Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Resultat | SGP | Pokalen | Statistik | Klubbrekord | Kalender |


 2010-08-28 - Bellmanstafetten, Universitetet/Norra Djurgården  Tillbaka » 

2010-08-28 - Bellmanstafetten, Universitetet/Norra Djurgården

 Mixed 5x5 km
  1.   Hässelby 1.23.40
  2.   Studenterna 1.26.20
  3.   Enhörna 1.26.24
 Herrar 5x5 km
  1.   FK Studenterna Steve Prefontaine 1:18:59
  2.   EnhörnaIF/ AstraZeneca 1:21:29
  3.   TIF Aktiv Träning 1:22:23
  5.   FK Studenterna Samuel Wanjiru 1:24:43
  7.   FK Studenterna Kenenisa Bekele 1:30:16
  10.   FK Studenterna Dan Waern 1:34:09
  11.   FK Studenterna Steve Ovett 1:35:16
  12.   FK Studenterna Seb Coe 1:35:19
  13.   FK Studenterna Emil Zatopek 1:35:35
  14.   FK Studenterna H. Gebreselassie 1:35:50
 

Banan är 4 950 m lång. Tiden noteras vid tidtagningsportalen som står 80 m före växlingslinjen.
Det betyder att tiden för första sträckans löpare tas på en sträcka av 4 870 m. Distansen för sträckorna 2, 3 och 4 är 4 950 m. För sista sträckans löpare tas tiden när han/hon passerar mållinjen som ligger 80 m efter tidtagningsportalen. Sträcka 5 blir därför 5 030 m lång.


Lag Samuel Wanjiru (653)
Fredrik R - 15:57 - Peter T - 17:31 - Patrik Ek - 16:50 - Martin R - 17:12 - Johan L (2)- 16:51 + 0:24


Lag Kenenisa Bekele (654)
Johan C - 16:42 - Erik A 18:06 - Simon 17:55 - Jakob S 18:03 - Cédric (2) 19:08 +0:26


Lag Seb Coe (655)
Magnus N 17:37-Fredrik Su 18:54.-Mjan 19:12-Janne En 20:05-MickeBo 19:11 + 0:25


Lag Dan Waern (656)
AMA 17:51 - Bengt 19:20 - Niklas Se 21:22 -Huruy (2) 17:07 - Simon (2) 18:09 +0:23


Lag Steve Ovett (658)
Clarence 17:36 - Jordi 18:55 - Kjell 18:45 - Anders P 22:16 - Peter T (2) 17:26 + 0:22


Lag Haile Gebreselassie (657)
Fredrik N 19:09 - Leif 20.38 - Bellan 19:04 - Magnus La 18:04 - Tommy Sj 18:33 + 0:24


Lag Emil Zatopek (659)
Magnus La 17:09 - Jonas L 18:50 - Janne S 19:53 - Janne Er. 20:01 - Leonard 19:21 + 0:21

 Damer 5x5 km
  1.   FK Studenterna - Tirunesh Dibaba 1.38.27
  2.   Blå 1538 1.44.36
  3.   Vallentuna FK 1.46.31
  4.   FK Studenterna - Meseret Defar 1.46.42
  13.   FK Studenterna - Merlene Ottey 2.04.56
 Lag Tirunesh Dibaba (1598)
Jeanette 18.47 - Ida 19.45 - Elin 19.18 - Emelie E. 19.35 - Matilda 20.41 +0.25

Lag Meseret Defar (1599)
Monika 22:26 -Outi 21:35 -Christin B 20:37 -Linda E 20:36 -Eva 21:05+0:27

Lag Merlene Ottey (1600)
Suzanna 21:08 - Sofia 24:05 - Alexandra 27:32 - Emelie O 29:25 - Jennifer 22:22 + 0:27


Tidigare resultat
2010-10-10 Hässelbyloppet, Hässelby
2010-10-09 Sörmland Ultra Marathon, Björkhagen-Rudan
2010-10-09 Kanonloppet, Åland
2010-10-04 ALJ Open, Kristinebergs IP
2010-10-02 Topploppet, Hagaparken
2010-09-26 Lidingö Tjejlopp, Lidingö
2010-09-26 37.real-BERLIN-MARATHON, BERLIN
2010-09-26 Le Lion, Belfort (FR)
2010-09-25 Lidingöloppet, Lidingö
2010-09-18 Uppsala Monster Tour 100 km, Uppsala
2010-09-18 Sigtuna stadslopp, Sigtuna
2010-09-18 Mälarömilen, Ekerö
2010-09-18 Kistaloppet, Kista, Stockholm
2010-09-12 Brottbyrundan, Brottby
2010-09-11 Stockholm Halvmarathon, Stockholm
2010-09-11 E18-loppet, Enköping
2010-09-08 Xtremefinalen, Ursvik
2010-09-05 Tjejmilen, Stockholm
2010-09-01 Stadion Open, Stadion
2010-08-28 Lidköpings Marathon-VSM, Lidköping
2010-08-28 Bellmanstafetten, Universitetet/Norra Djurgården
2010-08-27 Finnkampen, Helsingfors
2010-08-25 Tjejernas kväll, Stadion
2010-08-25 Ursvik Xtreme dt7, Sundbyberg
2010-08-25 Hälsoloppet, Huddinge
2010-08-22 Stora SM, Falun
2010-08-22 Täby Open Dag II, Täby
2010-08-21 Midnattsloppet (Gbg), Göteborg
2010-08-21 Telge Stadslopp, Södertälje
2010-08-21 Täby Open, Tibblevallen
2010-08-19 SM, Falun
2010-08-17 Löplabbetspelen, Källbrinks IP
2010-08-14 Midnattssloppet , Stockholm
2010-08-11 Friidrottskväll på Stadion III, Stadion
2010-08-11 I Formloppet, Sundbyberg
2010-08-10 Långlöparnas kväll, Stadion
2010-08-08 Veteran-SM, dag 3, Löttorp, Öland
2010-08-07 Månkarbo marathon, Månkarbo, Uppsala
2010-08-07 Veteran-SM, dag 2, Löttorp, Öland
2010-08-06 Veteran-SM, dag 1, Löttorp, Öland
2010-08-04 Resultattävling Enhörna IF, Södertälje IP
2010-07-31 Swiss Alpine Marathon, Davos, Schweiz
2010-07-31 Falkenbergs Stadslopp, Falkenberg
2010-07-30 Gurkspelen 30 aug-1 aug, Västerås
2010-07-29 Sommaröz 3, Källbrinks IP
2010-07-24 Ölands Marathon, Löttorp
2010-07-23 Friidrottskväll på Stadion II, Stockholms Stadion
2010-07-23 Östersjöloppet, Karlshamn
2010-07-18 Laxaspelen, Halmstad
2010-07-18 Mityng GP Sopotu, Sopot Polen
Alla lopp
Sökning (minst 3 tecken)
Välj en grupp av lopp

Sidor | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 |


©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta