Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Resultat | SGP | Pokalen | Statistik | Klubbrekord | Kalender |


 2004-11-06 - Studenternas Femkamp, Bosön  Tillbaka » 

2004-11-06 - Studenternas Femkamp, Bosön

Jämnare än så kunde det inte bli! Bengt vann med bara 6p (dvs 0,6 cm på höjden, eller 1 sek på 1500m) över Ingemar. (Jag hittade ett enda fel när jag räknade om alla poäng hemma och det drabbade Bengt på 1500m som tappade 8p ifrån den preliminära poängberäkningen. Som tur var påverkade det inte slutresultatet!).

Ingemar får nöja sig med en andra plats precis som förra året, trots att han fick dryga 300p mer än 2003. Robban blir trea - igen - med en förbättring på dryga 400p! Linda blir bästa tjej som förra året på en 6:e plats.

Värt att notera är att femkampen bjöd på fem olika grensegrare! Jens på 200m, Stefano på längden, Bengt på kula, Katarina på höjden och undertecknade Cédric på 1500m.

Ett stort tack till Maria som hjälpte till med sin domarinsats och treårige Jacob (Christers son) som var en underbar supporter.

 Mixed Sammanställning
  1.   Bengt Pettersson 2689
  2.   Ingemar Ztorm 2683
  3.   Robert Bäckman 2574
  4.   Cédric Schwartzler 2399
  5.   Jens Eklundh 2363
  6.   Linda Åkerblom 2133
  7.   Viktor Olofsson 2069
  8.   Helmut Leuschner 2033
  9.   Katarina Ekelöf 2005
  10.   Stefano Tomai 1916
  11.   Måns Höiom 1865
  12.   Christer Klinth 1861
  13.   Carina Mineur 1409
  14.   Rafael Franco 1355
  15.   Viktoria Rubin 1344
  16.   Cecilia Petersson 1217
  17.   Magnus Kvist 1191
 Mixed 1500m B-heat
  1. (10) Cecilia Petersson 5:39.95 447
  2. (11) Katarina Ekelöf 5:47.06 406
  3. (12) Viktoria Rubin 6:05.24 304
  4. (13) Jens Eklundh 5:57.45 275
  5. (14) Bengt Pettersson 6:02.34 255
  (15) Magnus Kvist DNF 0
  (15) Carina Mineur DNS 0
  (15) Stefano Tomai DNF 0
 Mixed 1500m A-heat
  1. (1) Cédric Schwartzler 4:24.54m 781
  2. (2) Måns Höiom 4:33.58m 722
  3. (3) Helmut Leuschner 4:44.07m 655
  4. (4) Linda Åkerblom 5:19.83m 576
  5. (5) Ingemar Ztorm 5:00.57m 557
  6. (6) Rafael Franco 5:09.67m 506
  7. (7) Robert Bäckman 5:10.02m 504
  8. (8) Viktor Olofsson 5:16.30m 470
  9. (9) Christer Klinth 5:16.75m 468
 Mixed Höjd
  1. (1) Katarina Ekelöf 140 523
  2. (2) Bengt Pettersson 160 472
  2. (2) Robert Bäckman 160 472
  4. (4) Ingemar Ztorm 155 434
  5. (5) Viktor Olofsson 150 396
  6. (6) Linda Åkerblom 125 369
  6. (6) Carina Mineur 125 369
  8. (8) Stefano Tomai 145 360
  8. (8) Jens Eklundh 145 360
  8. (8) Christer Klinth 145 360
  11. (11) Cédric Schwartzler 140 324
  12. (12) Viktoria Rubin 120 321
  13. (13) Helmut Leuschner 135 290
  14. (14) Måns Höiom 120 194
  15. (15) Magnus Kvist 115 165
  16. (16) Rafael Franco 110 137
  17. (17) Cecilia Petersson 0 0
 Mixed Kula (M: 4kg, K: 3kg) B-heat
  1. (4) Viktor Olofsson 1230 625
  2. (8) Cédric Schwartzler 1082 536
  3. (9) Katarina Ekelöf 985 520
  4. (13) Carina Mineur 825 416
  5. (14) Linda Åkerblom 804 403
  6. (15) Rafael Franco 834 387
  7. (16) Cecilia Petersson 730 355
  8. (17) Viktoria Rubin 701 336
 Mixed Kula (M: 4kg, K: 3kg) A-heat
  1. (1) Bengt Pettersson 1797 974
  2. (2) Robert Bäckman 1250 637
  3. (3) Ingemar Ztorm 1249 637
  4. (5) Jens Eklundh 1198 606
  5. (6) Magnus Kvist 1161 583
  6. (7) Stefano Tomai 1138 569
  7. (10) Helmut Leuschner 991 481
  8. (11) Måns Höiom 988 479
  9. (12) Christer Klinth 969 468
 Mixed Längd B-heat
  1. (7) Linda Åkerblom 407 326
  2. (8) Cédric Schwartzler 464 317
  3. (10) Carina Mineur 397 303
  4. (11) Viktor Olofsson 451 294
  5. (12) Rafael Franco 417 235
  6. (13) Viktoria Rubin 346 194
  7. (14) Katarina Ekelöf 344 190
  8. (15) Cecilia Petersson 340 182
 Mixed Längd A-heat
  1. (1) Stefano Tomai 561 506
  2. (2) Jens Eklundh 549 481
  2. (2) Bengt Pettersson 549 481
  4. (4) Robert Bäckman 533 449
  5. (5) Ingemar Ztorm 528 439
  6. (6) Helmut Leuschner 472 332
  7. (9) Christer Klinth 457 304
  8. (16) Måns Höiom 354 137
  9. (17) Magnus Kvist 316 86
 Mixed 200m G-heat
  1. (17) Rafael Franco 33.21 90
 En sen ankommen Rafael körde sin 200-ing ett par minuter efter 1500m-loppet!
 Mixed 200m A-heat
  1. (1) Jens Eklundh 24.35 641
  2. (2) Ingemar Ztorm 24.64 616
  3. (5) Stefano Tomai 26.32 481
 Mixed 200m B-heat
  1. (6) Linda Åkerblom 30.10 459
  2. (8) Katarina Ekelöf 31.53 366
  3. (11) Carina Mineur 32.28 321
 Mixed 200m C-heat
  1. (3) Robert Bäckman 25.92 512
  2. (4) Bengt Pettersson 25.98 507
  3. (7) Cédric Schwartzler 26.85 441
 Mixed 200m D-heat
  1. (9) Magnus Kvist 28.05 357
  2. (10) Måns Höiom 28.42 333
  3. (13) Helmut Leuschner 29.35 275
 Mixed 200m E-heat
  1. (12) Viktor Olofsson 29.20 284
  2. (14) Christer Klinth 29.60 261
 Mixed 200m F-heat
  1. (15) Cecilia Petersson 33.90 233
  2. (16) Viktoria Rubin 34.80 189


Tidigare resultat
2005-02-06 Raka Spåret, Sätra
2005-02-05 Eskilstuna Indoor Games, Munktellarenan, Eskilstuna
2005-02-05 IDM/IVDM Göteborg, Friidrottens Hus
2005-01-30 Öppna IDM Dag 2, Sätra
2005-01-29 IJDM, Sätra
2005-01-29 Öppna IDM Dag 1, Sätra
2005-01-23 Khon Kaen International Marathon, Khon Kaen, Thailand
2005-01-23 Inlagda Gurk-spelen, Västerås
2005-01-23 Sätra Games, Sätra
2005-01-22 Vinthundsvintern, Sätra
2005-01-15 Scandic Indoor Games, Sätra
2005-01-06 Ärlaspelen, Munktellarenan, Eskilstuna
2004-12-31 Nyårsloppet, Vallentuna
2004-12-26 Corrida de Besancon, Besancon, FR
2004-12-26 Vientiane International Friendship Halfmarathon, Vientiane LAOS
2004-12-12 Honolulu Marathon, Honolulu, Hawaii, USA
2004-12-05 Skinkloppet, Gränum, Blekinge
2004-12-05 Guy's Court 10 Mile Road Race, Lancs UK
2004-12-05 Maratona de Lisboa, Lissabon, POR
2004-11-28 Milano City Marathon, Milano, ITA
2004-11-28 Firenze Marathon, Florens, ITA
2004-11-14 20K Behobia-San Sebastian, Spanien
2004-11-13 Studentjakten, Lill Jansskogen
2004-11-07 ING New York City Marathon, New York, USA
2004-11-06 Studenternas Femkamp, Bosön
2004-10-31 Åland Marathon & Halvmarathon, Mariehamn, Åland, FIN
2004-10-24 Venedig Marathon, ITA
2004-10-24 Luang Prabang International Half Marathon, Luang Prabang LAOS
2004-10-17 Tunnelloppet, Södra Länken
2004-10-17 Amari midnight run, Bangkok
2004-10-16 Sörmland UltraMarathon (SUM), Björkhagen - Haninge
2004-10-16 ING Amsterdam Marathon, Amsterdam, NED
2004-10-10 ING Brussels Marathon, Bryssel, BEL
2004-10-10 Hässelbyloppet, Hässelby
2004-10-07 ALJ Open Light (Senior-DM), Stadion
2004-10-03 Lilla Tullinge-Tumbaloppet , Brantbrinks IP
2004-10-02 BUR-X3, Brantbrinks IP
2004-09-26 Berlin Marathon, Berlin
2004-09-26 Höstmångkampen , Gävle stadion
2004-09-26 Lidingö Tjejlopp, Lidingö
2004-09-25 Lidingöloppet, Lidingö
2004-09-19 X-treme Running Final, Ursvik
2004-09-14 Breddtävling, Brunna IP
2004-09-11 S:t Eriksloppet, Stockholm
2004-09-07 X-treme Running (8), Ursvik
2004-09-05 Järnaloppet, Järna
2004-09-05 Täby Open, Tibblevallen
2004-09-04 Bellmanstafetten, Stora Skuggan
2004-09-01 Löparnas Kväll, Kristinebergs IP
2004-08-31 Höstproppen, Enskede IP
Alla lopp
Sökning (minst 3 tecken)
Välj en grupp av lopp

Sidor | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 |


©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta