Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Resultat | SGP | Pokalen | Statistik | Klubbrekord | Kalender |


 2004-11-06 - Studenternas Femkamp, Bosön  Tillbaka » 

2004-11-06 - Studenternas Femkamp, Bosön

Jämnare än så kunde det inte bli! Bengt vann med bara 6p (dvs 0,6 cm på höjden, eller 1 sek på 1500m) över Ingemar. (Jag hittade ett enda fel när jag räknade om alla poäng hemma och det drabbade Bengt på 1500m som tappade 8p ifrån den preliminära poängberäkningen. Som tur var påverkade det inte slutresultatet!).

Ingemar får nöja sig med en andra plats precis som förra året, trots att han fick dryga 300p mer än 2003. Robban blir trea - igen - med en förbättring på dryga 400p! Linda blir bästa tjej som förra året på en 6:e plats.

Värt att notera är att femkampen bjöd på fem olika grensegrare! Jens på 200m, Stefano på längden, Bengt på kula, Katarina på höjden och undertecknade Cédric på 1500m.

Ett stort tack till Maria som hjälpte till med sin domarinsats och treårige Jacob (Christers son) som var en underbar supporter.

 Mixed Sammanställning
  1.   Bengt Pettersson 2689
  2.   Ingemar Ztorm 2683
  3.   Robert Bäckman 2574
  4.   Cédric Schwartzler 2399
  5.   Jens Eklundh 2363
  6.   Linda Åkerblom 2133
  7.   Viktor Olofsson 2069
  8.   Helmut Leuschner 2033
  9.   Katarina Ekelöf 2005
  10.   Stefano Tomai 1916
  11.   Måns Höiom 1865
  12.   Christer Klinth 1861
  13.   Carina Mineur 1409
  14.   Rafael Franco 1355
  15.   Viktoria Rubin 1344
  16.   Cecilia Petersson 1217
  17.   Magnus Kvist 1191
 Mixed 1500m B-heat
  1. (10) Cecilia Petersson 5:39.95 447
  2. (11) Katarina Ekelöf 5:47.06 406
  3. (12) Viktoria Rubin 6:05.24 304
  4. (13) Jens Eklundh 5:57.45 275
  5. (14) Bengt Pettersson 6:02.34 255
  (15) Magnus Kvist DNF 0
  (15) Carina Mineur DNS 0
  (15) Stefano Tomai DNF 0
 Mixed 1500m A-heat
  1. (1) Cédric Schwartzler 4:24.54m 781
  2. (2) Måns Höiom 4:33.58m 722
  3. (3) Helmut Leuschner 4:44.07m 655
  4. (4) Linda Åkerblom 5:19.83m 576
  5. (5) Ingemar Ztorm 5:00.57m 557
  6. (6) Rafael Franco 5:09.67m 506
  7. (7) Robert Bäckman 5:10.02m 504
  8. (8) Viktor Olofsson 5:16.30m 470
  9. (9) Christer Klinth 5:16.75m 468
 Mixed Höjd
  1. (1) Katarina Ekelöf 140 523
  2. (2) Bengt Pettersson 160 472
  2. (2) Robert Bäckman 160 472
  4. (4) Ingemar Ztorm 155 434
  5. (5) Viktor Olofsson 150 396
  6. (6) Linda Åkerblom 125 369
  6. (6) Carina Mineur 125 369
  8. (8) Stefano Tomai 145 360
  8. (8) Jens Eklundh 145 360
  8. (8) Christer Klinth 145 360
  11. (11) Cédric Schwartzler 140 324
  12. (12) Viktoria Rubin 120 321
  13. (13) Helmut Leuschner 135 290
  14. (14) Måns Höiom 120 194
  15. (15) Magnus Kvist 115 165
  16. (16) Rafael Franco 110 137
  17. (17) Cecilia Petersson 0 0
 Mixed Kula (M: 4kg, K: 3kg) B-heat
  1. (4) Viktor Olofsson 1230 625
  2. (8) Cédric Schwartzler 1082 536
  3. (9) Katarina Ekelöf 985 520
  4. (13) Carina Mineur 825 416
  5. (14) Linda Åkerblom 804 403
  6. (15) Rafael Franco 834 387
  7. (16) Cecilia Petersson 730 355
  8. (17) Viktoria Rubin 701 336
 Mixed Kula (M: 4kg, K: 3kg) A-heat
  1. (1) Bengt Pettersson 1797 974
  2. (2) Robert Bäckman 1250 637
  3. (3) Ingemar Ztorm 1249 637
  4. (5) Jens Eklundh 1198 606
  5. (6) Magnus Kvist 1161 583
  6. (7) Stefano Tomai 1138 569
  7. (10) Helmut Leuschner 991 481
  8. (11) Måns Höiom 988 479
  9. (12) Christer Klinth 969 468
 Mixed Längd B-heat
  1. (7) Linda Åkerblom 407 326
  2. (8) Cédric Schwartzler 464 317
  3. (10) Carina Mineur 397 303
  4. (11) Viktor Olofsson 451 294
  5. (12) Rafael Franco 417 235
  6. (13) Viktoria Rubin 346 194
  7. (14) Katarina Ekelöf 344 190
  8. (15) Cecilia Petersson 340 182
 Mixed Längd A-heat
  1. (1) Stefano Tomai 561 506
  2. (2) Jens Eklundh 549 481
  2. (2) Bengt Pettersson 549 481
  4. (4) Robert Bäckman 533 449
  5. (5) Ingemar Ztorm 528 439
  6. (6) Helmut Leuschner 472 332
  7. (9) Christer Klinth 457 304
  8. (16) Måns Höiom 354 137
  9. (17) Magnus Kvist 316 86
 Mixed 200m G-heat
  1. (17) Rafael Franco 33.21 90
 En sen ankommen Rafael körde sin 200-ing ett par minuter efter 1500m-loppet!
 Mixed 200m A-heat
  1. (1) Jens Eklundh 24.35 641
  2. (2) Ingemar Ztorm 24.64 616
  3. (5) Stefano Tomai 26.32 481
 Mixed 200m B-heat
  1. (6) Linda Åkerblom 30.10 459
  2. (8) Katarina Ekelöf 31.53 366
  3. (11) Carina Mineur 32.28 321
 Mixed 200m C-heat
  1. (3) Robert Bäckman 25.92 512
  2. (4) Bengt Pettersson 25.98 507
  3. (7) Cédric Schwartzler 26.85 441
 Mixed 200m D-heat
  1. (9) Magnus Kvist 28.05 357
  2. (10) Måns Höiom 28.42 333
  3. (13) Helmut Leuschner 29.35 275
 Mixed 200m E-heat
  1. (12) Viktor Olofsson 29.20 284
  2. (14) Christer Klinth 29.60 261
 Mixed 200m F-heat
  1. (15) Cecilia Petersson 33.90 233
  2. (16) Viktoria Rubin 34.80 189


Tidigare resultat
2005-09-10 S:t Eriksloppet, Kungsträdgården
2005-09-07 Höstproppen , Sätra IP
2005-09-03 Bellmanstafetten, Stora Skuggan
2005-08-31 Löparnas Kväll, Kristinebergs IP
2005-08-30 Viking Line-spelen, Källbrinks IP
2005-08-28 Marathon des Deux-Rives Levis-Quebec, Quebec, Kanada
2005-08-28 ING Brussels Marathon, Bryssel, BEL
2005-08-28 Tjejmilen, Gärdet
2005-08-27 VVM 2005, San Sebastian
2005-08-27 Vallentuna Flås, Vallentuna
2005-08-25 Tjejernas kväll, Stadion
2005-08-24 Stafett-DM, dag 2, Källbrinks IP
2005-08-23 Xtreme running, dt7, Ursvik
2005-08-23 Stafett-DM, dag 1, Källbrinks IP
2005-08-20 Reykjavik Marathon, Reykjavik (ISL)
2005-08-20 Brolöpet, Södertälje
2005-08-19 Fredrikshofsspelen, dag II, Stadion
2005-08-18 Fredrikshofsspelen, dag I, Stadion
2005-08-13 Midnattsloppet, Södermalm
2005-08-07 Sätraspelen, Sätra IP
2005-08-04 VSM 4-6/8, Gutavallen, Visby
2005-07-31 Gurkspelen, Västerås
2005-07-30 SM i mångkamp, Källbrink, Huddinge
2005-07-30 Baltzarloppet, Motala
2005-07-23 Östergarn Marathon, Gotland
2005-07-20 Kalmar Sommarspel , Kalmar
2005-07-16 Bryggrundan, Smögen
2005-07-11 Norrtelje galan, Norrtälje
2005-07-09 Tingstäde träsk runt, Tingstäde Gotland
2005-07-09 Enakampen, Enköping
2005-07-07 Roslagsnatta, Norrtälje
2005-07-03 Bosparspelen, Studenternas IP-Uppsala
2005-07-02 Semesterloppet, Mariefred
2005-07-02 Kustmaran, Kristianopel, Blekinge
2005-07-01 Trosa Stadslopp, Trosa
2005-06-26 Trekungamötet, Kungälv
2005-06-22 Sommarspelen, Enskede IP
2005-06-19 Duatló Pineda, Pineda de Mar, Barcelona
2005-06-15 Upplands-DM, Norrtälje
2005-06-12 Huddingespelen, Källbrinks IP
2005-06-12 Svealandscupen Final, Västerås
2005-06-08 Blodomloppet, Djurgården
2005-06-07 Senior-DM 2005, Enskede IP
2005-06-04 Stockholm Marathon, Stockholm
2005-06-02 Blodomloppet, Linköping
2005-05-29 SAYO dag 3, Sollentuna
2005-05-28 Veteran-SM Halvmarathon, Näshulta
2005-05-27 SAYO, Sollentuna
2005-05-24 VDM Dag III, Brunna IP
2005-05-22 Svealandscupen, kval, Ekängen IP, Eskilstuna
Alla lopp
Sökning (minst 3 tecken)
Välj en grupp av lopp

Sidor | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 |


©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta