Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Våra arrangemang | Kungsholmen Runt | Tömilen | Löparnas Kväll |
| Sommarspel | Vinthundsvinter | Mälardalens Långcup | Anmäl dig |

Mälardalens Långcup 2015

| 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |


 Aktuell ställning   
1  2  3  4  5  6  7  8  Total
1. Michele Alemayoh, Hammarby IF (769) 770 798 793 798 3159
  Dace Landström, Vallentuna FK 784 792 824 759 3159
3. Nils Spetz, Hammarby IF 768 809 (767) 797 779 3153
4. Martin Holm, FK Studenterna (743) 816 763 757 784 3120
5. Johannes Fahlström, FK Studenterna 753 (751) 802 764 797 3116
6. Cecilia Norrbom, Spårvägens FK 905 905 896 2706
7. Håkan Klint, Fredrikshofs FIF 689 645 682 663 2679
8. John Kingstedt, Hudding AIS 910 894 848 2652
9. Simon Karlsson, Enhörna IF 688 670 651 640 2649
10. Louise Wiker, Hässelby SK 889 866 2644
11. Anders Söderlund, FK Studenterna 683 640 680 618 2621
12. Staffan Westerdahl, Fredrikshofs FI (617) (612) 657 645 624 631 2557
13. Weronika Brzuchalska, FK Studenterna 665 576 631 634 2506
14. Oscar Majling, Hässelby SK 825 781 823 2429
15. Johan Fagerberg, Finspång AIK 807 808 811 2426
16. Patrick Pring, Tullinge-Tumba FF 519 563 546 568 2196
17. Patrik Viklund, FK Studenterna 718 730 700 2148
18. Mathias Käck, Fredrikshofs FIF 645 660 647 1952
19. Elias Dahl, Hammarby IF 634 640 630 1904
20. Fredrik Westerdahl, Fredrikshofs FI 580 607 667 1854
21. Emil Danielsson, Dala-Järna IK 926 915 1841
22. Alexander Palm, Spårvägens FK 931 899 1830
23. Eskil Svensson, Fredrikshofs FI 638 573 607 1818
24. Fredrik Arthursson, Hässelby SK 606 560 607 1773
25. Lisa Öhberg, Hälle IF 861 874 1735
  Josefin Gerdevåg, KFUM Örebro 912 823 1735
27. Patrik Sällstedt, Enhörna IF 827 799 1626
28. Jimmie Andersson, FK Studenterna 521 564 522 1607
29. Otto Kingstedt, Huddinge AIS 798 794 1592
30. Tom Honig, IF Mantra Sport 804 787 1591
31. Alexander Holm, GoIF Tjalve 790 794 1584
32. Jesper Hamrin, Trångsvikens IF 772 795 1567
33. Ulf Eriksson, Huddinge AIS 515 554 497 1566
34. Daniel Antonsson, För. Gotländsk Friidrott 763 798 1561
35. Mika Sällinen, Ununge IF 795 724 1519
36. Mark Hobbs, FK Studenterna 730 765 1495
37. Paul Krochak, FK Studenterna 746 745 1491
38. Winta Mekonen, Hammarby IF 695 771 1466
39. Louise Berlin, FK Studenterna 480 483 1446
40. Hugo Lindell, Rånäs 4H 712 723 1435
41. Emil Lundgren, FK Studenterna 517 416 500 1433
42. Mattias Jonsson, Enhörna IF 716 688 1404
43. Anders Prytz, Rånäs 4H 710 663 1373
44. Emma Jäger, Fredrikshofs FIF 687 679 1366
45. Johan Södersten, Hässelby SK 648 708 1356
46. Amanda Nekby, Rånäs 4H 647 697 1344
47. Mathias Ösmark, fredrikshofs FIF 677 659 1336
48. Lorenzo Nesi, FK Studenterna 689 636 1325
49. Jonas Collet, FK Studenterna 662 648 1310
50. Daniel Alemu, Trångsvikens IF 648 650 1298
51. Ulf Johansson, Enhörna IF 628 666 1294
52. Yahan Farax, Fredrikshofs FI 515 640 1155
53. Staffan Sunvall, IF Linnéa 528 572 1100
54. Nathan Tanner-Malmén, Enhörna IF 528 570 1098
55. Robert Holmgren, Huddinge AIS 529 563 1092
56. Sofus Kreutzmann, Hässelby SK 517 515 1032
57. Christian Bengtzelius, FK Studenterna 520 479 999
58. Martin Andersson, Fredrikshofs FIF 511 446 957
59. Marcus Grindange, Tureberg 454 499 953
60. Abdaikadir Abdi, Ullevi FK 943 943
61. Samuel Sandberg, Enhörna IF 460 477 937
62. Ebba Tulu Chala, Spårvägens FK 931 931
63. Suldan Hassan, Ullevi FK 923 923
64. Lars Södergård, Vallentuna FK 917 917
65. Pär Holmgren, Huddinge AIS 314 306 292 912
66. Tulu Chala Ebba, Spårvägens FK 903 903
67. Frida Kristiansson, Örgryte IS 901 901
  Jesper Uddin, FK Studenterna 440 461 901
69. Ulrika Flodin, Rånäs 4H 895 895
70. Martin Lundqvist, IK Sisu Nässjö 882 882
71. Scott Fraser, Hälle IF 865 865
72. Fredrik Uhrbom, Spårvägens FK 859 859
73. Andreas Jansson, Hässelby SK 858 858
74. Christer Hansson, Huddinge AIS 439 415 854
75. Mikael Sjögren, Södertälje IF 416 429 845
76. Abdelfath Yassin, Gefle IF 843 843
77. Erik Anfält, Örebro AIK 833 833
78. Fredrik Grönvall, F Gotländsk FI 814 814
79. Felicia Hellberg, Sundbybergs SK 808 808
80. Anders Fox, Spårvägens FK 806 806
81. Mikael Sjögren, Södertälje IF 387 411 798
82. Stefan Wass, IK Akele 794 794
83. Gustav Milesson, Högby IF 793 793
84. Emma Jansson, Hässelby SK 788 788
85. Malin Strand, Sävedalens AIK 781 781
  Martin Öhman, Hässelby SK 781 781
87. Abdi Yusuf, Hammaby IF 780 780
88. Adam Lindström, Hässelby SK 775 775
89. Jens Nielsen, Spårvägens FK 771 771
90. Isabelle Öblom, FK Studenterna 769 769
  Daniel Lund, Hälle IF 769 769
92. Ludvig Danielsson, GoIF Tjalve 766 766
  Jessica Österberg, Fredrikshofs FIF 766 766
  Gustav Nordling, Spårvägens FK 766 766
95. Joakim Frisk, Västerås FK 765 765
96. Erik Lagerlöf, IFK Lidingö 764 764
97. Joakim Eriksson, Spårvägens FK 759 759
98. Hasan Huseen Mahamuud, Hemlingby LK 752 752
99. Martin Ronnerstedt, FK Studenterna 751 751
100. Mattias Nätterlund, Örebro AIK 748 748
101. Erik Torstensson, Ärla IF 739 739
102. Geert Tuinstra, Sävedalens AIK 731 731
103. Daniel Lindholm, Falu IK 720 720
104. Niklas Sydow, Fredrikshofs IF 719 719
105. Patrik Johansson, Terrible Tuesdays 717 717
106. Daniel Hejdström, För. Gotländsk Friidrott 716 716
  Olle Dahlberg, Solvikingarna 716 716
108. Jakob Jansson, Fredrikshofs IF 713 713
109. Erik Thorstensson, Ärla IF 712 712
110. Jack Karlsson, KFUM Örebro 709 709
  Johan Gustafsson, GOIF Tjalve 709 709
112. Mikael Svedjeholm, Fredrikshofs IF 702 702
113. Lona Justesen, IF Linnéa 699 699
114. Viggo Stenvard, Enhörna IF 352 341 693
115. Karin Arthursson, Hässelby SK 692 692
116. Fredrik Rosenqvist, Huddinge AIS 341 350 691
117. Sanna Holmgren Wiberg, FK Studenterna 686 686
118. Louise Ringström, Spårvägen FK 684 684
119. Daniel Förberg, Fredrikshofs FIF 345 337 682
  Jens Wicksén, FK Studenterna 682 682
121. Frans Heijbel, IF Linnéa 681 681
122. Markus Bohman, IF Linnéa 678 678
123. Ida Tryggveson, Bålsta IK 676 676
  Håkan Eriksson, Vegan Runners IK 676 676
125. Åsa Nylander, IFK Tumba 674 674
126. Fredrik Robertsson, FK Studenterna 671 671
127. Kim Karlsen, Huddinge AIS 314 356 670
128. David Olerup, Terrible Tuesdays 669 669
129. Johan Svensson, Fredrikshofs FIF 663 663
130. Linn Norrbäck, IF Linnéa 658 658
  Sandra Jansson, IF Linnéa 658 658
132. Samuel Carlsson, Sunbybergs IK Skidor 657 657
133. Per Janzon, Enhörna IF 653 653
134. Fredrik Johansson, Örebro AIK 650 650
135. Jakob Wernqvist, FK Studenterna 646 646
  Rihana Shemsu Mohammed, Karamara 646 646
137. Mikael Nilsson, Huddinge AIS 639 639
138. Christofer Salmén, IF Linnéa 637 637
139. Martin Florin, Huddinge AIS 636 636
140. Andreas Klasson, Hälle IF 634 634
141. Marcus Engström, FK Studenterna 628 628
142. Andreas Hardenström, IF Linnéa 627 627
  Ola Söderström, FK Studenterna 627 627
144. Sebastian Högdahl, Hässelby SK 624 624
145. Johan Söderlund, IF Linnéa 622 622
146. Merih Hagos, Falu IK 616 616
147. Bas Westhoff, FK Studenterna 614 614
148. Håkan Eriksson, IF Linnéa 612 612
149. Guilaume Mercier, IF Linnéa 611 611
150. Bethany Thompson, Fredrikshofs FIF 608 608
151. Tobias Drugge, Fredrikshofs FIF 601 601
152. Deri Thomas, Running Sweden 598 598
153. Johan Borgman, FK STudenterna 592 592
154. Thomas Deri, Club Running Sweden 591 591
155. Fredrik Holmberg, Fredrikshofs FIF 590 590
156. David Linnros, IF Linnéa 581 581
157. Andreas Ingberg, Örebro AIK 579 579
  Daniel Westergren, Uppsala LK 579 579
159. Tommy Öman, F Gotländsk FI 578 578
160. Florin Annelie, Huddinge AIS 576 576
161. Tomas Kobayashi, Domnarvets GoIF 575 575
162. Olof Nordling, Spårvägens FK 574 574
163. Daniel Nöu, Turebergs FK 572 572
164. William Måhl, Spårvägens FK 562 562
165. Linus Gustafsson, Spårvägens FK 561 561
166. Fhilip Ainouz, IF Linnéa 559 559
167. Anders Larsson, Örebro AIK 557 557
168. Annelie Florin, Huddinge AIS 555 555
  Annelie Florin, Huddinge AIS 555 555
170. Martin Johansson, Söderhamns IF 554 554
171. Peter Larsson, Nacka Värmdö SK 553 553
172. Fredrik Munthe, Running Sweden 548 548
173. Linda Jerrewing, - 547 547
174. Henrik Engström, Fredrikshofs FIF 545 545
175. Jaouad Kuamlichi, Tyresö FK 544 544
176. Alex Smirinov, Hässelby SK 543 543
  Joakim Arneland, Runacademy 543 543
178. Steiner Hamilton, Tjalve GoIF 542 542
179. Johan Kristensen, FK Studenterna 535 535
180. Herman Degselius, FK Studenterna 525 525
181. Johan Hardell, FK Studenterna 521 521
182. Jakob Hedberg, Uppsala LK 517 517
183. Lars Jakobsson, Fredrikshofs FI 506 506
184. Jordi Vidana, FK Studenterna 503 503
185. Anders Carbonnier, FK Studenterna 496 496
186. Peter Larsson, IF Linnéa 488 488
  Martin Forhaug , Runacademy IF 488 488
188. Emelie Moberg, FK Studenterna 485 485
  Anders Wallace, Fredrikshofs FI 485 485
190. Sara Grenmark, - 480 480
  Pontus Elmér, IFK Lidingö 480 480
192. Mattias Arvidsson, Fredrikshofs FIF 479 479
193. Nawroz Mubariz, Boo IF 467 467
194. Gabriel Littson Enning, IFK Lidingö 466 466
195. Roger Reinhold, IF Linnéa 455 455
196. Petrus Nordin, Tureberg 450 450
197. Fredrik Nöu, FK Studenterna 442 442
198. Brian Butchrup Nielsen, Huddinge AIS 441 441
199. Anders Klockar, Huddinge AIS 438 438
200. Ken Hakata, IF Linnéa 434 434
201. Markus Kuronen, Enhörna IF 430 430
202. Lars Leonardsson, SLDK 246 172 418
203. Oskar Blom Västberg, FK Studenterna 398 398
204. Andreas Bylund, FK Studenterna 377 377
205. Felix Davidsson Berndtsson, Värmdö IF 374 374
206. Urban Olsson, Korskrogen IK 372 372
207. Joachim Agbelin, FK Studenterna 355 355
208. Erik Jakobsson, Enebybergs IF 346 346
209. Corentine Arnou, Enhörna IF 343 343
210. Tomas Pakkanen, Enhörna IF 325 325
211. Per Gysing, FK Studenterna 324 324
212. Malin Stach, Huddinge AIS 296 296
  Stefan Lindström, Huddinge AIS 296 296
214. Patrik Pettersson, IFK Strängnäs 289 289
215. Tomas Widell, huddinge AIS 267 267
216. Oskar Arvidsson, Fredrikshofs FIF 247 247
217. Torsten Östervall, Fredrikshofs FIF 214 214
218. Åke Leverin, Väsby IK Friidrott 157 157
219. Bengt Lindgren, Vallentuna FK 134 134


 Tävlingskalender   
DatumTävlingArenaArrangörGren
5.6SAYOSollentunavallenTurebergs FK3000 m
14.6HuddingespelenKällbrinks IPHuddinge AIS5000 m
16.6Långlöparnas kvällFK StudenternaStadion10000 m
1.7Enhörna Challenge 1Södertälje IPEnhörna IF5000 m
29.7Enhörna Challenge 2Södertälje IPEnhörna IF10000 m
19.8Vikinge Line-spelenKällbrinks IPHuddinge AIS3000 m
25.8SommarspelenStadionFK Studenterna5000 m
18.9ALJ OpenStadionSpårvägens FK10000 m M, 5000 m K




Deltävlingar
Se kalender ovan.

Regler
Poängtilldelning sker enligt Pokaltabellen.
Varje löpare får tillgodoräkna sig poäng från maximalt fyra deltävlingar.
För att delta i cupen krävs att den aktive tävlar för en klubb ansluten till Svenska Friidrottsförbundet.

Prispengar
De tre främsta i den slutliga sammanställningen belönas enligt följande:
1:a - 3 000 kronor
2:a - 2 000 kronor
3:a - 1 000 kronor
Vid två eller flera löpare på samma poäng slås prissummorna ihop och delas lika (ex. två löpare på delad förstaplats får 2 500 kr vardera eller delad andraplats ger vardera 1 500 kr). Prispengar utbetalas till löparens förening.

Kontakt
Frågor eller synpunkter framställs till koordinatorn på studenternas kansli.


Ett forum för att diskutera långcupen är öppet. Klicka här

©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta