTurebergs FK3 000m
15.6HuddingespelenKällbrinkHuddinge AIS5 000m
2.7Enhörna Challenge 1Södertälje IPEnhörna IF10 000m
6.7UppsalaspelenStudenternas IPUpsala IF5 000m
6.8Enhörna Challenge 2Södertälje IPEnhörna IF5 000m
19.8VikinglinespelenKällbrinkHuddinge AIS3 000m
28.8Långlöparnas kvällStadionFK Studenterna10 000m
30.8FredrikshofsspelenStadionFredrikshof5 000m
20.9ALJ OpenStadionSpårvägens FKK: 5 000m, M: 10 000m




Deltävlingar
Ovanstående program är bekräftat, ytterligare tävlingar kan tillkomma.
M: 2x3000m, 4x5000m, 3x10000m
K: 2x3000m, 5x5000m, 2x10000m

Poängskala
Sedan 2006 sker poängtilldelning enligt Pokaltabellen som länge legat till grund för FK Studenternas interna tävling om vem som är klubbens bäste banlöpare.
Varje löpare får tillgodoräkna sig poäng från maximalt fyra deltävlingar.
För att delta i cupen krävs att den aktive tävlar för en klubb ansluten till Svenska Friidrottsförbundet.

Prispengar
Vid säsongens slut belönas de främst placerade i cupen med träningsbidrag enligt följande stege. Om fler tävlingar tillkommer i cupen kommer prispotten att justeras.

3 000 kronor - 1:an
2 000 kronor - 2:an
1 000 kronor - 3:an
750 kronor - 4:an


Kontakt
Vid frågor eller synpunkter som rör Mälardalens långcup, tveka inte att kontakta koordinatorn på studenternas kansli.


Ett forum för att diskutera långcupen är öppet. Klicka här

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta