Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Resultat | SGP | Pokalen | Statistik | Klubbrekord | Kalender |


 2013-08-17 - Veteran SM , Gunder Hägg-stadion, Gävle  Tillbaka » 

2013-08-17 - Veteran SM , Gunder Hägg-stadion, Gävle

Officiell resultatlista »
 K45 200m (Vind: +4.4)
  1. (K45) Marie Cederberg Västerås 28.39 (+4.4 m/s)
  2. (K45) Anna-Lena Lööw Söderhamn 28.40 (+4.4 m/s)
  3. (K45) Christina Zuhr Stocksund 29.00 (+4.4 m/s)
  7. (K45) Anita Christenson Studenterna 35.04 (+4.4 m/s)
 K45 100m (Vind: +2.4)
  1. (K45) Anna-Lena Lööw Söderhamn 13.53 (+2.4 m/s)
  2. (K45) Christina Zuhr Stocksund 14.11 (+2.4 m/s)
  3. (K45) Annika Åkervall Rånäs 14.14 (+2.4 m/s)
  7. (K45 ) Anita Christenson Studenterna 17.00 (+2.4 m/s)
 M50 400m Final-heat    (7 fullföljande)
  1.   Gunnar Durén Hässelby 55.44
  2.   Lasse Hansson Turebergs FK 58.19
  3.   Juhani Laakonen Gränsen 58.68
  4.   Ingemar Ztorm FK Studenterna 60.81
 M50 200m Final-heat    (7 fullföljande)
  1.   Ingemar Ztorm FK Studenterna 26.05
  2.   Peter Engström Huddinge 27.12
  3.   Hans Krylander Bromma 27.38
 M50 100m Final-heat    (8 fullföljande)
  1.   Eric Person Kville 12.30
  2.   Mikael Nord Högbo 12.54
  3.   Ingemar Ztorm FK Studenterna 12.71
 M50 100m Försök-heat    (10 fullföljande)
  1.   Eric Person Kville 12.59
  2.   Peter Engström Huddinge 12.97
  3.   Ingemar Ztorm FK Studenterna 13.15
 m40 400mh
  1.   patrik hägg hälle if 61.74
  2.   sergej nikolajev hässelby 62.11
  3.   lars diechle sävedalen 67.19
  4.   urban evjen studenterna 75.87 362
 m40 tresteg
  1.   sergej nikolajev hässelby 11.83
  2.   thomas persson gefle if 11.12
  3.   urban evjen studenterna 10.38 PB
 m40 spjut
  1.   daniel hedström valbo aif 50.10
  2.   magnus håkansson valbo aif 49.77
  3.   fredrik burman gefle if 48.49
  7.   urban evjen studenterna 32.33
 m40 100m försök
  1.   mattias sunneborn 11.39
  2.   angel galan 11.47
  3.   jonas reingold 12.34
  5.   urban evjen studenterna 13.39 PB 322
 m35 10000m    (5 fullföljande)
  1.   Niklas Andersson, 78 Hässelby 34.33
  2.   Mathias Lidson, 78 Kumla 34.37
  3.   Fredrik Pettersson, 75 Studenterna 36.03 602
    Hans Edvardsson, 74 Studenterna DNF
 M40 Diskus    (13 fullföljande)
  1.   Fredrik Nyman, 71 Östhammar 38.41
  2.   Daniel Hedström, 73 Valbo 37.92
  3.   Magnus Håkansson, 70 Valbo 37.49
  6.   Hunter S Mabon, 69 Studenterna 32.65
 2kg diskus
 M40 Kula 7,26kg    (13 fullföljande)
  1.   Magnus Håkansson, 70 Valbo 13.55
  2.   Fredrik Nyman, 71 Östhammar 13.10
  3.   Fred Stenberg, 70 Valbo 12.28
  5.   Hunter S Mabon, 69 Studenterna 11.24
  13.   urban evjen studenterna 8.08
 M40 Längdhopp    (9 fullföljande)
  1.   Erik Hagström, 73 Kville 6.12
  2.   Jonas Reingold, 69 Lund 5.72
  3.   Hunter S Mabon, 69 Studenterna 5.67
  8.   urban evjen studenterna 4.89
 M40 Höjd    (9 fullföljande)
  1.   Per Nordlund, 69 Upsala 1.79
  2.   Roland Sundquist, 71 Örbyhus 1.66
  3.   Fredrik Persson, 72 Gefle 1.66
  6.   Hunter S Mabon, 69 Studenterna 1.62
 M40 110mh Final-heat    (5 fullföljande) (Vind: +1.5)
  1.   Hunter S Mabon, 69 Studenterna 17.46 623
  2.   Erik Hagström, 73 Kville 17.63
  3.   Sergej Nikolajev, 73 Hässelby 18.56
  4.   urban evjen, 73 Studenterna 19.42 PB 480
 M40 200 m Final-heat    (8 fullföljande) (Vind: +3.7)
  1.   Mattias Sunneborn, 70 Spårvägen 21.93w
  2.   Angel Galán, 72 Danderyd 22.72w
  3.   Jan Erlandson, 72 Villstad 23.50w
  6.   Hunter S Mabon, 69 Studenterna 24.74w 579
 M40 100 m Final-heat    (8 fullföljande) (Vind: +1.0)
  1.   Mattias Sunneborn, 70 Spårvägen 10.99
  2.   Angel Galán, 72 Danderyd 11.59
  3.   Jan Erlandsson, 73 Villstad 11.73
  4.   Hunter S Mabon, 69 Studenterna 12.19 542
 3
 M35 Vikt
  1.   Lennart Berg, 77 Östhammar 12.69
  2.   Kristian Petersson, 75 Huddinge 8.75
  3.   Palle Storm, 77 Studenterna 6.71 PB
 M35 Slägga    (5 fullföljande)
  1.   Lennart Berg, 77 Östhammar 46.56
  2.   Kristian Petersson, 75 Huddinge 26.36
  3.   Tomas Larsson, 74 FGF Gotland 19.26
  5.   Palle Storm, 77 Studenterna 15.52
 M35 Diskus    (4 fullföljande)
  1.   Kristian Petersson, 75 Huddinge 32.69
  2.   Peter Fritz, 74 IK Ssu 28.85
  3.   Tomas Larsson, 74 FGF Gotland 24.53
  4.   Palle Storm, 77 Studenterna 20.18 PB
 M35 Kula    (5 fullföljande)
  1.   Peter Fritz, 74 IK Sisu 11.84
  2.   Kristian Petersson, 75 Huddinge 10.46
  3.   Dennies Truedsson, 78 Kville 10.00
  4.   Palle Storm, 77 Studenterna 8.64
 M35 Tresteg    (3 fullföljande)
  1.   Henrik Sahlström, 77 Gefle 12.31 (+2.0 m/s)
  2.   Mattias Söderberg, 76 Sundsvall 11.71w (+3.8 m/s)
  3.   Palle Storm, 77 Studenterna 9.77 (+0.9 m/s)
 M35 Längdhopp    (5 fullföljande)
  1.   Ruben Kiefer, 74 Gefle 6.24 (+1.7 m/s)
  2.   Pär Berglin, 75 Järvsö 5.76 (+0,6 m/s)
  3.   Mikael Andersson, 74 Trångsviken 5.14 (+1.3 m/s)
  5.   Palle Storm, 77 Studenterna 4.42w (+2.1 m/s)
 M35 200 meter    (6 fullföljande) (Vind: +3.4)
  1.   Martin Pålsson, 75 Heleneholm 24.43
  2.   Tobias Rauch, 74 Bromma 24.79
  3.   Palle Storm, 77 Studenterna 26.24 452
 M35 100 meter    (7 fullföljande)
  1.   Robert Fält, 77 Gefle 11.45
  2.   Martin Pålsson, 75 Heleneholm 11.78
  3.   Erik Westerlund, 78 Studenterna 11.94 593
  7.   Palle Storm, 77 Studenterna 13.12 356
 K40 200 m 2-heat    (10 fullföljande) (Vind: +2,6)
  1. (2) Linda Åkerman, 71 Halmstad 29.00
  2. (3) Jenny Åkervall, 72 Stocksund 30.65
  3. (6) Jenny Berg, 69 Börje SK 31.21
  5. (10) Johanna Roll, 69 Studenterna 33.88 PB 274
 Uppehåll
 K40 100 m 2-heat (Vind: +1,6)
  1. (1) Anna Sunneborn, 70 Spårvägen 12.80
  1. (3) Linda Åkerman, 71 Halmstad 13.58
  3. (2) Jenny Åkervall, 72 Stocksund 13.54
  6. (11) Johanna Roll, 69 Studenterna 16.02 225


Tidigare resultat
2014-02-02 Rock 'N' Roll New Orleans Half Marathon, New Orleans USA
2014-02-01 Raka Spåret, Sätrahallen, Stockholm
2014-02-01 Råby Indoor Games, Munktellarenan, Eskilstuna
2014-01-25 Norrköping indoor games, Norrköping
2014-01-24 Dubai marathon, Dubai, UAE
2014-01-24 Hammarbyspelen, Sätra friidrottshall
2014-01-18 Scandic Indoor open , Huddinge
2014-01-11 IVDM, Sätra friidrottshall
2014-01-11 Bore Cup deltävlin 2, Hemlingby Gävle
2014-01-04 Täby Vinterspel, Sätra friidrottshall
2013-12-31 Silvesterlauf, München
2013-12-31 Sylversterloppet, Göteborg
2013-12-31 Nyårsloppet Vallentuna, Vallentuna
2013-12-07 Bore Cup Björklinge deltävling 1, Björklinge, Björkvallens IP, Uppsala
2013-11-30 Triumfglass-spelen, Tybblelundshallen/Örebro
2013-11-24 Berkeley Half Marathon, Berkeley, CA, USA
2013-11-23 Hammarby Alpin Marathon, Hammarbybacken
2013-11-17 Valencia Marathon, Valencia
2013-11-17 Big Sur Half Marathon, Monterey, CA, USA
2013-11-09 Vintermarathon, Norra Djurgården Stockholm
2013-11-02 Österlen Marathon, Österlen
2013-10-27 BMW Frankfurt Marathon, Frankfurt, GER
2013-10-27 Terräng-SM, dag 2, Falun
2013-10-20 TCS 8 kilometer, Amsterdam, Holland.
2013-10-20 Mizuno Half Marathon, Amsterdam, Holland.
2013-10-20 Amsterdam Marathon, Amsterdam, Holland.
2013-10-19 Terräng-DM, Upplands Väsby
2013-10-14 Eindhoven Marathon, Eindhoven
2013-10-13 Hässelbyloppet, Hässelby
2013-10-12 Sörmlands Ultra Marathon, Björkhagen till haninge
2013-10-12 Åstadsloppet, Örebro
2013-09-29 Berlin Marathon, Berlin
2013-09-28 Lidingöloppet, Lidingö
2013-09-22 Mälarömilen, Ekerö
2013-09-21 Castorama, Östhammar
2013-09-21 Oslo Marathon, Oslo, NO
2013-09-21 ToppLoppet, Hagaparken, Solna
2013-09-21 Midgårdskastet, Midgårdsvallen, Märsta
2013-09-21 ALJ Open, Stadion
2013-09-19 Sluta röka loppet, Djurgårdsbrunnskanalen
2013-09-15 VSM (Veteran-SM), Kastfemkamp, Ystad
2013-09-15 DN Stockholm Halvmarathon, Stockholm
2013-09-08 SEB TALLINN MARATHON, Tallinn / Estland
2013-09-08 Finnkampen, Stadion, Stockholm
2013-09-08 Nynäspelen , Kvarnängen
2013-09-07 VSM Femkamp, Katrineholm, Backavallen
2013-09-07 Tjejmilen, Gärdet
2013-09-04 Ursviksjoggen/XTREME final, Ursviks motionsgård
2013-08-31 Täby Open, Täby, Tibblevallen
2013-08-31 Kistaloppet, Kista
Alla lopp
Sökning (minst 3 tecken)
Välj en grupp av lopp

Sidor | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 |


©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta