Startsida 
 Klubbinfo 
 Arrangemang 
 Långcupen 
 Resultat 
 SGP 
 Kalender 
 Statistik 
 Meddelanden 
 Roller i klubben 
 Friidrottsnyheter 
 Månadens profil 
 Referat 
 Träning 
 Träning & Mat 
 Bildarkiv 
 Klubberbjudanden 
 Medlemssidor 

Håll dig uppdaterad med vårt RSS-flöde

| Resultat | SGP | Pokalen | Statistik | Klubbrekord | Kalender |


 2009-06-14 - Svealandsserien Final, Sätra IP  Tillbaka » 

2009-06-14 - Svealandsserien Final, Sätra IP

 Män Total poängställning
  1.   Gefle IF 126
  2.   KFUM Örebro 114
  3.   Rånäs 4H 104
  4.   IFK Umeå 89
  5.   SoIK Hellas 83
  6.   FGF Gotland 73,5
  7.   Eskilstuna Friidrott 57,5
  8.   IFK Tumba 53
  9.   FK Studenterna 51
 Män Stafett 4 x 100m    (6 fullföljande)
  1.   SoIK Hellas 44.72
  2.   KFUM Örebro 45.32
  3.   Rånäs 4H 45.56
    FK Studenterna DQ
 Män Spjut    (10 fullföljande)
  1.   Daniel Ragnvaldsson, 76 IFK Umeå 73.33
  2.   Peter Oldin, 70 SoIK Hellas 52.17
  3.   Tino Martin , 79 NAIF79 48.94
  9.   Stefano Tomai, 65 FK Studenterna 27.26 281
 Män Slägga    (9 fullföljande)
  1.   Robert Alnroth, 84 Gefle IF 61.42
  2.   Daniel Ragnvaldsson, 76 IFK Umeå 48.48
  3.   Tony Settle Eskilstuna Friidrott 42.55
  9.   Jens Eklundh, 73 FK Studenterna 19.12 271
 Män Diskus    (9 fullföljande)
  1.   Linus Bernhult, 75 KFUM Örebro 45.66
  2.   Robert Alneroth, 84 Gefle IF 43.71
  3.   Peter Edfors, 89 IFK Umeå 42.63
  7.   Andreas Lindström, 73 FK Studenterna 26.96 403
 Män Kula    (9 fullföljande)
  1.   Anders Holmström, 78 KFUM Örebro 15.43
  2.   Vittorio Gabrielli Eskilstuna Friidrott 13.80
  3.   Niklas Eriksson, 87 SoIK Hellas 12.49
  8.   Mikael Brodersen, 80 FK Studenterna 8.68 360
 Män Tresteg    (9 fullföljande)
  1.   Andreas Otterling, 86 KFUM Örebro 15.60
  2.   Mikael Brinnen, 89 Gefle IF 14.38
  3.   Richard Andersson, 87 SoIK Hellas Friidrott 12.34
  6.   Martin Rohart, 83 FK Studenterna 11.52 515
 Män Längd    (9 fullföljande)
  1.   Andreas Otterling, 86 KFUM Örebro 7.35
  2.   Fredrik Persson, 86 Gefle IF 6.81
  3.   Erik Larsson, 80 FGF Gotland 6.78
  7.   Martin Rohart, 83 FK Studenterna 5.31 446
 Män Stav    (9 fullföljande)
  1.   Carl Sténson, 93 SoIK Hellas 4.30
  2.   Johan Fougman, 90 Gefle IF 3.90
  3.   Bo Johansson, 73 FGF Gotland 3.80
  7.   Stefano Tomai, 65 FK Studenterna 2.20 269
 Män Höjd    (9 fullföljande)
  1.   Mehdi Alkhatib, 87 SoIK Hellas Friidrott 2.02
  2.   Marcus Lundquist, 91 Rånäs 4H 1.96
  3.   Ritchie Moba, 90 IFK Tumba 1.87
  9.   Mikael Brodersen, 80 FL Studenterna 1.50 394
 Män 400 m häck    (9 fullföljande)
  1.   Rasmus Ersson, 90 Gefle IF 57.43
  2.   Jonathan Waern, 86 KFUM Örebro 59.45
  3.   John Dunell , 86 Rånäs 4H 61.10
  7.   Ian Fälldin, 80 FK Studenterna 66.58 540
 Män 110 m häck    (8 fullföljande)
  1.   Ramus Ersson, 91 Gefle IF 15.54
  2.   Erik Henryson, 71 KFUM Örebro 16.92
  3.   Viktor Ohlsson, 89 Friidrott 18.26
    Stefano Tomai, 65 FK Studentena DNS
 Män 3000m    (9 fullföljande)
  1.   Kristoffer Österlund, 72 IFK Umeå 8:43.01
  2.   Johan Walldén, 87 Gefle IF 8:43.67
  3.   Fredrik Swahn, 77 Rånäs 4H 8:56.93
  5.   Karl Werner, 78 FK Studenterna 9:18.50 693
 Män 1500 m    (9 fullföljande)
  1.   Tim Sundström, 89 KFUM Örebro 4:08,92
  2.   Marcus Liwing, 89 Gefle IF 4:09.44
  3.   Victor Hedlöf , 86 Rånäs 4H 4:09.78
  4.   Hannes Hedvall, 81 FK Studenterna 4:10.79 729
 Män 800m    (9 fullföljande)
  1.   Andreas Karlsson, 88 KFUM Örebro 1:56.14
  2.   Markus Liwing, 89 Gefle IF 1:56:49
  3.   Anton Lundin, 84 IFK Umeå 2:00:43
  5.   Andreas Svensson, 81 FK Studenterna 2:06:52 642
 Män 400m    (9 fullföljande)
  1.   Oskar Borbos, 91 Gefle IF 50.28
  2.   Jonathan Waern, 86 KFUM Örebro 52.74
  3.   Oscar Larsson, 93 Rånäs 4H 52.86
  4.   Henrik Bergqvist, 73 FK Studenterna 52.98 679
 Vind + 5,6
 Män 200 m    (9 fullföljande)
  1.   Odain Rose, 92 IFK Umeå 22.60
  2.   Morgan Ohlström, 91 Rånäs 4H 22.76
  3.   Robert Filipsson, 92 KFUM Örebro 23.24
  6.   Ian Fälldin, 80 FK Studenterna 23.78w 665
 Vind + 9,9
 Män 100 m    (9 fullföljande)
  1.   Odain Rose, 92 IFK Umeå 11.10
  2.   Morgan Ohström, 91 Rånäs 4H 11.19
  3.   Oskar Borbos, 91 Gefle IF 11.35
  7.   Henrik Bergqvist, 73 FK Studenterna 11.62w 661


Tidigare resultat
2009-09-20 Ursvik Xtreme Final, Ursvik
2009-09-19 Skräcklanmaran, Vänersborg
2009-09-19 Tjurruset, Karlstad
2009-09-19 Mälarömilen, Ekerö
2009-09-17 Rogers Bergstävling, Hammarbybacken, Stockholm
2009-09-12 Uppsala Monster Tur, Uppsala
2009-09-12 Stockholm halvmarathon, Stockholm
2009-09-09 Fredrikshofsspelen, Stadion
2009-09-05 Bellmanstafetten, Stora Skuggan, Norra Djurgården
2009-09-05 Järnaloppet, Järna
2009-09-03 Tjejernas kväll, Stadion
2009-08-30 Tjejmilen, Djurgården
2009-08-29 Edet runt, Lilla Edet
2009-08-29 Täby Open, Tibblevallen, Täby
2009-08-27 Löplabbetspelen, Källbrinks IP, Huddinge
2009-08-26 Ursvik Xtreme dt6, Ursviks motionsgård, Sundbyberg
2009-08-26 Långlöparnas Kväll , Stadion
2009-08-23 Veteran-SM dag 3, Norrtälje
2009-08-22 Å-stadsloppet (Örebro halvmarathon), Örebro
2009-08-22 Veteran-SM dag 2, Norrtälje
2009-08-22 Telge Stadslopp, Södertälje
2009-08-22 Champions Run, Berlin, GER
2009-08-21 Veteran-SM dag 1, Norrtälje
2009-08-20 Hälsoloppet, Huddinge/Tullinge
2009-08-20 Upplands DM, Studenternas IP, Uppsala
2009-08-15 Midnattsloppet, Stockholm
2009-08-15 TheGax100/50, Skåne-Ystad
2009-08-14 Korsholm halvmarathon, Vasa, Finland
2009-08-13 VDM Uppland, Östhammar
2009-08-12 Ursvik Xtreme - deltävling 5, Ursvik
2009-08-12 Resultattävling, Södertälje IP
2009-08-10 Huddingespelen, Källbrinks IP
2009-08-08 Blidöloppet, Blidö
2009-08-08 Häga Kusten Marathon, Höga Kusten, Nordingrå
2009-08-07 Gurkspelen, Arosvallen, Västerås
2009-08-01 Veteran VM 2009, Lahti, Finland
2009-08-01 SM 2009, dag 1, Malmö stadion
2009-08-01 Månkarbo Marathon, Månkarbo
2009-07-25 Baltzarloppet, Motala
2009-07-25 HAIS-spelen, Hässleholm
2009-07-25 Falkenbergs Stadslopp, Falkenberg
2009-07-22 Resultattävling 5000m, Södertälje IP
2009-07-17 Kraftprovet, Trollhättan
2009-07-15 Victorialoppet, Öland
2009-07-11 Musköloppet, Muskö
2009-07-03 Engelbrektslöpet, Norberg
2009-07-02 Roslagsnatta, Norrtälje
2009-06-28 Uppsalaspelen, Studenternas IP
2009-06-27 Paavo Nurmi halvmarathon, Åbo, Finland
2009-06-26 Trosa Stadslopp, Trosa
Alla lopp
Sökning (minst 3 tecken)
Välj en grupp av lopp

Sidor | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 |


©Copyright FK Studenterna. Utvecklat av Cédric Schwartzler, Triciclo AB.
För synpunkter och tekniska fel, kontakta