Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Resultat | SGP | Pokalen | Statistik | Klubbrekord | Kalender |


 2000-10-15 - Hässelbyloppet, Hässelby  Tillbaka » 

2000-10-15 - Hässelbyloppet, Hässelby

 Motion Män 10km    (350 fullföljande)
  1.   Mario Rieloff Nutek 00:34:09 (3:25/km)
  2.   Klas-Håkan Bejmer Vattenfalls IF 00:34:17
  3.   Joakim Bellander Solnaskattens SK 00:35:24
  9.   Petter Norlin FK Studenterna 00:36:18 (3:38/km)
  27.   Tomas Mårtensson FK Studenterna 00:39:08 (3:55/km)
  232.   Johan Faxér FK Studenterna 00:50:44 (5:04/km) 1
 Månne när mitt återtåg på hemmabanan blir? 2005?
 Avslöjande bildreportage
 Tävling Män 10km    (75 fullföljande)
  1.   Erik Sjökvist Enhörna IF 00:30:49 (3:05/km)
  2.   Simon Gutierrez Hässelby SK 00:31:08
  3.   Kristian Algers Kvarnsvedens FIK 00:31:15
  26.   Lorenzo Nesi FK Studenterna 00:35:44 (3:34/km) 20
  29.   Hans Nilsson IFK Umeå 00:36:08 (3:37/km)
  32.   Sören Lovén Fredrikshofs FIF 00:36:43 (3:40/km)
  33.   Pelle Åman FK Studenterna 00:36:47 (3:41/km) 15
  34.   Jordi Civill Viaña FK Studenterna 00:37:24 (3:44/km) PB 10
  35.   Ingemar Storm FK Studenterna 00:37:26 (3:45/km) 7
  37.   Olle Malmström Fredrikshofs FIF 37:33 (3:45/km)
  49.   Rolle Persson FK Studenterna 00:39:21 (3:56/km) 4
  53.   Nisse Andersson FK Studenterna 00:39:39 (3:58/km) 3
  55.   Anders Nilsson FK Studenterna 00:39:51 (3:59/km) 2
  57.   Luca Nesi FK Studenterna 00:39:59 (4:00/km)
  70.   Fredrik Widell (FK Studenterna) 00:43:55 (4:24/km)
 Kika på Aris bilder, som säger mer än tusen ord!

Notera bland startbilderna vilken tjurrusning vår katalan gjorde - han ligger tom före Camilla Benjaminsson (som har visat klar 34-kapacitet på milen flera gng i år!). Givetvis kommer Gammel-Anders löpande utanför banan. Det är frapperande att se hur många meter som vissa andra (ej klubbmedlemmar) tjuvar in på gräset om ni tittar i högerkant.

Mina km-tider & pulsnivåer:
3:34 - 183
3:27 - 181
3:31 - 188
3:39 - 185
3:33 - 185 (17:44)
3:35 - (238)
3:39 - 186
3:44 - 187
3:34 - 189
3:28 - 193 (18:00)
= 35:44
Genomsnittspuls: 185.
>190: 1:50
180-190: 31:30
<180: 2:20

Återigen frapperande låg puls och mkt lättsprunget = mer att ta. Det känns faktsikt som Hässelbyloppet bara lutar neråt undantaget den småsega åttonde km.

I vanlig ordning var det många överivriga som passerades. Jordi vid två km (LN: Tjuvstartade du? JCV: Nej, jag tog en rövare och skulle se hur länge det höll), Petter vid tre vilket jag inte märkte själv, Benjaminsson vid 6-7, Ume-Hasse vid 8 tror jag + ett 30-40-tal anonyma ansikten...och Willix vid 10.2 ;-)

/LN
 Motion Kvinnor 10km    (129 fullföljande)
  1.   Anja Auvinen Spring Girls 00:40:29 (4:03/km)
  2.   Sofie Eklund IFK Tumba 00:41:59
  3.   Karin Karlsson Spring Girls 00:42:25
  7.   Ann Björklund FK Studenterna 00:44:04 (4:24/km)
  73.   Anita Ekedahl FK Studenterna 00:55:00 (5:30/km)
 Missade dessa nyblivna medlemmar på målrakan men förstod av svärmandet kring Coach Walker att de nog var de två senaste nytillkomna i vår klubb.

Välkomna till klubben tjejer!
 Tävling Kvinnor 10km    (19 fullföljande)
  1.   Heléne Willix KA 1 IF 00:35:39 (3:34/km)
  2.   Camilla Benjaminsson Hässelby SK 00:36:04
  3.   Anne Martikainen SLK Oxelösund 00:36:48
  14.   Catarina Persson FK Studenterna 00:46:28 (4:39/km)
  16.   Ingela Björkman FK Studenterna 00:48:03 (4:48/km)
 


Tidigare resultat
2001-05-19 Dagbladsstafetten, Stadion
2001-05-12 Göteborgsvarvet, Göteborg
2001-05-12 Testloppet, Lil Jan Skogen
2001-05-08 X-Treme Running (2), Ursvik
2001-05-06 BMW Laguna Beach Trail, Laguna Beach, CA
2001-05-06 Gävle Halvmarathon, Gävle
2001-05-06 Rösjöloppet, Sollentuna
2001-05-05 Walkerloppet, Brottby
2001-05-01 Danderydsloppet, Danderyd
2001-04-29 Corrida de L´Est Républicain, Nancy
2001-04-29 The Croxteth Park, Liverpool, GB
2001-04-24 X-Treme Running (1), Ursvik
2001-04-22 La Pollestrenca, Pollestres (Frankrike)
2001-04-22 Terräng-DM, Tyresö
2001-04-21 Kvarnloppet, Jakobsberg
2001-04-16 Påsksmällen, Enhörna
2001-04-08 Foulées Ghyveldoises, Frankrike
2001-04-08 Paris Marathon, Frankrike
2001-04-07 Haga Hill Race, Hagaparken
2001-03-31 Springstar, Vällingby
2001-03-27 KM 3000m, Sätra
2001-03-24 Runrundan, Vallentuna
2001-03-18 Två Sjöar Runt, Sundbyberg
2001-03-10 Bore Cup Del 4, Östhammar
2001-03-06 KM 1500m, Sätra
2001-02-20 KM 800m, Sätra
2001-02-18 Vikingarännet, Kungsängen
2001-02-17 Bore Cup Del 3, Gottsunda
2001-02-11 IVSM, Bollnäs
2001-02-03 Sätra Games, Sätra Hallen
2001-01-28 IDM, Sätra Hallen
2001-01-27 IDM, Sätra Hallen
2001-01-21 IVDM, Sätra Hallen
2001-01-20 Bore Cup Del 2, Norrtälje
2001-01-20 Vinthundsvintern, Sätra Hallen
2000-12-31 Nyårsloppet 2000, Vallentuna
2000-12-09 Bore Cup Del 1, Hemlingby
2000-12-09 Lucialoppet, Visby
2000-11-26 Foulées de la St. Nicolas, NANCY - F
2000-11-18 Studentjakten™, Lill Jan Skogen
2000-10-29 Tumbaloppet, Tumba
2000-10-26 Lilla Tullinge-Tumba loppet, Tumba
2000-10-22 Lausanne Marathon, Swi
2000-10-15 Hässelbyloppet, Hässelby
2000-10-02 Tullinge-Tumbaloppet, Tullinge
2000-10-01 Lidingöloppet, Lidingö
2000-09-24 XTreme Running (Final), Ursvik
2000-09-24 Tjejloppet, Lidingö
2000-09-23 ALJ Open, Stadion
2000-09-16 Europavägsloppet, Arboga
Alla lopp
Sökning (minst 3 tecken)
Välj en grupp av lopp

Sidor | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 |


©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta