Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Resultat | SGP | Pokalen | Statistik | Klubbrekord | Kalender |


 2009-09-20 - ALJ Open Light, Stockholms Stadion  Tillbaka » 

2009-09-20 - ALJ Open Light, Stockholms Stadion

DM för Stockholm och Uppland, 10000m Män. DM för Stockholm 5000m Kvinnor.
 20 grader, soligt
 K 5000m    (11 fullföljande) (Vind: Märkbar vind)
  1.   Gabriella Samuelsson, 87 F Gotländsk FI 17:02.53 (3:25/km)
  2. (DM-1) Hanna Bartholomew, 83 FK Studenterna 17:28.38 (3:30/km) 818
  3. (DM-2) Susanna Damm, 75 Huddinge AIS 17:40.25 (3:32/km)
  8. (DM-6) Matilda Lundmark, 72 FK Studenterna 20:01.91 (4:00/km) 575
  9. (DM-7) Caroline Hyslop, 78 FK Studenterna 20:33.03 (4:07/km) 534
  11. (DM-8) Monika Grudzinska, 78 FK Studenterna 21:45.37 (4:21/km) 445
 1000m Berg 3:23.1m, Bartholomew 3:23.4m, Samuelsson 3:23.7m, Magnusson
3:25.2m, Eriksson 3:25.4m, Damm 3:27.2m, Ställberg 3:27.5m, Lindh
3:28.0m, Hultman 3:42.4, Landström 3:42.7m, Lundmark 3:54.0m, Hyslop
3:58.3m, Linnell 4:02.3m, Grudzinska 4:12.4m.
2000m Berg 6:47.2m, Samuelsson 6:47.5m, Bartholomew 6:47.7m, Magnusson
6:59.8m, Damm 7:00.2m, Eriksson , Ställberg, Lindh 7:02.4m, Hultman
7:34.6m, Landström 7:34.9m, Lundmark 7:51.4m, Hyslop 8:08.1m, Linnell
8:17.3m, Grudzinska 8:36.9m.
3000m Samuelsson 10:12.41, Bartholomew 10:23.51, Damm 10:33.45, Ställberg
10:35.73, Lindh 10:46.08, Hultman 11:35.99, Landström 11:36.00,
Lundmark 11:54.29, Hyslop 12:16 m, Linnell 12:37 m, Grudzinska
13:02 m.
4000m Samuelsson 13:38.0m, Bartholomew 14:00.7m, Damm 14:09.2m, Ställberg
14:17.6m, Lindh 14:30.8m, Landström 15:38.1m, Hultman 15:38.5m,
Lundmark 16:03.5m, Hyslop 16:30.9m, Linnell 16:55.4m, Grudzinska
17:31.4m.
 20 grader, soligt
 M 10000m B-heat    (11 fullföljande) (Vind: Märkbar vind)
  1. (DM-8) Napoleon Asmerom, 94 Fredrikshofs FI 34:04.64 (3:24/km)
  2.   Christer Holm, 77 Rånäs 4H 34:40.58 (3:28/km)
  3. (DM-9) Christian Kock, 84 FK Studenterna 35:00.29 (3:30/km) PB 653
  6. (DM-11) Henrik Tiberg, 76 FK Studenterna 35:51.23 (3:35/km) 612
  8. (DM-12) Mikael Johansson, 77 FK Studenterna 35:57.35 (3:36/km) 607
  10. (DM-13) Magnus Nordström, 70 FK Studenterna 36:37.46 (3:40/km) PB 576
 1000m Holm 3:19.6m, Nesi 3:20.1m, Asmerom 3:20.5m, Kock 3:29.4
(klungledare).
2000m Holm 6:42.0m, Nesi 6:42.3m, Asmerom 6:42.6m, Kock 6:58.7
(klungledare).
3000m Asmerom 10:05.5m, Holm 10:05.8m, Nesi 10:06.0m, Tiberg 10:29.1m, Kock
10:29.4m, Johansson 10:29.9m, Garnefält 10:30.2m, Lindh 10:30.5m,
Maggi 10:37.4m.
4000m Asmerom 13:31.5m, Nesi 13:31.8m, Holm 13:32.1m, Kock 13:59.4m
(klungledare).
5000m Asmerom 16:58.2m, Holm 16:58.5m, Nesi 16:58.7m, Kock 17:31.5m, Lindh
17:31.9m, Garnefält 17:32.4m, Tiberg 17:32.9m, Johansson 17:37.7m,
Lundin 17:49.8m, Nordström 18:07.1m, Vikman 18:07.5m, Broberg
18:15.0m.
6000m Asmerom 20:26.3m, Holm 20:28.4m, Kock 21:06.2m, Lindh 21:06.5m,
Garnefält 21:06.8m.
7000m Asmerom 23:54.1m, Holm 24:01.3m, Kock 24:39.4m, Garnefält 24:39.7m,
Lindh 24:40.4m, Tiberg 24:54.7m, Johansson 25:00.8m, Lundin 25:04.4m,
Vikman 25:27.3m, Nordström 25:28.0m, Broberg 25:59.2m.
8000m Asmerom 27:24.7m, Holm 27:36.7m, Kock 28:11.7, Garnefält.
9000m Asmerom 30:52.2m, Holm 31:11.7m, Kock 31:40.2m, Garnefält 31:59.8m,
Lindh 32:00.7m, Tiberg 32:19.8m, Johansson 32:23.8m, Lundin 32:24.2m,
Vikman 32:49.6m, Nordström 33:00.4m, Broberg 33:42.2m.
 20 grader, soligt
 M 10000m A-heat    (15 fullföljande) (Vind: Märkbar vind)
  1. (DM-1) Oskar Landin, 87 Spårvägens FK 31:03.70 (3:06/km)
  2. (DM-2) Patrik Engström, 77 FK Studenterna 31:07.28 (3:07/km) 871
  3.   Patrik Andersson, 86 Hälle IF 31:21.00 (3:08/km)
  10. (DM-4) Lars Södergård, 83 FK Studenterna 32:23.98 (3:14/km) 793
  11. (DM-5) Johan Lindkvist, 75 FK Studenterna 32:43.38 (3:16/km) 775
 1000m Skoog 3:03.4, P Andersson 3:03.8m, Kjäll-Ohlsson 3:05.1m
(klungledare), ... Svensson 3:13.3m (klungledare).
2000m Skoog 6:05.0m, P Andersson 6:05.3m, Landin 6:09.7m (klungledare)
3000m Skoog 9:06.5m, P Andersson 9:06.9m, Kjäll-Ohlsson 9:16.6m, Landin
9:16.9m, Engström 9:17.2m, Österberg 9:17.4m, M Andersson 9:17.7m,
Nilsson 9:17.9m, Olsson 9:18.2m, Lindberg c9:19 m, Örnstedt 9:25.3m,
Fransson 9:25.6m, Saveljev 9:37.7m, Svensson 9:43.0m, Södergård
9:43.3m, Lindkvist 9:43.6m, Schwartzler 9:43.8m, Szalkai 9:44.1m,
Sydow 9:50.3m.
4000m Skoog 12:08.9m, P Andersson 12:09.2m, Landin 12:23.5m (klungledare för
ytterligare 5 man), Örnstedt 12:37.7m, Fransson 12:38.0m, Lindberg
12:38.3m, Svensson 12:56.5m, Södergård 12:56.8m, Lindkvist 12:57.1m.
5000m Skoog 15:07.6m, P Andersson 15:07.9m, Landin 15:30.5m, Kjäll-Ohlsson
15:30.8m, Engström 15:31.2m, Österberg 15:31.5m, M Andersson 15:31.8m,
Nilsson 15:36.1m, Örnstedt 15:51.9m, Fransson 15:52.2m, Lindberg
15:57.1m, Svensson 16:11.5m, Södergård 16:11.8m, Lindkvist 16:12.1m,
Schwartzler 16:25.5m, Saveljev 16:27.4m, Sydow 16:36.2m, Szalkai
16:36.5m, Ryman 16:48.5m.
6000m Skoog 18:14.6m, P Andersson 18:14.9m, Landin 18:37.9m, Engström
18:38.2m, Kjäll-Ohlsson 18:38.5m, Österberg 18:41.7m, M Andersson
18:45.1m, Nilsson 18:49.0m.
7000m Skoog 21:31.9m, P Andersson 21:32.5m, Landin 21:47.2m, Engström
21:47.4m, Kjäll-Ohlsson 21:47.7m, Österberg 21:57.5m, M Andersson
22:01.0m, Nilsson 22:02.1m, Örnstedt 22:26.2m, Fransson 22:26.4m,
Lindkvist 22:44.4m, Södergård 22:44.8m, Lindberg 22:51.2m, Saveljev
23:18 m, Sydow 23:28.3m, Szalkai 23:33.2m.
8000m Skoog 24:47.0m, P Andersson 24:47.5m, Landin 24:56.9m, Engström
24:57.2m.
9000m Skoog 28:01.4m, P Andersson 28:02.4m, Landin 28:03.8m, Engström
28:05.7m, Kjäll-Ohlsson 28:21.0m, Nilsson 28:33.0m, M Andersson
28:35.2m, Österberg 28:40.5m, Fransson 28:57.0m, Örnstedt 28:57.6m,
Södergård 29:18.6m, Lindkvist 29:28.3m, Saveljev 29:50.3m, Lindberg
30:03.4m, Sydow 30:34.7m, Szalkai 30:37.4m.


Tidigare resultat
2009-10-18 Reims Marathon, Frankrike
2009-10-18 Studenternas Femkamp, Bosön
2009-10-18 Hellasloppet , Hellas
2009-10-17 Bålsta halvmarathon, Bålsta
2009-10-17 Växjö marathon, Växjö
2009-10-17 Tjurruset, Västerhaninge
2009-10-11 Hässelbyloppet, Hässelby
2009-10-10 Sörmland Ultra Marathon (SUM), Tyresta
2009-10-04 Lilla Tullinge Tumba-loppet, Brantbrinks IP, Tullinge
2009-10-03 Grand Trail du Nord, Dunkerque - Lille (FRA)
2009-10-03 Mössebergslunken, Falköping
2009-10-03 Sydney Striders 10k Series, Olympic Park Sydney, Australien
2009-09-27 Lidingötjejlopp, Lidingö
2009-09-26 Lidingöloppet, Lidingö
2009-09-20 Berlin Marathon, Berlin
2009-09-20 ALJ Open Light, Stockholms Stadion
2009-09-20 Ursvik Xtreme Final, Ursvik
2009-09-19 Skräcklanmaran, Vänersborg
2009-09-19 Tjurruset, Karlstad
2009-09-19 Mälarömilen, Ekerö
2009-09-17 Rogers Bergstävling, Hammarbybacken, Stockholm
2009-09-12 Uppsala Monster Tur, Uppsala
2009-09-12 Stockholm halvmarathon, Stockholm
2009-09-09 Fredrikshofsspelen, Stadion
2009-09-05 Bellmanstafetten, Stora Skuggan, Norra Djurgården
2009-09-05 Järnaloppet, Järna
2009-09-03 Tjejernas kväll, Stadion
2009-08-30 Tjejmilen, Djurgården
2009-08-29 Edet runt, Lilla Edet
2009-08-29 Täby Open, Tibblevallen, Täby
2009-08-27 Löplabbetspelen, Källbrinks IP, Huddinge
2009-08-26 Ursvik Xtreme dt6, Ursviks motionsgård, Sundbyberg
2009-08-26 Långlöparnas Kväll , Stadion
2009-08-23 Veteran-SM dag 3, Norrtälje
2009-08-22 Å-stadsloppet (Örebro halvmarathon), Örebro
2009-08-22 Veteran-SM dag 2, Norrtälje
2009-08-22 Telge Stadslopp, Södertälje
2009-08-22 Champions Run, Berlin, GER
2009-08-21 Veteran-SM dag 1, Norrtälje
2009-08-20 Hälsoloppet, Huddinge/Tullinge
2009-08-20 Upplands DM, Studenternas IP, Uppsala
2009-08-15 Midnattsloppet, Stockholm
2009-08-15 TheGax100/50, Skåne-Ystad
2009-08-14 Korsholm halvmarathon, Vasa, Finland
2009-08-13 VDM Uppland, Östhammar
2009-08-12 Ursvik Xtreme - deltävling 5, Ursvik
2009-08-12 Resultattävling, Södertälje IP
2009-08-10 Huddingespelen, Källbrinks IP
2009-08-08 Blidöloppet, Blidö
2009-08-08 Häga Kusten Marathon, Höga Kusten, Nordingrå
Alla lopp
Sökning (minst 3 tecken)
Välj en grupp av lopp

Sidor | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 |


©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta