Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Resultat | SGP | Pokalen | Statistik | Klubbrekord | Kalender |


 1999-04-18 - Terräng-DM, Tyresö  Tillbaka » 

1999-04-18 - Terräng-DM, Tyresö

 MV 45 8 km    (8 fullföljande)
  3.   Lars Glans Vallentuna 30:51 (3:51/km)
 
 MV 40 8 km    (11 fullföljande)
  4.   Ola Nordstrand Vallentuna 29:40 (3:42/km)
 
 MV 35 8 km    (6 fullföljande)
  1.   Micke Hill Flemingsbergs 28:01 (3:30/km)
  2.   Hans Jacobsson Studenterna 29:05 (3:38/km)
  3.   Torbjörn Andersson Vallentu 30:03 (3:45/km)
  4.   Robert Bäckman Studenterna 31:46 (3:58/km)
  5.   Ari Kainu Studenterna 32:49 (4:06/km)
 Grattis till Hasses DM-silver!
 KV 40 4 km    (3 fullföljande)
  1.   Sanne Hermelin Studenterna 17:25 (4:21/km)
  2.   Inger Stålhandske Nynäshamn 17:33 (4:23/km)
  3.   Ingrid Silén Hammarby 17:54 (4:29/km)
 Grattis till Sannes DM-guld!
 Lagtävling MS 12 km x 3    (5 fullföljande)
  1.   Flemingsberg Shemweta, Anderman, Andrésen 2:01.32
  2.   Fredrikshof lag 1 Bylund, Videfors, Westberg 2:09.17
  3.   Studenterna lag 1 Schwartzler, Leloup, Persson 2:17:40
  5.   Studenterna lag 2 Nilsson, Tunander, Davidsson 2:30:30
 
 Män Seniorer 12 km    (21 fullföljande)
  1.   Alfred Shemweta Flemingsber 38:22 (3:11/km)
  2.   Mats Johnsson Enhörna 39:44
  3.   Jonny Petrén Hässelby 40:19
  5.   Kent Clefberg Hässelby 41:26
  6. (DM-5) Cédric Schwartzler Studenterna 41:47 (3:29/km) 20
  15. (DM-14) Laurent Girard-Leloup Studenterna 47:51 (3:59/km) 15
  16. (DM-15) Rolle Persson Studenterna 48:02 (4:00/km) 10
  17. (DM-16) Anders Nilsson Studenterna 48:27 (4:03/km) 7
  19. (DM-18) Kristoffer Tunander Studenterna 49:19 (4:07/km) 4
  21. (DM-20) Jonas Davidsson Studenterna 52:44 (4:24/km) 3
 Fransk dubbel på SGP!
 Damer Senior 8 km    (11 fullföljande)
  1.   Marie Söderström Hässelby 28:12 (3:31/km)
  2.   Camilla Benjaminsson Hässelby 29:51 (3:44/km)
  3.   Ingela Gahne Hässelby 31:09 (3:54/km)
  8.   Anna Hansson Studenterna 32:56 (4:07/km)
 
 Regnigt, lerigt, blött, ca 4 grader.
 Män Senior 4 km    (22 fullföljande)
  1.   Gustav Svedbrant Spårvägen 12:04 (3:01/km)
  2.   Mattias Persson Spårvägen 12:06
  3.   Arvid Levinsson Hässelby 12:08
  20.   Cédric Schwartzler Studenterna 13:12.4 (3:18/km)
  21.   Kent Clefberg Hässelby 13:12.8
 Oj! Oj! Oj! Vilken konkurrens! Otroligt! Nästan alla kända löpare i Stockholm var med på den tävlingen... Det gick fort! Det känns lite konstigt att springa första km på max tempo och ändå ligga näst sist! Shemweta blev ´bara´ 5:a, Toby Tanser 17:e... Det säger en del!
Jag var nöjd med min egen tid och mitt spurt mot Kent Clefberg gjorde susen!
\Cédric.


Tidigare resultat
1999-09-03 Bellmanstafetten, Frescati
1999-09-01 XTreme Running (8), Ursvik
1999-08-29 Finnmarksturen, Ludvika
1999-08-26 Lindenproppen, Enskede IP
1999-08-24 Augustiproppen, Enskede IP
1999-08-18 XTreme Running (7), Ursvik
1999-08-18 Viking Linespelen, Källbrinks IP
1999-08-15 Kungsholmen Runt, Stockholm
1999-08-14 10Km Helsingfors City Marathon, Helsingfors
1999-08-11 Studenternas Sommarpropaganda, Kristinebergs IP
1999-08-10 KK-Joggen, Katrineholm
1999-08-07 Midnattsloppet, Södermalm
1999-08-04 XTreme Running (6), Ursvik
1999-07-24 Östergarn Marathon, Östergarn
1999-07-02 Trosa Stadslopp, Trosa
1999-07-01 Roslagsnatta, Norrtälje
1999-06-25 ORSA Kajt´n, Orsa
1999-06-19 Österåkersmilen, Åkersberga
1999-06-15 Blodomloppet, Djurgården
1999-06-15 Juniproppen, Enskede IP
1999-06-12 Stockholm Maraton/halvmaraton, Stadion
1999-06-12 Stockholm Marathon ´99, Stadion
1999-06-06 Stuttgart Lauf, Tyskland
1999-06-06 Botkyrkamilen, Fittja
1999-06-03 Riddarfjärden Runt, Stockholm
1999-06-02 Xtreme Running, Ursvik
1999-05-29 Tolvanloppet, Ålsten
1999-05-24 Pingststafetten, Braås
1999-05-20 Grabbhalvan, Solna
1999-05-19 Xtreme Running, Ursvik
1999-05-19 Reinholdspokalen, Vallentuna
1999-05-18 Veteran-DM, Brunna IP
1999-05-15 Dagblasstafetten, Stadion
1999-05-13 Linnéaspelen, Stadion
1999-05-09 Rösjöloppet, Rösjön, Edsberg
1999-05-08 Göteborgsvarvet, Göteborg
1999-05-08 Åsenloppet, Hägerstensåsen
1999-05-05 Nike XTreme Running, Ursvik
1999-05-02 Gävle Halvmara, Gävle
1999-05-01 20 km de Strasbourg, Frankrike
1999-05-01 Danderydsloppet, Gubblunket, Danderyd
1999-04-24 Corrida Heillecourt, Nancy
1999-04-24 Kvarnloppet, Järfälla
1999-04-21 XTreme Running, Ursviks Motiongård
1999-04-18 Antwerpen Marathon, Belgien
1999-04-18 Terräng-DM, Tyresö
1999-04-11 Brukslunken, Rånäs
1999-04-05 Påsksmällen, Enhörna
1999-03-28 Runrundan, Vallentuna
1999-03-21 Två Sjöar Runt , Sundbyberg
Alla lopp
Sökning (minst 3 tecken)
Välj en grupp av lopp

Sidor | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 |


©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta