Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Resultat | SGP | Pokalen | Statistik | Klubbrekord | Kalender |


 1999-06-12 - Stockholm Marathon ´99, Stadion  Tillbaka » 

1999-06-12 - Stockholm Marathon ´99, Stadion

 Lag 4x42,2 km    (104 lag fullföljande)
  1.   Hässelby SK Lag 1 55:05
  2.   Spårvägen FK 1:23:33
  3.   Flemingsberg SK lag 1 1:38:51
  14.   Studenterna lag 1 3:17:48
  44.   Studenterna lag 2 4:30:06
  65.   Studenterna lag 3 5:47:54
  83.   Studenterna lag 4 6:59:23
  104.   Ösmo GIF 12:05:57
 Från och med 1998 införes en ny lagtävling för svenska klubblag.
Löparnas tidsdifferens till banrekordet i Stockholm Marathon (2.11,37 för herrar och 2.28,24 för damer) räknas. En manlig löpare som springer på 2.16,00
får alltså 4,23 (2.16,00 minus 2.11,37).
Resultatet för föreningens fyra bästa löpare räknas. I laget måste dock minst en manlig och minst en kvinnlig löpare ingå.
Segrande lag får en inteckning i Trycksakskonsults vandringspris: en 125 cm hög träskulptur av en maratonlöpare.

 Kvinnor 42.195km
  1.   Marie Söderström-Lundberg Hässelby 2:36:55 (3:43/km)
  2.   Tatiana Maslova Finland 2:40:36
  3.   Svetlana Ponomarenco Ryssland 2:40:48
  14. (SM-6) Anna Hansson Studenterna 2:57:31 (4:12/km) PB 7
  518.   Åsa Persson SPIF 4:15:38 (6:04/km)
  750.   Maria Waineby Studenterna 4:32:47 (6:28/km) 5
  752.   Stina Angerud Studenterna 4:32:48 (6:28/km) 3
 
 18-22 grader, först molningt, sol efter två timmar
 Män 42.195 km    (ca 8000 fullföljande)
  1.   Alfred Shemweta Flemingsberg 2:14:52 (3:12/km)
  2.   Onesmo Ludago Tanzania 2:15:12
  3.   Pavel Loskutov Estland 2:16:57
  108.   Hans Nilsson IFKUmeå 2:49:29 (4:01/km)
  210.   Per-Olof Åman King Flyers 2:56:34 (4:11/km)
  400.   Mikael Carlstedt Studenterna 3:05:16 (4:23/km)
  461.   Anders Nilsson Studenterna 3:08:33 (4:28/km) 20
  497.   Laurent Leloup Studenterna 3:09:43 (4:30/km) 15
  583.   Kristoffer Tunander Studenterna 3:12:13 (4:33/km) PB 10
  643.   Jonas Nilsson Studenterna 3:14:01 (4:36/km)
  838.   Roland Persson Studenterna 3:18:48 (4:43/km) PB 7
  1037.   Robert Bäckman Studenterna 3:23:18 (4:49/km) PB 4
  1103.   Mikael Johansson Studenterna 3:24:37 (4:51/km)
  1449.   Jonas Davidsson Studenterna 3:30:27 (4:59/km) PB 3
  1874.   Klas Norén Studenterna 3:37:30 (5:09/km)
  2173.   Ari Kainu Team Knutspurten 3:41:33 (5:15/km)
  2959.   Peter Svahn Studenterna 3:52:47 (5:31/km)
  3629.   Marcus Dahlström Studenterna 3:59:33 (5:41/km)
  4901.   Karl-Axel Pettersson 4:18:07
 


Tidigare resultat
2000-10-01 Lidingöloppet, Lidingö
2000-09-24 XTreme Running (Final), Ursvik
2000-09-24 Tjejloppet, Lidingö
2000-09-23 ALJ Open, Stadion
2000-09-16 Europavägsloppet, Arboga
2000-09-16 Tjurruset, Norra Djurgården
2000-09-13 XTreme Running, Ursvik
2000-09-10 4. Int. Wildoner Volkslauf, GRAZ (A)
2000-09-10 Stockholmsloppet, Stadion
2000-09-05 Öppet KM 3000m, Kristineberg
2000-09-02 Bellmanstafetten, Stora Skuggan
2000-08-31 Olympic Day Run, Riddarfjärden runt
2000-08-31 Augustiproppen, Enskede
2000-08-30 XTreme Running, Ursvik
2000-08-27 Finnmarksturen, Ludvika
2000-08-27 Tjejmilen, Gärdet
2000-08-24 Lindenproppen, Enskede IP
2000-08-19 Kungsholmen Runt, Kungsholmen
2000-08-18 F.E.M., Björkliden
2000-08-16 XTreme running, Ursvik
2000-08-15 Stockholmstriaden, Stockholm
2000-08-12 Oxelöloppet, Oxelösund
2000-08-12 Midnattsloppet, Södermalm
2000-08-09 Sommarpropaganda, Kristineberg
2000-08-05 Vasastafetten, Mora
2000-07-29 Järnmannen, Kalmar
2000-07-29 10km de Wasselonne, Frankrike
2000-07-12 Sommar-Öset, Stadion
2000-07-05 Roslagsnatta, Norrtälje
2000-06-30 Trosa Stadslopp, Trosa
2000-06-25 7. Stuttgart-Lauf, Stuttgart (D)
2000-06-17 Österåkersmilen, Åkerberga
2000-06-14 XTreme Running, Ursvik
2000-06-12 Broloppet, Kastrup-Limhamn
2000-06-08 Blodomloppet, Stockholm
2000-06-03 Stockholm Marathon, Stadion
2000-05-27 Tolvanloppet, Ålsten
2000-05-24 Grabbhalvan, Haga
2000-05-23 VDM, Brunna IP
2000-05-20 Dagbladsstafetten, Stadion/ Lilljansskogen
2000-05-13 Göteborgsvarvet, Göteborg
2000-05-07 Gävle Halvmarathon, Gävle
2000-05-06 Åsenloppet, Hägerstensåsen
2000-05-03 Xtreme Running, Ursvik
2000-05-01 Danderydsloppet, Gubblunket, Danderyd
2000-04-30 Corrida Heillecourt, Nancy
2000-04-30 Terräng SM, Borlänge
2000-04-29 Kvarnloppet, Jakan
2000-04-24 Sätermaran, Säter
2000-04-16 Rotterdam Marathon, Holland
Alla lopp
Sökning (minst 3 tecken)
Välj en grupp av lopp

Sidor | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 |


©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta