Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Resultat | SGP | Pokalen | Statistik | Klubbrekord | Kalender |


 1999-01-30 - Inomhus-VSM, Eskilstuna  Tillbaka » 

1999-01-30 - Inomhus-VSM, Eskilstuna

 M35 1500m    (8 fullföljande)
  1.   Torbjörn Wahlström IF Göta 4:08.13
  2.   Thomas Kajander Spårvägens FI 4:09.26
  3.   Johan Norberg Sundsvalls FI 4:13.05
 Jag kan rapportera om framgångar för Studenterna vid helgens inomhus-VSM i Eskilstuna.

I M45 vann Greger 200m(25.89), 400m(56.92) och 800m(2.10.07?) samt blev sexa på 60m(8.44, men pers. 8.30 i försöket.) Sten Bræsch-Andersen blev sjua på 200 m för M45 med en tid av c:a 28.50. På söndagen kom Sten för att springa 400m men hade tagit fel på tiden så att 400m hade redan gått. Men då bytte han till 1500m istället där han lyckades slå en av de 4 medtävlarna och ta brons med en tid på c:a 4.55.

I M35 tog Johnny Hansson brons på 60m (c:a 7.87), brons(tror jag) på 200m (c:a 25.60), och silver på 400m (c:a 56.50). Alltså 3 guld, 1 silver och 3 brons till Studenterna. Själv sprang jag 1500m på 4.13.05 vilket räckte till en bronsplats i M35, 5 för närvarande ouppnåeliga sekunder från guld. I M35 3000 m ställde en elitlöpare upp, nämligen Bjarne Thysell som vann på 8.20!

Löparhälsningar från Johan Norberg

 M45 1500m    (4 fullföljande)
  1.   Ulf Johansson Tjörn/Nösnäs FI 4:28.60
  2.   Tomas Robarth Flemmingsbergs SK 4:36.13
  3.   Sten Braesch-Andersson Studenterna 4:55.29 434
 
 M45 800m    (4 fullföljande)
  1.   Greger Brodin Studenterna 2:10.37 583
  2.   Ulf Johansson Tjörn/Nösnäs FI 2:10.40
  3.   Tomas Robarth Flemmingsbergs SK 2:14.78
 
 M45 400m    (3 fullföljande)
  1.   Greger Brodin Studenterna 56.92 534
  2.   Anders Rundkrantz Motala AIF 58.65
  3.   Ulf Johansson Tjörn/Nösnäs FI 59.63
 
 M35 400m    (5 fullföljande)
  1.   Peter Eriksson Örbyhus IF 55.90
  2.   Johnny Hansson Studenterna 56.84 537
  3.   Geunadi Ponomarenko Huddinge AIS 57.53
 
 M45 200m    (7 fullföljande)
  1.   Greger Brodin Studenterna 25.85 491
  2.   Leif Larsson Katrineholms SK 26.63
  3.   Frank Canderskog Katrineholms SK 26.75
  7.   Sten Braesch-Andersen Studenterna 28.54 298
 
 M35 200m    (5 fullföljande)
  1.   Torbjörn Tångring Filipstads IF 25.16
  2.   Svante Edvardsson Villstads GoIF 25.53
  3.   Johnny Hansson Studenterna 25.59 507
 
 M45 60m    (6 fullföljande)
  1.   Frank Canderskog Katrineholms SK 8.07
  2.   Bo Frykman IFK Lidingö 8.09
  3.   Ove Larsson Järvsö IF 8.12
  6.   Greger Brodin Stundenterna 8.44
 
 M35 60m    (5 fullföljande)
  1.   Tomas Pettersson IFK Kristinehamn 7.82
  2.   Svante Edvardsson Villstads GoIF 7.83
  3.   Johnny Hansson Studenterna 7.87
 


Tidigare resultat
1999-04-18 Antwerpen Marathon, Belgien
1999-04-18 Terräng-DM, Tyresö
1999-04-11 Brukslunken, Rånäs
1999-04-05 Påsksmällen, Enhörna
1999-03-28 Runrundan, Vallentuna
1999-03-21 Två Sjöar Runt , Sundbyberg
1999-03-02 Öppna KM 3000m, Sätra Hall
1999-02-28 Inomhus Veteran DM, Sätra Hall
1999-02-06 Raka Spåret, Sätra Hall
1999-02-03 För-SM, Sätra Hall
1999-01-30 Inomhus-VSM, Eskilstuna
1999-01-27 Sätra Games, Sätra Hall
1999-01-23 Stockholms och Upplands inomhus-DM, Sätra Hall
1999-01-16 Jakobsberg Marathon, Jakobsberg
1999-01-09 Scandic Games, Sätra Hall
1998-12-31 Nyårsloppet, Vallentuna
1998-11-28 Snömilen, Frescati
1998-11-01 Marathon dei Tre Comuni, Calderara, Italien
1998-10-25 Tumbaloppet, Tumba
1998-10-18 Hässelbyloppet, Hässelby
1998-10-17 Roslagsstafetten, Roslag
1998-10-04 Lidingöloppet, Lidingö
1998-09-29 KTH-KM, Lill Jansskogen
1998-09-27 Tjejlopp, Lidingö
1998-09-20 Berlin Marathon, Tyskland
1998-09-12 Bellmanstafetten, Frescati
1998-09-12 ALJ Open, Stadion
1998-09-05 Stockholmsloppet, Stadion
1998-08-28 Vallentuna Flås, Vallentuna
1998-08-27 Lindenpropagandan, Enskede IP
1998-08-25 Augustiproppen, Enskede IP
1998-08-15 Kunsgholmen Runt, Kunsgholmen
1998-08-11 Sommarpropaganda, Kristinebergs IP
1998-08-07 Veteran-SM, Högby IP
1998-08-06 Augusti-ettan, Källbrinks IP
1998-08-01 Midnattsloppet, Södermalm
1998-07-25 Norrländska Ungdomsspelen, Timrå IP
1998-07-16 Sommar-Öset, Stadion
1998-07-13 10 km de Koetzingue, Frankrike
1998-07-04 Östergarn Marathon, Gotland
1998-07-01 Ban-DM, Enskede IP
1998-06-26 Stadslopp, Trosa
1998-06-07 Triangeln, Sundsvall
1998-06-07 Stockholm Marathon, Stadion
1998-05-26 Veteran-DM, Brunns IP
1998-05-24 Prag Marathon, Prag
1998-05-24 Paradisloppet, Ingarö
1998-05-16 Dagbladsstafetten, Djurgården
1998-05-16 Göteborgsvarvet, Göteborg
1998-05-16 Tolvanloppet, Alvik
Alla lopp
Sökning (minst 3 tecken)
Välj en grupp av lopp

Sidor | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 |


©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta